strona glowna poczatek poprzednia strona nastepna strona

Obserwacja ╢luzu

ªluz przenikliwy

sluz przenikliwysluz przenikliwy Wygl▒d ╢luzu zmienia siΩ w zale┐no╢ci od poziomu estrogen≤w we krwi. Przy wysokim poziomie estrogen≤w obserwujemy ╢luz przejrzysty, przypominaj▒cy wygl▒dem surowe bia│ko jajka. WziΩty miΩdzy dwa palce pozwala siΩ wyci▒gaµ w d│ugie nitki ù jest to bardzo charakterystyczna jego cecha. Mo┐e byµ lekko podbarwiony krwi▒, ale zawsze jest prze╝roczysty
sluz przenikliwy pod mikroskopemObserwowany pod mikroskopem tworzy struktury krystaliczne podobne do ,,mrozu na szybieö lub ,,li╢ci paprociö. Jego szczeg≤lna struktura pozwala na przenikanie plemnik≤w z pochwy do wnΩtrza macicy. Dlatego w dalszym opisie bΩdzimy go nazywaµ ╢luzem przenikliwym.

W literaturze spotykamy te┐ okre╢lenie ╢luz typu p│odnego lub ╢luz dobrej jako╢ci, gdy┐ jego obecno╢µ jest objawem najwiΩkszej p│odno╢ci.

Osoby pragn▒ce dziecka powinny pamiΩtaµ, ┐e najwiΩksze prawdopodobie±stwo poczΩcia dziecka jest w│a╢nie wtedy, kiedy obserwujemy ten typ ╢luzu. Jego nieobecno╢µ mo┐e byµ przyczyn▒ niep│odno╢ci.
 

ªluz nieprzenikliwy

sluz nieprzenikliwysluz nieprzenikliwy Przy niskim poziomie estrogen≤w mo┐emy nie dostrzec ┐adnego ╢luzu lub zaobserwowaµ ╢luz mΩtny, bia│awy, gΩsty, czasem ┐≤│to podbarwiony. Mo┐e byµ on kleisty lub grudkowaty, nigdy nie daje siΩ wyci▒gaµ w nitki. Tego typu ╢luz mo┐e tworzyµ w szyjce macicy czop nieprzenikliwy dla plemnik≤w. Dlatego w dalszym opisie bΩdziemy u┐ywaµ nazwy ╢luz nieprzenikliwy.

sluz nieprzenikliwy pod mikroskopemW literaturze spotykamy nazwy ╢luz gorszej jako╢ci lub ╢luz typu niep│odnego.

WystΩpowanie tego ╢luzu w fazie dojrzewania pΩcherzyk≤w jest objawem p│odno╢ci, natomiast w fazie cia│ka ┐≤│tego, a wiΩc kiedy dosz│o do wzrostu temperatury nie ma ┐adnego znaczenia. Ka┐dego dnia notujemy, jaki ╢luz uda│o siΩ zaobserwowaµ. Je┐eli tego samego dnia widoczny by│ ╢luz nieprzenikliwy i przenikliwy ù odnotowujemy wtedy obecno╢µ ╢luzu przenikliwego. Przy niskim poziomie estrogen≤w mo┐emy te┐ nie zaobserwowaµ ┐adnego ╢luzu albo mo┐e dominowaµ uczucie sucho╢ci ù wszystko to notujemy.

 

Objaw wilgotno╢ci

Przed pojawieniem siΩ ╢luzu kobieta mo┐e zaobserwowaµ najwcze╢niejszy objaw p│odno╢ci jakim jest odczucie wilgotno╢ci w pochwie. Jest to bardzo subiektywny objaw, opisywany jako wra┐enie wilgotno╢ci, ciep│a, ╢lisko╢ci, miΩkko╢ci. Wydawaµ by siΩ mog│o, ┐e ten objaw mo┐e byµ trudny do zaobserwowania i │atwy do pomylenia z czym╢ innym, ale jednak, je┐eli kobieta obserwuje ten objaw regu│arnie na jeden, a najwy┐ej dwa dni przed pojawieniem siΩ ╢luzu, to oznacza, ┐e jej spostrze┐enie jest trafne.
 
W dalszym opisie odczucie wilgotno╢ci, miΩkko╢ci, ╢lisko╢ci, ciep│a w pochwie, wystΩpuj▒ce regu│arnie przed pojawieniem siΩ ╢luzu bΩdziemy nazywaµ objawem wilgotno╢ci.

Dzie± szczytu

W typowym cyklu po miesi▒czce zwykle kobieta nie obserwuje nic lub ma odczucie sucho╢ci w pochwie. NastΩpnie mo┐e odczuµ wy┐ej opisany objaw wilgotno╢ci, a bezpo╢rednio po nim dostrzega ╢luz. Pocz▒tkowo przez kilka dni obserwuje ╢luz typu nieprzenikliwego, potem ╢luz typu przenikliwego.
 
Ostatni dzie± ╢luzu typu przenikliwego nazywamy szczytem ╢luzu.

PamiΩtajmy, ┐e chodzi tu o ostatni dzie± a nie o dzie±, w kt≤rym ╢luzu by│o najwiΩcej.

Po dniu szczytu mo┐na zaobserwowaµ ╢luz typu nieprzenikliwego lub te┐ nie ma ┐adnej wydzieliny a┐ do kolejnej miesi▒czki.

Trudno╢ci

Je┐eli nie udaje siΩ zaobserwowaµ ╢luzu typu przenikliwego, to szczytem objawu ╢luzu okre╢lamy ostatni dzie± wystΩpowania ╢luzu, niezale┐nie od jego wygl▒du.

Je╢li za╢ kobieta w ci▒gu ca│ego cyklu obserwuje mΩtny ╢luz lub ma up│awy maskuj▒ce obecno╢µ ╢luzu to musi czekaµ na 4 dni podwy┐szonej temperatury.

Jednocze╢nie nale┐y leczyµ up│awy, gdy┐ nie tylko przeszkadzaj▒ one w obserwacji ╢luzu ale te┐ s▒ objawem infekcji. Konieczna jest diagnostyka mikrobiologiczna (tzw. badanie czysto╢ci pochwy) i leczenie, ale te┐ nale┐y przestrzegaµ nastΩpuj▒cych zasad:

  1. Nosiµ bieliznΩ ze 100% bawe│ny.
  2. Nie stosowaµ podpasek poza miesi▒czk▒.
  3. Nie stosowaµ tampon≤w.
  4. Nie nosiµ ciasnych spodni.
  5. Nie stosowaµ dra┐ni▒cych kosmetyk≤w, a tylko │agodne myd│a.
  6. Antybiotyki stosowaµ tylko w razie wyra╝nej konieczno╢ci.

MW 1999 strona glowna poczatek poprzednia strona nastepna strona