dotaz=Nabφzφme vßm novou kategorii, kterß pat°ila v uskuteΦn∞nΘ anket∞ k jednΘ z nejvφce ₧ßdan²ch - OT┴ZKY A ODPOV╔DI.
odpoved=Vysv∞tlenφ zajφmav²ch pojm∙ a problΘm∙ spojen²ch s praxφ pro vßs p°ipravili pracovnφci firem Trias Consulting a Software602.
[SystΘm NT 4.0 a sΘriovΘ porty]
dotaz= Na poΦφtaΦ se systΘmem NT 4.0 Server chci nainstalovat t°i za°φzenφ vyu₧φvajφcφ tyto porty (myÜ, modem a UPS).
odpoved=ProblΘm s nedostatkem sΘriov²ch port∙ vy°eÜφte nßkupem p°φdavnΘ desky s porty I/O. Tato deska v∞tÜinou obsahuje dva porty sΘriovΘ a jeden port paralelnφ. P°i instalaci desky je nutnΘ v∞novat pozornost jejφmu nastavenφ, aby nedoÜlo ke kolizi s porty ji₧ instalovan²mi (to znamenß vhodn∞ zvolit jejich Φφslo, adresu I/O a p°eruÜenφ). Pokud vlastnφte starÜφ nevyu₧it² IDE-°adiΦ ISA, je mo₧nΘ ho pou₧φt mφsto dalÜφ desky I/O. IDE-°adiΦ v∞tÜinou obsahuje dva sΘriovΘ porty. P°i jeho instalaci je nutnΘ provΘst nastavenφ tak, aby byl samotn² °adiΦ neΦinn², jinak by doÜlo ke kolizi s °adiΦem EIDE, kter² je dnes v∞tÜinou integrovßn na zßkladnφ desce.
[Jak² volit programovacφ jazyk]
dotaz=Cht∞l bych se nauΦit programovat v n∞kterΘm programovacφm jazyce, ale je jich spousta, a tak nevφm, kter² z nich si mßm vybrat. Jednß se mi o to, abych se neuΦil n∞co, co za chvφli nebude pot°eba. M∙₧ete mi dßt n∞jak² sv∙j tip ?
odpoved=Jsou otßzky, na kterΘ se prost∞ nedß jednoznaΦn∞ odpov∞d∞t. Ta vaÜe mezi n∞ rozhodn∞ pat°φ. NicmΘn∞ se o n∞jak² tip alespo≥ pokusφme. V prvnφ °ad∞ se budete muset rozhodnout, pro kter² operaΦnφ systΘm chcete svΘ aplikace vyvφjet. Pokud se jednß o Windows 95, potom byste mohl zkusit Visual Basic. Jeho v²hoda spoΦφvß v tom, ₧e zaΦφnajφcφ autor pot°ebuje pom∞rn∞ krßtkou dobu k tomu, aby dokßzal psßt profesionßln∞ vyhlφ₧ejφcφ programy. Jestli₧e se vßm bude da°it, poohlΘdn∞te se po jazyce C, respektive C++. Je to jazyk, jeho₧ studium je o poznßnφ nßroΦn∞jÜφ, ale odm∞nou vßm bude jistß pru₧nost, proto₧e budete schopen psßt programy i pro jinΘ operaΦnφ systΘmy. Poslednφ rada, kterou vßm m∙₧eme dßt, je asi nejd∙le₧it∞jÜφ û rozmyslete si dob°e, na jakou oblast byste se cht∞l ve sv²ch programech zam∞°it. ZaΦφt psßt nov² textov² editor anebo tabulkov² spreadsheet by asi nebylo p°φliÜ rozumnΘ, proto₧e takov²ch aplikacφ u₧ bylo naprogramovßno velice mnoho, a tak bychom vßm doporuΦovali zam∞°it se v budoucnu spφÜ na n∞kterou mΘn∞ äobsazenouô oblast (snad by Ülo o programy pro prßci se zvukem, o r∙znΘ systΘmovΘ nßstroje, o aplikace pro vytvß°enφ soubor∙ nßpov∞dy atd.). Ne ₧e by v t∞chto oblastech neexistovaly ₧ßdnΘ aplikace, ale po°ßd jsou zde cφtit urΦitΘ rezervy v p°φtulnosti rozhranφ a v neposlednφ °ad∞ takΘ v cen∞.
[MS Word versus tiskßrny]
dotaz=Mßm problΘm s velikostφ strßnky v programu MS Word. Pokud vytvo°φm dokument p°esn∞ na velikost strßnky odpovφdajφcφ tisku na primßrnφ tiskßrn∞ Epson LQ 100 a pokud jej pak vytisknu z jinΘho poΦφtaΦe, kde je nastavena jako standardnφ jinß tiskßrna (HP LaserJet 4LM), formulß° se v₧dy roztßhne p°ibli₧n∞ o jeden °ßdek na dalÜφ strßnku.
odpoved=Tento problΘm se obecn∞ vyskytuje skoro u vÜech textov²ch editor∙ pod Windows (MS Word, Ami Pro, WordPerfect). Jednß se o to, ₧e ka₧dß tiskßrna pou₧φvß na standardnφ strßnce r∙znou hustotu tzv. rastru. Do tohoto rastru jsou umis¥ovßny jednotlivΘ znaky. P°i pou₧itφ jinΘho rastru se dokument automaticky p°eformßtuje a je v∞tÜinou o n∞co kratÜφ nebo delÜφ (vßÜ p°φpad). JehliΦkovΘ tiskßrny pou₧φvajφ rastr 120, 180 nebo 360 bod∙ na palec (dpi). LaserovΘ tiskßrny pou₧φvajφ 300, p°φpadn∞ 600 bod∙ na palec. M∙₧ete si vyzkouÜet, ₧e k p°eformßtovßnφ dokumentu dojde takΘ tehdy, pokud u n∞kterΘ tiskßrny zm∞nφte rozliÜenφ (nap°. u jehliΦkov²ch tiskßren ze 120 dpi na 240 dpi). Tento problΘm s p°estrßnkovßnφm lze vy°eÜit pouze tak, ₧e dokument od poΦßtku budete vytvß°et s ohledem na tu tiskßrnu, na kterΘ pak bude i vytiÜt∞n. Pokud mßte u svΘho poΦφtaΦe pouze jehliΦkovou tiskßrnu, ale vφte, ₧e dokument bude tiÜt∞n jinde na tiskßrn∞ laserovΘ, je nutnΘ tuto tiskßrnu, i kdy₧ nenφ k vaÜemu poΦφtaΦi fyzicky p°ipojena, nainstalovat do systΘmu, co₧ v p°φpad∞ sprßvn∞ fungujφcφch ovladaΦ∙ v∙bec nevadφ (v systΘmu m∙₧ete mφt nainstalovßno libovolnΘ mno₧stvφ tiskßren, z nich₧ ₧ßdnß nemusφ b²t fyzicky p°ipojena k poΦφtaΦi). DokonalejÜφ programy pou₧φvajφ pro zobrazenφ dokumentu rastr nezßvisl² na tiskßrn∞ a p°i tisku provßd∞jφ p°epoΦet na konkrΘtnφ rastr tiskßrny. Tyto programy ale z°ejm∞ nemßte k dispozici. Jednß se nap°φklad o programy z rodiny TEX, ty jsou obvykle k dispozici zdarma, ale psanφ v nich se podobß spφÜe programovßnφ.
[V²maz adresy z MS Explorer]
dotaz=Obracφm se na vßs s nßsledujφcφm problΘmem: Na sv∙j poΦφtaΦ jsem si nainstaloval program MS Internet Explorer 3.0 CZ. P°i psanφ adresy jsem se jednou spletl, Φeho₧ jsem si bohu₧el vÜiml a₧ po stisku klßvesy ENTER. Tato chybnß adresa se mi ulo₧ila mezi ostatnφ adresy. NenaÜel jsem ₧ßdn² zp∙sob, jak se tΘto chybnΘ adresy zbavit. Existuje n∞jak² postup, jak chybnou adresu odstranit?
odpoved=Ka₧dß adresa, kterou v programu MS Internet Explorer zapφÜete, se po stisku klßvesy Enter uklßdß do tzv. ähistorie adresô. Zde je p°edvolen urΦit², p°edem definovan² poΦet dnφ, po jejich₧ uplynutφ se adresa automaticky vyma₧e. Proto v∙bec nejjednoduÜÜφm zp∙sobem, jak vßmi zadanou adresu smazat, je vyΦkat p°ednastaven² poΦet dnφ (standardn∞ 20), ne₧ dojde k automatickΘmu vymazßnφ. Pro ruΦnφ vymazßnφ je pot°eba zobrazit obsah slo₧ky äHistorieô, a to bu∩ ruΦn∞, nap°φklad programem Pr∙zkumnφk (jednß se o slo₧ku History ve slo₧ce Windows), nebo jednoduÜeji û p°φmo v programu Internet Explorer p°φkazem äOtev°φt slo₧ku historieô z nabφdky äP°ejφtô. Zde se zobrazφ seznam poslednφch mφst, kterß jste v rßmci WWW navÜtφvili. èpatn∞ zadanß adresa se zobrazφ jako polo₧ka s nßzvem äERROR: The requested URL could not be retrievedô, p°φpadn∞ hlßÜenφm podobnΘho typu (obvykle vracenΘho serverem prozy). M∙₧ete si ov∞°it, zda je to opravdu ona Üpatnß adresa, a to tak, ₧e na tuto polo₧ku kliknete prav²m tlaΦφtkem myÜi a z nabφdky vyberete volbu äVlastnostiô. V dialogovΘm okn∞, kterΘ se potΘ zobrazφ, najdete pou₧itou adresu pod titulkem Internetovß adresa. Pro odstran∞nφ Üpatn∞ zadanΘ adresy ze seznamu staΦφ tuto polo₧ku standardnφm zp∙sobem smazat. CelkovΘ nastavenφ historie navÜtφven²ch internetov²ch adres lze nalΘzt v nabφdce äZobrazitô pod volbou äMo₧nostiô. Pod zßlo₧kou äNavigaceô najdete v rßmeΦku äHistorieô mo₧nosti nastavenφ poΦtu dnφ, po kterΘ z∙stane pou₧itß adresa v historii, a dßle pak mo₧nost kompletnφho vymazßnφ, p°φpadn∞ zobrazenφ obsahu historie.
[SW602 - WinText602 5.0 a faxovßnφ]
dotaz=Chci z WinTextu, z polo₧ky Soubor/Poslat/Fax odfaxovat dokument p°es Mail Klienta, ale tato polo₧ka nenφ vysvφcenß.
odpoved=V menu Pom∙cky/P°edvolby v zßlo₧ce PoÜta a Fax zapn∞te p°epφnaΦ Mail602.
[SW602 - WinText602 5.0 a implicitnφ font]
dotaz=Chci implicitn∞ pou₧φt v dokumentu jin² font ne₧ je nabφzen² Times New Roman.
odpoved=Otev°ete prßzdn² dokument, v definici stylu odstavce (menu Formßt) upravte typ pφsma na vßmi po₧adovan² a takto uprven² dokument ulo₧te jako *.wpt. DalÜφm krokem zvolφte v menu Pom∙cky/Nastavenφ Üablony tento soubor *.wpt jako p°edvolenou Üablonu.
