┌Φetnictvφ - Nastavenφ parametr∙

Parametry ·Φetnictvφ se nastavujφ pomocφ prßce Special-Nastavenφ parametr∙.

Mimo ·Φetnictvφ se nastavujφ zejmΘna nßsledujφcφ hodnoty:

Parametry ·Φetnictvφ

Odchylka pro saldo urΦuje, o kolik se smφ liÜit zßklad pßrovan²ch pohyb∙, aby bylo mo₧nΘ pßrovßnφ provΘst. Standardnφ hodnota je 0.01. Jsou - li pßrovanΘ pohyby vápovolenΘ toleranci, je pßrovßnφ realizovßno jako plnß ·hrada a p°φpadnß odchylka se projevφ v sestav∞ pohledßvek v °ßdku "halΘ°ovΘ rozdφly".

Pou₧φvßte st°ediska? Pokud Ano, je mo₧nΘ vÜude v ·Φetnictvφ uvßd∞t st°edisko. Pokud Ne, jsou polφΦka pro st°edisko nedostupnß.

Pou₧φvßte zakßzky? Pokud Ano, lze vÜude uvßd∞t zakßzku podle platnΘho Φφselnφku. Pokud Ne, jsou polφΦka pro zakßzky blokovßny.

Tisknout praporky? Pokud Ano, budou p°i ka₧dΘm ukonΦenφ prßce s ·Φetnictvφm nabφdnuty k tisku praporky, kterΘ dosud nebyly vytiÜt∞ny. Viz sestava Dotisky. Pokud Ne, je tisk prapork∙ potlaΦen.

Pou₧φvßte kumulace? Pokud Ano, je mo₧nΘ p°i automatickΘm ·Φtovßnφ z jin²ch modul∙ Dekameron pou₧φvat kumulovanΘ doklady. Pokud Ne, kumulace se neprovßdφ.

Pou₧φvßte "vystaveno"? Pokud Ano, je povoleno m∞nit datum Vystaveno.

╪ada doklad∙ pro storna: ╪ada doklad∙, ve kterΘ se budou tvo°it storna doklad∙. Nezapome≥te opravit, pou₧ijete - li standardnφ °adu 10 pro jin² ·Φel ne₧ pro opravnΘ doklady.

D∙le₧itΘ ·Φty:

B∞₧n² ·Φet je ·Φet, kter² se standardn∞ nabφdne pro sestavu Banka/pokladna v ·Φetnφ osnov∞.

┌Φet pro evidenci DPH je standardnφ syntetick² ·Φet s evidencφ dan∞ z p°idanΘ hodnoty.

┌Φet zisk∙ a ztrßt je ·Φet, na kter² budou p°i ·Φetnφ uzßv∞rce p°evedeny nßklady a v²nosy.

Hosp. v²sledek ve schval.°φzenφ je ·Φet, na kterΘm bude vápoΦßteΦnφch stavech hospodß°sk² v²sledek p°edchozφho obdobφ.

PoΦßteΦnφ ·Φet rozvß₧n² je ·Φet, ze kterΘho jsou otvφrßny poΦßteΦnφ stavy ·Φt∙.

KoneΦn² ·Φet rozvß₧n² je ·Φet, na kter² budou p°evedeny koneΦnΘ stavy ·Φt∙ p°i uzßv∞rce.

╪ady ·Φetnφch doklad∙

Zde lze definovat a₧ 100 °ad doklad∙, kterΘ lze pou₧φvat v ·Φetnictvφ. Nenφ mo₧nΘ zadat nebo zm∞nit rezervovanΘ °ady, zaΦφnajφcφ pφsmenem U. Ty jsou pevn∞ dßny programem. Zadßvßnφ °ad doklad∙ se konΦφ klßvesou Ctrl-W. Do prvnφho sloupeΦku se pφÜou dva znaky oznaΦujφcφ °adu, do druhΘho popis °ady doklad∙ pro nßpov∞du. ╪adu zruÜφte tak, ₧e vyma₧ete jejφ oznaΦenφ. V nßpov∞d∞ se °ady zobrazφ ve stejnΘm po°adφ, v jakΘm je napφÜete. Pevn∞ danΘ °ady UP, UZ a UK budou na konci.

