Rychl∞ nástup p²enosn∞ch za²ízení vτeho druhu (kapesních poƒítaƒà, Palm PC, digitálních fotoaparátà, digitálních diktafonà, GPS systémà nebo mobilních telefonà) vyvolal pot²ebu nového typu za²ízení pro ukládání dat. T╪ch se v posledních letech objevilo hned n╪kolik a dalτí v nejbliºτí dob╪ p²ibudou. Poj╘me se tedy na n╪ podívat.
Data v dlani
Miniaturizace a rozvoj nov∞ch p²enosn∞ch za²ízení vyºadují také nové prost²edky pro uloºení dat. Tato za²ízení by p²itom m╪la b∞t malá, mechanicky a teplotn╪ odolná, snadno uºivatelsky ovladatelná, a také by m╪la mít velkou pam╪£ovou kapacitu a nízk∞ p²íkon. Tolik protichàdn∞ch poºadavkà najednou se jen tak nevidí.
Zpoƒátku byly z konstrukce miniaturních za²ízení pro uloºení dat vy²azeny veτkeré pohybující se ƒásti. Tradiƒní prost²edek pro ukládání dat, totiº pevn∞ disk, se zdál pro tato malá p²enosná za²ízení nevhodn∞, a to z více dàvodà. Jedním z nich jsou rozm╪ry a hmotnost, které hrají v p²ípad╪ p²enosn∞ch za²ízení velmi dàleºitou roli.
Pevn∞ disk je p²íliτ velk∞ a rozm╪rn∞, navíc je také citliv∞ a vadí mu ot²esy a p²esuny vàbec. Zaƒaly se tedy prosazovat p²edevτím v∞m╪nné pam╪£ové karty. Pam╪£ typu flash je totiº pro p²enosná za²ízení velice vhodná - k udrºení dat nepot²ebuje napájení, nemá ºádné mechanické ƒásti a je spolehlivá. Její nev∞hodou je ovτem pom╪rn╪ vysoká cena. Flash pam╪£ není ºádnou novinkou a uº delτí dobu se pouºívá nap²íklad v PCMCIA pam╪£ov∞ch kartách. Krom╪ nich ale existují i dalτí pam╪£ové karty a dnes jiº také v∞m╪nné minidiskety a miniaturní pevn∞ disk.
Staré známé - PCMCIA karty
Karty PCMCIA (oznaƒované také jako PC Card) se pouºívají jiº velice dlouho a existují jak pam╪£ové flash karty, tak i pevné disky v provedení PCMCIA. Dnes se dodávají t²i typy t╪chto karet - karty PCMCIA Type I (mají velikost 85,6 x 54 x 3,3 mm) se pouºívají nejƒast╪ji jako pam╪£ové karty (SRAM, Flash, Flash Disk), v╪tτí provedení PCMCIA Type II (mají rozm╪ry 85,6 x 54 x 5 mm) se pouºívají v╪tτinou pro modemy a LAN karty. PCMCIA flash disky se vyráb╪jí ve variantách typu I a II a jsou dostupné ve verzích o kapacit╪ 4 aº 150 MB. A 1,8palcové pevné disky v posledním moºném provedení PCMCIA Type III (s rozm╪ry 85,6 x 54 x 10,5 mm) mají kapacitu aº okolo 300 MB.
Pam╪£ové kartiƒky
Protoºe se karty PCMCIA pro nové typy za²ízení ukázaly jako ne zcela vhodné (p²edevτím pro svoje p²ece jen v╪tτí rozm╪ry), p²iτlo n╪kolik v∞robcà s vlastním ²eτením a zaƒal boj o to, které z nich se na trhu prosadí a stane se de facto standardem. Na trhu se zaƒaly prosazovat p²edevτím karty CompactFlash (oznaƒované téº jen CF), karty SSFDC (Solid State Floppy Disk Cards), karty Miniature Cards a n╪které dalτí. Kaºd∞ z t╪chto typà se liτí velikostí, vnit²ní architekturou a také vn╪jτími elektrick∞mi vlastnostmi.
