┌Φetnictvφ - ┌Φetnφ p°edpisy

Princip

┌Φetnφ p°edpis je Üablona, kterß popisuje, jak se mß do ·Φetnictvφ p°enΘst urΦit² ·Φetnφ p°φpad, p°edan² váobecnΘ podob∞ n∞kolika cen, st°edisek, zakßzek a dopl≥ujφcφch ·daj∙. ┌Φetnφ p°φpad m∙₧e b²t zadßn v jednoduchΘm formulß°i ·Φetnictvφ, specißlnφm programem nebo p°edßn hromadn∞ z jinΘho programu. P°i hromadnΘm ·Φtovßnφ lze ·Φtovat ka₧d² doklad jednotliv∞ nebo vyu₧φt mo₧nost kumulacφ a ·Φtovat jednφm souhrnnΘm dokladem vφce po₧adavk∙ najednou. Kumulujφ se doklady za urΦenΘ ΦasovΘ obdobφ podle prvnφch dvou st°edisek, p°φpadn∞ jeÜt∞ podle prvnφ zakßzky.

┌Φetnφ p°edpisy se pou₧φvajφ p°edevÜφm pro rozÜφ°enφ mo₧nostφ standardnφho ·Φetnictvφ nap°φklad o fakturaci a pro automatizovan² p°φjem doklad∙ z jin²ch program∙, zejmΘna ze skladovΘ evidence Dekameron. Lze jej pou₧φt v omezenΘ mφ°e i tam, kde chcete sv∞°it ·Φtovßnφ mnoha stejn²ch p°φpad∙ pomocnΘ sφle - pro tento ·Φel se stßvajφcφ verze p°φliÜ neosv∞dΦuje. Velmi v²konnΘ jsou ·Φetnφ p°edpisy p°i p°enosu informacφ ze skladu, kde umo₧≥ujφ za·Φtovat a₧ n∞kolik tisφc doklad∙ za hodinu.

Omezenφ: ┌Φetnφ p°edpisy neumo₧≥ujφ ·Φtovat Φßstky a st°ediska, pevn∞ urΦenß v ·Φetnφm p°edpisu. Stejn∞ tak nelze pou₧φvat v jednom °ßdku souΦty nebo jinΘ kombinace p°edan²ch hodnot. ┌Φetnφ p°edpisy umo₧≥ujφ pouze omezen∞ pou₧φvat r∙znΘ analytickΘ ·Φty podle urΦen²ch podmφnek. Lze rozliÜit p°φpady r∙zn²ch sazeb DPH nebo kdy₧ nenφ zadßno st°edisko, ale nelze sm∞rovat r∙znß st°ediska na r∙znΘ analytickΘ ·Φty.

P°φprava ·Φetnφch p°edpis∙

P°φprava obecn∞

┌Φetnφ p°edpisy se tvo°φ obdobn∞ jako b∞₧n² doklad v specializovanΘ °ad∞ UP. S p°ipraven²mi p°edpisy se pracuje bu∩ p°φmo v ·Φetnictvφ spuÜt∞nφm prßce sáp°edpisy funkcφ Special-UΦetnφ p°edpisy nebo p°i hromadnΘm p°ebφrßnφ doklad∙ funkcφ Special-Ostatnφ-Automatick² p°φjem, p°φpadn∞ jeÜt∞ v kombinaci s p°enosem po₧adavk∙ z jinΘho poΦφtaΦe funkcemi ze skupiny PomocnΘ-P°enos do ·Φetnictvφ. Informace, p°edanß ·Φetnφmu p°edpisu k za·Φtovßnφ, se m∙₧e sklßdat z nßsledujφcφch ·daj∙:

HlaviΦka ·Φetnφho p°edpisu

╪ada: V₧dy UP.

╚φslo dokladu: Pro p°edpisy, urΦenΘ pro hromadn² p°φjem doklad∙ z dalÜφch evidencφ Dekameron mß Φφslo dokladu p°esn∞ urΦen² tvar. Jeho tvar je popsßn v p°φsluÜnΘ dokumentaci. Pro ostatnφ p°φpady m∙₧e b²t libovolnΘ, slou₧φ pouze k identifikaci a set°φd∞nφ v nabφdce.

