Jawornik.



To by│a du┐a wie╢ i teraz zdzicza│e resztki sad≤w zdawa│y siΩ ci▒gn▒µ bez ko±ca wzd│u┐ ledwie widocznej drogi (...) WszΩdzie wciska│y siΩ pokrzywy i zielsko, pod stopami trzaska│y │amane ga│Ωzie i trzeba by│o uwa┐aµ, ┐eby nie wpa╢µ po pas w jakie╢ wykroty, w kt≤rych omsza│e reszki mur≤w otwiera│y drogΩ w g│▒b czasu.cmentarz w Jaworniku

Tak opisuje swoje pierwsze wra┐enia z Jawornika Dorota Panek.
Teraz w╢r≤d zaro╢li zdzicza│ych drzew owocowych, na terenie dawnej wsi znajduje siΩ Studencka Baza Namiotowa SPKB Lublin i Orkiestry pw. ╢w. Miko│aja.
Baza dzia│a w lipcu i sierpniu.
Odbywaj▒ siΩ tu warsztaty muzyczne. Dotychczas prowadzili je: Matragona (1997,1999), Jacek Kleyff (1998), Ala Mila-Suska (1996, 1999), Waldek Sidor (1997), Roman Kum│yk (1996, 1997, 1998), Andrew Nixon (1999), Darek Rutkowski (1999).

Wspinaj▒c siΩ nik│▒ ╢cie┐k▒ i skrΩcaj▒c pod lasem w gruntow▒ drogΩ mo┐na doj╢µ na cmentarz, gdzie stoi nowa kaplica. Wok≤│ przetrwa│y kamienne fundamenty i kute krzy┐e - jedyna pozosta│o╢µ po dawnej cerkwi ╢w. Dymitra. Cmentarz nadal jest u┐ytkowany przez dawnych mieszka±c≤w Jawornika, ┐yj▒cych obecnie w okolicznych wioskach. To w│a╢nie ten cmentarz nosi miano cmentarza wampirycznego. Dlaczego? Oto co o Jaworniku napisa│ Oskar Kolberg: 
(...) W upiory lud g≤rski wierzy mocno; i tak we wsi Jaworniku nad Os│awic▒ nie ma jednego cz│owieka pochowanego na cmentarzu, kt≤ry by nie mia│ wbitego w g│owΩ µwieka lub uciΩtej i u n≤g po│o┐onej g│owy (...)
Miejscowa tradycja podaje r≤wnie┐ inne sposoby na wampira. Tak czy inaczej warto zaopatrzyµ siΩ w g│≤wkΩ czosnku.

 

(c) Wirtualne Bieszczady 1999 - 2000