Strona g│≤wnaWsteczWie£ci z BIAúEGOSTOKUHerb Bia│egostoku


Strona ta prowadzona jest przez Wojtka Jab│o±skiego z Bia│egostoku, uczestnika grupy dyskusyjnej pl.soc.inwalidzi ,  ┐ywotnie zainteresowanego sprawami os≤b niepe│nosprawnych w swoim regionie.


 
INTEGRACJA JEST KONIECZNA  
Miliard  !!! Clive Harris w Bia│ymstoku
Sprawnym inaczej BIAúOSTOCKI ETER (i nie tylko)
AKCJA OTWARTYCH SERC PRZEZ TERAPI╩ DO PRACY
Tydzie± w Obiektywie - w jΩzyku migowym Jedyny taki dzie± w roku
Taniec pe│en emocji W karnawale wszyscy chc╣ siΩ bawiµ
Bal w GOú╩BIEWSKIM Aukcja


INTEGRACJA JEST KONIECZNA

W Bia│ymstoku dzia│aj╣ 3 przedszkola integracyjne. UczΩszczaj╣ do nich dzieci zdrowe oraz o specjalnych  potrzebach edukacyjnych. W dw≤ch plac≤wkach istniej╣ oddzia│y specjalne. Niestety dla wielu dzieci niepe│nosprawnych
zabrak│o miejsc w przedszkolach. Jeszcze kilka lat temu w Bia│ymstoku dzieci z upo£ledzeniem ruchowym, umys│owym czy te┐ innymi dysfunkcjami nie mia│y  szans na kontakty z r≤wie£nikami w przedszkolu. Pierwsza  mo┐liwo£µ pojawi│a siΩ w 1991r. kiedy przy ulicy Ciep│ej powsta│o przedszkole integracyjne. Teraz w mie£cie dzia│aj╣ 3.  UczΩszcza do nich oko│o dwustu dzieci niepe│nosprawnych. Plac≤wki z oddzia│ami integracyjnymi s╣ tak┐e w Supra£lu, úapach i Sok≤│ce. Ponadto w dw≤ch przedszkolach na terenie Bia│egostoku s╣ oddzia│y specjalne, w kt≤rych miejsce znalaz│o  kilkana£cioro dzieci niedos│ysz╣cych, z zespo│em Downa, pora┐eniem m≤zgowym.
Po co integracja?
Dla wielu maluch≤w z dysfunkcjami przedszkola integracyjne s╣ jedyn╣ szans╣ na kontakt z innymi dzieµmi. Poza tym organizuje siΩ tam zajΩcia terapeutyczne adresowane szczeg≤lnie do dzieci niepe│nosprawnych, np. logorytmikΩ, kt≤ra polega na kszta│ceniu koordynacji s│uchowo-ruchowej. Tego typu zajΩcia prowadzone s╣ z udzia│em kilku specjalist≤w.
 