Popis slou₧φ pouze pro snadnou orientaci v nabφdce p°edpis∙.

Odkaz mß specißlnφ v²znam. Sklßdß se ze seznamu p°φznak∙, odd∞len²ch v₧dy mezerou. P°φznaky jsou:

Kumulace funguje jen tehdy, je - li povolena v parametrech ·Φetnictvφ. Doklady, pou₧φvajφcφ stejn² p°edpis, se za danΘ obdobφ zkumulujφ do jedinΘho dokladu. Dekßdy jsou do 10, 20 a do poslednφho dne v m∞sφci. Kumulace podle st°edisek rozliÜuje podle prvnφho a druhΘho st°ediska, podle zakßzek navφc podle prvnφho Φφsla zakßzky. T°etφ st°edisko a druhß a t°etφ zakßzka se p°i kumulaci ignorujφ a program pou₧ije hodnoty záprvnφho dokladu.

Mo₧nosti M a S jsou dobrΘ na lehΦφ vypln∞nφ formulß°e, sni₧ujφ poΦet polφ, kterΘ se majφ vyplnit. Mo₧nost Z se pou₧φvß pro automatickΘ p°ebφrßnφ doklad∙ z jinΘ evidence v p°φpad∞, ₧e n∞kterΘ po₧adavky je t°eba zlikvidovat bez jejich za·Φtovßnφ.

P°φklad: Odkaz "F97 R02 X" znamenß, ₧e bude spuÜt∞n program pro fakturaci UFAKT97 - viz dßle, vytvo°en² doklad bude za°azen do °ady 02 a nebude automaticky za·Φtovßn.

Poznßmka: Do poznßmky lze zapsat cokoli. Je - li p°edpis pou₧it pro vypl≥ovßnφ pomocφ standardnφho formulß°e (odkaz neobsahuje p°φznak Fxx ani neslou₧φ k hromadnΘmu ·Φtovßnφ), zobrazφ se poznßmka pod formulß°em jako nßvod.

Ke dni, DPH: nemß smysl.

Seznam pohyb∙ ·Φetnφho p°edpisu

V seznamu ·Φetnφho p°edpisu se vypisuje Φφslo a strana ·Φtu b∞₧n²m zp∙sobem. Ostatnφ polo₧ky majφ jin² v²znam a obvykle obsahujφ odkaz na p°φsluÜnΘ polφΦko formulß°e ·Φetnφho p°edpisu.

Kolik a Zßklad: Do polφΦka Kolik se pφÜe Φφslo od -20 do 20. UrΦuje, kterou Φßstkou z po₧adavku a s jak²m znamΘnkem p°i tvorb∞ dokladu program pou₧ije v polφΦku Kolik p°φsluÜnΘho °ßdku. ╚φslo 0 znamenß nulovou Φßstku, 1 a₧ 20 Φßstku z prvnφho a₧ dvacßtΘho polφΦka, -1 a₧ -20 tutΘ₧ Φßstku, ale s opaΦn²m znamΘnkem. Sápolem Zßklad se pracuje obdobn∞.

M∞na: Ponechejte prßzdnΘ nebo vypl≥te p°esn∞ p°φznak m∞ny, kterou chcete vá°ßdku pou₧φt. Chcete - li p°enΘst m∞nu z po₧adavku, napiÜte jako m∞nu rezervovanou hodnotu X.

Koeficient - nelze vyplnit. Je - li v °ßdku pou₧ita m∞na s prom∞nn²m kurzem, bude pou₧it kurz z po₧adavku pro ·Φetnictvφ. Váostatnφch p°φpadech se p°ebφrß kurz, definovan² váΦφselnφku.

St°edisko: nic nebo Φφslo 1 a₧ 3. ╚φslo bude nahrazeno st°ediskem, kterΘ po₧adavek p°edß jako prvnφ a₧ t°etφ oznaΦenφ st°ediska.

