Mount Vinson, wg jednych ╝r≤de│ 5140 mnpm, wg innych 4897 mnpm jest najwy┐sz▒ g≤r▒ na ostatniej prawdziwie dzikiej przestrzeni naszego globu, Antarktydzie - jest czΩ╢ci▒ G≤r Ellsworth, wyrastaj▒cych z Szelfu Ronne Ice. Jej wsp≤│rzΩdne to: 78 stopni 31 minut szeroko╢ci geogr. po│udniowej, 85 stopni 45 minut d│ugo╢ci geogr. zachodniej.
Wznosi siΩ na niezamieszka│ym i nietkniΩtym rΩka cz│owieka kontynencie. Jej niedostΩpno╢µ podkre╢la fakt, ┐e odkryto j▒ zaledwie 41 lat temu, w 1957 roku, za╢ zdobyta zosta│a po raz pierwszy w osiem lat p≤╝niej. Do tej pory odnotowano oko│o 150 pomy╢lnych pr≤b zdobycia tej g≤ry.


Klimat na Vinsonie kontrolowany jest przez g│≤wnie przez system ci╢nienia polarnej pokrywy lodowej, kt≤ry wytwarza raczej sta│e, zimne, bezwietrzne warunki. Jednak, jak zawsze w przypadku klimatu arktycznego, nale┐y liczyµ siΩ z mo┐liwo╢ci▒ wyst▒pienia silnych wysokich wiatr≤w i opad≤w ╢niegu - szczeg≤lnie od po│owy stycznia. W czasie sezonu letniego, kt≤ra trwa od listopada do stycznia, s│o±ce ╢wieci 24 godziny na dobΩ. Chocia┐ ╢rednia temperatura w tym czasie wynosi -20C (najni┐sza -40C) , s│o±ce topi ╢nieg na ciemnych powierzchniach. Roczne ╢rednie opady ╢niegu na Vinsonie s▒ bardzo ma│e - wynosz▒ zaledwie 45 cm.

Jak m≤wi▒, nie jest to g≤ra trudna technicznie. Jednak trasa zak│ada d│ug▒ wspinaczkΩ po o╢nie┐onym terenie. Listopad i grudzie± to najlepsze miesi▒ce na wej╢cie na Vinsona, bo wtedy najpewniejsza jest sta│a pogoda. Przy dobrych warunkach atmosferycznych, gdy widoki zapieraj▒ dech w piersiach, za╢ temperatura oscyluje w okolicach punktu zamarzania - mo┐na poczuµ siΩ wy╢mienicie. Spojrzenie ze szczytu nie da siΩ por≤wnaµ z niczym na ╢wiecie. Tysi▒ce kilometr≤w kwadratowych ╢nie┐nych r≤wnin, wzg≤rz, g≤rskich │a±cuch≤w i lodowc≤w stapiaj▒ siΩ powoli w wyra╝n▒ liniΩ nier≤wnego horyzontu. Na tej niewyobra┐alnie wielkiej lodowej przestrzeni Mount Vinson przyczai│ siΩ po╢r≤d setek nieznanych i niezbadanych g≤r oczekuj▒cych na odwa┐nych alpinist≤w. Jednak, nie nale┐y traciµ czujno╢ci - warunki mog▒ zmieniµ siΩ gwa│townie bez ┐adnych wstΩp≤w, a wtedy temperatura spada na │eb na szyjΩ do -30C. Alpini╢ci musz▒ cieszyµ siΩ doskona│▒ kondycj▒ fizyczn▒ i psychiczn▒, no i oczywi╢cie posiadaµ jak najcieplejsze specjalistyczne ubrania.

Wej╢cie na Mount Vinson rozpoczyna siΩ praktycznie od trwaj▒cego w przybli┐eniu 6 godzin przelotu na pok│adzie Heculesa C130 z Punta Arenas, Chile, na po│udniowym kra±cu Ameryki Po│udniowej, do antarktycznej bazy w Patriot Hills. Nasz szczyt znajduje siΩ 800 i 120 km na po│udnie od bazy. Do obozu u podn≤┐a g≤ry (Base Camp) jest 300 km w linii prostej od bazy PH. Ten w│a╢nie odcinek Marek Kami±ski postanowi│ przebyµ na piechotΩ, na nartach, za╢ jego koledzy pokonaj▒ go lec▒c 1 godzinΩ na pok│adzie Twin Ottera,

Mount Vinson przysiad│ 965 km od Bieguna Po│udniowego, i 1930 km od p≤│nocnego kra±ca Antarktydy, P≤│wyspu Antarktycznego. Base Camp ulokowany jest na wysoko╢ci 2160 m., w ni┐szej partii Lodowca Branscomb, po zachodniej stronie G≤r Ellsworth. Tam w│a╢nie polscy eksploratorzy maj▒ siΩ spotkaµ 5 stycznia, by dalej ruszyµ na sam szczyt. W│a╢ciwe podej╢cie trwa ╢rednio cztery, piΩµ dni i rozk│ada siΩ na kilka dziennych etap≤w, zak│adaj▒c po drodze 2-3 obozy, gdzie zostawia siΩ odpowiednio sprzΩt (na przyk│ad niepotrzebne ju┐ w pewnym momencie narty). Trasa przez pierwsze 3050 m. jest lekko krΩta, czasami pojawiµ siΩ mog▒ szczeliny, istnieje - wprawdzie niewielkie - zagro┐enie lawin▒ lodow▒ znad zachodniej czΩ╢ci Branscomb. Mo┐na tu korzystaµ z nart i ci▒gn▒µ sanie, ale zbity ╢nieg pozwala na swobodne maszerowanie, za╢ zje┐d┐anie na nartach po lodowcu jest ryzykowne. P≤╝niej wskazane jest u┐ycie rak≤w, gdy┐ ╢ciana lodowca wznosi siΩ stromo pod k▒tem 40 stopni - ta czΩ╢µ trasy uwa┐ana jest za najtrudniejsz▒. Trzeba uwa┐aµ na lawiny, spadaj▒ce ska│y i szczeliny. Z wysokiego obozowiska w Col (3800m.) podej╢cie na szczyt jest ┐mudne i d│ugie w przeliczeniu na wysoko╢µ, choµ idzie siΩ po stosunkowo │atwej, zlodowacia│ej powierzchni. Problemy zwi▒zane ze zmian▒ wysoko╢ci, odwodnienie w ekstremalnie suchym powietrzu, gro╝ba odmro┐e± i mo┐liwo╢µ zmian pogody sprawiaj▒, ┐e jest to wyczerpuj▒cy dzie±. Ale z pewno╢ci▒ wart w│o┐onego wysi│ku.


START ARCHIWUM MT. VINSON ACONCAGUA ACONCAGUA ACONCAGUA SPRZ╩T SPONSORZY SOLO TRANSANTARCTICA
Serwis wykona│ Optimus Nexus Sp. z o.o.

Webmaster Piotr Karda╢