CompactFlash
Neznám╪jτí v∞m╪nné pam╪£ové karty nesou oznaƒení CompactFlash (CF) a s jejich vznikem a v∞vojem je spojena firma SanDisk. Firma SanDisk si nenechala vτe pro sebe a v roce 1995 vznikla asociace CompactFlash Association (CFA), která dnes sdruºuje více neº 100 firem a která se o rozvoj a prosazení karet CF stará. První karta CompactFlash vτak byla p²edstavena jiº v roce 1994 a dàleºitá pro její dalτí prosazení byla mimo jiné kompatibilita se standardem PCMCIA-ATA. Karta CompactFlash se totiº od karet PCMCIA v n╪kter∞ch rysech neliτí.
Karta CF sice na rozdíl od karet PCMCIA obsahuje 50pinov∞ konektor namísto 68pinového, ale vyráb╪jí se velice jednoduché adaptéry, které zajistí elektronickou i mechanickou kompatibilitu. Karty CompactFlash je tak moºné pomocí adaptéru pouºívat i ve slotech pro karty PCMCIA. Karty CF mají vestav╪n∞ ²adiƒ a navenek se chovají jako b╪ºné pevné disky IDE/ATA. Díky tomu je zajiτt╪na kompatibilita s ràzn∞mi operaƒními systémy a pro jejich provozování není nutná ºádná softwarová nadstavba (Flash File System nebo File Translation Layer). Nap²íklad systém Windows 95 kartu CF okamºit╪ pozná (jako pevn∞ disk) a p²i²adí jí písmeno.
Karty CompactFlash jsou mnohem menτí neº karty PCMCIA a podobn╪ jako u nich existuje více typà. CompactFlash Type I má rozm╪ry 43 ₧ 36 ₧ 3,3 mm, a je tedy asi ƒtvrtinová oproti kartám PCMCIA. Karty této velikosti se dnes pouºívají v mnoha kapesních poƒítaƒích, Palm PC (je jich nejmén╪ 27) a digitálních fotoaparátech (nejmén╪ 56). Teprve nedávno vznikla specifikace CompactFlash Type II s rozm╪ry 43 ₧ 36 ₧ 5 mm. Karty tohoto typu najdou uplatn╪ní p²edevτím v profesionálních fotoaparátech. Zp╪tná kompatibilita karet je podobn╪ jako u karet PCMCIA zachována (karty CF Type I lze vloºit do slotu pro karty CF Type II).
Karty CF pracují s nap╪tím 3,5 V nebo 5 V a mají asi 10procentní spot²ebu oproti 2,5palcov∞m a 1,8palcov∞m pevn∞m diskàm a jejich p²enosová rychlost je 4 aº 6 MB/s. Pro rychl∞ rozvoj karet CompactFlash byl dàleºit∞ také rychl∞ ràst jejich kapacity. Dnes uº jsou k dispozici karty CF s kapacitou 64 MB a jeτt╪ v prvním ƒtvrtletí tohoto roku mají b∞t dostupné karty s kapacitou 96 MB. Pozd╪ji pr∞ p²ijdou na ²adu také 160MB karty v provedení CF Type II.
Karty PCMCIA vznikly pàvodn╪ pouze jako pam╪£ové karty a jejich moºnosti se postupn╪ rozτi²ovaly, stejn╪ tak i u karet CompactFlash se postupn╪ rozτi²uje jejich funkƒnost. Vznikají proto faxmodemy, LAN karty nebo ƒteƒky ƒárového kódu v provedení CompactFlash.
SmartMedia
Dalτí typ pam╪£ové karty se jmenuje SmartMedia a tyto karty jsou známé také pod oznaƒením SSFDC (Solid State Floppy Disk Card). Za kartami SmartMedia stojí p²edevτím firma Toshiba, ale dnes jiº existuje také sdruºení nazvané SmartMedia Forum, jehoº ƒleny je 57 firem. Karty SmartMedia mají velice malé rozm╪ry (45 x 37 x 0,76 mm) a hmotnost (2 g) a vypadají jako malé diskety.
Tato karta neobsahuje nic jiného neº samotné pam╪£ové obvody. Není vybavena ºádn∞m ²adiƒem ani obvodem pro zabezpeƒení rovnom╪rného vyuºívání vτech pam╪£ov∞ch bun╪k. Je proto ze vτech uvád╪n∞ch typà karet nejjednoduττí a nejlevn╪jτí. P²ístupová doba karty je 10 ms a zapisuje se na ní rychlostí asi 470 KB/s.
