Bieszczadzka Przyroda.



S▒ to g≤ry niezwyk│e i jedyne w swoim rodzaju, wymagaj▒ce tkliwego zapatrzenia siΩ i czu│ego pochylenia nad ich r≤┐norodno╢ci▒ od wszystkiego co na wschodzie i na zachodzie, choµ i tu, i tam s▒ g≤ry i wy┐sze i obszerniejsze. Dlaczego w Bieszczadach nie ma kosodrzewiny, skoro tu┐ na wschodzie, a┐ rzek▒ Sawic▒ ro╢nie w Gorganach najwspanialsza kos≤wka, jak▒ w ┐yciu widzia│em? Czy to nie dlatego, ┐e przez ca│e pasmo Bieszczad≤w dmie latem, jesieni▒ i wiosn▒ do wΩgierskiej puszty po UkrainΩ ≤w s│ynny suchowiej stepowy, wysuszaj▒cy ziemiΩ i powoduj▒cy, ┐e zim▒ pokrywa ╢nie┐na nigdy nie jest na po│oninach zbyt obfita? A sk▒d siΩ bior▒ te niezwyk│e jesienne pogody, kiedy niebo jest niebieskie jak w krainach po│udnia, a s│o±ce i po│oniny z│ote i rdzawe?

Miros│aw »≤│awski Moje Bieszczady


Bieszczady to jeden z ostatnich w Europie rozleg│ych, niezurbanizowanych teren≤w po╢niΩtych naturalnymi lasami, w kt≤rych zachowa│a siΩ bogata fauna.
Wyr≤┐nia siΩ tutaj trzy piΩtra ro╢linno╢ci: pog≤rze i krainΩ dolin, regiel dolny oraz malownicze nie spotykane w innych g≤rach po│oniny. Zwraca uwagΩ brak piΩtra g≤rnoreglowych ╢wierczyn oraz kosodrzewiny i znaczne obni┐enie g≤rnej granicy lasu, kt≤r▒ tworz▒ kar│owate drzewostany bukowe i jaworowe.Grzegorz Nowak: Po│oniny

W Bieszczadach wystΩpuj▒ liczne gatunki wschodniokarpackie. Tylko w╢r≤d ro╢lin kwiatowych spotykamy 27 gatunk≤w, maj▒cych tu jedyne w Polsce stanowiska. Znaleziono te┐ 2 endemity Karpat Wschodnich, a mianowicie: wilczomlecz karpacki i pszeniec bia│y. W Bieszczadach wystΩpuj▒ unikatowe biocenozy , jak np. wysokog≤rskie murawy po│onin, zaro╢lowe lasy jaworowe i endemiczne dla Karpat Wschodnich zaro╢la olchy kosej. Ciekawym zbiorowiskiem ro╢lin s▒ torfy wysokie.

fot.: Grzegorz Nowak

Rozleg│e puszcza±skie strodrzewia bukowe i jod│owe s▒ ostoj▒ coraz rzadszych w kraju zwierz▒t drapie┐nych. »yje w Bieszczadach 10 gatunk≤w drapie┐nych ssak≤w, m.in.Renata i Marek Kosi±scy: Pa╝ ┐eglarz nied╝wied╝ brunatny, ry╢, ┐bik, wilk i ok. 30 gatunk≤w ptak≤w , jak orze│ przedni, orlik krzykliwy oraz nocnych - gin▒cy ju┐ puchacz. W dolinach obserwuje siΩ bociana czarnego oraz licznego tutaj jarz▒bka, niezwykle rzadkiego drozda skalnego.
Na terenie Bieszczad wystΩpuj▒ wszystkie krajowe gatunki gad≤w, poza ┐≤│wiem b│otnym. Du┐▒ osobliwo╢ci▒ jest reliktowy w▒┐ Eskulapa. »yj▒ tutaj tak┐e rzadkie motyle - niepylak mnemozyna i pa╝ ┐eglarz, a z bogatej fauny chrz▒szczy - biegacz zielonoz│oty i nadobnica alpejska.

fot.: Renata i Marek Kosi±scy

Tekst powsta│ w oparciu o ksi▒┐kΩ Marka Okonia Beskidy czΩ╢µ wschodnia
Wydawnictwo PTTK "Kraj".
FotografiΩ przedstawiaj▒c▒ pazia ┐eglarza zamieszczono dziΩki uprzejmo╢ci
Renaty i Marka Kosi±skich
autor≤w strony
GALERIA FOTOGRAFII PRZYRODNICZEJ

DO G╙RY


(c) Wirtualne Bieszczady 1999 - 2000