home *** CD-ROM | disk | FTP | other *** search
/ NetNews Usenet Archive 1993 #3 / NN_1993_3.iso / spool / rec / travel / 18252 < prev    next >
Encoding:
Text File  |  1993-01-25  |  1.8 KB  |  49 lines

  1. Newsgroups: rec.travel
  2. Path: sparky!uunet!paladin.american.edu!howland.reston.ans.net!zaphod.mps.ohio-state.edu!caen!uvaarpa!maxwell!ejv2j
  3. From: ejv2j@Virginia.EDU ("")
  4. Subject: Re: European food prices?
  5. Message-ID: <1993Jan25.234749.26932@Virginia.EDU>
  6. Organization: University of Virginia
  7. References: <0fM8lSy00iV048xlow@andrew.cmu.edu>
  8. Date: Mon, 25 Jan 1993 23:47:49 GMT
  9. Lines: 38
  10.  
  11. Matthew Raymond Flatt  writes:
  12. > I'm planning to tour parts of Europe this summer, and I'm trying to
  13. > figure out how long I can afford to stay. Food prices are the only area
  14. > where I have know idea how to estimate.
  15. > I plan to eat cereal or something comparable in the morning, a sandwich
  16. > at noon, and a medium-to-large meal in the evening. (This is easily
  17. > covered by $15/day here in Pittsburgh, PA, USA.)
  18. > The countries I'll probably visit are: England, France, Germany,
  19. > Belgium, Netherlands, Italy, Spain, Switzerland. Info on other countries
  20. > is more than welcome.
  21. > Thanks,
  22. > Matthew
  23.  
  24.  
  25. I toured Scandinavia this summer, and food there is on average twice
  26. as much as in the US.  It's much less, though, in countries
  27. like Spain and Italy.  A recent issue of "The Economist" listed
  28. price comparisons for various basic foods in various European
  29. countries -- check the most recent issues at the library.
  30.  
  31. One great suggestion:  my brother and I subsisted for three
  32. weeks on bread with something called Nutella on it, jelly,
  33. cheese, diet soda, milk occasionally, and fruit.  (Nutella is the
  34. food of the gods -- you WILL be hooked.)  We traveled, had fun
  35. AND lost six or seven pounds!!  :-)
  36.  
  37. Good cereal is pretty scarce, unless you like puffed rice and
  38. Corn Flakes, and is therefore expensive.  Most places charge
  39. twice or three times the US price for cereal -- you'd better
  40. get used to bread.  Again, try the Nutella!!!
  41.  
  42.  
  43. Erik Velapoldi
  44. ejv2j@virginia.edu
  45. (804)979-8319
  46.