Zakßzka: nic nebo Φφslo 1 a₧ 3. ╚φslo se nahradφ zakßzkou, kterou po₧adavek p°edß jako prvnφ a₧ t°etφ oznaΦenφ zakßzky.

Saldo: Do mφsta p°φznaku pro saldo se zapisuje, zda a jak p°evzφt informaci o firm∞ a bankovnφm spojenφ:

Podmφnka - urΦuje, kdy mß b²t °ßdek pou₧it a kdy ne. Lze zadat:

AutomatickΘ za·Φtovßnφ doklad∙

AutomatickΘ za·Φtovßnφ doklad∙ se pou₧φvß p°i hromadnΘm p°enosu informacφ ze subsystΘm∙ do ·Φetnictvφ. Ka₧d² po₧adavek na za·Φtovßnφ se zpracuje prßv∞ jednou. Pokud pro n∞j nenφ nalezen ·Φetnφ p°edpis, je ponechßn v po₧adavcφch na p°φÜt∞. Po₧adavky se ·Φtujφ set°φd∞nΘ podle datumu, ke kterΘmu byly vytvo°eny (datum "ke dni" p°φsluÜnΘho dokladu nap°. ve skladu).

Postup p°i automatickΘm ·Φtovßnφ

1. Zkontrolujte, zda jsou p°ipraveny pot°ebnΘ ·Φetnφ p°edpisy.

2. Je - li nap°φklad sklad na jinΘm poΦφtaΦi, p°eneste po₧adavky do poΦφtaΦe s ·Φetnictvφm. To se d∞lß takto:

a) Pracφ PomocnΘ-P°enos do ·Φetnictvφ-Export nahrajte v poΦφtaΦi se skladem na disketu vÜechny p°ipravenΘ po₧adavky.

b) Co nejd°φve potΘ vlo₧te nahranou disketu do poΦφtaΦe s ·Φetnictvφm a ud∞lejte PomocnΘ-P°enos do ·Φetnictvφ-P°φjem z diskety.

Pozor. Disketu lze vytvo°it jen jednou, ale nahrßt do ·Φetnictvφ ji lze vφcekrßt. Proto₧e se tento p°enos d∞lß pravideln∞, je nutnΘ organizaΦn∞ zabezpeΦit, aby se disketa takto p°ijala do poΦφtaΦe s ·Φetnictvφm jen jednou.

3. V tomto okam₧iku je vhodnΘ ud∞lat zßlo₧nφ kopii ·Φetnictvφ.

4. Spus¥te ·Φetnictvφ a prove∩te prßci Specißl-Ostatnφ-Automatick² p°φjem. Nechte poΦφtaΦ pracovat a pouze potvrzujte jeho zprßvy. Lze poΦφtat s dobou 0,5 a₧ 10 sekund na za·Φtovßnφ jednoho dokladu. Prßce nesmφ b²t v ₧ßdnΘm p°φpad∞ nßsiln∞ p°eruÜena, jinak mohou b²t doklady poÜkozeny nebo p°φÜt∞ za·Φtovßny znovu. B∞hem prßce je hlßÜeno prvnφch deset chyb. Na konci program vypφÜe statistiku, kolik doklad∙ zpracoval a jak.

5. Zkontrolujte, zda je vÜe za·Φtovßno (neza·ΦtovanΘ doklady jsou na zaΦßtku °ady, do kterΘ m∞ly b²t za·Φtovßny), p°φpadn∞ dopl≥te a opravte doklady, kterΘ jsou chybnΘ nebo ne·plnΘ. Zkontrolujte, zda odkazy na prvotnφ doklady navazujφ na minulou dßvku a zda nedoÜlo ke zdvojenφ doklad∙.

6. PokraΦujte v prßci b∞₧n²m zp∙sobem.

Poznßmky

- V∞nujte pozornost ·Φetnφm p°edpis∙m. Chybn² ·Φetnφ p°edpis m∙₧e zp∙sobit zkomolenφ celΘho ·Φetnictvφ, proto₧e se pou₧ije mnohokrßt. Podrobnosti k pot°ebn²m ·Φetnφm p°edpis∙m naleznete váp°φlohßch kádokumentaci zejmΘna pro sklad.