Podobn╪ jako existuje adaptér pro karty CompactFlash, existuje také PCMCIA adaptér pro karty SmartMedia. Díky n╪mu je pak moºné karty SmartMedia snadno ƒíst v notebooku se slotem PC Card. K dispozici je ale také dalτí zajímav∞ adaptér ve tvaru klasické 3,5palcové diskety. Karta SmartMedia se do n╪j vloºí a její obsah je pak moºné ƒíst v 3,5palcové disketové mechanice.
Karty SmartMedia se pouºívají v n╪kter∞ch digitálních fotoaparátech firem Apple, Epson, Fuji, Minolta, Olympus, Sanyo nebo Toshiba. Dnes jsou k dispozici karty SmartMedia s kapacitou 2, 4 a 8 MB. Nejnov╪jτí 16MB karta má problémy se zp╪tnou kompatibilitou a dalτí zvyτování kapacity nebude tak jednoduché; p²itom jiº dnes karty SmartMedia znaƒn╪ zaostávají (co se t∞ká kapacity) za kartami CompactFlash.
Miniature Card
Velkou p²íleºitost v nov╪ vznikajícím segmentu pam╪£ov∞ch karet vid╪la také spoleƒnost Intel. V roce 1996 proto uvedla vlastní pam╪£ovou kartou nazvanou Miniature Card. Má rozm╪ry 38 x 33 x 3,5 mm a na rozdíl od karet CompactFlash nemá vestav╪n∞ ²adiƒ - ke svému ºivotu tak pot²ebuje navíc vrstvu softwarov∞ch ovladaƒà (Flash Translation Layer).
Karty Miniature Card jsou dnes dostupné v kapacit╪ maximáln╪ 8 MB. Objevily se nap²íklad v digitálních fotoaparátech firem HP a Konica a v digitálním diktafonu firmy Olympus. Jejich rozτí²ení tedy není p²íliτ velké.
Memory Stick
Patrn╪ p²íliτ pozd╪ vstoupila na trh pam╪£ov∞ch karet spoleƒnost Sony. Ta v ƒervenci minulého roku uvedla na trh karty Memory Stick s kapacitou 4 a 8 MB (mají oznaƒení MSA-4A a MSA-8A). Licenci na v∞robu karet chce firma Sony prodávat i dalτím firmám, ale zatím se její pam╪£ové karty pouºívají pouze v jejích vlastních v∞robcích (konkrétn╪ v digitálním fotoaparátu DSC-D700).
Karta má rozm╪ry 21,5 x 50 x 2,8 mm a hmotnost 4 g. Proti necht╪nému smazání ji lze podobn╪ jako u disket zajistit. P²enosová rychlost p²i zápisu je 1,5 MB/s a p²i ƒtení 2,45 MB/s.
Jak si vedou?
Podle zprávy spoleƒnosti IDC, která byla zve²ejn╪na v prosinci minulého roku, bude prodej pam╪£ov∞ch flash karet v období 1997 aº 2002 stoupat kaºdoroƒn╪ asi o 69 % a v roce 2002 by se jich na celém sv╪t╪ m╪lo prodat jiº asi 40 milionà za asi 1,3 miliardy dolarà. To jiº p²edstavuje velice zajímav∞ obchod. V roce 1997 se prodalo na celém sv╪t╪ pam╪£ov∞ch karet za 221 milionà dolarà.
V tomto segmentu trhu vid╪lo p²íleºitost mnoho firem a p²i neexistenci standardu se kaºd∞ pokouτel p²ijít se sv∞m ²eτením. Do této chvíle si ale v∞znamn╪jτí postavení na trhu udrºely pouze karty CompactFlash a SmartMedia. P²itom jasn╪ p²evládají karty CompactFlash, a to také proto, ºe d²íve dosáhly vyττí kapacity. Sloty pro tyto karty jsou dnes v mnoha kapesních poƒítaƒích, Palm PC a také v mnoha digitálních fotoaparátech.
Podle spoleƒnosti IDC p²ipadlo v roce 1997 na karty CompactFlash 58 % trhu (v poƒtu prodan∞ch kusà). Na dalτím míst╪ (s 21 %) se umístily karty SmartMedia a zbytek p²ipadl na karty Miniature Card, karty PCMCIA a na ostatní. Podíl karet CompactFlash bude p²itom podle IDC nadále ràst a v roce 2002 se zv∞τí aº na 78 %. Postupn╪ by se také m╪la sniºovat jejich cena aº na 42 centà za jeden megabajt.
