strona glowna poczatek poprzednia strona nastepna strona

PostΩpowanie w przypadku nietypowego wykresu temperatury

Je┐eli przez trzy dni temperatura jest wy┐sza ni┐ poziom linii podstawowej, ale trzeciego dnia nie osi▒gnΩ│a wymaganej wysoko╢ci tzn. nie jest wy┐sza o 0,2░C ni┐ linia podstawowa, to nie mo┐emy jeszcze stwierdziµ pocz▒tki okresu niep│odnego. Nale┐y zaczekaµ na kolejny pomiar.
Je┐eli czwartego dnia temperatura bΩdzie wy┐sza ni┐ linia podstawowa (niezale┐nie o ile wy┐sza) to wieczorem tego dnia rozpoczyna siΩ okres niep│odny.
Oczywi╢cie ù je┐eli czwartego dnia temperatura opadnie na poziom linii podstawowej lub poni┐ej to nie mo┐emy stwierdziµ pocz▒tk≤w okresu niep│odnego; musimy prowadziµ dalsz▒ obserwacjΩ cyklu, a interpretacjΩ zacz▒µ od nowa.
wykres nietypowy 13/1
W tym cyklu szczyt objawu ╢luzu wypada 14-go dnia. LiniΩ podstawow▒ mo┐emy wykre╢liµ na poziomie 36,7░C. Temperatury w dniach 16-19 s▒ wy┐sze ni┐ linia podstawowa, ale nie mo┐emy uznaµ za pocz▒tek okresu niep│odnego wieczoru 18-go dnia, gdy┐ temperatura w tym dniu jest wy┐sza tylko o 0,1░C od linii podstawowej. Temperatura w dniu 19-tym jest wy┐sza od linii podstawowej i od wieczora tego dnia zaczyna siΩ okres niep│odny.


Je┐eli po jednym lub dw≤ch dniach temperatury wy┐szej, temperatura opadnie na liniΩ podstawow▒ lub poni┐ej, to r≤wnie┐ musimy zaczekaµ na pomiar czwartego dnia.
Je┐eli w╢r≤d tych czterech pomiar≤w tylko jeden znajduje siΩ na poziomie linii podstawowej lub poni┐ej, a czwartego dnia temperatura jest wy┐sza ni┐ poziom linii podstawowej, to wieczorem czwartego dnia zaczyna siΩ okres niep│odny.
Natomiast je┐eli przez dwa dni temperatura opad│a na liniΩ podstawow▒ lub poni┐ej, to musimy prowadziµ dalsz▒ obserwacjΩ cyklu i interpretacjΩ zacz▒µ od nowa.
wykres nietypowy 13/3
W tym cyklu 17-go dnia temperatura spad│a poni┐ej linii podstawowej. Poniewa┐ 18-go dnia temperatura jest wy┐sza ni┐ poziom linii podstawowej mo┐emy uznaµ, ┐e wieczorem tego dnia zaczyna siΩ okres niep│odny.


Mo┐emy nie braµ pod uwagΩ jednego zaburzonego pomiaru, je┐eli zanotowany zosta│ czynnik, kt≤ry m≤g│ spowodowaµ to zaburzenie.
wykres nietypowy 13/2
W tym cyklu pomiar 15-go dnia zosta│ zaburzony. Notatka zaznaczaj▒ca p≤┐n▒ godzinΩ wstawania wyja╢nia to, wiΩc tego pomiaru mo┐emy nie braµ pod uwagΩ.


W obecno╢ci ╢luzu typu przenikliwego nie mo┐emy uznaµ wzrostu temperatury za spowodowany progesteronem, tzn. nie mo┐emy zaliczyµ tego dnia do trzech dni z wy┐sz▒ temperatur▒ wymaganych do stwierdzenia okresu niep│odnego.
Przedwczesny wzrost temperatury oznaczamy pionow▒ strza│k▒.
wykres nietypowy 13/4
W tym cyklu liniΩ podstawow▒ mo┐emy wykre╢liµ na poziomie 36,55░C. TemperaturΩ wy┐sz▒ od linii podstawowej odnotowano ju┐ 15-16 dnia, ale wobec zaobserwowania w tych dniach ╢luzu typu przenikliwego nie mo┐emy tego wzrostu temperatury uznaµ za spowodowany progesteronem. Dopiero od wieczora 19-go dnia rozpoczyna siΩ okres niep│odny.

wykres nietypowy 13/5
W tym cyklu nie obserwujemy wyra╝nego wzrostu temperatury i nie mo┐emy go jeszcze w ┐aden spos≤b interpretowaµ.

Cykle zaburzone mimo prawid│owo prowadzonych obserwacji i poprawnie wykonanych pomiar≤w temperatury

PrzesuniΩcie terminu jajeczkowania

Powodem najczΩ╢ciej jest stres, przemΩczenie, niewyspanie, nieregularny tryb ┐ycia. Przy prawid│owo prowadzonych obserwacjach przesuniΩcie terminu jajeczkowania nie mo┐e byµ przyczyn▒ nieoczekiwanej ci▒┐y. Natomiast czΩsto powtarzaj▒ce siΩ zaburzenia tego typu mog▒ wi▒zaµ siΩ z niep│odno╢ci▒.
 

Krwawienie ╢r≤dcykliczne

Miesi▒czk▒ nazywamy krwawienie, kt≤re nastΩpuje po fazie cia│ka ┐≤│tego, a wiΩc po wzro╢cie temperatury ponad liniΩ podstawow▒. Krwawienie nie poprzedzone wzrostem temperatury nazywamy krwawieniem ╢r≤dcyklicznym. Osoba, kt≤ra nie zna metod objawowo-termicznych nie jest w stanie odr≤┐niµ krwawienia ╢r≤dcyklicznego od miesi▒czki.


MW 1999 strona glowna poczatek poprzednia strona nastepna strona