- Po₧adavky se t°φdφ podle po₧adovanΘho datumu "ke dni".

- V ·Φetnφm p°edpisu m∙₧e b²t po₧adovßna kumulace. V tom p°φpad∞ se po₧adavky kumulujφ podle urΦenΘho obdobφ (dekßda nebo m∞sφc) s rozliÜenφm na st°edisko podle prvnφch dvou st°edisek, p°φpadn∞ i podle prvnφ zakßzky. Kumulaci lze vypnou váparametrech ·Φetnictvφ. Vátom p°φpad∞ jsou po₧adavky na kumulaci ignorovßny a ka₧d² doklad je ·Φtovßn samostatn∞.

- N∞kterΘ Φinnosti mohou generovat dva po₧adavky na za·Φtovßnφ. Potom je nutnΘ pomocφ podmφnek váp°edpisech zajistit, aby se vÜechny informace za·Φtovaly prßv∞ jednou. Nap°φklad dojde - li ve skladu káp°eΦerpßnφ zßsob p°i prodeji, bude po vyΦφslenφ po°izovacφ ceny p°edßn po₧adavek na jejφ do·Φtovßnφ, kter² ale bude obsahovat i ·daje o tr₧b∞ a DPH.

- V po₧adavcφch b²vß °ada nulov²ch Φßstek. Proto lze s v²hodou pou₧φt u °ßdk∙, ·Φtujφcφch v∞ci pou₧φvanΘ spφÜe vyjφmeΦn∞, podmφnku 0, kterß vytvo°en² doklad zjednoduÜφ.

- Je velmi u₧iteΦnΘ mφt pro automatickΘ ·Φtovßnφ °ady doklad∙, kterΘ se na nic jinΘho nepou₧ijφ.

Pou₧itφ jednotliv²ch ·Φetnφch p°edpis∙

S jednotliv²mi p°edem p°ipraven²mi ·Φetnφmi p°edpisy se pracuje v ·Φetnictvφ spuÜt∞nφm funkce Special-UΦetnφ p°edpisy. Na obrazovce se objevφ seznam ·Φetnφch p°edpis∙, ze kter²ch si postupn∞ vybφrßte ty, kterΘ chcete pou₧φt. Po spuÜt∞nφ klßvesou Enter se bu∩ objevφ standardnφ formulß° pro vypln∞nφ hodnot, nebo se spustφ urΦen² program, nap°φklad fakturace. Prßce s ·Φetnφmi p°edpisy se konΦφ klßvesou Esc. Nezapome≥te prov∞°it, zda se vÜechny doklady za·Φtovaly - prohlΘdn∞te neza·ΦtovanΘ doklady na zaΦßtku °ady.

Fakturace

Program pro fakturaci pro plßtce DPH eviduje vystavenΘ faktury v archivu. Ulo₧enou fakturu lze kdykoli znovu vytisknout nebo pou₧φt jako vzor pro novou fakturu. Po spuÜt∞nφ fakturace se objevφ p°ehled ji₧ vystaven²ch faktur. Program umφ vytvo°it t°i druhy faktur - jednoduchou, obsahujφcφ pouze text a jedinou cenu, slo₧it∞jÜφ, kterß m∙₧e mφt na ka₧dΘm °ßdku jinou sazbu DPH a jeÜt∞ slo₧it∞jÜφ, kde navφc m∙₧e b²t na °ßdku ·daj o poΦtu a cen∞ za jednotku. Po vytiÜt∞nφ je faktura nem∞nnß.

Ovlßdßnφ programu fakturace

Ovlßdßnφ programu pou₧φvß nov∞jÜφ verzi menu, kterΘ se aktivuje klßvesou F10 nebo Alt. Pro Φasto pou₧φvanΘ funkce jsou vyhrazeny kombinace klßves. M∙₧ete si vybrat:

Zm∞ny - prßce s jednou fakturou

Nov² - klßvesa Ctrl-N vystavφ novou fakturu. Zobrazφ prßzdn² formulß° pro vystavenφ faktury, kter² vyplnφte. Formulß° obsahuje polφΦka:

Uka₧ - klßvesa Ctrl-Home ukß₧e detaily vybranΘ faktury a takΘ ji umo₧nφ znovu vytisknout.

