Strona domowa   Wie╢ci z Bia│egostoku   Spis stacji radiowych w Polsce
STACJE    RADIOWE
HISTORIA  RADIOFONII
W POLSCE
NOWE ROZGúOªNIE
RADIO RACJA
rok 2000

Nazwa stacji Radiowej

CzΩstotliwo╢µ (standard CCIR)

Radio AKADERA 87,70   MHz
Radio WAWA 88,60   MHz
Radio JARD 89,20   MHz
Polskie Radio Bis 92,30   MHz
Polskie Radio  pr.II 92,30   MHz
Polskie Radio pr. III 96,00   MHz
Polskie Radio Bia│ystok 99,40   MHz
RMF FM 100,20 MHz
Radio MARYJA 103,30 MHz
Radio MIúOSIERDZIE (Radio Maryja) 104,70 MHz
Polskie Radio pr. I 106,40 MHz
Radio ZET 107,30 MHz


 
HISTORIA RADIOFONII
                 W roku 1936 A. H. Armstrong udowodni│, ┐e radiofonia UKF z modulacj▒ czΩstotliwo╢ci  (FM) , jest  skuteczn╣broni╣  przeciw  wszelkiego   rodzaju szkodliwym  zak│≤ceniom odbioru.  Wykorzystywanie zakresu  ultrakr≤tkofalo- wego, czyli falach o d│ugo╢ciach  od 10 m do 1 m  (czΩstotliwo╢ci od 30 MHz do 300 MHz) stworzy│o mo┐liwo╢ci zwiΩkszenia liczby emitowanych  dotychczas program≤w radiowych na obszarze danego kraju. Do tego roku programy radiowe by│y  emitowane  na  falach d│ugich i ╢rednich.  Niewielka liczba kana│≤w w zakresie  fal  ╢rednich nie  pozwala na zwiΩkszanie liczby program≤w radio- wych. Od wielu te┐ lat wystΩpuje prze│adowanie zakresu ╢redniofalowego zbyt wielk▒  liczb▒  nadajnik≤w.  Prowadzi  to do znacznego  pogorszenia jako╢ci odbioru wskutek tosunkowo w╣skiego pasma przenoszonych czΩstotliwo╢ci akus- tycznych,  a  tak┐e wskutek wzajemnych  interferencji s▒siaduj╣cych  nadaj- nik≤w. 
pocz▒tek strony
ROZW╙J RADIOFONII W POLSCE


     W Polsce  pierwszy  eksperymentalny nadajnik pracuj╣cy  w  zakresie UKF,  transmituj╣cy regularny  program radiowy,  zosta│  uruchomiony  w 1952r. Pracowa│ on w zakresie czΩstotli- wo╢ci 87,5-108 MHz  w pa╢mie  97,6 FM z moc╣ 10 kW. Poziom zak│≤ce± interferencyjnych na przy- dzielonych Polsce czΩstotliwo╢ciach 66 MHz-73MHz jest bardzoc wysoki, szczeg≤lnie w po│udnio- wych rejonach naszego kraju. Plan rozdzia│u czΩstotliwo╢ci dla nadajnik≤w UKF FM w Polsce w zakresie 66-73 MHz zosta│ opracowany jeszcze w 1959r. i przyjΩty na konferencjach wGenewie 
i w Sztokholmie w latach 1960 i 1961. Plan ten by│ opracowany dla wymaga± stawianych emisji
monofonicznej. W tym czasie w Polsce nie by│o zatwierdzonego systemu stereofonicznego. Plan ten opracowano w za│o┐eniu czterech program≤w monofonicznych i odstΩpie miΩdzykana│owym, tj. odstΩpie miΩdzy czΩstotliwo╢ciami ╢rodkowymi nadajnik≤w UKF FM, wynosz╣cym 30 kHz i  przy za- │o┐eniu odstΩpu czΩstotliwo╢ci ╢rodkowych (no╢nych) dla wsp≤lnych lokalizacji nadajnik≤w r≤w- nego 780 kHz. Ca│y zakres 66-73 MHz podzielono  na trzy podzakresy: dwa podzakresy czΩstotliwo╢ci äog≤lnokrajowychö przeznaczono dla program≤w og≤lnokrajowych, jeden podzakres czΩstotliwo╢ci przeznaczono dla program≤w lokalnych. W tym zakresie nale┐a│o uwzglΩdniµ wymagania zwiΩkszonej wzajemnej ochrony przed zak│≤ceniami program≤w o r≤┐nej tre╢ci.  Opty- malizacjΩ planu sieci polskich radiostacji UKF FM oparto na nastΩpuj╣cych  za│o┐e- niach : 

pozostawienia dotychczasowych lokalizacji i wysoko╢ci maszt≤w, uzupe│nienia dotychczasowych sieci radiostacji w miarΩ mo┐liwo╢ci czΩstotliwo╢ciowych w celu zwiΩkszenia  pokrycia kraju (szczeg≤lnie programami stereofonicznymi), stosowania aktualnych, zalecanych miΩdzynarodowo wskaza± technicznych.

W nowym planie rozdzia│u czΩstotliwo╢ci zakresu 66-73 MHz przewidziano: 
-jeden program stereofoniczny og≤lnopolski,
-jeden program stereofoniczny lokalny  (kt≤ry jest mniej nara┐ony na zak│≤cenia interferen- cyjne ni┐ tak zwane czΩstotliwo╢ci og≤lnokrajowe, jeden program monofoniczny og≤lnopolski. 
 