Jde to i jinak
Aƒkoli se zdálo, ºe pam╪ti s mechanick∞mi souƒástkami nemají v mal∞ch p²enosn∞ch za²ízeních co d╪lat, p²ece jen se objevily dva zajímavé produkty, a to od firem Iomega a IBM, které pro ukládání dat pouºívají otáƒející se disky s magnetick∞m povrchem a magnetické hlaviƒky. Firma IBM vsadila na miniaturní pevn∞ disk a Iomega na mechaniku a v∞m╪nné diskety s kapacitou 40 MB.
Cvak a Clik!
Spoleƒnost Iomega je znám∞m v∞robcem za²ízení pro ukládání dat. Snad kaºd∞ zná její mechaniky Zip a Jaz. Iomega si ale byla v╪doma i toho, ºe prodej ràzn∞ch kapesních a p²enosn∞ch za²ízení bude stoupat a ºe pro n╪ krom╪ drah∞ch pam╪£ov∞ch karet v podstat╪ neexistuje vhodn∞ a levn∞ prost²edek pro ukládání dat. Zrodil se tedy nápad vytvo²it velmi malou mechaniku, ve které by se pouºívaly maliƒké diskety. V∞voj tohoto produktu ale nebyl rozhodn╪ jednoduch∞ - vºdy£ o tomto za²ízení se mluví a píτe jiº dlouho. Uº od roku 1996 (konkrétné od listopadu) firma Iomega oznamovala, ºe v∞voj produktu je u konce a brzy se zaƒne dodávat; teprve nyní to vτak vypadá opravdu váºn╪. Poj╘me se ale podívat nejprve do minulosti.
První prototyp malé disketové mechaniky podobné mechanice Zip byl p²edstaven jiº v roce 1996, tedy v dob╪, kdy se zaƒaly prosazovat první digitální fotoaparáty a vlastn╪ i kapesní poƒítaƒe a kdy cena flash pam╪tí byla vysoká (tehdy stál 1 MB flash pam╪ti 20 aº 50 dolarà). Disketky, tehdy nazvané n*hand, které se v mechanice m╪ly pouºívat, m╪ly mít podle plánà firmy Iomega kapacitu 20 MB a velikost poloviny vizitky. Cena diskety byla odhadována na 10 dolarà a její prodej m╪l b∞t zahájen v druhé polovin╪ roku 1997.
Problém p²enosu dat z disketky n*hand do osobního poƒítaƒe m╪l b∞t pàvodn╪ vy²eτen tak, ºe by se disketky vkládaly do jakéhosi caddy pouzdra (o velikosti diskety Zip) pouºitelného v mechanikách Zip. Disketky by se tak mohly pomocí tohoto adaptéru ƒíst v mechanice Zip (podobn∞ systém se pouºívá nap²íklad u videokazet C-VHS).
V roce 1997 mechanika a disketka n*hand p²edstaveny nebyly, uvedení bylo op╪t odloºeno. Koncem loσského roku vτak p²edstavila firma Iomega mechaniku, tentokrát nazvanou Clik!, která by se jiº m╪la skuteƒn╪ brzy zaƒít b╪ºn╪ prodávat - omezené dodávky byly v USA zahájeny koncem prosince. Z n╪kter∞ch pàvodních plánà ovτem seτlo (disketky nelze ƒíst v mechanice Zip), ale zato kapacita disketky byla zv∞τena z pàvodn╪ plánovan∞ch 20 MB na 40 MB.
Cena mechaniky Clik! by m╪la b∞t 199 USD a cena jedné 40MB disketky 10 USD.
Mechaniku Clik! by do sv∞ch digitálních fotoaparátà m╪la montovat firma Agfa, a to v druhé polovin╪ tohoto roku, integraci tohoto za²ízení do budoucích kapesních poƒítaƒà C-series ohlásila i firma Compaq a firma Sharp uvaºuje o jeho pouºití v kapesních poƒítaƒích Mobilion Pro.