Kopie - klßvesa F2 vystavφ novou fakturu s tφm, ₧e vybranou fakturu pou₧ije jako vzor a p°φsluÜn∞ zmodifikuje datum vystavenφ, zdanitelnΘho pln∞nφ a splatnost.

Opis faktury - klßvesa Ctrl-S vytiskne kopii faktury.

Klßvesa F4 oznaΦφ fakturu jako zaplacenou, klßvesa F3 oznaΦφ fakturu jako stornovanou. Tyto dv∞ funkce jsou jen pomocnΘ a slou₧φ pro oznaΦenφ faktur v archivu. Na ·Φetnictvφ ani obsah faktury nemajφ ₧ßdn² vliv.

Manipulace - prßce s archivem faktur

Nastavenφ parametr∙ nastavφ dlouhodob∞ platnΘ parametry fakturace. M∙₧ete nastavit:

Reindexace obnovφ set°φd∞nφ archivu faktur nap°φklad po havßrii poΦφtaΦe.

VyΦiÜt∞nφ vyma₧e starΘ faktury a₧ do urΦenΘho dne.

HromadnΘ ·Φtovßnφ je pomocnß funkce pro vyjφmeΦnΘ p°φpady. Umo₧≥uje dodateΦn∞ za·Φtovat vybranΘ faktury.

Nßstroje, Edit, Okna: pomocnΘ funkce - nepou₧φvejte.

Konec: UkonΦenφ prßce s fakturacφ.

Vlastnφ faktura

St°, zakßzka: St°edisko a zakßzka, na kterou se faktura vztahuje.

Vystaveno: Datum vystavenφ faktury.

Odb∞ratel: Zkratka odb∞ratele.

╪ada: do kterΘ °ady bude faktura za·Φtovßna.

PoΦet kopiφ: UrΦuje, kolikrßt se faktura vytiskne.

Typ faktury: Mezernφkem si zvolφte jednoduchou nebo slo₧it∞jÜφ fakturu.

Faktura Φφslo: Φφslo faktury.

Objednßvka Φ.: Φφslo objednßvky.

Konst.s.: Konstantnφ symbol platby.

Odb∞ratel I╚O, DI╚ a adresa: ·daje o odb∞rateli. Dajφ se zadat jen v p°φpad∞, ₧e v adresß°i nemß adresa vypln∞nΘ jmΘno firmy.

Mφsto urΦenφ: Mφsto urΦenΘ nebo koneΦn² odb∞ratel. Pou₧itφ tohoto pole lze povolit nebo zakßzat.

Den zda≥. pln∞nφ: Datum zdanitelnΘho pln∞nφ.

Termφn: Po₧adovan² termφn ·hrady faktury.

Zp∙sob platby: OznaΦenφ zp∙sobu platby.

Text faktury (jednoduchß faktura): Do pole napiÜte a₧ deset °ßdek libovolnΘho textu. Klßvesu Enter m∙₧ete pou₧φvat k odd∞lovßnφ °ßdek, ven z textu se dostanete klßvesou tabulßtor.

Text faktury (slo₧it∞jÜφ faktura): Mφsto textu se objevφ dalÜφ okno s deseti °ßdky textu. Do prvnφho sloupeΦku se pφÜe text, do druhΘho cena bez DPH a do t°etφho urΦenφ sazby DPH. Vypln∞nφ textu se ukonΦφ klßvesou Esc nebo tlaΦφtkem OK - viz dßle.

Sazba DPH: sazba, platφcφ pro jednoduchou fakturu.

Bez DPH: Cena celkem bez DPH.

DPH: VypoΦtenß da≥ celkem.

Zßloha: Pole pro vy·Φtovßnφ zßlohy. Chcete - li Φßstku k ·hrad∞ snφ₧it o p°ijatΘ zßlohy, uve∩te do tohoto pole v²Üi zßlohy s opaΦn²m znamΘnkem.

