<meta name="author" content="Jakub & Jan Filipowscy">
<meta name="description" content="Serwis webmasterow. Znajdziesz tu kilka kursow popularnych internetowych jezykow programowania takich jak: HTML, CSS, WML, SGML, XML, PHP, Perl i Java. Zamiescilismy tu rowniez wiele skryptow JavaScript, PHP i CGI. Przeczytac mozna kilka artykulow i sciagnac kilka szablonow. Dla poczatkujacych jest dzial BeginnerZone. ">
<p align="justify"> Kiedy dowiesz siΩ jak dzia│a XML, docenisz z pewno╢ci▒, jak bardzo zwiΩksza on twoje mo┐liwo╢ci. XML pozwala na rzeczy, kt≤re dotychczas albo nie by│y tak │atwe a przez to i by│y kosztowne, albo w og≤le nie by│y mo┐liwe.
<h3>Podstawy podstaw</h3>
<p align="justify"> XML (skr≤t od eXtensible Markup Language - rozszerzalny jΩzyk znacznik≤w) to otwarty standard opracowany przez W3C. Kiedy po raz pierwszy us│ysza│em akronim XML, skojarzy│o mi siΩ inne rozwiniΩcie - nie rozszerzalny a rozszerzony (extended) jΩzyk znacznik≤w. No w│a╢nie, dlaczego rozszerzalny? Ot≤┐ XML nie jest kolejnym jΩzykiem do przechowywania konkretnych danych, jak np. jΩzyk HTML opisuj▒cy wygl▒d stron sieciowych. XML to jΩzyk opisuj▒cy dane, czyli metajΩzyk. W uproszczeniu mo┐na powiedzieµ, ┐e XML s│u┐y do tworzenia innych jΩzyk≤w (aplikacji XML) s│u┐▒cych do przechowywania informacji. Je╢li masz potrzebΩ zapisywania okre╢lonych danych o okre╢lonej strukturze, XML oka┐e siΩ najlepszym narzΩdziem, bez wzglΩdu jakie by te dane nie by│y. W przeciwie±stwie do np. HTML, XML nie ma ograniczonej liczby znacznik≤w, bo pozwala przechowywaµ dowolne dane i to w jak najbardziej wygodny dla nas spos≤b, bo sami go okre╢lamy. Sami okre╢lamy strukturΩ danych, kt≤ra mo┐e byµ tabelaryczna, ale mo┐e tak┐e tworzyµ drzewo. W ten spos≤b nie jeste╢, jako tw≤rca baz danych XML w ┐aden spos≤b ograniczony. Na tym w│a╢nie polega wy┐szo╢µ XML nad innymi formatami zapisu danych.
<h3>Pochodzenie XML, czyli SGML</h3>
<p align="justify"> Przodkiem jΩzyka XML by│ SGML. Jest to jΩzyk o du┐ych mo┐liwo╢ciach, ale przez swoje rozmiary i poziom skomplikowania niezbyt │atwy do stosowania. Znane jest ju┐ chyba stwierdzenie, ┐e XML oferuje 80% mo┐liwo╢ci SGML, przy dziesiΩciokrotnie │atwiejszym ich wykorzystaniu. SGML - w przeciwie±stwie do XML - nie jest jΩzykiem, kt≤ry sam siΩ opisuje. Nie jest r≤wnie┐ tak │atwy do przetwarzania.
<h3>XML czyni dane naprawdΩ przeno╢nymi</h3>
<p align="justify"> Potrzeba uniwersalnego i czytelnego formatu danych jest widoczna od dawna, a w czasach gwa│townego powiΩkszania siΩ Sieci sta│a siΩ konieczno╢ci▒. Wreszcie pojawi│ siΩ format pozwalaj▒cy na │atwe przechowywanie dowolnych danych. DziΩki oddzieleniu tre╢ci od formy (czego nie umo┐liwia HTML) │atwo skupiµ siΩ na samych danych. Zwyk│e programy mog▒ dziΩki wsp≤lnemu formatowi XML │atwiej wymieniaµ dane, a informacje publikowane np. w Sieci mog▒ byµ │atwiej przetwarzane. We╝my äna tapetΩö notowania sp≤│ek gie│dowych. Za│≤┐my, ┐e chcemy napisaµ program analizuj▒cy wahania kurs≤w akcji. Potrzebne jest wiΩc na bie┐▒co aktualizowane ╝r≤d│o takich danych. C≤┐ z tego, ┐e wortali finansowych jest kilkana╢cie, skoro wszystkie one serwuj▒ kursy akcji w postaci tabelek HTML. Nawet gdyby╢my kosztem karko│omnej pracy przygotowali narzΩdzie do odczytywania kurs≤w akcji z kom≤rek tabeli w pliku HTML, to drobna zmiana na stronach danego wortalu - np. niewielkie przegrupowanie danych w tabeli, czy bardziej trywialne dodanie w kodzie HTML banera, zrujnowa│o by nasze narzΩdzie. Sta│oby siΩ tak dlatego, ┐e dane w postaci HTML s▒ przyjazne cz│owiekowi, ale nie maszynie. Gdyby natomiast te dane zapisaµ w postaci pliku XML, zawieraj▒cego tylko w│a╢ciw▒ tre╢µ (a nie formΩ), sta│yby siΩ one │atwe do indeksowania i przetwarzania. Je╢li zechcemy takie dane XML wy╢wietliµ jako stronΩ sieci Web, to przetworzenie ich do postaci czytelnej dla cz│owieka by│oby, dziΩki arkuszom styl≤w (o kt≤rych bΩdzie mowa), bardzo proste.
<h3>W jΩzyku XML wystarczaj▒cym opisem dla danych s▒ one same</h3>
<p align="justify"> Jak wspomnia│em wy┐ej, dokument XML sam siΩ opisuje. Mo┐na wprawdzie stosowaµ schematy Definicji Typu Dokumentu (znane jeszcze z SGML DTD) i inne sposoby deklarowania jego zawarto╢ci (jak XML Schemas), ale rzadko jest to potrzebne. Czytelno╢µ XML, nawet bez u┐ycia specjalnych narzΩdzi, to jedna z jego wa┐niejszych zalet.
<h3>Otwarto╢µ standardu</h3>
<p align="justify"> XML nie zosta│ opracowany przez konkretn▒ firmΩ, a przez konsorcjum W3C. Ta sama organizacja odpowiada za HTML i inne standardy sieciowe. Specyfikacja XML zosta│a udostΩpniona za darmo i nie nale┐y do ┐adnej firmy, ale XML jest przez wa┐ne korporacje wspierany. Przyk│adem niech bΩd▒ Microsoft, Sun czy IBM. Poparcie tych firm w│a╢ciwie samo w sobie jest gwarancj▒ sukcesu XML.
<h3>XML mo┐e byµ narzΩdziem sam dla siebie</h3>
<p align="justify"> Czego przyk│adem s▒ standardy umo┐liwiaj▒ce przetwarzanie kodu XML za pomoc▒ w│a╢nie XML'a (np. jΩzyk XSLT), czy pozwalaj▒cy opisaµ dozwolone warto╢ci danych jΩzyk DCD (Document Content Description). Mo┐liwo╢ci rozwoju XML wydaj▒ siΩ wiΩc nieograniczone.<br></td>
<td width="770" valign="top" colspan="3" align="right"><br><br><span class="m">All rights reserved by <a href="mailto:web-area@web-area.org">J&J Filipowscy Design & Code</a></td>