Externí mechanika Clik! Mobile Drive obsahuje NiMH baterie, kter∞mi je napájena, má rozm╪ry 11,7 x 7 cm a hmotnost 167 g i s bateriemi (mechanika pracuje s nap╪tím 3,3 V). Mechanika, kterou by do sv∞ch produktà m╪ly v budoucnu integrovat jiné firmy, má mít rozm╪ry 85 x 54 x 7 mm a hmotnost 50 g. Disketka pak váºí pouh∞ch 10 gramà a má rozm╪ry 54,9 x 50,1 x 1,95 mm. P²ístupová doba mechaniky je 25 ms, p²enosová rychlost ƒiní 700 KB/s a disketky v mechanice rotují rychlostí 2941 otáƒek za minutu.
Nezàstane jen u externí mechaniky a u mechaniky integrované do n╪jakého za²ízení jin∞ch firem. Firma Iomega totiº p²ipravuje rozτi²ující stanici Clik! Desktop Docking Station, do které je moºné mechaniku Clik! vloºit a p²ipojit ji k osobnímu poƒítaƒi prost²ednictvím paralelního portu. Po vloºení do této rozτi²ující stanice se také nabíjí baterie mechaniky. Dalτí zpàsob p²ipojení k osobnímu poƒítaƒi a notebooku zajistí Clik! PC Adapter, díky n╪muº lze k p²ipojení vyuºít slot PC Card.
Iomega také má verzi mechaniky nazvanou Clik! Flash Card Reader - ta stojí 249 dolarà a krom╪ vlastní mechaniky pro 40MB disketky obsahuje slot pro pam╪£ové karty CompactFlash a SmartMedia. Urƒení je celkem jasné - pam╪£ové karty pouºívané nap²íklad v digitálních fotoaparátech bude moºné vyprázdnit na disketky a znovu pouºít. Podobné za²ízení dnes uº sice existuje - spoleƒnost Olympus dodává za²ízení Dimo, které je schopné spojit digitální fotoaparáty s magnetooptick∞mi mechanikami Olympus, ale problém je v tom, ºe magnetooptické mechaniky jsou p²íliτ rozm╪rné a energeticky nároƒné.
Mechaniku Clik! budou vyráb╪t i jiné firmy, a to i v jin∞ch verzích. Spoleƒnost NEC totiº plánuje USB verzi mechaniky Clik!, nazvanou USB Clik!. Jak uº z názvu vypl∞vá, tato mechanika by se m╪la p²ipojovat pomocí USB portu, a bude tedy snadno p²ipojitelná k ràzn∞m typàm poƒítaƒà (k osobním poƒítaƒàm, notebookàm, nov∞m kapesním poƒítaƒàm s Windows CE 2.11 a také k n╪kter∞m digitálním fotoaparátàm). Mechanika bude napájena p²es USB port a podle firmy NEC bude dostupná ve druhém ƒtvrtletí tohoto roku.
Minidisk Microdrive
Dalτí firmou, která chce dokázat pouºitelnost magnetického záznamu dat u velice mal∞ch p²enosn∞ch za²ízení, je firma IBM. Ta je leaderem v diskov∞ch technologiích, je také t²etím nejv╪tτím v∞robcem pevn∞ch diskà a drºitelem n╪kolika rekordà v hustot╪ záznamu dat na ƒtvereƒní palec. Jde také o jednu z mála firem, které vyráb╪jí pevné disky urƒené pro notebooky. Tentokrát ale miniaturizaci dotáhla jeτt╪ mnohem dál.
Koncem minulého roku p²edstavila totiº nejmenτí a nejlehƒí pevn∞ disk na sv╪t╪, nazvan∞ Microdrive, kter∞ bude moºné vyuºít práv╪ v digitálních fotoaparátech, kapesních poƒítaƒích a v dalτích za²ízeních. Disk byl vyvinut v laborato²i Almaden Research Center, Silicon Valley. Spoleƒnost IBM tak roz²eτila otázku, zda je n╪co takového vàbec moºné a zda jsou technologie pouºité v pevném disku pouºitelné v za²ízení t╪chto rozm╪rà a tohoto urƒení.
Kapacita disku Microdrive je 170 MB nebo 340 MB, coº je kapacita, které pam╪£ové karty zatím nedosáhly a hned tak nedosáhnou. Na takov∞to disk se jiº snadno vejde mnoho obrázkà s velk∞m rozliτením, v╪tτí databáze, mapy, objemn╪jτí prezentace, slovníky a nároƒn╪jτí aplikace, které musí zatím uºivatelé kapesních poƒítaƒà oºelet. Profesionální fotografové tak mají prost²edek pro uloºení sv∞ch fotografií a Microdrive màºe také znaƒn╪ rozτí²it moºnosti kapesních poƒítaƒà.