[SW602 - OCR602 a NT 3.51]
dotaz=Instaluji program OCR602 na workstation NT 3.51. InstalaΦnφ program nahlßsφ, ₧e rozpoznal systΘm NT a instalaci ukonΦφ.
odpoved=OCR602 pracuje plnohodnotn∞ na systΘmech WIN95 a NT 4.0. Pokud chcete instalovat na NT 3.51 zvolte v dialogovΘm okn∞ Rozpoznßn systΘmu NT - PokraΦovat nebo Jin² systΘm, tlaΦφtko Jin² systΘm a vyberte WIN95. Takto se program nainstaluje. Nebude vÜak um∞t pracovat se scannovan²mi dokumenty, pouze s grafick²mi soubory.
[SW602 - 602proPC a odinstalovßnφ komponent]
dotaz=Mßm nainstalovßn cel² komplet 602proPC. Cht∞l jsem odinstalovat pouze program PlanTime, ale deinstalaΦnφ program odinstaloval vÜe.
odpoved=OdinstalaΦnφ program provßdφ deinstalaci podle naposledy instalovan²ch program∙. Tzn. pokud p°i instalaci 602proPC zvolφte nap°. instalaci WT a OCR, provede se nßsledn∞ deinstalace pouze t∞chto program∙.
[SW602 - WinText602 5.0 a kompatibilita dat s WinText 3.95]
dotaz=Mßm dokumenty vytvo°enΘ ve verzi WinText 3.95. P∙jdou bez problΘm∙ naΦφst ve verzi 5.0 a naopak?
odpoved=Ano, z ni₧Üφ verze naΦtete dokument bez problΘm∙. Pokud chcete naΦφst dokument verze 5.0 do verze 3.95, musφte ud∞lat export (ulo₧it jako) do verze 3.95.
[SW602 - 602proPC a Adresß°]
dotaz=Mßm komplet 602proPC 16 bit s programem Adresß°, kde mßm ulo₧eno mnoho zßznam∙. Mohu tuto databßzi dßle pou₧φvat v 602proPC 32 bit?
odpoved=Ano, data naΦtete v programu Wintime, jeho₧ souΦßstφ je zmφn∞n² Adresß°. Data z Adresß°e musφte vyexportovat ve formßtu DBF ud∞lat import do Adresß°e ve Wintime. Tento import je povolen pouze u₧ivateli DB_ADMIN (heslo FREE). V dialogovΘm okn∞ import dat p°i°adφte jednotliv²m atribut∙m tabulky WinBase vybranΘ polo₧ky DBF.
[SW602 - PlanTime602]
dotaz=Mohou b²t instalovßny odd∞len∞ programy Plan bez Time a naopak?
odpoved=Ano. Oba jsou to samostatnΘ programy.
[SW602 - WinText602 5.0 - vφce oken]
dotaz=Otvφrßm v aplikaci WinText602 novΘ okno a v₧dy se mi uzav°e p∙vodn∞ otev°en² dokument. Cht∞l bych otev°φt vφce oken najednou.
odpoved=StaΦφ aby bylo zapnutß prvnφ ikona zleva na pevnΘ liÜt∞ (NovΘ okno) nebo m∙₧ete p°i otev°enφ dokumentu zvolit volbu dalÜφ a zaÜkrtnout novΘ okno.
[Rozklady p°i tisku ve Windows 95]
dotaz=P°i tisku v prost°edφ Windows 95 jsem objevil n∞co, Φemu ne zcela dob°e rozumφm. P°i volb∞ re₧imu tisku si mohu vybrat z p∞ti mo₧nostφ ärozklad∙ô. Jednak mi nenφ zcela jasn² samotn² pojem ärozklad∙ô, jednak uvedenΘ volby (₧ßdn², hrub², jemn², perokresba a chybovß difuze) chßpu pouze intuitivn∞ a nevφm, kdy kterou volbu pou₧φt.
odpoved=Velmi zjednoduÜen∞ °eΦeno: rozkladem se rozumφ p°evedenφ konkrΘtnφch barev dokumentu na stupn∞ odstφnu Üedi. Jeliko₧ na mnoha tiskßrnßch lze tisknout pouze Φern∞, je t°eba i odstφny Üedi p°evΘst na vφce Φi mΘn∞ uspo°ßdanΘ posloupnosti Φern²ch bod∙. Tato Φinnost je ovÜem zßvislß na pou₧itΘ tiskßrn∞, p°edevÜφm pak na jejφm rozliÜenφ. Volba äjemn²ô je urΦena pro tiskßrny s rozliÜenφm do 200 dpi a volba ährub²ô pro tiskßrny s 300 a vφce dpi. V praxi se nejΦast∞ji vyskytuje dotaz, zda pou₧φvat peroskresbu (lineart), nebo chybovou difuzi (error diffusion). Zde je doporuΦenφ jednoznaΦnΘ: p°i tisku dokument∙ s ostr²mi p°echody mezi barvami (nap°φklad u pravideln²ch geometrick²ch ·tvar∙) by se m∞la pou₧φvat metoda perokresby, naopak v p°φpad∞ tisku dokument∙ s neostr²mi hranami (fotografie, n∞kterΘ dokumenty WWW) se doporuΦuje pou₧itφ chybovΘ difuze, kterß odpovφdajφcφ hustotu a polohu bod∙ generuje v podstat∞ nßhodn∞. Druhß mo₧nost tedy ärozmazßvßô existujφcφ hrany, co₧ je n∞kdy ku prosp∞chu a n∞kdy na Ükodu. Z hlediska rychlosti tisku je chybovß difuze pomalejÜφ.
[Kdy₧ chybφ VBRUNxxx.DLL]
dotaz=Jeden kamarßd mi p∙jΦil program äGet The Girlô. Pr² je to shareware. P°ehrßl jsem si z jeho diskety vÜechny soubory, ale po spuÜt∞nφ se ukßzalo chybovΘ hlßÜenφ, ve kterΘm bylo napsßno n∞co o tom, ₧e mi ·dajn∞ chybφ jak²si soubor VBRUN200.DLL. Nikdy jsem o niΦem podobnΘm neslyÜel. M∙₧ete mi, prosφm, poradit, k Φemu tato knihovna slou₧φ a kde bych ji mohl p°φpadn∞ sehnat ?
odpoved=Co nßm to d∞lßte? Takov² program, v takovΘm Φasopise a na takovΘm mφst∞ ? Trochu se bojφme, abychom nevyvolali rozho°Φenφ, ale koneckonc∙ proΦ ne: sna₧φme se p°ece odpov∞d∞t pokud mo₧no vÜem a v mezφch naÜich mo₧nostφ takΘ na vÜechno. Zmφn∞n² program je navφc zam∞°en pouze na konverzaci (i kdy₧ se to asi na prvnφ pohled nezdß), a tak m∙₧e poslou₧it k procviΦenφ tΘ skuteΦn∞ änej₧iv∞jÜφô angliΦtiny. Na podobn² problΘm narß₧φ mnohem vφce u₧ivatel∙. P°esn∞ji °eΦeno vÜichni ti, jejich₧ aplikace byly napsßny v programovacφm jazyce Visual Basic. Tento jazyk p°inßÜφ programßtor∙m spoustu v²hod, ale krom jinΘho takΘ jednu nev²hodu û ka₧d² tv∙rce, kter² se chce se sv²m dφlem pochlubit, toti₧ nesmφ k plod∙m svΘ prßce zapomenout p°ibalit t°i d∙le₧itΘ soubory : VBRUN100.DLL, VBRUN200.DLL a VBRUN300.DLL. Jednß se o tzv. knihovny, bez kter²ch se aplikace vytvo°enΘ v jazyce Visual Basic neobejdou. Pokud se vaÜemu kamarßdovi program bez problΘm∙ spouÜtφ, pak bezpochyby k²₧enΘ soubory vlastnφ. DalÜφ zp∙sob, jak je zφskat, spoΦφvß v zakoupenφ n∞kterΘho sharewarovΘho CD, nap°. dnes ji₧ legendßrnφho titulu äWinßrnaô. Distributo°i sharewaru si toti₧ ji₧ dßvno vÜimli ·sp∞Ünosti jazyka Visual Basic, a tak b∞₧n∞ vÜechny t°i knihovny do sv²ch komplet∙ zahrnujφ. Pokud mßte p°φstup k Internetu, m∙₧ete si tyto knihovny sehnat zdarma na n∞kterΘm FTP-serveru. Na zßv∞r zb²vß jen sd∞lit to poslednφ: kam s nimi. Soubory zkopφrujte do adresß°e C:\WINDOWS\SYSTEM. Nynφ u₧ nezb²vß ne₧ pop°ßt vßm hodn∞ zdaru p°i dob²vßnφ dφvΦφch srdcφ, a¥ u₧ na poΦφtaΦi, nebo ve skuteΦnosti, a spoleΦn∞ s tv∙rci programu zvolat : äGo for it!ô
[Napßjenφ procesor∙ Pentium]
dotaz=Z informaΦnφch zdroj∙ zab²vajφcφch se v²poΦetnφ technikou vφm, ₧e klasickΘ procesory Pentium vy₧adujφ napßjecφ nap∞tφ 3,3 V a procesory Pentium MMX nap∞tφ 2,8 V. V manußlu k mΘ zßkladnφ desce MB520N jsou ale pro oba typy procesoru uvedena vyÜÜφ nap∞tφ (pro klasickΘ Pentium 3,52 V a pro Pentium MMX 2,93 V). Za n∞kter²mi nap∞¥ov²mi hodnotami jsou v zßvorkßch uvedeny zkratky STD nebo VRE. Existujφ pro oba typy procesoru nap∞¥ovß rozmezφ, kterß zaruΦujφ jejich spolehliv² chod? Co znamenajφ zkratky STD a VRE?
odpoved=NovΘ ämainboardyô majφ dv∞ odd∞lenΘ napßjecφ sekce: Single Power Plane a Dual Power Plane (oznaΦenφ Dual zde nemß nic spoleΦnΘho s poΦtem procesor∙). Po zasunutφ klasickΘho procesoru Pentium je pou₧ita sekce Single Power Plane, zatφmco Dual Power Plane se automaticky odpojφ. Sekce Single Power Plane mß dv∞ rozdφlnΘ nap∞¥ovΘ ·rovn∞. Jsou jimi STD (3,3 V a₧ 3,465 V û pro procesory Intel Pentium P54 a AMD K5, v∞tÜinou standardn∞ nastaveno) a VRE (3,4 V a₧ 3,6 V û p°edevÜφm pro procesory Cyrix, Thomson, IBM a snad i pro prvnφ modely procesor∙ Pentium). Po zasunutφ procesoru Pentium MMX se pou₧ije Dual Power Plane a Single Power Plane se odpojφ. Dual Power Plane mß dokonce p∞t rozdφln²ch nap∞¥ov²ch ·rovni: 2,5 V, 2,7 V, 2,8 V, 2,9 V a poslednφ, zatφm nespecifikovanou ·rove≥. Procesory Intel Pentium MMX (desktop) pou₧φvajφ standardn∞ 2,8 V, myslφme si, ₧e vydr₧φ i na 2,9 V. Ostatnφ ·rovn∞ jsou pro nov∞jÜφ verze procesor∙ (AMD K6, r∙znΘ verze pro notebooky atd.). U jednotliv²ch desek od r∙zn²ch v²robc∙ mohou byt urΦitΘ drobnΘ rozdφly (deska musφ mφt Φipset 430 HX nebo VX). D∙le₧it² je i nov² BIOS, kter² je schopen automaticky p°epφnat mezi ob∞mi napßjecφmi sekcemi û u n∞kter²ch äbezejmenn²chô desek mohou b²t za tφmto ·Φelem p°φtomny jumpery. Je t°eba si dßvat pozor i na verze klasick²ch Pentiφ pro notebooky û ty majφ napßjenφ 2,9 V.
