Logo Amen
Zasoby internetowe ks. W. Mroza

Strona g│≤wna

* Nowo╢ci *
Czytelnia Amen
English ver.
Galeria
Humor
Katalog polski
Katalog zagr.
Kazania
Leksykon
O "Amen"
Strony ciekawe
Uwagi

Dobre strony
ISDN
Katalogi PL
Katalogi zagr.
Szukanie PL
Szukanie zagr.

Aktualizacja:
2000-03-27
e-mail:
mroz@amen.pl
 

Zestawienie cech, jakimi powinna charakteryzowaµ siΩ ka┐dy dobry serwis internetowy, a zw│aszcza katolicki:

  1. Szybki serwer (komputer, na kt≤rym jest umieszczony nasz serwis)
    Je╢li wiele os≤b jednocze╢nie korzysta z jakiego╢ komputera, w≤wczas jego szybko╢µ dzia│ania spada tylokrotnie, ilu jest u┐ytkownik≤w w danym momencie. Skoro chcemy, aby jak najwiΩcej os≤b ogl▒da│o nasze dzie│o, nie mo┐na efekt≤w nieraz wielogodzinnej pracy umieszczaµ byle gdzie, na jakim╢ "przedpotopowym" komputerze, ale mo┐liwie jak najszybszym. Chodzi o to, aby internauci nie musieli zbyt d│ugo czekaµ na odpowied╝ serwera. Powinni byµ jak najszybciej obs│ugiwani.

  2. Szybkie │▒cze (po│▒czenie miΩdzy serwerem a "reszt▒ ╢wiata")
    Co z tego, je╢li jest szybki komputer, skoro mo┐e byµ "w▒skim gard│em" linia, poprzez kt≤r▒ komunikuje siΩ on z innymi serwerami. To po│▒czenie mo┐e byµ szybkie i sprawne jak nowoczesna autostrada, albo zat│oczone jak "korek drogowy" w godzinach szczytu. Warto zatem postaraµ siΩ o tak▒ lokalizacjΩ naszej strony, aby odwiedzaj▒cy j▒ mogli byµ sprawnie obs│u┐eni.

  3. Zgrany zesp≤│ ludzi a nie dzie│o jednostki
    MinΩ│y czasy, w kt≤rych jeden cz│owiek m≤g│ obj▒µ swym umys│em ca│okszta│t dorobku ludzko╢ci. ªwiat posun▒│ siΩ naprz≤d i obecnie nawet najbardziej uczony profesor wie tylko ma│▒ cz▒stkΩ tego, co siΩ dzieje w jego dziedzinie na ╢wiecie. Co prawda jeden cz│owiek mo┐e bardzo wiele dokonaµ w swoim ┐yciu - na przyk│ad Jan Pawe│ II - jednak zawsze musi korzystaµ z pracy innych ludzi.
    Serwis internetowy tworzony przez 1 (s│ownie: "jedn▒") osobΩ mo┐e byµ ciekawy i warto╢ciowy. Warto jednak zapytaµ siΩ: na jak d│ugo starczy zapa│u i wytrwa│o╢ci? O wiele wiΩksze szanse powodzenia i progrozy na przysz│o╢µ ma serwis tworzony przez grupΩ kilku lub nawet kilkunastu os≤b. Wa┐ne jest, aby te osoby wsp≤│pracowa│y ze sob▒, a nie rywalizowa│y. W≤wczas nawet je╢li kto╢ odpadnie po jakim╢ czasie, zniechΩci siΩ, zachoruje, wyjedzie itd. - serwis pozostanie i bΩdzie dalej dobrze prowadzony.