 Pocz╣tek strony
 8.09.99


PO KILKANAîCIE SEKUND

 Clive Harris- cz│owiek, kt≤ry uzdrawia ludzi na ca│ym £wiecie. W £rodΩ 25 sierpnia odwiedzi│ Bia│ystok, aby swoj╣ energi╣  obdarowaµ tych, kt≤rzy stracili wszelk╣ nadziejΩ.
 Bezp│atne bilety na seans Harrisa rozdawane by│y we wtorek, w Domu Kultury "ZachΩta". Od rana ustawi│a siΩ kolejka. Ludzie dos│ownie szturmowali budynek "ZachΩty".. GodzinΩ p≤ƒniej rozdawano bilet tylko na jedn╣ rodzinΩ. Wed│ug szacunk≤w organizator≤w w £rodΩ mia│o siΩ zjawiµ ponad 1000 os≤b.
 Harris mia│ przyjmowaµ od 11:00, ale pierwsi pacjenci zaczΩli zape│niaµ plac przed Domem Kultury ju┐ o ≤smej rano. (...)
 Schody i korytarze wype│nione by│y chorymi: na w≤zkach inwalidzkich, o kulach, osoby starsze i m│ode.Na twarzach by│o widaµ b≤l i cierpienie.
 To w│a£nie ci ludzie potrzebowali najwiΩkszej pomocy. (...) Dopiero o godz. 11:30 przed budynek "ZachΩty" zajecha│ granatowy mercedes S-klasy. Wysiad│ z niego niski, │ysiej╣cy starszy pan. To w│a£nie ten cz│owiek.
 Pojawi│y  siΩ u£miechy, da│o siΩ us│yszeµ westchniΩcie ulgi. T│um oczekuj╣cy przed "ZachΩt╣" zrobi│ przej£cie dla uzdrowiciela. Harris przygotowa│ skrzyneczkΩ na ofiary, porozmawia│ z dziennikarzami. Z oblicza przebija│ spok≤j i harmonia, skromnie m≤wi│ o swoim darze.
 Uzdrowiciel zacz╣│ od przyjmowania os≤b na w≤zkach inwalidzkich. CzΩsto byli to ludzie po pora┐eniu m≤zgowym, kt≤rzy maj╣ niewielki kontakt ze £wiatem zewnΩtrznym. Kilkunastosekundowe pocieranie d│o±mi nie robi│o na nich ┐adnego wra┐enia. Jednak w oczach ich opiekun≤w mo┐na by│o zauwa┐yµ │zy..(...)
Harris po£wiΩca│ choremu po kilkana£cie sekund. Pyta│ o dolegliwo£ci, po czym k│ad│ rΩce na chorym miejscu. "Przekazywanie energii" polega│o na energicznym pocieraniu. Pacjenci najczΩ£ciej odchodzili z uczuciem ulgi. Widaµ, ┐e seans wywar│ na nich wra┐enie. Niekt≤rzy "co£" poczuli.
- - Kiedy po│o┐y│ na mnie swoje rΩce, to tak jakby w rodzaju ciep│a przetoczy│o siΩ przez moje cia│o. -powiedzia│ pan, kt≤ry w│a£nie odszed│ od uzdrowiciela. -Co prawda nie poczu│em nag│ej ulgi w b≤lu, ale mo┐e moc dzia│a z pewnym op≤ƒnieniem.

 W miarΩ up│ywu czasu Clive Harris wpad│ w rodzaj transu. Kontakt z nim by│ utrudniony, jego pomocnice ucisza│y rozmowy, kt≤re rozprasza│y uzdrowiciela. Grupka op≤ƒnionych w rozwoju dzieci, kt≤re przysz│y z opiekunk╣, pod wp│ywem dotyku Harrisa sta│y siΩ spokojniejsze.(...)
 Jeden z oczekuj╣cych na "uzdrowienie", mia│ niegroƒny atak padaczki. Wezwano pogotowie ratunkowe, pracownicy chcieli zabraµ chorego do szpitala  - Czeka│em ju┐ tyle czasu, poczekam jeszcze- zapewnia│ chory. - Przez tyle lat lekarze mi nie pomogli, to mo┐e pan Harris co£ poradzi na moj╣ chorobΩ.(...)

Clive Harris zapowiedzia│ kolejn╣ wizytΩ w Bia│ymstoku. Wszystkie bilety na spotkanie 30 wrze£nia zosta│y rozebrane.

na podst. Kuriera Porannego

 Pocz╣tek strony
29.08.99


Pobieraj╣c pieni╣dze w banku rozgl╣daj siΩ wok≤│ siebie !!!

Miliard w saszetce

W poniedza│ek 23 sierpnia na ul. W│≤kienniczej w Bia│ymstoku nieznany jeszcze policji mΩ┐czyzna wyrwa│ 53-letniemu inwalidzie saszetkΩ, w kt≤rej znajdowa│o siΩ ok. 100 tys. z│ i akt notarialny sprzedanej w│a£nie nieruchomo£ci. W sierpniu by│a to ju┐ czwarta kradzie┐ o podobnym scenariuszu w tym rejonie miasta. Z okoliczno£ci wszystkich przestΩpstw wynika│o, ┐e sprawcy przed kradzie┐╣ obserwowali ofiarΩ.