[Zv²Üenφ v²konu procesoru]
dotaz=Mßm starÜφ PC (DX2/50, 16 MB RAM, HD 850 + 120 MB, ISA). Jak mohu zv²Üit v²kon svΘho poΦφtaΦe (v²konn∞jÜφ 5V procesor, nastavenφ Windows)?
odpoved=NejrychlejÜφm procesorem x486 zalo₧en²m na 5V technologii je procesor 486DX2/80 firmy Cyrix. Jeho osazenφm byste mohl zv²Üit v²kon asi o 60 %. P°i instalaci tohoto procesoru (stojφ okolo 800 KΦ) je nutnΘ na desce zm∞nit nastavenφ m∙stkov²ch p°epφnaΦ∙ tak, aby zßkladnφ deska pracovala na 40 MHz a aby se internφ kmitoΦet procesoru nastavil na 80 MHz. Pokud ₧ßdnΘ zm∞ny neprovedete, bude procesor pracovat na p∙vodnφch 50 MHz. Pro zv²Üenφ v²konu WfW s 16 MB RAM m∙₧ete ud∞lat nßsledujφcφ opat°enφ: WfW obsahujφ vlastnφ vyrovnßvacφ pam∞¥ typu SMARTDRV, jejφ₧ velikost nastavφte v ovlßdacφch panelech. Microsoft sice nedoporuΦuje ·pln∞ vy°adit SMARTDRV z pam∞ti, ale pro Windows je vhodnΘ toto vyu₧itφ pam∞ti minimalizovat. Nap°. p°i nastavenφ SMARTDRV 2048 16 se bude po startu Windows vyu₧φvat pouze 16 kB pam∞ti. Dßle je dobrΘ nastavit permanentnφ odklßdacφ soubor (Φφm v∞tÜφ, tφm lΘpe) a 32bitov² p°φstup k soubor∙m a k disku. Pokud mßte dva disky, m∙₧ete pro zv²Üenφ v²konu ud∞lat jeÜt∞ nßsledujφcφ opat°enφ: nainstalovat Windows na jeden z obou disk∙ a ostatnφ programy na druh². Programy b∞₧φcφ pod Windows (nap°. Office) neustßle Φtou data z adresß°e, ve kterΘm jsou nainstalovßny. Podobn∞ to platφ i pro Windows, kterß Φtou velmi Φasto data ze systΘmov²ch soubor∙. Tφm, ₧e instalujete systΘm a programy na rozdφlnΘ disky, dosßhnete v∞tÜφ propustnosti systΘmu p°i Φtenφ a zßpisu dat na disk.
[Vytahovßnφ diskety z mechaniky PC]
dotaz=Omlouvßm se p°edem za sv∙j (mo₧nß trochu podivn²) dotaz. Kolega mi tvrdφ, ₧e pr² nesmφm vytahovat disketu z mechaniky, dokud na nφ svφtφ v²stra₧nΘ sv∞tlo. Jß ji vÜak vytahuji d°φv, proto₧e na monitoru v₧dycky jasn∞ vidφm, ₧e poΦφtaΦ s disketovou mechanikou u₧ nepracuje. JeÜt∞ jednou se omlouvßm, ale vsadil jsem se s nφm v rozΦilenφ o jistou Φßstku pen∞z, ₧e se s disketou nem∙₧e v takovΘm p°φpad∞ nic stßt. Rozhodl jsem se tedy vyu₧φt vaÜich slu₧eb, abych tak nßÜ spor ukonΦil...
odpoved=V souvislosti s vaÜφ sßzkou mßme pro vßs dv∞ zprßvy û dobrou a Üpatnou. Ta dobrß spoΦφvß v tom, ₧e svou sßzku pravd∞podobn∞ vyhrajete. S disketou by se skuteΦn∞ nem∞lo v p°φpad∞, ₧e ji vytßhnete p°ed zhasnutφm kontrolnφ diody, nic stßt. Vysunovacφ tlaΦφtko na disketovΘ mechanice toti₧ v₧dy p°i stisknutφ odklopφ Φtecφ, resp. zapisovacφ hlavu od povrchu diskety. Na druhou stranu je zde vÜak jeÜt∞ Üpatnß zprßva: s postojem vaÜeho kolegy musφme souhlasit. To, ₧e se na monitoru vaÜeho poΦφtaΦe jevφ prßce s disketou jako ukonΦenß, toti₧ nemusφ nutn∞ odrß₧et skuteΦn² stav. Existuje mno₧stvφ r∙zn²ch systΘm∙, kterΘ umo₧≥ujφ zpo₧d∞n² zßpis na disketu a tzv. caching. Proto je tedy dobrΘ p°ece jen chvilku poΦkat, a₧ kontrolnφ dioda skuteΦn∞ zhasne, a teprve potom disketu z mechaniky vyjmout, proto₧e jen tak mßme jistotu, ₧e zßpis u₧ skuteΦn∞ skonΦil. Z naÜeho Φlßnku si tedy prosφm vezm∞te ponauΦenφ a od svΘho kolegy pak inkasujte zaslou₧enou v²hru.
[Elektronickß poÜta a mobilnφ telefony]
dotaz=SlyÜel jsem o posφlßnφ elektronickΘ poÜty na mobilnφ telefony. Je to mo₧nΘ, nebo je to äkachnaô?
odpoved=To, co jste slyÜel, z°ejm∞ äkachnaô nebyla. I kdy₧ se to zdß neuv∞°itelnΘ, e-mailovΘ zprßvy na mobilnφ telefony skuteΦn∞ posφlat lze. Musφ se ovÜem jednat obecn∞ o digitßlnφ telefony standardu GSM. DalÜφ u nßs pou₧φvan² systΘm (NMT) tuto Φinnost nepodporuje. Navφc je t°eba vlastnit aparßt, kter² umo₧≥uje vysφlßnφ a p°φjem textov²ch zprßv (SMS û Short Message System) û to vÜak nenφ u vÜech prodßvan²ch digitßlnφch p°φstroj∙ zßkladnφ vlastnostφ (zvlßÜt∞ ne u levn∞jÜφch model∙). Pot∞ÜitelnΘ ovÜem je, ₧e i n∞kterΘ dotovanΘ p°φstroje na naÜem trhu (Philips a Dancall) tuto vlastnost majφ. Internet poskytuje mnoho mo₧nostφ, jak zaslat e-mail na mobilnφ telefon. E-mail m∙₧eme obecn∞ poslat p°es takzvanou SMS brßnu. T∞chto bran je na Internetu velkΘ mno₧stvφ, p°iΦem₧ za mnohΘ z nich je t°eba platit, a navφc v∞tÜinou umo₧≥ujφ posφlßnφ zprßv jen do jistΘ konkrΘtnφ mobilnφ sφt∞. V ╚eskΘ republice jsou, jak znßmo, dva poskytovatelΘ systΘmu GSM, a to Radiomobil a Eurotel. U firmy Eurotel se z°ejm∞ na vytvo°enφ brßny pracuje, ale posφlßnφ e-mail∙ na mobilnφ telefony dle naÜich zkuÜenostφ zatφm nefunguje. U firmy Radiomobil je brßna funkΦnφ (op∞t pouze podle naÜich zkuÜenostφ) a je mo₧no ji nalΘzt na adrese http://www.paegas.cz, co₧ je domovskß strßnka, ze kterΘ je mo₧no p°epnout na SMS Internet Gateway. Dostaneme se tak k formulß°i pro posφlßnφ krßtk²ch textov²ch zprßv. Zde vyplnφme plnΘ telefonnφ Φφslo vΦetn∞ mezinßrodnφ p°edvolby a vlastnφ zprßvu o velikosti max. 90 znak∙. PotΘ je mo₧no zprßvu odeslat. Nenφ zde vÜak jistota sprßvnΘho doruΦenφ danΘ zprßvy, nebo¥ nenφ zp∙sob, jak toto doruΦenφ ov∞°it. Druhou, dle naÜeho nßzoru spolehliv∞jÜφ mo₧nostφ je posφlat b∞₧nΘ e-maily na mobilnφ telefon z prost°edφ Internetu. Adresa, na kterou budeme e-mail zasφlat, mß podobu: 420603NNNNNN@sms.paegas.cz. Zßpis NNNNNN zastupuje Φφslo mobilnφho telefonu adresßta. Na mobilnφ telefon by m∞la zprßva dorazit po n∞kolika minutßch. Zobrazeno bude maximßln∞ 160 znak∙, vΦetn∞ adresy i p°edm∞tu zprßvy. Pro ·plnost: e-mail je mo₧no poslat takΘ z mobilnφho telefonu na Internet. Tato slu₧ba vÜak zatφm nenφ v ╚eskΘ republice dostupnß.
[Vyu₧φvßnφ MS Exchange]
dotaz=V zam∞stnßnφ mßme n∞kolik poΦφtaΦ∙ s Windows 95. Rozhodli jsme se tedy pro zavedenφ elektronickΘ poÜty. Na vÜechny pracovnφ stanice jsme postupn∞ instalovali systΘm MS Exchange a na jednΘ z nich jsme potom vytvo°ili poÜtovnφ uzel. VÜechno se zdßlo b²t v po°ßdku, ale jen do chvφle, ne₧ se na jednom z poΦφtaΦ∙ zaΦalo objevovat chybovΘ hlßÜenφ, kterΘ obsahovalo informace o jakΘmsi objektu a o registru formulß°∙ spolu s n∞kolika podivn²mi Φφseln²mi ·daji. Pokusili jsme se na zmφn∞nΘm poΦφtaΦi vÜechno p°einstalovat, ale chybov²ch hlßÜenφ jsme se ji₧ zbavit nedokßzali û ukß₧ou se v₧dy p°i pokusu o p°eΦtenφ nebo vytvo°enφ poÜtovnφ zprßvy. Postup instalace byl p°itom stejn² na vÜech pracovnφch stanicφch ...
odpoved=ProblΘm, kter² ve svΘm dotazu popisujete, jsme ji₧ p°ed n∞kolika m∞sφci za°adili do naÜφ pomyslnΘ hitparßdy chybov²ch hlßÜenφ Windows 95 na jedno z p°ednφch mφst. Ne snad proto, ₧e by °eÜenφ tΘto situace spadalo do repertoßru ost°φlen²ch poΦφtaΦov²ch borc∙. Naopak û fascinuje nßs invence, s jakou dokß₧φ programßto°i n∞kter²ch Φßstφ Windows 95 vym²Ület zn∞nφ r∙zn²ch systΘmov²ch varovßnφ, p°iΦem₧ b∞₧n² u₧ivatel mß jen mßlokdy Üanci pochopit by¥ jen jedin² v²raz, kter² by ho dovedl k ärozlousknutφô danΘho problΘmu. K nßprav∞ chyby p°itom staΦφ leckdy jen drobn² zßsah. Podobn∞ je tomu i ve vaÜem p°φpad∞ û z podrobn∞jÜφ specifikace vaÜeho problΘmu (kter² jsme bohu₧el byli nuceni ze znßm²ch d∙vod∙ redakΦn∞ zkrßtit) se zdß, ₧e doÜlo k naruÜenφ datovΘho souboru c:\windows\forms\frmcache.dat, kter² je pot°eba nahradit souborem frmcache.bak. Zßlo₧nφ soubor by se m∞l nachßzet ve stejnΘm adresß°i. JmΘno v²Üe uvedenΘho souboru jsme nezjistili pohledem do ₧ßdnΘ k°iÜ¥ßlovΘ koule. Nßvod k oprav∞ naruÜenΘho datovΘho souboru je podrobn∞ popsßn v souboru c:\windows\exchange.txt. Tv∙rci operaΦnφho systΘmu Windows 95 tedy °eÜenφ, jak je vid∞t, znajφ. ProΦ jej tedy neuvedli namφsto tajemstvφm op°edenΘho chybovΘho hlßÜenφ? Jsou zkrßtka otßzky, na kterΘ vßm ani sebelepÜφ poΦφtaΦovß listßrna nedokß₧e odpov∞d∞t!