  4. Aktualizacja
    Internet r≤┐ni siΩ od wszystkich innych medi≤w wieloma cechami. Jedn▒ z nich jest mo┐liwo╢µ nieustannego aktualizowania zawarto╢ci serwisu, │atwo╢µ dokonywania poprawek i uzupe│nie±. Nie mo┐na tego zrobiµ np. w ksi▒┐ce raz wydrukowanej - dopiero w nastΩpnym wydaniu (je╢li w og≤le bΩdzie) mo┐na poprawiµ jaki╢ b│▒d. W czasopismach niekiedy pojawiaj▒ siΩ sprostowania i korekty tekst≤w w nastΩpnym numerze, kt≤ry mo┐e ukazaµ siΩ np. za tydzie± lub za miesi▒c. Na stronach internetowych poprawek mo┐na dokonywaµ do woli, nawet wiele razy dziennie. Wiadomo╢ci mog▒ ukazywaµ siΩ naprawdΩ na bie┐▒co, na ┐ywo ("live"). Zale┐y to tylko od autor≤w.
    NaprawdΩ ╝le ╢wiadczy o serwisie, je╢li w jakim╢ momencie co╢ zapowiada, ┐e bΩdzie za miesi▒c, a to wydarzenie mia│o ju┐ miejsce rok temu... Mo┐na domy╢laµ siΩ, ┐e autor nie zagl▒da│ do swego dzie│a przez ponad rok... Internauta odwiedzaj▒cy to miejsce raczej ju┐ nie zagl▒dnie ponownie, chyba ┐e za rok...

  5. Temat przewodni
    Ka┐da strona internetowa powinna mieµ jaki╢ cel, poruszaµ jaki╢ konkretny temat, wyra╝nie sprecyzowany. Teksty na tematy nieokre╢lone lub na wiele naraz nie ciesz▒ siΩ szacunkiem i powodzeniem. O wiele lepsza jest w tym wypadku specjalizacja. Lepiej napisaµ mniej, ale konkretnie (bez "lania wody"), om≤wiµ to, co zapowiedzia│o siΩ w nag│≤wku i tytule strony. W≤wczas osoba korzystaj▒ca z tego serwisu bΩdzie szczerze wdziΩczna autorom. Strony po╢wiΩcone wielu tematom raczej powierzchownie traktuj▒ te zagadnienia i nie zas│uguj▒ na zaufanie.

  6. Bibliografia
    W ka┐dej pozycji naukowej, nawet pracy magisterskiej czy dyplomowej, wa┐ne s▒ mateia│y, na kt≤rych opar│ siΩ autor. S▒ one wymienione w bibliografii. ªwiadczy to, ┐e tezy, do kt≤rych on doszed│, nie bior▒ siΩ "z powietrza", ale s▒ przemy╢leniami wynikaj▒cymi z tego, co przeczyta│ w bibliotece. Podobnie rzecz ma siΩ ze stronami internetowymi. Warto wspomnieµ jakie s▒ ╝r≤d│a naszych tekst≤w, na czym siΩ one opieraj▒. UwzglΩdniaj▒c specyfikΩ Internetu mo┐na tu podawaµ odno╢niki nie tyle do ksi▒┐ek drukowanych, ale przede wszystkim do innych stron internetowych.
    Nieocenion▒ pomoc▒ dla internaut≤w bΩdzie tak┐e zestaw link≤w do stron o podobnej tematyce, pokrewnych, na kt≤rych mo┐na znale╝µ podobne, albo nawet rozszerzone informacje. Co╢ jakby lektura uzupe│niaj▒ca.

  7. Ilo╢µ i jako╢µ
    Je╢li ju┐ planujemy co╢ zrobiµ, zr≤bmy to porz▒dnie i do ko±ca. ZaczΩty, ale nie sko±czony serwis na jaki╢ temat ╝le ╢wiadczy o autorach. Podobnie te┐ zbyt skromny serwis traktuj▒cy o jakiej╢ osobie lub miejscu itd. Je╢li ju┐ chcemy po╢wiΩciµ sw≤j czas, to zaplanujmy co powinno byµ w naszym serwisie, popytajmy znajomych, poszukajmy podobnych stron (nawet na inne tematy, ale pokrewne) i zr≤bmy serwis obfity, z rozmachem, multimedialny, rozbudowany - taki, kt≤rego nie musieliby╢my siΩ wstydziµ p≤╝niej, nawet po wielu latach... Co prawda nie chodzi o ilo╢µ, ale jako╢µ - niemniej jednak nawet maj▒c 1 MB do dyspozycji na serwerze, mo┐na zmie╢ciµ a┐ 1.048.576 bajt≤w (s│ownie: ponad milion znak≤w drukarskich czystego tekstu).