Do rekordowej kradzie┐y dosz│o w poniedzia│ek oko│o godz. 15. MΩ┐czyzna w wieku oko│o 35 lat zaatakowa│ inwalidΩ wspieraj╣cego siΩ na kulach tu┐ przed jego domem. Wcze£niej poszkodowany sprzeda│ nieruchomo£µ. Jej nabywcy podwieƒli go samochodem pod mieszkanie.
û MΩ┐czyzna mia│ do pokonania kr≤tki odcinek drogi: od auta do domu. To jednak wystarczy│o, ┐eby z│odziej zabra│ mu saszetkΩ z pieniΩdzmi.  Nie wiadomo, dlaczego mΩ┐czyzna zdecydowa│ siΩ zabraµ ze sob╣ tak du┐╣ sumΩ do domu, zamiast zawieƒµ pieni╣dze w banku. Zlekcewa┐y│ te┐ wszelkie £rodki ostro┐no£ci, nie prosz╣c nikogo o asystΩ, zw│aszcza, ┐e sam nie jest osob╣ sprawn╣ fizycznie.

W sierpniu by│a to ju┐ czwarta kradzie┐ o podobnym przebiegu. 9 sierpnia na ul. Jurowieckiej w Bia│ymstoku nieustalony dotychczas sprawca wyrwa│ saszetkΩ z pieniΩdzmi mΩ┐czyƒnie, kt≤ry kilkana£cie minut wcze£niej w pobliskim banku pobra│ z konta 3400 z│. Tego samego dnia, r≤wnie┐ na ul. Jurowieckiej nieznany sprawca okrad│ mΩ┐czyznΩ, kt≤ry w pobliskim kantorze wymienia│ pieni╣dze. Tym razem suma poszkodowany straci│ 4600 z│. Natomiast 11 sierpnia na Al Pi│sudskiego w Bia│ymstoku z│odziej wyrwa│ torebkΩ kobiecie, kt≤ra pobra│a z konta w jednym banku 6200 z│ i nios│a pieni╣dze do drugiego banku, ┐eby tam je wp│aciµ.
û W omawianym okresie w Bia│ymstoku by│y tak┐e inne kradzie┐e torebek damskich, kt≤rych ofiarami by│y np. Bia│orusinki. Wszystkie wymienione przestΩpstwa │╣czy jednak fakt,  ┐e sprawcy przed kradzie┐╣ obserwowali swe ofiary. Od pewnego czasu w urzΩdach pocztowych  i bankach pojawiaj╣ siΩ mΩ┐czyƒni udaj╣cy klient≤w plac≤wki lub osoby towarzysz╣ce klientom. Tak naprawdΩ odwiedzaj╣ banki w poszukiwaniu potencjalnych ofiar. Obserwuj╣ uwa┐nie operacje dokonywane przy okienkach kasowych i £ledz╣ klient≤w, kt≤rzy pobrali wiΩksze sumy. Czasami wyrywaj╣ torebki w pobli┐u banku, czasami dopiero przed domem ofiary.

Dlatego stoj╣c przed okienkiem kasowym warto uwa┐nie rozejrzeµ siΩ dooko│a.
                (jg)

 Pocz╣tek strony
26.08.99


Sprawnym inaczej

     Na 5 czerwca zaplanowano w Mr╣gowie zorganizowanie kolejnej, III Spartakiady dla Dzieci  i M│odzie┐y  Niepe│nosprawnych. Po raz pierwszy bΩdzie to spartakiada rejonowa. W tym roku w imprezie uczestniczyµ bΩd╣ Miko│ajki i okolice.
Pomys│odawcami i organizatorami SdDiMN s╣ £rodowiska pracuj╣ce z m│odzie┐╣ niepe│nosprawn╣ :

    Dyrektorzy obu plac≤wek Julian Osiecki i Janina Przyborowska zapowiadaj╣, ┐e ┐e trzecia spartakiada bΩdzie obejmowa│a zasiΩgiem ca│y powiat û wzro£nie wiΩc liczba uczestnicz╣cych w niej dzieci i wolontariuszy. W latach poprzednich by│o ich oko│o 120, w tym roku planowany jest udzia│ ok. 180 dzieci.
Do wsp≤│pracy zg│osi│y siΩ ju┐ pierwsze firmy i instytucje, co roku pomagaj╣ce przy organizacji imprezy. Obecny na spotkaniu organizacyjnym p│k Marian Kurkiewicz, dow≤dca mr╣gowskiej jednostki wojskowej zapowiedzia│, ┐e przeka┐e do pomocy potrzebn╣ liczbΩ ┐o│nierzy, zapewni │╣czno£µ, przygotuje namiot, ┐o│niersk╣ groch≤wkΩ oraz udostΩpni transport. Konieczne bΩdzie bowiem przewiezienie dzieci na miejsce spartakiady, czyli na boisko przy SP nr 4 w Mr╣gowie. Szko│a od dw≤ch lat udostΩpnia nieodp│atnie swoje obiekty na organizacjΩ spartakiady.