K ·hrad∞: VypoΦtenß Φßstka celkem k ·hrad∞.

Dodacφ list, p°φlohy, telefon: Dopl≥ujφcφ informace.

PoboΦka, ·Φet: Bankovnφ spojenφ, na kterΘ chcete fakturu zaplatit.

P°i vypl≥ovßnφ slo₧it∞jÜφ faktury se zobrazφ formulß° sádeseti °ßdky pro vlastnφ text faktury. Na obrßzku je nejslo₧it∞jÜφ formßt sákusy. Typ °ßdku je zde urΦen pφsmenem váprvnφm sloupeΦku - N je normßlnφ °ßdek a Ká°ßdek sákusy a kusovou cenou. Pohyb po formulß°i se °φdφ Üipkami a klßvesou Enter a zp∞t do vypl≥ovßnφ faktury se vrßtφte klßvesou Ctrl-Enter nebo Esc. JednoduÜÜφ formßt (bez mo₧nosti zadßvat kusy) se liÜφ pouze tφm, ₧e prvnφ sloupeΦek chybφ.

┌Φetnφ p°edpis pro fakturaci

┌Φetnφ p°edpis pro fakturaci jednak spouÜtφ vlastnφ program fakturace, jednak urΦuje, jak se vystavenß faktura za·Φtuje. P°edpis musφ spl≥ovat nßsledujφcφ pravidla:

VáhlaviΦce dokladu musφ b²t uvedena °ada UP a vápoli Odkaz klφΦ F97. Vápoli Odkaz b²vß vhodnΘ pou₧φt tΘ₧ urΦenφ °ady doklad∙, nap°φklad R02 a n∞kdy zakßzat automatickΘ ·Φtovßnφ pφsmenem X.

St°edisko a zakßzka, uvedenß ve faktu°e, se p°edßvajφ pod Φφslem 1. ╚φselnΘ ·daje se p°edßvajφ pod Φφsly:

1 - zßklad, podlΘhajφcφ DPH vΦetn∞ paragraf∙ 19 a 25
2 - celkem ká·hrad∞
4 - zßloha, uvedenß vásamostatnΘ kolonce vpravo dole.
14 - zßklad DPH 1. Sazba (22%)
15 - zßklad DPH 2. Sazba (5%)
16 - nepodlΘhß DPH dle º19 (ojetΘ vozy, lßhve)
17 - osvobozeno od DPH dle º25 a dalÜφch
18 - nepodlΘhß DPH (nenφ zahrnuto váΦßstce pod Φφslem 1). Tato Φßstka byla do verze 2.3 vΦetn∞ zahrnuta do zßlohy a pokud ji pou₧φvßte, je t°eba p°i p°echodu ze starÜφ verze upravit p°edpis.

Vá°ßdku sádefinicφ pohledßvky je t°eba do polφΦka "S" (saldo) uvΘst pφsmeno S. Vá°ßdcφch pro ·Φtovßnφ DPH je vhodnΘ pou₧φt podmφnku 0, aby nebyly zbyteΦn∞ generovßny prßzdnΘ °ßdky dokladu.

┌Φtujete - li n∞kolik typ∙ vystaven²ch faktur (za slu₧by, za zbo₧φ atd.), m∙₧ete vytvo°it pro ka₧d² typ zvlßÜtnφ p°edpis nebo pou₧φt jeden univerzßlnφ, ve kterΘm nebude ·Φet v²nos∙ uveden.

Faktura pro neplßtce

Sáfakturacφ pro neplßtce DPH se pracuje obdobn∞ sánßsledujφcφmi rozdφly:

VeÜkerΘ polo₧ky, t²kajφcφ se DPH, jsou vynechßny.

Vá·Φetnφm p°edpisu vápoli Odkaz se mφsto F97 uvede F93.

Ceny 14 a₧ 18 vá°ßdcφch p°edpisu nemajφ smysl. P°edßvß se pouze Φßstka celkem, zßloha a Φßstka ká·hrad∞.


P°edchozφ Φßst Obsah p°φruΦky Nßsledujφcφ Φßst