[OchrannΘ filtry monitor∙]
dotaz=Pamatuji se na to, ₧e p°ed jistou dobou zaΦaly v novinßch vychßzet Φlßnky o ·dajnΘm ÜkodlivΘm vlivu monitor∙ na lidsk² organismus. Pozd∞ji vÜechno utichlo a v inzerßtech r∙zn²ch prodejc∙ poΦφtaΦ∙ p°ibyly vÜelijakΘ exotickΘ zkratky oznaΦujφcφ nejr∙zn∞jÜφ normy, kterΘ by m∞ly potvrzovat zdravotnφ nezßvadnost nabφzen²ch monitor∙. Jak² je vßÜ nßzor na tuto problematiku? Vyplatφ se investovat do n∞kterΘho z ochrann²ch filtr∙?
odpoved=Na tomto mφst∞ budeme prezentovat skuteΦn∞ jen vlastnφ nßzor. Mo₧nß to vyznφ trochu jako cynismus, ale domnφvßme se, ₧e kdyby m∞l Φlov∞k investovat do vÜemo₧n∞ nabφzen²ch äochrann²chô pom∙cek, kterΘ by ho m∞ly ochrßnit p°ed n∞kter²m z prßv∞ vyzkouman²ch Ükodliv²ch vliv∙ naÜφ civilizace, pak by zcela jist∞ z∙stal ochrßn∞n, ale um°el by asi hlady, proto₧e v²Φet vÜech takov²ch äud∞lßtekô, filtrem na vodu poΦφnaje a vßmi zmφn∞n²m ochrann²m filtrem na monitor konΦe, obnßÜφ pom∞rn∞ sluÜnou sumu pen∞z. NaÜemu sluchu se dokonce donesla zmφnka o jakΘmsi Φlßnku v jednom nejmenovanΘm a pom∞rn∞ seri≤znφm denφku, ve kterΘm se zcela vß₧n∞ psalo o tom, ₧e Ükodliv² vliv onoho vyza°ovßnφ pr² lze dokonce snφ₧it, kdy₧ p°ed sv∙j monitor umφstφte kaktus! Jednalo se samoz°ejm∞ o v²sledky poslednφch v²zkum∙. Na druhou stranu vÜak nenφ zcela jist∞ od v∞ci zab²vat se otßzkami svΘho zdravφ, tak₧e pokud cφtφte, ₧e s vaÜφm zrakem nenφ vÜechno zcela v po°ßdku, rozhodn∞ to nenechßvejte bez povÜimnutφ. I kdy₧, jak jsme ji₧ podotkli, °eÜenφm takovΘ situace nenφ koup∞ ochrannΘho filtru. Pokud chcete skuteΦn∞ investovat n∞jakΘ penφze v zßjmu omezenφ p°φpadn²ch zdravotnφch potφ₧φ p°i prßci se sv²m poΦφtaΦem, potom se tedy zkuste poohlΘdnout po n∞jakΘm nov∞jÜφm monitoru. V∞tÜφ ·hlop°φΦka obrazovky pak v takovΘm p°φpad∞ ud∞lß pro vßÜ zrak mnohem vφc ne₧ sebelepÜφ filtr.
[Instalace streameru Everex]
dotaz=Mßm zßnovnφ nepou₧it² streamer Everex model Excel 60 F (formßt QIC). V balenφ streameru je p°ilo₧ena cartridge DC 2120 (120 MB) a obslu₧n² software. Datov² konektor je stejn² jako u FFD. P°edpoklßdßm instalaci streameru na °adiΦ FDD. InstalaΦnφ program vÜak ₧ßdß pou₧itφ samostatnΘ karty. Pora∩te mi, jak nainstalovat streamer na stßvajφcφ °adiΦ, abych ponechal v Φinnosti ob∞ jednotky FDD.
odpoved=N∞kterΘ typy streamer∙ se p°ipojujφ jako FDD, co₧ je i vßÜ p°φpad. ╪adiΦ FDD vÜak dokß₧e najednou obslou₧it pouze dv∞ jednotky FDD, co₧ znamenß, ₧e vy se vlastn∞ pokouÜφte p°ipojit v podob∞ streameru jednotku t°etφ, a to nenφ mo₧nΘ. Aby streamer fungoval, bylo by nutnΘ vy°adit z Φinnosti jednu jednotku FDD, nap°φklad 5,25ô. P°i p°ipojenφ streameru mφsto FDD nemusφte v BIOSu nastavovat nic. InstalaΦnφ program by m∞l rozpoznat p°ipojen² streamer a korektn∞ ho nainstalovat. Nestojφte tedy ani tak p°ed problΘmem, ale spφÜe p°ed rozhodnutφm, zdali pou₧φvat ob∞ jednotky FDD, nebo jednu jednotku a Streamer. Pokud je nßÜ p°edpoklad sprßvn² a pou₧φvßte jednu jednotku 3,5ô a jednu 5,25ô, myslφme, ₧e v dneÜnφ dob∞ mßte problΘm vy°eÜen odebrßnφm 5,25ô jednotky.
[Defragmentace pevnΘho disku]
dotaz=Microsoft doporuΦuje defragmentaci pevnΘho disku jednou za m∞sφc. Dr₧φm se tΘto rady a defragmentaci provßdφm zhruba jednou za Φtrnßct dn∙. ProblΘm je v tom, ₧e aΦkoli program hlßsφ defragmenatci 0 %, ve skuteΦnosti (p°i pohledu na detaily) je na konci disku straÜn² zmatek a soubory rozhodn∞ fragmentovßny jsou. äDevadesßtp∞tkyô urΦit∞ majφ svΘ chyby. Nevφm, zda to nenφ jedna z nich.
odpoved=Defragmentace disku m∙₧e probφhat v n∞kolika re₧imech, kterΘ se liÜφ p°edevÜφm rychlostφ provedenφ a nßsledn∞ i zv²Üenφm v²konu. S trochou nadsßzky lze prohlßsit, ₧e Φφm dΘle defragmenatce trvß, tφm znateln∞jÜφ bude nßr∙st v²konu poΦφtaΦe p°i diskov²ch operacφch. Vy jste patrn∞ provßd∞l pouze defragmetaci soubor∙, nikoli defragmentaci (resp. spojenφ) volnΘho mφsta, kterΘ vznikß v ämezisouborov²chô prostorech po odstran∞nφ n∞jakΘho souboru. Soubory jsou tedy skuteΦn∞ defragmentovßny, ale program se ji₧ nestarß o volnΘ mφsto na disku. V²sledkem je pohled, kter² se naskytne p°i prohlφ₧enφ detail∙. ╪eÜenφ je nßsledujφcφ: p°i spuÜt∞nφ programu si vyberte diskovou jednotku a potΘ klepn∞te na tlaΦφtko Up°esnit... (Advanced). V nßsledujφcφm dialogu je nutno vybrat metodu ·plnß defragmentace (soubory i prßzdnΘ mφsto) (Full defragmentation). Tφm se zajistφ, ₧e soubory budou defragmentovßny i se°azeny na disk. VolnΘ mφsto potom z∙stane pouze na konci disku, tak₧e äzmatekô popisovan² v ·vodnφ otßzce zmizφ. Chyba tedy nenφ v programu, ale spφÜe v pochopenφ podstaty fragmentace.
[OpakovanΘ vytßΦenφ Φφsla]
dotaz=Pro p°ipojenφ na Internet pou₧φvßm modem. Vφm, ₧e existuje mo₧nost opakovanΘho automatickΘho vytßΦenφ v p°φpad∞, ₧e je linka obsazena (co₧ je mimochodem nejΦast∞jÜφ p°φpad) û tuto mo₧nost jsem p°ed reinstalacφ systΘmu hojn∞ pou₧φvala. M∙j problΘm je v tom, ₧e nejsem schopna sv∙j postup zopakovat podruhΘ û vÜe jsem zapomn∞la. Sna₧ila jsem se ze vÜech sil, ale ani v nastavenφ Internetu, ani v nastavenφ modemu (dokonce ani faxu) jsem nenaÜla nic, co by p°ipomφnalo dialogovΘ okno, ve kterΘm se toto nastavenφ upravovalo. Poradφte?
odpoved=Poradφme. Mo₧nost opakovanΘho vytßΦenφ v p°φpad∞, kdy je linka obsazena nebo kdy volan² poΦφtaΦ z n∞jakΘ p°φΦiny neodpovφdß, se nastavuje prost°ednictvφm telefonickΘho p°ipojenφ sφt∞ (Dial-Up Networking). Hledala jste tedy na ÜpatnΘm mφst∞. P°esn² postup: Start, Programy, P°φsluÜenstvφ, TelefonickΘ p°ipojenφ sφt∞ a dßle z nabφdky P°ipojenφ aktivujeme volbu Nastavenφ (u anglick²ch Windows: Start, Programs, Accessories, Dial-Up Networking, Connection a Settings). Objevφ se pak onen znßm² dialog, kter² jste tak usilovn∞ hledala. Aby byla odpov∞∩ ·plnß, dodßme jen, ₧e aktivace automatickΘho opakovßnφ se zajistφ zaÜkrtnutφm polφΦka Opakovat vytßΦenφ (Redial) a nastavenφm hodnoty V₧dy zkouÜet (Before giving up retry) nap°φklad na 10. Dialog umo₧≥uje jeÜt∞ nastavit prodlevu mezi dv∞ma nßsledujφcφmi pokusy û zde doporuΦujeme hodnotu okolo 10 sekund (resp. vte°in, jak je uvedeno v terminologii ΦeskΘ verze Windows 95).