Sw≤j udzia│ w organizacji zaoferowa│y te┐:

Konkursy, w kt≤rych maj╣ uczestniczyµ m│odzi sportowcy, podzielone zostan╣ - jak w latach poprzednich û na r≤┐ne grupy niepe│nosprawno£ci. BΩd╣ wiΩc wy£cigi na w≤zkach prowadzonych przez  wolontariuszy ( s╣ nimi uczniowie szk≤│ £rednich) , czy rzucanie woreczkiem do celu, a dla sprawniejszych inne formy ruchu.
Obecny na spotkaniu organizacyjnym dyrektor olszty±skiego PFRON zaproponowa│ wprowadzenie nowej konkurencji û äunichockö. To uproszczony hokej na trawie, w kt≤ry niepe│nosprawni mog╣ graµ nawet na sali gimnastycznej. W tym roku po raz pierwszy do spartakiady w│╣czone bΩd╣ Miko│ajki i okolice. Zdaniem Janiny Przyborowskiej, dyrektorki mr╣gowskiego DPS, miejscowo£µ ta od lat aktywnie uczestniczy w rehabilitacjΩ niepe│nosprawnych.
 Pocz╣tek strony
 27.04.99

AKCJA OTWARTYCH SERC
Stowarzyszenie na Rzecz Tw≤rc≤w Niepe│nosprawnych öNikeö zosta│o zawi╣zane w grudniu ubieg│ego roku przez pracownik≤w Domu Pomocy Spo│ecznej przy ulicy Baranowickiej w Bia│ymstoku. Przez kilka miesiΩcy prowadzi│o akcjΩ pod has│em äW≤zek dla niepe│nosprawnychö, kt≤ra mia│a na celu zgromadzenie pieniΩdzy na zakup sprzΩtu rehabilitacyjnego. Og≤│em dziΩki akcji uda│o siΩ zgromadziµ 23 tys. z│otych, za kt≤r╣ zosta│y zakupione w≤zki inwalidzkie dla o£miu os≤b, cztery osoby otrzyma│y pomoc materialn╣ ( dofinansowanie zakupu sprzΩtu rehabilitacyjnego), natomiast 1000 z│ zosta│o wydane na pomoce rehabilitacylne.
W po│owie grudnia1998 roku w Filharmonii Bia│ostockiej odby│a siΩ aukcja obraz≤w namalowanych przez podopiecznych Domu przy Baranowickiej. Stowarzyszenie NIKE wspierane przez Kurier Poranny, Polskie Radio Bia│ystok i TV Bia│ystok wyda│o tak┐e kalendarz z rysunkami niepe│nosprawnych oraz £wi╣teczne poczt≤wki.
Akcja zosta│a bardzo ciep│o potraktowana przez wiele os≤b i firm nie obojΩtnych na los innych ludzi, potrzebuj╣cych zainteresowania i wsparcia. "Nike" uzyska│o pieni╣dze nie tylko z aukcji obraz≤w, sprzeda┐y kalendarza i poczt≤wek. Pojawili siΩ tak┐e dobrowolni fundatorzy. Kilka bia│ostockich firm podarowa│o osobom niepe│nosprawnym nowoczesne w≤zki inwalidzkie.