          Wp│yw zak│≤caj╣cy stacji du┐ej mocy pracuj╣cej w tym samym kanale mo┐e siΩgaµ nawet 600-700 km.Obecnie wykorzystywany w kraju przez radiofonie UKF FM zakres 66-73 MHz ( z posze- rzeniem do 74 MHz) jest zbyt w╣skim pasmem, by pozwoliµ na jakikolwiek rozw≤j polskiej radio- fonii UKF w Polsce. W roku 1979 w Genewie na kolejnej Administracyjnej Konferencji Radiokomu- nikacyjnej, poza  om≤wionymi ju┐ zmianami,  podjΩto decyzjΩ o przeznaczeniu zakresu 100-108 MHz w zasadzie wy│╣cznie dla s│u┐by radiodyfuzyjnej co stwarza perspektywy dalszego rozwoju radiofonii ultrakr≤tkofalowej. W zakresie 106- 131 MHz pracuj╣ dotychczas s│u┐by lotnictwa cywilnego, wyposa┐one w urz╣dzenia radionawigacyjne bardzo ma│ej mocy  i charaktery- zuj╣ce  siΩ  du┐╣  czu│o╢ci╣. S│u┐by te stawiaj╣ szereg warunk≤w radiofonii UKF 100-108 FM, takich, by nie zak│≤ca│a ich odpowiedzialnej pracy. Radiofonia UKF stoi obecnie przed nowym skokiem  w  przysz│o╢µ.   Jest to wprowadzenie do niej techniki cyfrowej zar≤wno po stronie nadawczej, jak i odbiorczej. Poprawi to jako╢µ odbioru i zmniejszy wra┐liwo╢µ na zak│≤cenia oraz spowoduje rewolucjΩ w sprzΩcie odbiorczym przez jego uproszczenie (2 lub 3 chipy). 

pocz▒tek strony


Do ko±ca 2000 roku wszystkie stacje radiowe nadaj▒ce sw≤j program na tzw. niskich UKF-ach zako±cz▒ emisjΩ. Odbi≤r bΩdzie mo┐liwy tylko w zakresie "g≤rnych UKF" 87,5-108 MHz !!!

pocz▒tek strony


Nowe rozg│o╢nie radiowe

       Prawos│awna  diecezja bia│ostocko - gda±ska ubiega siΩ o przyznanie czΩstotliwo╢ci radiowej. 9 marca Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji og│osi│a listΩ wnioskodawc≤w, stara- j▒cych siΩ o przyznanie lub rozszerzenie koncesji äna rozpowszechnianie program≤w radiofo- nicznych zasiΩgu lokalnym, regionalnym i ponadregionalnymö. 
      Program radiowy w Bia│ymstoku chce nadawaµ dziewiΩciu wnioskodawc≤w. O zwiΩkszenie zasiΩgu my╢li Radio Jard - Jaros│awa Dziemiana. W Bia│ymstoku  i okolicach chcia│oby byµ s│yszalne Radio TOK FM, kt≤rego w│a╢cicielem jest warszawska sp≤│ka INFORADIO. Rozg│o╢nia diecezjalna (po przyznaniu jednej z dw≤ch wolnych  czΩstotliwo╢ci 87,7-108 MHz) mog│aby liczyµ na nadawanie w zasiΩgu ok. 20 km. Prace zwi▒zane z utworzeniem rozg│o╢ni koordy- nuje osobi╢cie metropolita warszawski i ca│ej Polski abp Sawa. Z kolei warszawska sp≤│ka äRacjaö stara siΩ o lokalizacjΩ w Bia│ymstoku rozg│o╢ni, kt≤ra robi│aby program skierowany do mniejszo╢ci bia│oruskiej w Polsce.

pocz▒tek strony
 

Radio Racja za trzy miesi▒ce?

      Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przygotowuje ju┐ koncesjΩ dla Radia Racja, kt≤re ma nadawaµ audycje dla bia│oruskiej mniejszo╢ci w Polsce. Do ko±ca lipca ma ona zostaµ podpisana przez przewodnicz▒cego KRRiTV. Ju┐ 19 marca KRRiTV postanowi│a w uchwale nr 208, ┐e udzieli koncesji sp≤│ce Racja na nadawanie z Bia│egostoku bia│oruskiego programu radio- wego na falach UKF.
- Projekt uzgodnie±, dotycz▒cych parametr≤w technicznych, przes│ano do akceptacji Minis- terstwa ú▒czno╢ci - powiedzia│a wczoraj äGazecie" Anna Szyd│owska, dyrektor gabinetu prze- wodnicz▒cego KRRiTV. - Ostatnio otrzymali╢my pozytywn▒ odpowied╝ z ministerstwa. W sp≤│ce Racja udzia│ wiΩkszo╢ciowy ma Zwi▒zek Bia│oruski RP. Prezesem zwi▒zku, a zarazem szefem zarz▒du sp≤│ki Racja, jest Eugeniusz Wappa.
- O dniu rozpoczΩcia nadawania audycji mo┐na bΩdzie m≤wiµ po podpisaniu koncesji przez przewodnicz▒cego KRRiTV - twierdzi Eugeniusz Wapppa. -Mog▒ nast▒piµ jeszcze jakie╢ po╢liz- gi, op≤╝nienia. Po podpisaniu koncesji, zgodnie z ustaw▒, musimy poczekaµ trzy miesi▒ce na rozpoczΩcie nadawania.

Radio ma mieµ charakter informacyjno-kulturalny. Jednym z kandydat≤w na stanowisko jego dyrektora jest Wiktor Stachwiuk. Radio Racja bΩdzie nadawaµ na falach 105,5 MHz z Bia│ego- stoku oraz na falach kr≤tkich ze stacji Warszawa-Leszczynka: 60,35 kHz (godz. 5-8), 61,75 kHz (godz. 12-15) i 61,65 kHz (godz. 19-24)

(na podst. Gazety Wyborczej-15 lipca 99)

pocz▒tek strony