[Pou₧φvßnφ polφ v Excelu]
dotaz=V Excelu 7.0 existuje mo₧nost pou₧φvßnφ polφ (vektor∙), kterß nahrazujφ manußlnφ vypisovßnφ vzorc∙. V n∞jakΘ p°φruΦce jsem se doΦetl, ₧e tato pole jsou v²konn∞jÜφ ne₧ b∞₧n² zßpis. Je to pravda? Mn∞ osobn∞ se naopak zdß, ₧e pole jsou mnohem pomalejÜφ.
odpoved=VaÜe charakteristika polφ je opravdu velmi struΦnß, celß problematika je pon∞kud komplikovan∞jÜφ. Pole nejsou urΦena pouze pro prßci se vzorci, ale i pro prßci s konstantami. Jejich ·Φelem je zjednoduÜenφ prßce za jist²ch podmφnek. Jednou v∞cφ je v²kon, druhou skuteΦnost p°edstavuje nap°φklad ·spora v rßmci souborovΘho formßtu Excelu. Po pravd∞ °eΦeno, ve v∞tÜin∞ situacφ jsou pole ve srovnßnφ se stejn²m zßpisem pomocφ °ady vzorc∙ paradoxn∞ skuteΦn∞ pomalejÜφ, nemluv∞ o äinicializaciô polφ, kterß trvß nezanedbatelnou dobu. V²hodou polφ je jejich ·sporn∞jÜφ zßpis, kter² n∞kdy pom∞rn∞ v²razn∞ snφ₧φ velikost pou₧φvanΘho souboru. Dle naÜeho nßzoru jsou pole k dispozici proto, ₧e v∞rn∞ji respektujφ filozofii tabulkov²ch operacφ, navφc se snßze udr₧ujφ. P°i pou₧itφ polφ se takΘ lΘpe vyhneme pou₧itφ r∙zn²ch pomocn²ch souΦt∙, kterΘ je t°eba p°ed u₧ivatelem skr²vat a chrßnit proti ne₧ßdoucφm zm∞nßm. Ka₧dΘ pro mß svΘ proti, tak₧e je na u₧ivateli, aby posoudil, kterΘ z metod v²poΦtu dß p°ednost a Φeho tφm dosßhne.
[WordPerfect a r∙znΘ vzhledy stran]
dotaz=P°i vφcestrßnkovΘm dokumentu v programu WordPerfect pot°ebuji nastavit specifickΘ okraje pro prvnφ strßnku, kterΘ budou odliÜnΘ od okraj∙ na dalÜφch strßnkßch. Je mo₧no to n∞jak za°φdit?
odpoved=Tuto funkci v programu WordPerfect zajiÜ¥uje volba Delay Codes. Pomocφ tΘto volby je mo₧no äzpo₧∩ovatô ·Φinky k≤d∙ o definovan² poΦet strßnek. M∙₧eme tak nap°φklad za°φdit vßmi zmφn∞nΘ r∙znΘ okraje na prvnφ strßnce a strßnkßch dalÜφch, potlaΦit Φφslovanφ pro poΦßteΦnφ strßnky, zruÜit zßhlavφ Φi zßpatφ apod. Nastavenφ jin²ch okraj∙ na prvnφ strßnce provedeme nßsledujφcφm zp∙sobem. V p°φpad∞ nastavenφ r∙zn²ch okraj∙ pro strßnku prvnφ a dalÜφ strßnky nejprve nastavφme okraje, kterΘ chceme mφt na prvnφ strßnce. Toto nastavenφ vÜak v tuto chvφli platφ pro cel² dokument, tedy pro vÜechny jeho strßnky. PotΘ z nabφdky Format vybereme volbu Page a nßsledn∞ z jejφ podnabφdky volbu Delay Codes. V dialogovΘm okn∞, kterΘ se zobrazφ, je p°ednastavena jednotkovß hodnota äzpo₧d∞nφô. Tato volba znamenß, ₧e ·Φinek formßtovacφch k≤d∙ bude zpo₧d∞n prßv∞ o jednu strßnku. Pokud je tato volba vyhovujφcφ, staΦφ ji potvrdit stiskem tlaΦφtka OK. V opaΦnΘm p°φpad∞ zadßme jinou celoΦφselnou hodnotu, kterß bude vyjad°ovat poΦet strßnek, o kter² se ·Φinek k≤d∙ opozdφ. Program pak p°enese dialog do definiΦnφho okna pro zadßnφ k≤d∙, jejich₧ ·Φinek mß b²t takto zpo₧d∞n. Zde zvolφme nabφdku Format a potΘ volbu Margins. Nastavφme okraje na hodnoty po₧adovanΘ pro druhou a₧ poslednφ strßnku dokumentu. Po uzav°enφ okna pro definici zpo₧d∞nφ k≤d∙ ji₧ m∙₧eme toto nastavenφ vyzkouÜet, a to nap°φklad pouh²m stiskem klßves CTRL a ENTER, kterΘ vyvolajφ p°φkaz pro p°idßnφ dalÜφ prßzdnΘ strßnky, na nφ₧ je zm∞na nastavenφ dob°e patrnß. (To platφ samoz°ejm∞ v p°φpad∞, ₧e jsme provßd∞li nastavenφ na prßzdnΘm dokumentu.) Obdobn²m zp∙sobem je mo₧no nastavit zpo₧d∞nφ Φφslovßnφ Φi zßhlavφ a zßpatφ. V otßzce nenφ specifikovßno, o kterou verzi programu se jednß. Odpov∞∩ je napsßna pro verzi WordPerfect 7. V ostatnφch verzφch programu pro Windows (6.0, 6.1) je postup a₧ na minimßlnφ v²jimky toto₧n².
[Odstran∞nφ loga firmy]
dotaz=Zakoupil jsem poΦφtaΦ s nainstalovan²m softwarem vΦetn∞ programu Microsoft Internet Explorer. Po spuÜt∞nφ tohoto programu se v Φßsti obrßzkovΘ nabφdky i v Φßsti pro zadßvßnφ adres objevuje logo firmy, kterß mi poΦφtaΦ prodala. Jak se mßm tohoto problΘmu zbavit? Obrßzek toti₧ systΘmovou nabφdku znaΦn∞ znep°ehled≥uje.
odpoved=V prvnφ °ad∞ je t°eba °φci, ₧e tento postup nenφ od zmφn∞nΘ firmy p°φliÜ korektnφ. UrΦit∞ by m∞la nechat program, kter² nenφ jejφm produktem (a to MS Internet Explorer zcela jist∞ nenφ), beze zm∞n. Vy°eÜenφ tohoto problΘmu naÜt∞stφ nenφ nijak slo₧itΘ (ostatn∞ proto tam zmφn∞nΘ logo bylo asi propaÜovßno) û je t°eba upravit registr systΘmu Windows 95. Pokud s ·pravami registru Windows 95 nemßte zkuÜenosti, postupujte velmi obez°etn∞. Ze ästartovacφô nabφdky vyberte polo₧ku Spustit... (Run) a do dialogovΘho boxu zadejte regedit. Po potvrzenφ dojde ke spuÜt∞nφ editoru registru. V jeho levΘ Φßsti p°ejdeme na polo₧ku HKEY_CURRENT_USER, potΘ otev°eme slo₧ku Software, dßle pak slo₧ku Microsoft a nakonec slo₧ku Internet Explorer. Zde najdeme slo₧ku Toolbar a v nφ bude na pravΘ stran∞ editoru registru zobrazena polo₧ka BackBitmap a cesta k p°φsluÜnΘmu souboru, v naÜem p°φpad∞ tedy k bitmap∞ s logem firmy. Kliknutφm pravΘho tlaΦφtka na tΘto polo₧ce se otev°e dialogovΘ okno, ve kterΘm je mo₧no zm∞nit cestu k souboru, a tedy i p°φsluÜn² obrßzek. P∙vodnφ ·daj jednoduÜe odstranφme a editor registru uzav°eme. P°i novΘm spuÜt∞nφ se program MS Internet Explorer objevφ s b∞₧n²m pozadφm, kterΘ znßte z jin²ch poΦφtaΦ∙, neupraven²ch popsan²m zp∙sobem.
[Diskety p°i pou₧φvßnφ NTFS]
dotaz=Jak je to s disketami v p°φpad∞, ₧e pou₧φvßm Windows NT se systΘmem NTFS? Musφm mφt diskety takΘ ve formßtu NTFS?
odpoved=NTFS je systΘm organizace soubor∙. Vlastnφ soubor zavedenφm systΘmu NTFS nedoznßvß ₧ßdn²ch zm∞n. Coby NTFS je mo₧no naformßtovat kter²koli oddφl (partition) pevnΘho disku. Na jednom disku je tedy mo₧nΘ mφt jak oddφl FAT, tak oddφl NTFS. Soubory m∙₧eme mezi ob∞ma diskov²mi Φßstmi p°enßÜet tΘm∞° bez problΘm∙. Proto nenφ t°eba, aby byly diskety formßtovßny systΘmem NTFS. Navφc to systΘm pou₧φvajφcφ NTFS ani neumo₧≥uje. NTFS je zde p°edevÜφm kv∙li implementaci u₧ivatelsk²ch prßv a kv∙li omezenφ p°φstupu, co₧ u diskety zcela postrßdß smysl.
[AutomatickΘ uklßdßnφ v MS Wordu]
dotaz=Jeliko₧ se nßm shromß₧dilo n∞kolik dotaz∙ t²kajφcφch se automatickΘho uklßdßnφ dokument∙ ve Wordu, odpovφme vÜem tazatel∙m najednou. Zßkladnφ problΘm je v∞tÜinou v tom, ₧e u dlouh²ch dokument∙ (nebo u text∙ s obrßzky) automatickΘ uklßdßnφ znaΦn∞ zdr₧uje, a to i v p°φpadech, kdy k v²razn²m zm∞nßm textovΘho obsahu ani nedoÜlo. P°itom prßv∞ u velk²ch dokument∙ je riziko kolapsu programu v∞tÜφ, tak₧e zv∞tÜenφ prodlevy mezi dv∞ma nßsledn²mi ulo₧enφmi nenφ tou sprßvnou cestou. ProblΘm nßs zaujal natolik, ₧e jsme p°ipravili vlastnφ °eÜenφ.
odpoved=P°i automatickΘm uklßdßnφ se Word p°φliÜ nestarß o to, nakolik byl dokument modifikovßn. Programu v tomto ohledu chybφ inteligence k posouzenφ zßva₧nosti zm∞n. P°itom pro u₧ivatele je v∞tÜinou nejpodstatn∞jÜφ (hlavn∞ z hlediska vynalo₧enΘho ·silφ) informace, kterou byl nucen napsat na klßvesnici. S trochou nadsßzky by se tedy dalo °φci, ₧e mφrou nutnosti automatickΘho ulo₧enφ zm∞n je poΦet znak∙, kterΘ byly p°ipsßny od poslednφho zßlohovßnφ. NaÜe °eÜenφ (kterΘ jsme ihned zaΦali pou₧φvat) je zalo₧eno na malΘm programu ve Word Basicu. Jeliko₧ na tomto mφst∞ musφme b²t maximßln∞ struΦnφ, popφÜeme pouze princip Φinnosti makra, jeho₧ zdrojov² text bude k dispozici v redakci. Makro vyu₧φvß nßsledujφcφ funkce a metody WordBasicu - OnTime, GetDocumentProperty a FileSave. Nejprve si vytvo°φme proceduru, kterß bude obsahovat jednak sdφlenou prom∞nnou obsahujφcφ poΦet znak∙, jednak kritΘrium, zda doÜlo k p°ekroΦenφ hranice nastavenΘ pro zßlohovßnφ (nap°. 1000 znak∙). Aktußlnφ poΦet znak∙ zjistφme volßnφm funkce GetDocumentProperty (äZnak∙ô). P°i spln∞nφ kritΘria se provede zßlohovßnφ p°φkazem FileSave. Na konec procedury umφstφme p°φkaz OnTime se dv∞ma parametry: s Φasem, kdy se mß iniciovat nov² p°φkaz pro zßlohovßnφ, a se jmΘnem vytvo°enΘ procedury. V p°φpad∞ p°φkazu OnTime odkazujeme na nßpov∞du k WordBasicu. S nastavenφm novΘho Φasu je ovÜem t°eba si trochu pohrßt (zde je mo₧no vyu₧φt funkci TIME$()). S makrem se dajφ d∞lat nejr∙zn∞jÜφ triky, upozor≥ujeme pouze na skuteΦnost, ₧e je t°eba v∞novat zv²Üenou pozornost tomu, aby se program p°φΦinou Üpatn∞ nastavenΘho Φasu nezacyklil.
