home *** CD-ROM | disk | FTP | other *** search
- Path: sparky!uunet!elroy.jpl.nasa.gov!swrinde!gatech!emory!rsiatl!ke4zv!gary
- From: gary@ke4zv.uucp (Gary Coffman)
- Newsgroups: sci.environment
- Subject: Re: Solar Fuel Alcohol (Was Re: Mary Jane has a great Biomass)
- Message-ID: <1992Sep11.150345.16879@ke4zv.uucp>
- Date: 11 Sep 92 15:03:45 GMT
- References: <18d2t1INNh5m@usenet.INS.CWRU.Edu> <1992Sep10.094034.10712@ke4zv.uucp> <KETIL.92Sep10164009@due.ii.uib.no>
- Reply-To: gary@ke4zv.UUCP (Gary Coffman)
- Organization: Gannett Technologies Group
- Lines: 38
-
- In article <KETIL.92Sep10164009@due.ii.uib.no> ketil@ii.uib.no writes:
- >In article <1992Sep10.094034.10712@ke4zv.uucp> gary@ke4zv.uucp (Gary Coffman) writes:
- > >How was corn grown through all those ages before the age
- > >Dow, etc.?
- >
- > It was grown at much lower planting density, with one year in four
- > crop rotation, heavy use of animal manures, and lots of hand labor.
- > The yield in a good year, 60 bushels/acre, was about 1/4th the yield
- > of a field planted with modern methods in only an average year, 240
- > bushels/acre. The labor input to modern corn growing is about 2 manhours
- > per acre per year. In the past, the labor input was about 35 manhours
- > per acre per year.
- >
- > In 1900, one farmer fed 5 off farm people in the US. Today 1 farmer
- > feeds 43 urbanites.
- >
- >One could also consider the energy spent to the energy gained. Or in
- >other words, how many calories of energy do you consume to get grain
- >that contain 1 calorie.
- >
- >I *think* the numbers are about thirtysomething calories spent in the
- >US, and about one in ....Indonesia? Per cal. of food produced, of
- >course.
-
- So you're saying that in Indonesia a farmer expends as much energy
- producing food as he gets from eating it. Small multiplier there.
- Energy is cheap, labor is not.
-
- >This might be a better argument for the 'old way' if energy
- >consumption is an issue. And it is, isn't it?
-
- The more important consideration is the opportunity cost of labor.
- At today's minimum wage, the labor cost of the old way is about
- $1.66 a bushel. The labor cost the modern way is about 2.3 cents
- a bushel. Quite a remarkable difference. Productive labor is the
- scarcest resource on the planet. Always has been, always will be.
-
- Gary
-