 Pocz╣tek strony
17.02.99


PRZEZ TERAPI╩ DO PRACY

1 marca uroczy£cie obchodzono rocznicΩ powstania Warsztat≤w Terapii ZajΩciowej, kt≤re ruszy│y trzy lata temu przy zak│adzie pracy chronionej "Magtom" z inicjatywy jego prezesa Andrzeja Puchalskiego. Uczestniczy w nich 30 os≤b z upo£ledzeniem lekkim i umiarkowanym.
Terapia ma im pom≤c, aby mogli podj╣µ pracΩ w zak│adach pracy chronionej. Ju┐ czterech naszych wychowank≤w zaczΩ│o pracΩ w "Magtonie" -powiedzia│a Katarzyna Lidke - Charakiewicz, zastΩpca kierownika Warsztat≤w.
Podopieczni bior╣ udzia│ w zajΩciach pracowni technicznej, plastycznej, przyrodniczej i gospodarczej (w niej ucz╣ siΩ codziennych czynno£ci: jak zrobiµ sobie kanapkΩ, jak siΩ umyµ). Uczestnicz╣ tez w zajΩciach rehabilitacyjnych, muzykoterapeutycznych, w spotkaniach z logoped╣ i psychologiem. ZajΩcia odbywaj╣ siΩ codziennie i s╣ bezp│atne. Podopieczni otrzymuj╣ nawet miesiΩczne kieszonkowe w wysoko£ci 100z│, co ma ich nauczyµ gospodarowania w│asnymi pieniΩdzmi.
Warsztaty Terapii ZajΩciowej podlegaj╣ pod Miejski O£rodek Pomocy Rodzinie, a £rodki na ich funkcjonowanie pochodz╣ z Pa±stwowego Funduszu Rehabilitacji Os≤b Niepe│nosprawnych. Obecnie Warsztaty nie przyjmuj╣ nowych uczestnik≤w poniewa┐ nie ma miejsc wolnych.

 Pocz╣tek strony
2.03.99


 
Hotel Go│Ωbiewski w Bia│ymstoku Bal w GOú╩BIEWSKIM

Doch≤d z Wielkiego Charytatywnego Balu Walentynkowego w Hotelu äGo│Ωbiewskiö trafi na konto bia│ostockiej Fundacji äPom≤┐ nam s│yszeµö. Zaproszenia na imprezΩ, kt≤ra odbΩdzie siΩ 13 lutego s╣ ju┐ w sprzeda┐y. Za 400 z│ (od pary) kupiµ je mo┐na w hotelowej recepcji. Organizatorzy gwarantuj╣ zabawΩ z wodzirejem do bia│ego rana, wielk╣ loteriΩ fantow╣ oraz kr≤la i kr≤lowej balu. Doch≤d uzyskany ze sprzeda┐y zaprosze± wesprze dzia│alno£µ Fundacji, kt≤ra opiekuje siΩ ponad 200 dzieµmi z wadami s│uchu.

 Pocz╣tek strony
25.01.99



Tydzie± w Obiektywie dla nies│ysz╣cych w jΩzyku migowym

Od soboty 21 XI bia│ostocki o£rodek Telewizji Polskiej http://www.tvbial.rsi.com.pl  zacz╣│ nadawaµ programy informacyjne typu < Tydzien w Obiektywie > w wersji dla os≤b s│aboslysz╣cych i nies│ysz╣cych z udzia│em osoby, kt≤ra te programy t│umaczy na jΩzyk migowy.