[Co je to Frame relay]
dotaz=Ve spoust∞ Φlßnk∙ v nejr∙zn∞jÜφch Φasopisech se objevuje termφn äframe relayô, ale v₧dy se to bere jako hotovß v∞c, o kterΘ ka₧d² vφ, co znamenß. Jß to bohu₧el nevφm a neda°φ se mi najφt n∞jakou definici. M∙₧ete mi poradit?
odpoved=Termφn frame relay se do ΦeÜtiny p°eklßdß pon∞kud obtφ₧n∞, tak₧e se spφÜe pokusφme naznaΦit, o co se ve skuteΦnosti jednß. P∙vodn∞ se jednalo o podp∙rnou slu₧bu pro ISDN, kterß je ovÜem urΦena spφÜe pro p°enos dat, jeliko₧ p°i p°enosu hlasu (p°φpadn∞ i videa) se vy₧aduje konstatnφ p°enosovß rychlost. V souΦasnosti je to v podstat∞ konkurence pro standardy typu ATM, kterΘ se sna₧φ co mo₧nß nejefektivn∞ji °eÜit problΘm p°enosu dat v rozsßhl²ch sφtφch. Charakteristikou technologie frame relay je to, ₧e maximßln∞ vyu₧φvß Üφ°ku dostupnΘho p°enosovΘho pßsma, a ₧e mß tudφ₧ vysokou propustnost a malΘ prodlevy. Tyto pozitivnφ vlastnosti jsou bohu₧el vyvß₧eny tφm, ₧e detekci chyb ponechßvß frame relay na protokolech z vyÜÜφch vrstev, tak₧e se jeho pou₧itφ doporuΦuje spφÜe u äkvalitnφch linekô, na kter²ch se nevyskytuje p°φliÜ mnoho chyb. Jednß se o systΘm nezßvisl² na protokolech, kter² je schopen p°enßÜet pakety typu TCP/IP, IPX/SPX i jinΘ. Jeliko₧ se jednß o pom∞rn∞ slo₧itou problematiku, berte toto vysv∞tlenφ opravdu orientaΦn∞, rozhodn∞ si neΦinφme nßroky na ·plnost.
[Windows NT versus CTRL+ALT+DEL]
dotaz=ProΦ je t°eba p°i startu Windows NT maΦkat klßvesovou kombinaci Ctrl+Alt+Del? U p°edchozφch Windows mß p°ece tato kombinace zcela jinou funkci.
odpoved=Jenom pro up°esn∞nφ: klßvesovou kombinaci Ctrl+Alt+Del pou₧φvßme p°i p°ihlaÜovßnφ u₧ivatele do systΘmu Windows NT, ne p°i startu systΘmu. Pou₧itφ tΘto na prvnφ pohled podivnΘ metody p°ihlßÜenφ souvisφ se zabezpeΦenφm celΘho systΘmu Windows NT. P°ihlaÜovacφ proces je zahßjen prßv∞ stiskem zmφn∞nΘ kombinace, potΘ je u₧ivatel nucen zadat svΘ jmΘno a heslo. Prßv∞ heslo u₧ivatele (zejmΘna administrßtora) je velmi d∙le₧itΘ a je t°eba jej p°φsn∞ utajit, nebo¥ administrßtor m∙₧e provßd∞t v systΘmu prakticky cokoli. Stiskem kombinace klßves Ctrl+Alt+Del je zamezena p°φtomnost program∙ zvan²ch Trojsk² k∙≥ (Trojan horse), kterΘ mohou zaznamenat jmΘno a heslo u₧ivatele. Tyto programy toti₧ mohou vypadat stejn∞ jako p°ihlaÜovacφ dialog, p°i svΘ aktivaci zaznamenat pot°ebnΘ ·daje (jmΘno a heslo) a u nedostateΦn∞ zabezpeΦen²ch systΘm∙ provΘst normßlnφ p°ihlßÜenφ. Tφm dochßzφ k prozrazenφ hesla i jmΘna u₧ivatele, kter² prßv∞ tyto informace v dialogu zadal. Kombinace Ctrl+Alt+Del vÜak zasahuje hluboko do systΘmu, a proto je znaΦn∞ obtφ₧nΘ tuto kombinaci obejφt a nasadit v²Üe popsanΘho TrojskΘho kon∞.
[JPEG na pracovnφ ploÜe Windows 95]
dotaz=Vφm, ₧e existuje mo₧nost pou₧φt soubor typu JPEG pro tapetu pracovnφ plochy Windows 95, ovÜem nevφm, jak to za°φdit. Cesta pr² vede p°es Microsoft Plus, ale ani tam jsem nic takovΘho nevid∞l. Znßmφ m∞ navφc p°esv∞dΦujφ, ₧e pou₧φvßnφ bitmap pro tapety je znaΦnΘ pl²tvßnφ, a to nejen mφstem na disku.
odpoved=Existuje pom∞rn∞ snadnß mo₧nost, jak p°inutit systΘm k pou₧itφ tapety v jinΘm ne₧ p∙vodnφm formßtu (BMP). Postup je nßsledujφcφ: V prohlφ₧eΦi Internet Explorer si otev°ete soubor s formßtem JPG (p°i v²b∞ru je nutnΘ zm∞nit implicitnφ HTML-dokumenty na soubory JPEG). Jakmile se obrßzek naΦte, klikn∞te na n∞j prav²m tlaΦφtkem myÜi a z nßslednΘ nabφdky vyberte volbu äNastavit jako tapetuô. Po tΘto akci by u₧ m∞la vaÜe tapeta odpovφdat zvolenΘmu obrßzku. Popsan² postup je ovÜem pouze jednou stranou mince. Ve skuteΦnosti to, co vidφte, nenφ JPEG, ale zase äjenomô obyΦejnß nekomprimovanß bitmapa. V pr∙b∞hu p°edchozφ operace toti₧ doÜlo k p°evodu obrßzku do formßtu BMP (kter² je systΘmem Windows 95 pou₧φvßn) a k jeho zkopφrovßnφ do adresß°e Windows 95. ┌spora mφsta na disku tedy nenφ ₧ßdnß, ba prßv∞ naopak (kv∙li duplicitnφ informaci). Nechcete-li nebo nem∙₧ete-li pou₧φvat Internet Explorer ani ₧ßdn² jin² program s podobnou funkcφ, lze zajistit umφst∞nφ vaÜeho obrßzku JPEG (pop°. obrßzku s jin²m formßtem) na tapetu po manußlnφm p°evodu na formßt BMP nebo DIB. Obrßzek je pak t°eba vybrat z nabφdky vlastnostφ pracovnφ plochy nebo ·pravou registraΦnφ databßze v klφΦi HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\desktop. Zde zm∞nφte hodnotu polo₧ky äWallpaperô na cestu po₧adovanΘho souboru.
[Pln∞nφ pou₧it²ch nßplnφ do inkoustov²ch tiskßren]
dotaz=V CHIPweeku i v jin²ch Φasopisech se p°ed Φasem psalo o problematice op∞tovnΘho pln∞nφ pou₧it²ch nßplnφ do inkoustov²ch tiskßren, ovÜem vyzn∞nφ Φlßnk∙ nebylo jednoznaΦnΘ. DoporuΦuje se tedy op∞tovnΘ pln∞nφ, nebo ne?
odpoved=Tato otßzka je sv²m zp∙sobem velmi zßludnß. Pokud se otßzka t²kß ekonomickΘho a ekologickΘho hlediska, pln∞nφ se zcela jist∞ doporuΦuje. èet°φ jak vaÜe penφze, tak i ₧ivotnφ prost°edφ nßs vÜech, nebo¥ budeme zavaleni menÜφm mno₧stvφm pou₧it²ch prßzdn²ch nßplnφ. Pokud se otßzka t²kß technickΘho hlediska (a o to vßm asi jde), nemusφ b²t odpov∞∩ jednoznaΦnß. Jist∞ bychom nedoporuΦovali pln∞nφ prßzdn²ch nßplnφ svΘpomocφ. Jednak mß pou₧itß nßpl≥ svoji v²robcem stanovenou ₧ivotnost, jednak se pro pln∞nφ nßplnφ pou₧φvß inkoust se specißlnφmi vlastnostmi. Na druhΘ stran∞ dnes nenφ p°φliÜ obtφ₧nΘ obstarat si stejnΘ typy inkoust∙ a plnicφ za°φzenφ, jakΘ pou₧φvß v²robce (pokud ovÜem pomineme finanΦnφ strßnku). Pokud tedy n∞jakß firma nabφzφ slu₧bu op∞tovnΘho napln∞nφ inkoustov²ch nßplnφ a p°itom p∙sobφ d∙v∞ryhodn∞ (d∙v∞ryhodnostφ se myslφ nap°φklad certifikßt od v²robce nßplnφ, oprav≥ujφcφ k recyklaci, a samoz°ejm∞ i zßruka pamatujφcφ na p°φpad poruchy Φi zniΦenφ tiskßrny vlivem recyklovanΘ nßpln∞), nenφ d∙vod tuto slu₧bu nevyzkouÜet. Jist∞ vÜak nic nezkazφte, budete-li se informovat p°φmo u v²robce Φi prodejce konkrΘtnφch typ∙ nßplnφ i tiskßren a vy₧ßdßte-li si jeho stanovisko. Cena tiskßrny je p°ece jen n∞kolikanßsobn∞ vyÜÜφ ne₧ cena novΘ nßpln∞.
[Delphi 2.0 a 16bit aplikace]
dotaz=Jak mßm p°inutit program Delphi 2.0, aby mi vygeneroval 16bitovou verzi aplikace?
odpoved=SamotnΘ manußly Delphi 2.0 pravφ, ₧e to provΘst nelze. Z tΘto p°φΦiny vlastn∞ verze 2.0 obsahuje i verzi 1.0, se kterou lze kompilaci do 16bitovΘho k≤du provΘst. Pokud ovÜem chcete tvo°it äidentickΘô verze programu ve 32bitovΘm i 16bitovΘm provedenφ, m∞li byste se ujistit, ₧e kompilujete skuteΦn∞ totΘ₧. I kdy₧ se kompilace m∙₧e zda°it, v²znam k≤du se v obou verzφch m∙₧e v urΦit²ch p°φpadech liÜit. Ne₧ se tedy pustφte do vlastnφ tvorby, doporuΦujeme prostudovat vzßjemnΘ rozdφly obou verzφ zdrojovΘho k≤du.
