RISARSKE TEHNIKE

SVIN╚NIK

Matev₧ Langus, Slikarjeva ₧ena, olje, platno

SvinΦnik je risalo, ki ga poznajo ₧e od 16. stoletja naprej. Ob koncu 18. stoletja je dobil danaÜnjo obliko in od takrat naprej grafit meÜajo z glino in ₧gejo. 

Matev₧ Langus, risba iz skicirke

Risba iz skicirke Matev₧a Langusa (1792 - 1855) je narisana s svinΦnikom. Z razliΦnimi pritiski risala je umetnik dosegel bolj ali manj poudarjene, bolj ali manj temne nadrobnosti, nekatere dele pa je komaj nakazal s svetlejÜo Φrto. Z vzporednimi Φrtami in mre₧asto risbo je poΦrnil tiste dele figur, ki so v senci. Z ostro konico je natanΦno izrisal obraze in obline postav. ╚e vemo, da je ton koliΦina svetlosti v barvi, lahko reΦemo, da je umetnik tudi v risbi dosegel bogato lestvico tonov: od blede sivine, do globoke Φrnine. To nam potrjuje, da tudi svinΦnik ponuja precejÜnje izrazne mo₧nosti. 

Langus je upodobil atelje, kjer na stenah visijo slike, v sredino pa umestil slikarja, ki slika ₧enski portret. Ob dolgotrajnem, napornem, niΦ kaj zabavnem poziranju si je mladostna ₧ena krajÜala Φas s pletenjem, umetnik pa je s to nadrobnostjo po₧ivil motiv. Na nasprotni strani ob vzno₧ju slikarjevega stola je Langus dodal ΦepeΦega otroka, ki je otroÜko naivno narisal na tla ΦloveÜko postavo in ob njej ptico. To je tudi prva znana imitacija (posnemanje) otroÜke risbe v slovenski likovni umetnosti. Langus sam ni imel otrok, morda pa v otroku lahko vidimo bodoΦo slikarko Henriko Langus, umetnikovo neΦakinjo. 

Oljni portret Langusove ₧ene spominja na risbo v skicirki, le da tu mlada ₧ena Üiva, medtem ko na risbi plete. Verjetno gre v obeh primerih za isto osebo, saj so umetniki pogosto vnaÜali v svoja dela delΦke osebnega ₧ivljenja.