Pocz╣tek strony


 
Jedyny taki dzie± w roku
     Mn≤stwo powod≤w do rado£ci mieli wczoraj podopieczni bia│ostockiego DPS przy ul. Baranowickiej. Bawili siΩ jak dzieci, choµ niekt≤rzy maj╣ ju┐ na g│owie siwe w│osy. Dzie± Dziecka £wiΩtowa│o 31 maja kilkudziesiΩciu miesz- ka±c≤w Domu  Pomocy Spo│ecznej przy ulicy Baranowickiej w Bia│ymstoku. 
- »eby£cie byli szczΩ£liwi - ┐yczy│a im na rozpoczΩcie imprezy Iraida Kaskiewicz, dyrektor plac≤wki.    Sala gim- nastyczna kojarzy siΩ podopiecznym DPS nie tylko z µwiczeniami. Od pewnego czasu odbywaj╣ siΩ na niej oko- liczno£ciowe imprezy, podczas kt≤rych mo┐na pota±czyµ przy muzyce serwowanej przez did┐ej≤w w wojskowych mundurach. Wczoraj ┐o│nierze z 18. Brygady Zmechanizowanej r≤wnie┐ nie zawiedli. Przyby│a Orkiestra Garnizo- nowa, kt≤ra przedstawi│a sw≤j marszowy repertuar. 
 - Zagramy tak┐e dzieciom, kt≤re ze wzglΩdu na stan zdrowia nie mog│y zej£µ na imprezΩ. Na podw≤rku jest placyk,
kt≤ry otaczaj╣ okna pokoi, bΩd╣ mog│y przez nie wyjrzeµ - powiedzia│ chor╣┐y Jaros│aw Wr≤blewski, kapelmistrz. 
      R≤wnie rzΩsi£cie jak ┐o│nierzy m│odzie┐ oklaskiwa│a tak┐e swoich koleg≤w. Kilkuosobowa grupa artyst≤w z pamiΩci zaprezentowa│a historyjkΩ o rzepce, kt≤r╣ pomaga│a dziadkowi wyci╣gn╣µ ca│a rodzina. Aktor≤w - ama- tor≤w dopingowali m.in. ch│opcy z zespo│u "Bongo". Podczas Og≤lnopolskiego Integracyjnego Konkursu Piosenki
DzieciΩcej i M│odzie┐owej "Tomaszowska Wiosna" w Tomaszowie Mazowieckim, kt≤ry odby│ siΩ w ubieg│ym  ty- godniu, zdobyli festiwalowe Grand Prix. 
- Za£piewali£my "DianΩ" i "WalΩ Twist" i pokonali£my ponad 65 grup wykonawczych z ca│ej Polski. Decyzja jury by│a jednog│o£na, wiΩc mamy powody do rado£ci - m≤wi Irena Andruk, opiekunka "Bongo". Wiele wra┐e±  pod- czas imprezy wywo│a│y te┐ konkursy sprawno£ciowe. Podopieczni £cigali siΩ w jedzeniu p╣czk≤w na czas bez pomocy r╣k, wrzucaniu woreczk≤w do kosza i w biegu z kubkiem wype│nionym wod╣. Upominki, bez wzglΩdu na wiek, otrzymali wszyscy. 
- W pierwszych latach istnienia nasza plac≤wka przeznaczona by│a dla dzieci. Z up│ywem czasu Dom starza│ siΩ, a
 dzieci dorasta│y. Wiele z nich, dzisiaj doros│ych ludzi, pamiΩta uroczyste obchody Dnia Dziecka. Nie chcemy im
 zabieraµ tego jedynego dnia w roku - m≤wi dyrektor Kaskiewicz. Podopieczni DPS przy ul. Baranowickiej £wiΩ- towali wczoraj do p≤ƒnego popo│udnia. Dzisiaj bawiµ siΩ bΩd╣ na Dniu Dziecka, kt≤ry zorganizuje Miejski O£rodek Pomocy Rodzinie w Bia│ymstoku.

na podstawie Kuriera Porannego
1.06.99

Pocz╣tek strony


Taniec pe│en emocji

Og≤lnopolski Turniej Ta±ca dla Dzieci Nies│ysz╣cych i S│abowidz╣cych by│ imprez╣ towarzysz╣c╣  II MiΩdzynarodowego Festiwalu Ta±ca M│odzie┐owego, kt≤ry zako±czy│ siΩ 15.XI.98 r. w Wasilkowie (ko│o Bia│egostoku). Przez trzy dni o puchary walczy│o 730 os≤b z kraju, Rosji i Ukrainy.
 Poziom tegorocznego konkursu jest zdecydowanie wy┐szy ni┐ w poprzednich latach. Podczas eliminacji jak i pokaz≤w mistrz≤w, doping publiczno£ci  by│ intensywny. Ciep│o przyjΩte zosta│y tak┐e grupy taneczne z│o┐one z dzieci nies│ysz╣cych i s│abos│ysz╣cych.
- Przyjechali£my do Wasilkowa, bo chcia│y£my sprawiµ naszym dzieciom rado£µ. Na co dzie±  nie maj╣ jej zbyt du┐o û m≤wi Sylwia Czarnecka, instruktor ta±ca w Specjalnym O£rodku Szkolno Wychowawczym dla Dzieci S│abos│ysz╣cych w Szczecinie.
Jej 12- osobowe öKolorowe sny ö wystartowa│y w turnieju po raz pierwszy w ┐yciu.  Na parkiecie zaprezentowa│y przeb≤j Spice Girls  öWanna beeö.
- Lubimy muzykΩ , a taniec daje nam szczΩ£cie i odwagΩ û m≤wi Agnieszka ze Szczecina. û Obserwowa│am jak ta±cz╣ inni, widzia│am nowe figury. Po powrocie do domu bΩdΩ je µwiczyµ przed lustrem.
W sobotΩ  z przyjaci≤│mi z zespo│u  bawi│a siΩ na dyskotece. By│a podobna do tych, kt≤re odbywaj╣ siΩ w jej O£rodku, tyle ┐e tutaj bawi│a siΩ ze zdrowymi dzieµmi. Nikt nie zauwa┐y│ tego, ┐e s│yszy od nich trochΩ gorzejàà.

