home *** CD-ROM | disk | FTP | other *** search
/ NetNews Usenet Archive 1992 #31 / NN_1992_31.iso / spool / bit / listserv / wordsl / 50386 < prev    next >
Encoding:
Text File  |  1993-01-01  |  2.1 KB  |  49 lines

  1. Comments: Gated by NETNEWS@AUVM.AMERICAN.EDU
  2. Path: sparky!uunet!paladin.american.edu!auvm!WOMBAT.NEWCASTLE.EDU.AU!LNCJB
  3. X-VMS-To: IN%"WORDS-L@uga.cc.uga.edu"
  4. MIME-version: 1.0
  5. Content-transfer-encoding: 7BIT
  6. Message-ID: <01GT0UUVX5QG8WW242@wombat.newcastle.edu.au>
  7. Newsgroups: bit.listserv.words-l
  8. Date:         Sat, 2 Jan 1993 00:36:33 +1000
  9. Sender:       English Language Discussion Group <WORDS-L@uga.cc.uga.edu>
  10. From:         LNCJB@WOMBAT.NEWCASTLE.EDU.AU
  11. Subject:      Re: Early morning blues...
  12. Comments: To: WORDS-L@uga.cc.uga.edu
  13. Lines: 34
  14.  
  15. >        Is that pounds sterling? The cost of living must be high where you are
  16. >        because my income has been about half that for the past three years and
  17. >        we've been living comfortably..... all six of us.
  18. >
  19. >Got room for one more?
  20.  
  21. Not at the moment.... I've only just got my dining room back after Tim moved
  22. out. Officially this is only a two bedroom house which I bought for $25K in
  23. 1980 (pre- Kevin and Helen). As the boys grew older, I converted the sunroom
  24. and the dining room and later the storage room under the house into bedrooms
  25. for them, so they could have some privacy. Our accomodation is not luxurious
  26. but it is comfortable.... and my monthly mortgage payments are only $241 @
  27. month.
  28.  
  29. >My tiny little 1-room flat costs between 600
  30. >and 450 pounds depending on the mortgage rate.  (A month) Yes, cost
  31.  
  32. Ouch! Perhaps you should think about emigrating.... a three bedroom house
  33. only costs about $100 a week and single accomodation is around the $50-$60
  34. @ week mark to rent..... cheaper if you want to share which most students do.
  35.  
  36. >of living here is *very* high.  Sending out for a pizza costs about
  37. >10 pounds, if that's a better yardstick for you.  4 or 5 times as much
  38. >as the equivalent in the US.
  39. >
  40. >G
  41.  
  42. We normally get two large pizzas on Mondays to Wednesdays for $20.... on other
  43. nights they're $15 to $18 each. I guess that's more expensive than the US, but
  44. how does it compare to the British variety? The Aussie dollar usually
  45. fluctuates around the 70 cent US mark, but I don't recall what the exchange
  46. rate is with the British pound.
  47.  
  48. Carolyn
  49.