  8. Po polsku (a nie po "polskawemu")
    Od wielu lat, jeszcze sprzed ery internetowej, obowi▒zuje w Polsce miΩdzynarodowa norma, kt≤ra okre╢la jak umieszczaµ w tek╢cie znaczki z "ogonkami" typu ▒,╢,╝ itd. - nazywa siΩ ona ISO 8859-2. Kiedy╢ ma byµ zast▒piona przez Unicode ale to dopiero w przysz│o╢ci. Tak wiΩc wszyscy tworz▒cy swoje strony niezgodnie z t▒ norm▒, a zatem w standardzie r≤┐nych prywatnych firm, zw│aszcza z obcych kraj≤w, albo ca│kiem bez tych "ogonk≤w" - czyni▒ to nielegalnie.
    Jeszcze wiΩkszy grzech pope│niaj▒ ci, kt≤rzy pisz▒ z b│Ωdami ortograficznymi, gramatycznymi, stylistycznymi itd. Zw│aszcza je╢li nie przeprowadzili korekty tekstu przed umieszczeniem go na serwerze. Jest to jeszcze jeden z powod≤w, aby serwis tworzy│a grupa os≤b a nie pojednynczy osobnik, gdy┐ w≤wczas kt≤ra╢ osoba z zespo│u mo┐e mieµ za zadanie korektΩ i testowanie stron.

  9. English version
    Od czas≤w wie┐y Babel ludzko╢µ pos│uguje siΩ r≤┐nymi jΩzykami. W naszych czasach prawie zanik│a znajomo╢µ jΩzyk≤w, kt≤re dawniej znali wszyscy ludzie wykszta│ceni - zw│aszcza w staro┐ytno╢ci i ╢redniowieczu: greki i │aciny. Obecnie najwiΩcej ludzi na ╢wiecie (oko│o 1/4 ludzko╢ci) pos│uguje siΩ jΩzykiem ... chi±skim (r≤┐nymi narzeczami). Jednak internaut≤w w Chinach jest bardzo niewielu i nie musimy przejmowaµ siΩ tym jΩzykiem. Drugim jΩzykiem, kt≤rym pos│uguje siΩ bardzo wielu ludzi na ╢wiecie (nawet w Chinach) jest w│a╢nie jΩzyk angielski. Jest to jakby "│acina XX wieku". Zdecydowana wiΩkszo╢µ internaut≤w to mieszka±cy kraj≤w, w kt≤rych tym jΩzykiem pos│uguj▒ siΩ na codzie±. Nic zatem dziwnego, ┐e wiΩkszo╢µ stron w Internecie (ok 90%) jest po angielsku. Warto wiΩc uczyµ siΩ jΩzyk≤w obcych i umieµ czytaµ przynajmniej angielskie teksty.
    Je╢li chcemy, aby nasz serwis czyta│ kto╢ spoza Polski, nale┐y przygotowaµ r≤┐ne wersje jΩzykowe - a zw│aszcza angielsk▒.

  10. 640*480, 65000, IE 4.0
    Testowaµ, testowaµ i jeszcze raz testowaµ! Poprawiaµ i uzupe│niaµ nieustannie serwis, a nie poprzestawaµ na ma│ym. Nasze strony bΩd▒ ogl▒daµ ludzie korzystaj▒cy z r≤┐nego rodzaju sprzΩtu. Na pewno nie bΩd▒ ogl▒daµ stron przy u┐yciu ┐elazka, lod≤wki czy pralki. Raczej do tego celu stosuje siΩ komputery. Jednak┐e komputery mog▒ byµ r≤┐ne. Kto wie jakie one bΩd▒ za rok, dwa... Dlatego ╢mieszne s▒ napisy na niekt≤rych stronach: "Najlepiej ogl▒daµ w rozdzielczo╢ci 800*600 pikseli, 65 tys. kolor≤w, w przegl▒darce ..." To miΩdzy innymi dlatego Internet tak siΩ rozpowszechni│, ┐e nie stawia│ wyg≤rowanych wymaga± od sprzΩtu, poza naprawdΩ niezbΩdnymi standardami. Czy ka┐dy webmaster zdaje sobie sprawΩ, ┐e na jego stronΩ mo┐e zawitaµ nawet internauta niewidomy, albo pos│uguj▒cy siΩ bardzo archaicznym sprzΩtem (np. misjonarz z Afryki), u┐ywaj▒cy komputera ma│o popularnej marki ze specyficznym oprogramowaniem? Podobnie jak po drogach asfaltowych poruszaj▒ siΩ r≤┐ne pojazdy: rowery, motocykle, samochowy ciΩ┐arowe i w╢r≤d nich najrozmaitsze wolniejsze i szybsze osobowe - podobnie w Internecie. Dlatego nie nale┐y limitowaµ rozdzielczo╢ci ekranu, ani ilo╢ci kolor≤w, rodzaju przegl▒darki itd. - ale raczej, w miarΩ mo┐liwo╢ci, nale┐y dostosowaµ kod strony do mo┐liwo╢ci nawet tych nieco starszych komputer≤w. Jednak bez przesady, warto korzystaµ z nowszych rozwi▒za± budowy stron www - - jednak w taki spos≤b, aby nie pozbawiaµ mo┐liwo╢ci ogl▒dania naszych dzie│ tym, kt≤rzy maj▒ trochΩ s│abszy sprzΩt od nas. Dobry, profesjonalny webmaster, nie tylko z ciekawo╢ci, bΩdzie testowa│ swoje dzie│o - sprawdzaj▒c jak bΩdzie ono wygl▒daµ w r≤┐nych rozdzielczo╢ciach, ilo╢ciach kolor≤w i przegl▒darkach.