Zajímavé je, ºe pevn∞ disk má rozm╪ry karty CompactFlash Type II (CF Type II) a má i stejné konektory. To je velice dàleºité pro rozτí²ení tohoto produktu, protoºe karty CompactFlash se stávají de facto standardem v p²enosn∞ch za²ízeních. Zajiτt╪na je také zp╪tná kompatibilita se standardem PCMCIA - díky adaptéru je tedy moºné Microdrive pouºít i ve slotech PC Card. Není to tedy ²eτení ƒist╪ proprietární.
Aby se firm╪ IBM poda²ilo dosáhnout takovéto kapacity u disku tak miniaturních rozm╪rà, pouºila technologii GMR (giant magnetoresistive) hlav. Hustota záznamu vτak není nijak rekordn╪ vysoká - na jednom ƒtvereƒním palci jsou uloºeny 3 Gb dat, zatímco firma IBM u sv∞ch 2,5palcov∞ch diskà vyuºívá hustoty aº 4 Gb na ƒtvereƒní palec. Menτí spot²ebu energie Microdrivu pak zajiτ£uje technologie Enhanced Adaptive Battery Life Extender 2.0 a disk je moºné napájet baterií typu AA.
Microdrive váºí pouh∞ch 20 gramà, má rozm╪ry 42,8 x 36,4 x 5 mm (tedy rozm╪ry karty CompactFlash Type II) a otáƒí se rychlostí 4500 otáƒek za minutu. Disk má jednu nebo dv╪ datové hlaviƒky - disk s dv╪ma hlaviƒkami má kapacitu 340 MB a s jednou hlaviƒkou 170 MB. P²ístupová doba disku je 15 ms a p²enosová rychlost je 32 - 49 Mb/s, tedy asi 4 aº 6,1 MB/s.
Podle odhadà by zatím jeden megabajt uloºen∞ch dat m╪l vyjít asi na jeden dolar a tato cena by se s rozτi²ováním v∞roby m╪la postupn╪ sniºovat. Podle spoleƒnosti IDC vτak cena flash pam╪tí bude také klesat a kolem roku 2000 by se m╪la dostat n╪kam k hranici 1 dolaru za megabajt (jen mezi roky 1997 a 1998 doτlo k poklesu ceny o 50 %).
Microdrive vypadá velice hezky, ale problém je v tom, ºe má b∞t uveden na trh aº v polovin╪ tohoto roku. K vid╪ní jsou zatím v╪tτinou jen plastikové modely. Doufejme, ºe se uvedení Microdrivu nebude protahovat jako v p²ípad╪ mechaniky Clik!. Podle firmy IBM se Microdrive zaƒne nejprve pouºívat v profesionálních digitálních fotoaparátech s cenou okolo 10 000 USD. K pouºití Microdrivu se jiº hlásí firmy Canon, Hewlett-Packard, Hitachi a Minolta.
Spolehlivost
Nejproblémov╪jτí jak u disku Microdrive, tak u mechaniky Clik! bude urƒit╪ spolehlivost, protoºe obsahují mechanické ƒásti a disky s magnetickou vrstvou. Protoºe zatím existují od obou za²ízení jen první vzorky, lze o spolehlivosti jen spekulovat nebo vycházet z údajà v∞robcà.
Podle firmy Iomega vydrºí mechanika Clik! náraz 100 G p²i ƒinnosti a 300 G p²i neƒinnosti. St²ední doba mezi poruchami je p²itom asi 100 000 hodin a disketka by m╪la bez problémà udrºet data po dobu 10 let.
Θdaje o spolehlivosti a v∞drºi Microdrivu spoleƒnost IBM neuvádí. Lze ale p²edpokládat, ºe by m╪la b∞t podobná jako u 1,8palcov∞ch pevn∞ch diskà - ty by m╪ly vydrºet náraz (v dob╪ neƒinnosti) 750 G a provozní náraz 300 G.
Karty Compact Flash jsou na tom, pokud jde o spolehlivost a odolnost, mnohem lépe. Vydrºí totiº náraz 2000 G za provozu i mimo provoz a vibrace 15 G. St²ední doba mezi poruchami je u nich 1 milion hodin.