[Psanφ velk²ch pφsmen po teΦce]
dotaz=V programu MS Word mi p°i psanφ textu vadφ nßsledujφcφ v∞c: pokud ve v∞t∞ pou₧iji teΦku (nap°. u zßpisu kalendß°nφho data), program automaticky po teΦce pou₧ije velkΘ pφsmeno, i kdy₧ tam nepat°φ. Dß se s tφm n∞co d∞lat?
odpoved=Tato vlastnost programu je za°φzena volbou äVelkß pφsmena na zaΦßtku v∞tô (Capitalize first letter ofsentences) z nabφdky äNßstrojeô (Tools) a z podnabφdky äAutomatickΘ opravyô (AutoCorrect). Pokud tuto volbu vypnete, program se popsan²m zp∙sobem chovat nebude. Nebude se tak chovat ale nikdy, tedy ani tehdy, kdy₧ bude oprava poΦßteΦnφho pφsmena v∞ty opodstatn∞nß. Jin²m zp∙sobem, jak nechat volbu zapnutou, a p°itom ojedin∞lΘ v²skyty velk²ch pφsmen jednoduÜe potlaΦit, je prostΘ stisknutφ kombinace CTRL a Z (funkce ┌pravy/Zp∞t) ihned potΘ, co program provede pro nßs ne₧ßdoucφ zm∞nu na velkΘ pφsmeno. Tφm zajistφte zruÜenφ tΘto zm∞ny a v podstat∞ bez v∞tÜφho zdr₧enφ m∙₧ete pokraΦovat v psanφ. Kombinace Ctrl+Z je vÜeobecn∞ v tomto ohledu velmi u₧iteΦnß, nebo¥ ruÜφ i jinΘ ne₧ßdoucφ ·pravy, kterΘ obΦas p°esp°φliÜ horliv² Word do dokumentu vklßdß.
[Vklßdßnφ dat ve WordPerfectu]
dotaz=P°i vklßdßnφ data v programu WordPerfect jsou nabφzeny dv∞ volby: Insert Date Text a Insert Date Code. A¥ pou₧iji kteroukoli z nich, koneΦn² v²sledek je naprosto stejn². M∙₧ete objasnit, v Φem se tyto volby liÜφ?
odpoved=AutomatickΘ vklßdßnφ data je u₧iteΦnou a Φasto pou₧φvanou funkcφ. Z dotazu usuzujeme, ₧e se jednß o anglickou mutaci programu WordPerfect. Tv∙rci tohoto programu se sna₧ili prßv∞ za°azenφm dvou v²Üe zmφn∞n²ch mo₧nostφ vyjφt u₧ivatel∙m maximßln∞ vst°φc. Volba Insert Date Text vlo₧φ do textu aktußlnφ datum, kterΘ se chovß jako b∞₧n² text (tj. zφskanΘ datum je mo₧no znak po znaku m∞nit, nap°. mazat klßvesou Delete.). Datum vlo₧enΘ tφmto zp∙sobem se p°i dalÜφm otev°enφ dokumentu za urΦit² Φas neaktualizuje a z∙stßvß po°ßd na stejnΘ hodnot∞. Naopak volba Insert Date Code vlo₧φ do textu op∞t aktußlnφ datum (v naprosto stejnΘm tvaru jako volba Insert Date Text), ovÜem ve form∞ internφho celistvΘho k≤du. Takto vlo₧en² ·daj ji₧ nelze editovat a p°i pou₧itφ klßvesy Delete (podobn∞ jako v p°edchozφm p°φpad∞) dojde ke smazßnφ celΘho k≤du, tedy i celΘho data. Datum vlo₧enΘ ve form∞ Date Code se vÜak automaticky aktualizuje p°i ka₧dΘm dalÜφm otev°enφ dokumentu, bez ohledu na dobu, kterß od vytvo°enφ souboru uplynula. Jedna poznßmka na zßv∞r. WordPerfect umφ vklßdat datum Φesky i ve svΘ anglickΘ mutaci, a to vΦetn∞ pln²ch nßzv∙ m∞sφc∙ a sprßvnΘ diakritiky. Lze to za°φdit pomocφ polo₧ky Language a volby Czech v nabφdce Tools. Formßt vklßdanΘho ·daje je p°φpadn∞ mo₧no upravit v nabφdce Insert Date volbou Date Format. Tuto volbu je t°eba zapnout jeÜt∞ p°ed vlastnφm vklßdßnφm data, nejlΘpe ji₧ p°i vytvß°enφ dokumentu.
[Windows NT a ΦeskΘ fonty]
dotaz=Do Windows NT jsem si nainstaloval dodateΦnΘ Fonty UNICODE. Ve WordPadu se mi zobrazujφ ΦeskΘ znaky sprßvn∞, ale ve Wordu 7.0 mßm jen anglickΘ znaky. Je to chyba systΘmu, nebo Wordu?
odpoved=Pokud zadßte nßzev fontu UNICODE ve Wordu, automaticky se pou₧ije zßpadoevropsk² script. Proto je nutnΘ zm∞nit registry systΘmu a nastavit pro tyto fonty p°φsluÜnΘ nßhra₧ky (Font substitutes). Editor registr∙ spustφme p°φkazem Regedit (ve Windows NT 4.0 p°es tlaΦφtko Start p°φkazem Run..., ve Windows NT 3.51 z Program manageru z nabφdky File p°φkazem Run...). V editoru registru Windows NT najdeme klφΦ Font substitutes. Dosp∞jeme k n∞mu p°es polo₧ky HKEY_LOCAL_MACHINE, SOFTWARE, Microsoft, Windows NTa CurrentVersion. V klφΦi Font Substitutes doplnφme pro UNICODE Font definici nßsledujφcφ polo₧ky: JmΘno fontu CE, 238 = äJmΘno fontu,238ô. Podobn∞ je to ji₧ ostatn∞ definovßno pro pφsma Times New Roman, Courier New a Arial. Stejn∞ jako u t∞chto pφsem mßte definovßny fontovΘ nßhra₧ky i pro dalÜφ jazykovΘ scripty û m∙₧ete si tedy u sv²ch nov²ch font∙ obdobn∞ nastavit substitutes pro dalÜφ jazykovΘ scripty. ProvedenΘ zm∞ny se pochopiteln∞ projevφ a₧ po restartu systΘmu. V seznamu pφsem Wordu pak p°ibudou definovanΘ fonty s p°φponou CE (p°φpadn∞ i s dalÜφmi p°φponami, pokud jste je definovali). Jestli₧e fonty p°esto nepφÜou Φesky, podφvejte se do registr∙, zda p°esn∞ souhlasφ jmΘno fontu a zda dan² font obsahuje znakovou sadu UNICODE. StejnΘ problΘmy nastßvajφ p°i provozovßnφ aplikacφ, kterΘ nejsou p°φmo urΦeny pro Windows NT. Nov² Office 97 ji₧ umφ s fonty typu UNICODE pracovat, a proto danΘ ·pravy nejsou nutnΘ.
[Internet Mail a Microsoft Mail]
dotaz=Ve svΘ menÜφ firm∞ uva₧uji o zavedenφ systΘmu Internet Mail. Dosud jsme k b∞₧nΘ v²m∞n∞ kancelß°skΘ poÜty pou₧φvali prost°edφ Microsoft Mail, ale jeliko₧ jsme nedßvno zφskali modemov² p°φstup na Internet, zdß se mi pou₧φvßnφ dvou r∙zn²ch äpoÜtô trochu zbyteΦnΘ. P°es veÜkerou snahu se mi ale neda°φ nakonfigurovat systΘm tak, aby pou₧φval pouze Internet Mail.
odpoved=Minimßlnφ okraj, kter² lze v libovolnΘm (inteligentnφm) textovΘm editoru nastavit, zßvisφ na typu pou₧itΘ tiskßrny. V∞tÜina tiskßren toti₧ vykazuje tzv. äoblast zakßzanΘho tiskuô, na kterou tiskßrna p°i nejlepÜφ v∙li nenφ schopna nic vytisknout. MS Word nedovolφ nastavit okraj na hodnotu ni₧Üφ, ne₧ je prßv∞ velikost tΘto zakßzanΘ oblasti. Je sice pravda, ₧e samotnΘ änulovΘô nastavenφ je mo₧no zadat, ale po potvrzenφ a op∞tovnΘm prohlΘdnutφ volby u₧ivatel zjistφ, ₧e hodnota je stejn∞ v∞tÜφ ne₧ nula. Tφmto zp∙sobem lze tedy vlastn∞ zjistit velikost oblasti zakßzanΘho tisku pro vÜechny okraje û staΦφ nastavit vÜude hodnotu 0, volbu potvrdit a podφvat se, jakou hodnotu tam dopsal Word. N∞kterΘ tiskßrny majφ tuto oblast pom∞rn∞ velkou (a₧ cca. 2 cm). LaserovΘ tiskßrny zpravidla majφ tuto oblast na vÜech stranßch, n∞kterΘ maticovΘ tiskßrny majφ omezenφ pouze na jednom okraji.
[Pou₧itφ aktovky ve Windows 95]
dotaz=P°i prßci s programem MS Word 95 pou₧φvßm aktovku na p°enßÜenφ dokument∙. ProblΘm je v tom, ₧e p°i kontrole pravopisu oznaΦφm n∞kterß slova jako programu äznßmßô, ale notebook je stejn∞ sprßvn∞ nerozpoznß. Bylo by mo₧nΘ n∞jak za°φdit, aby si dokument odnesl p°φsluÜnΘ informace s sebou?
odpoved=Tento problΘm mß dv∞ Φßsti. Pokud program p°i kontrole pravopisu zjistφ, ₧e n∞kterΘ slovo je pro n∞j neznßmΘ, m∙₧e u₧ivatel postupovat n∞kolika zp∙soby. Bu∩ programu p°ikß₧e slovo ignorovat (tlaΦφtko äP°eskakovatô), nebo je za°adit do u₧ivatelskΘho slovnφku (tlaΦφtko äP°idatô). Pokud bude slovo vlo₧eno do u₧ivatelskΘho slovnφku, stßvß se znßmΘ pro vÜechny dokumenty. Zßsadnφ problΘm je ovÜem ve skuteΦnosti, ₧e u₧ivatelsk² slovnφk existuje na lokßlnφm disku poΦφtaΦe a äneputujeô spoleΦn∞ se souborem. Proto i p°i synchronizaci dokumentu prost°ednictvφm aktovky nemohou b²t slova znßmß. Druh² poΦφtaΦ (notebook) mß prost∞ vlastnφ odliÜnou kopii slovnφku. ╪eÜenφm je tedy vytvo°enφ vlastnφho u₧ivatelskΘho slovnφku, kter² lze synchronizovat prost°ednictvφm aktovky tak jako ka₧d² jin² soubor. Slovnφk vytvo°φme postupn∞ v²b∞rem nabφdky äNßstrojeô a volby äMo₧nostiô. Na kart∞ äPravopisô klikneme na tlaΦφtko äVlastnφ slovnφkyô a v nßsledujφcφm dialogu na tlaΦφtko äNov²ô. StaΦφ zadat nßzev slovnφku a k dispozici mßme soubor, se kter²m ji₧ lze manipulovat b∞₧n²m zp∙sobem.