Pocz╣tek strony


AUKCJA

W Filharmonii Bia│ostockiej 13 grudnia 1998r. odby│a siΩ aukcja zorganizowana przez STOWARZYSZENIE NA RZECZ TW╙RC╙W NIEPEúNOSPRAWNYCH. Zebrano oko│o 3,5 tys. z│. Pieni╣dze bΩd╣ przeznaczone na zakup w≤zk≤w inwalidzkich.

Pocz╣tek strony


W KARNAWALE WSZYSCY CHC╣ SI╩ BAWI╞

W £rodΩ  20 stycznia 1999 przed po│udniem sala widowiskowa bia│ostockiego M│odzie┐owego Domu Kultury pΩka│a w szwach. Na Bal Karnawa│owy Niepe│nosprawnych przyby│o prawie 150 podopiecznych warsztat≤w terapii zajΩciowej, szk≤│ i o£rodk≤w specjalnych z Bia│egostoku, Ogrodniczek i Sok≤│ki.
 Opr≤cz wsp≤lnej zabawy celem imprezy by│o podsumowanie konkursu plastycznego i przegl╣du piosenki, kt≤re kilka tygodni temu odby│y siΩ w bia│ostockim MDK. Okaza│o siΩ, ┐e wszyscy jego uczestnicy zostali laureatami pierwszych r≤wnorzΩdnych nagr≤d. W obydwu turniejach wziΩ│o udzia│ prawie dwie£cie os≤b.
-  îwiat artystyczny ludzi niepe│nosprawnych, jest r≤wnie piΩkny i bogaty jak os≤b zdrowych. Aby siΩ o tym przekonaµ, wystarczy obejrzeµ pokonkursow╣ wystawΩ. Werdykt jury £wiadczy o tym, ┐e poziom zaprezentowanych prac by│ wysoki û m≤wi Bo┐ena Lange - Kuczy±ska, nauczyciel w M│odzi┐owym Domu Kultury w Bia│ymstoku.
  Dyplomy, ale przede wszystkim zachΩcaj╣ce do szale±stw na parkiecie przeboje, w dobry nastr≤j wprowadzi│y wszystkich go£ci. Wychowankowie poszczeg≤lnych o£rodk≤w mieli jeszcze jedn╣ okazjΩ, by poznaµ siΩ ze sob╣,  by wsp≤lnie pobawiµ siΩ z uczniami Szko│y Muzycznej i Studium Estradowego im. Anny German w Bia│ymstoku. Przyszli soli£ci w fantazyjnych przebraniach pod okiem Heleny Mieszkuniec, £piewali miΩdzy innymi äMa│go£kΩö i äOr│a cie±ö. Panowie prosili do ta±ca, grupki bawi│y siΩ w k≤│eczkach. Nie zabrak│o te┐ äwΩ┐yk≤wö i älokomotywyö.
- Mo┐liwo£µ wyj£cia w gronie swoich najbli┐szych znajomych z o£rodka, w kt≤rym spΩdzaj╣ wiΩkszo£µ czasu, to dla tych dzieci najwiΩksza frajda. Istotne jest r≤wnie┐ to, ┐e impreza odby│aby siΩ, gdyby  ich opiekunowie nie traktowali swojej pracy jako ┐yciowej pasji û m≤wi Bo┐ena Lange - Kuczy±ska
  W MDK w Bia│ymstoku ä Bal Karnawa│owy Niepe│nosprawnychö po raz pierwszy odby│ siΩ w 1998 roku. Jego organizatorzy  licz╣ na to, ┐e skromny bud┐et nie przeszkodzi im w kontynuowaniu tradycji tak┐e w przysz│ych latach.
22.01.99

Pocz╣tek strony


 
 
je£li masz jakie£ uwagi lub pytania to napisz do mnie
Wojtek<< kliknij tu by wys│aµ list
 ta strona znajduje sie w Internecie pod adresem http://samisobie.clan.pl/neon/wiesci.htm

Data umieszczenia na SaSo 14.12.98 r. A.A.

Pocz╣tek strony