  11. Inne, drobne uwagi
    • Nasza witryna powinna charakteryzowaµ siΩ stonowan▒ kolorystyk▒ i szata graficzna, ┐eby przynajmniej nie odstrasza│a odwiedzaj▒cych. Najlepiej gdyby wszystkie elementy stanowi│y jedn▒ ca│o╢µ.
    • Teksty i obrazki stanowi▒ce zawarto╢µ serwisu powinny pochodziµ äz pierwszej rΩkiö, a przede wszystkich nale┐y umieszczaµ w│asne teksty, zdjΩcia i rysunki, a nie skopiowane z innych miejsc w Internecie. Nale┐y zawsze respektowaµ prawa autorskie.
    • Warto mieµ │atwy do zapamiΩtania i wystukania na klawiaturze adres strony, np. "www.niedziela.pl".
    • Strona powinna mieµ wyra╝ny g│≤wny tytu│, nag│≤wek, ┐eby by│o wiadomo wyra╝nie co to jest.
    • Wypada umie╢ciµ na g│≤wnej stronie (index.html) wyra╝nie uwidoczniony adres webmastera.
    • Ka┐da strona powinna umo┐liwiaµ jasn▒ i wyra╝n▒ nawigacjΩ po zawarto╢ci serwisu (np. przyciski nawigacyjne).
    • Powinno siΩ podawaµ informacje o tw≤rcach serwisu, dacie jego utworzenia i ostatniej aktualizacji.
    • Mo┐na uszczΩ╢liwiµ odwiedzaj▒cych przez zaznaczenie informacji najnowszych i zestawienie dokonanych wiΩkszych zmian w serwisie - swego rodzaju dokumentacja zmian zawarto╢ci stron.
    • Je╢li jest taka mo┐liwo╢µ, warto uruchomiµ wyszukiwarkΩ po zasobach serwisu, zw│aszcza po archiwum.
    • Mo┐e to zajmowaµ wiele czasu, ale jest nieocenion▒ pomoc▒: indeks s│≤w kluczowych (termin≤w, nazwisk, dat itp.)
    • Mo┐na pomy╢leµ o mo┐liwo╢ci powiadamiania czytelnik≤w poczt▒ o istotnych zmianach zawarto╢ci serwisu.
    • Dobre, profesjonalnie wykonane serwisy na ka┐dej stronie, np. na samej g≤rze, umieszczaj▒ jaki╢ tekst lub grafikΩ (banner, logo) wyra╝nie identyfikujac▒ ten serwis np. kiedy kto╢ zechce jak▒╢ stronΩ wydrukowaµ na papierze.
    • Ka┐da pojedyncza strona serwisu powinna byµ mo┐liwie kr≤tka - nie powinna siΩ ciagnaµ w d≤│ ekranu jak rolka papieru toaletowego...
    • Warto opisywac pliki html w nagl≤wkach
      przy uzyciu komend , np. dla wyszukiwarek
    • Ilosc grafiki na stronach powinna byµ umiarkowana, w przypadku naprawdΩ warto╢ciowych zdjΩµ - ostrzegaµ o wielko╢ci pliku i wstawiaµ miniaturki
    • Tekst musi byµ nienaganny, bez b│Ωd≤w dogmatycznych, adjustowany przez kogo╢ kompetentnego. . .