[K Φemu jsou soubory __offidx*.ff*]
dotaz=╚as od Φasu si d∞lßm po°ßdek na pevnΘm disku. Nema₧u systΘmovΘ soubory, kter²m nerozumφm, ale domnφvßm se, ₧e v kmenovΘm adresß°i nesystΘmovΘho disku by nemuselo b²t v∙bec nic krom∞ slo₧ek. Nedßvno jsem zjistil, ₧e se mi tam stßle objevujφ soubory __ofidx0.ffx, __ofidx.ffl a __ofidx.ffa. I kdy₧ je sma₧u, za chvφli je tam mßm znovu. Co s tφm?
odpoved=Dφky tomu, ₧e jste uvedl nßzvy soubor∙, m∙₧eme p°edpoklßdat, ₧e pou₧φvßte n∞kter² z produkt∙ rodiny Microsoft Office. P°i instalaci se implementuje mechanismus tzv. rychlΘho hledßnφ v dokumentech. V podstat∞ jde o to, ₧e se projdou dokumenty standardnφch formßt∙ (nap°. *.doc pro Microsoft Word) a vytvo°φ se seznam slov, kterß tyto dokumenty obsahujφ. P°i p°φÜtφm vyhledßvßnφ urΦitΘho slova nebo v∞ty v dokumentech bude tento proces v²razn∞ rychlejÜφ. Tato mo₧nost s sebou pochopiteln∞ nese jistΘ vedlejÜφ efekty. Seznam slov existuje v souborech, jejich₧ jmΘna jste uvedl. Tyto soubory se aktualizujφ automaticky, tak₧e i kdy₧ je sma₧ete, po Φase se obnovφ. Modul RychlΘho hledßnφ (v angl. Verzi Find Fast) je implicitn∞ nastaven tak, aby se sna₧il indexovat vÜechny disky s cel²m jejich obsahem. Rejst°φky potom vklßdß do kmenovΘho adresß°e ka₧dΘho disku. Pokud vßm tato situace nevyhovuje, m∙₧ete si v Ovlßdacφch panelech spustit program äRychlΘ hledßnφô, ve kterΘm najdete v∞tÜinu pot°ebn²ch voleb. StaΦφ existujφcφ rejst°φky odstranit a nechat vytvo°it nov² rejst°φk pouze pro slo₧ku nebo slo₧ky, ve kter²ch mßte svΘ dokumenty. P°φsluÜnΘ soubory potom najdete v odpovφdajφcφch slo₧kßch, a nikoli ji₧ v kmenovΘm adresß°i. Jakmile v nastavenφ rejst°φk∙ zφskßte praxi, doporuΦujeme vßm v∞novat pozornost protokolu, kter² vyvolßte nabφdkou äZobrazit protokol rejst°φkuô. V tomto souboru najdete seznam konfliktnφch situacφ, kterΘ p°i indexovßnφ vznikly. V∞tÜina z nich pramenφ ze skuteΦnosti, ₧e n∞kterΘ dokumenty jsou chrßn∞ny heslem a program se k nim tudφ₧ nedostane. Pokud vßm tedy zßle₧φ na rychlΘm vyhledßvßnφ, heslo je nutnΘ z dokumentu odstranit.
[Komprimace soubor∙ ve Windows NT 4.0]
dotaz=Nedßvno jsem zaΦal pou₧φvat Windows NT Workstation 4.0. Moje p°edchozφ zkuÜenosti s pracφ ve Windows NT 3.51 mi ovÜem jsou z°ejm∞ k niΦemu, jeliko₧ nejsem schopen zjistit, jak se provßdφ komprimace soubor∙ a slo₧ek. Podporuje Workstation v∙bec kompresi soubor∙, a pokud ano, jak²m zp∙sobem?
odpoved=Windows NT Workstation kompresi soubor∙ podporuje, pochopiteln∞ za p°edpokladu, ₧e se bude provßd∞t na svazcφch typu NTFS a nikoli FAT. Svazky FAT standardnφm mechanismem komprimovat nejdou. Pokud jde o kompresi NTFS, je situace trochu odliÜnß od verze 3.51, kde se provßd∞la v rßmci File Manageru. Windows NT Exlorer toti₧ v nabφdce ₧ßdn² p°φkaz pro kompresi nebo dekompresi nemß. Zde se komprese provßdφ tak, ₧e se oznaΦφ p°φsluÜn² objekt, klikne se na n∞j prav²m tlaΦφtkem myÜi a vybere se volba Properties. PotΘ staΦφ ve spodnφ Φßsti okna zaÜkrtnout (nebo odÜkrtnout) box s nßzvem Compressed. Informace o tom, zda mß, nebo nemß b²t soubor komprimovan² je toti₧ souΦßstφ jeho souborov²ch atribut∙, podobn∞ jako nap°φklad p°φznaky Read-Only nebo Archive.
[P°ipojenφ modemu]
dotaz=KoneΦn∞ jsem si koupil vlastnφ poΦφtaΦ a jako dopln∞k jsem k n∞mu dostal mo₧nost p°ipojenφ na Internet. Nelenil jsem a po°φdil si modem ZyXel U-14966E, kter² m∙j systΘm Windows 95 bez problΘm∙ nalezl. S vlastnφm p°ipojenφm mßm ovÜem neustßlΘ problΘmy, proto₧e se mi objevuje hlßÜenφ äMno₧ina sφ¥ov²ch protokol∙ ... byla nesrozumitelnßô. Jeliko₧ jsem za°φdil vÜe p°esn∞ podle nßvodu, nechßpu jak z tΘto situace ven.
odpoved=P°edn∞ je t°eba p°esv∞dΦit se o tom, zda jsou skuteΦn∞ nastaveny sprßvnΘ parametry spojenφ a pochopiteln∞ i modemu. DoporuΦujeme zkontrolovat u₧ivatelskΘ jmΘno a heslo a p°i specifikaci novΘho p°ipojenφ se podφvat na nastavenφ typu serveru. Zvolen² typ by m∞l b²t äPPP: Windows 95, Windows NT 3.5, Internetô. D∙le₧itß je i specifikace jednotliv²ch protokol∙. V tΘ byste m∞li zvolit pouze mo₧nost TCP/IP, ostatnφ je t°eba odÜkrtnout. Pokud je toto nastavenφ v po°ßdku, stojφ jeÜt∞ za pokus vypnout softwarovou kompresi. Tato nastavenφ by m∞la postaΦovat k tomu, abyste se p°ipojil. Pokud chcete vyu₧φvat nap°φklad slu₧by WWW, je nutno je rovn∞₧ konfigurovat. Jednß se zejmΘna o nastavenφ, kterΘ se nachßzφ v Ovlßdacφch panelech pod polo₧kou Internet. Poskytovatel Internetu by m∞l pot°ebnΘ ·daje poskytnout. NicmΘn∞ pro samotn² akt p°ipojenφ nejsou tyto ·daje nezbytn∞ nutnΘ. Z vlastnφ zkuÜenosti doporuΦujeme p°i p°ipojenφ trochu trp∞livosti. V rßmci nastavenφ, kterΘ pova₧ujeme za bezchybnΘ, se jednou p°ipojφme, jednou nikoli. V mnoha p°φpadech obdr₧φme totΘ₧ hlßÜenφ jako vy, a to bez toho, abychom jakkoli do konfigurace zasahovali. Ne v₧dy se p°ipojenφ poda°φ a mßlokdy je jasn² vinφk tΘto situace. Aby spojenφ fungovalo, musφ bezchybn∞ pracovat t°i slo₧ky: vßÜ poΦφtaΦ s jeho nastavenφm, telefonnφ linky Telecomu a systΘm na stran∞ poskytovatele p°ipojenφ.
[Prßce s programem CorelFlow]
dotaz=Okolnosti m∞ p°inutily obΦas pracovat v programu Corel Flow. Nemßm ₧ßdnΘ p°edchozφ zkuÜenosti s pracφ v grafick²ch programech a s programem se proto velmi pot²kßm. ZvlßÜt∞ zarovnßvßnφ objekt∙ mi d∞lß potφ₧e. Existuje n∞jak² jednoduch² zp∙sob, jak objekty rozmφstit podle m²ch p°edstav, a ne podle p°edstav programu?
odpoved=Zarovnßvßnφ objekt∙ v programu Corel Flow se skuteΦn∞ zßsadn∞ odliÜuje od zarovnßvßnφ, na jakΘ jsme zvyklφ nap°. u textov²ch editor∙. P°i grafickΘ tvorb∞ by zarovnßnφ v rßmci strany doleva, doprost°ed a doprava bylo velk²m omezenφm. Proto nßm program nabφzφ hned n∞kolik mo₧nostφ, jak objekty zarovnat co nejrozmanit∞ji. Jeliko₧ program slou₧φ p°edevÜφm k tvorb∞ r∙zn²ch organizaΦnφch schΘmat, nabφzφ nßm pro zßkladnφ zarovnßnφ objekt∙ volby zarovnat do sloupce a zarovnat do °ady (nabφdka Arrange, volba Column Align a Row Align). Druhou mo₧nostφ je volba pro zarovnßvßnφ a rozmφst∞nφ objekt∙ (nabφdka Arrange, volba Align & Distribute), kde nßm program umo₧nφ zvolit zarovnßvßnφ jak horizontßln∞ vlevo, doprost°ed a vpravo, tak vertikßln∞ dol∙, doprost°ed a nahoru. ProblΘmem je chovßnφ programu p°i pou₧itφ obou zmφn∞n²ch metod zarovnßvßnφ, kdy program rozmφs¥uje objekty zdßnliv∞ zcela chaoticky. Pes je zakopßn ve skuteΦnosti, ₧e zarovnßvßnφ je relativnφ a vztahuje se k jistΘmu objektu, kter² z∙stane nehybn². Tφmto objektem je ten, kter² byl vybrßn (oznaΦen) pro zarovnßvßnφ jako poslednφ. DalÜφ mo₧nostφ, jak vyzrßt na rozmφst∞nφ objekt∙, je zobrazenφ pomocnΘ m°φ₧ky (nabφdka View, volba Grid) a pou₧itφ volby p°ichycenφ objekt∙ k m°φ₧ce (nabφdka Format, volba Snap To Grid). Po tΘto volb∞ m∙₧eme objekty rozmφs¥ovat na pracovnφ ploÜe horizontßln∞ i vertikßln∞ zcela p°esn∞ podle nastavenφ m°φ₧ky, nebo¥ objekty se budou pohybovat skokov∞ po uzlov²ch bodech m°φ₧ky (Nabφdka Format, volba Grid and Ruler Setup).
[Zm∞na ikony Aktovka ve Windows 95]
dotaz=Po instalaci Windows 95 byla zobrazena aktovka na pracovnφ ploÜe jako obrßzek skuteΦnΘ aktovky. Z mn∞ blφ₧e neznßmΘho d∙vodu se tento obrßzek zm∞nil a vypadß jako obyΦejnß slo₧ka. Jak si to mßm vysv∞tlit?
odpoved=Vysv∞tlenφ je pom∞rn∞ jednouchΘ a spoΦφvß v tom, ₧e po instalaci Windows je nastaven zßkladnφ u₧ivatelsk² profil. Jakmile si kter²koli u₧ivatel definuje sv∙j osobnφ profil a provede zm∞nu nastavenφ na ovlßdacφm panelu (v profilech u₧ivatel∙ u polo₧ky hesla) na individußlnφ nastavenφ, dojde ke zm∞n∞ zßstupce aktovky na ikonu slo₧ky. Tuto situaci je mo₧no napravit vytvo°enφm novΘho zßstupce aktovky (tj. klepnutφm na pravΘ tlaΦφtko myÜi na pracovnφ ploÜe a v²b∞rem polo₧ky Aktovka z nabφdky Nov² objekt). Po tΘto akci by m∞l mφt zßstupce aktovky ji₧ sprßvnou podobu.