 

Definice v²kaz∙

Tato prßce slou₧φ ká·pravßm a tvorb∞ parametrick²ch v²kaz∙, vychßzejφcφch ze stav∙ a obrat∙ na ·Φtech. Typicky se definujφ v²kazy, po₧adovanΘ p°i uzßv∞rkßch dle FinanΦnφho zpravodaje. V²kazy mohou obsahovat a₧ t°i nezßvislΘ sloupce hodnot, vypoΦten²ch jako tΘm∞° libovolnΘ kombinace hodnot ·Φt∙ a jin²ch °ßdk∙.

Poznßmky ke tvorb∞ v²kaz∙:

  1. V²kaz m∙₧e obsahovat na jednom °ßdku a₧ t°i nezßvislΘ hodnoty, zde naz²vanΘ, Brutto, Korekce a Star². ╚tvrtß hodnota Netto se vypoΦte jako Brutto - Korekce.

  2. Krom∞ a₧ Φty° sloupc∙ Φφsel m∙₧e v²kaz obsahovat sloupce sáΦφslem °ßdku, oznaΦenφm °ßdku a jeho popisem. KterΘ sloupce se budou tisknout a vájakΘm po°adφ lze libovoln∞ urΦit, stejn∞ jako texty váhlaviΦce strßnky.

  3. V²kaz se poΦφtß opakovan∞ od zaΦßtku do konce. Pokud nejsou v okam₧iku v²poΦtu znßmΘ vÜechny pot°ebnΘ hodnoty pro v²poΦet vÜech t°φ vzorc∙, bude cel² °ßdek ponechßn do dalÜφho kola. Jinak se do °ßdku dosadφ vypoΦtenΘ hodnoty a p°φÜt∞ se u₧ poΦφtat nebude. Cel² v²poΦet konΦφ, jsou - li vÜechny °ßdky vypoΦtenΘ nebo nepoda°ilo - li se nic dalÜφho dopoΦφtat.

  4. U °ßdk∙, kterΘ se nepoda°ilo spoΦφtat, je ve v²pisu mφsto hodnoty text "nelze urΦit".

  5. Ve vzorci nenφ mo₧nΘ se odkazovat na tent²₧ °ßdek ani na °ßdky, poΦφtanΘ pomocφ tohoto °ßdku. Do souΦtu se zahrnujφ vÜechny °ßdky od-do vΦetn∞ meziv²sledk∙.

  6. Je - li vzorec p°φliÜ dlouh², je mo₧nΘ si pomoci °ßdkem pro meziv²sledek nebo nepou₧itou hodnotou v jinΘm °ßdku.

  7. Program nekontroluje p°i tvorb∞ vzorc∙ existenci pou₧it²ch °ßdk∙ a ·Φt∙. Pokud ·Φet neexistuje, dosadφ se p°i v²poΦtu nula.

  8. Pokud nenφ v²slovn∞ po₧adovßna strana MD nebo Dal, poΦφtajφ se hodnoty stav∙ a obrat∙ podle typu ·Φtu.

  9. Pozor na ·Φty, kterΘ majφ charakter oprßvek - jejich stav je typicky zßporn², proto jsou ve sloupci korekcφ se znamΘnkem minus a ve sloupci starΘho stavu se p°iΦφtajφ. Zm∞na typu ·Φtu, pou₧itΘho ve v²kazu, zp∙sobφ, ₧e jeho stav bude poΦφtßn s opaΦn²m znamΘnkem.

Postup p°i definici v²kazu

Definice hlaviΦky

Nejd°φve ze seznamu v²kaz∙ vyberete ten, se kter²m chcete pracovat. DalÜφ prßce je podobnß, jako u Φφselnφk∙. Klßvesou F2 lze zm∞nit existujφcφ v²kaz, klßvesou Ctrl-N zalo₧it nov². Klßvesa Ctrl-T existujφcφ v²kaz zniΦφ. Nejd°φve je nutnΘ zadat parametry hlaviΦky:

Identifikßtor: LibovolnΘ Φty°i znaky sájednoznaΦn²m oznaΦenφm v²kazu. Pou₧φvajφ se uvnit° programu. Vlastnφ v²kazy zaΦφnejte pφsmenem U.

JmΘno pro menu: JmΘno, pod jak²m bude v²kaz nabφzen kátisku.

JmΘno pro tisk: Text do prvnφho °ßdku hlaviΦky strßnky.

Definice jednotky: Nula - vájednotkßch m∞ny. T°i - vátisφcφch.

PoΦet des. mφst: ╚φslo 0 a₧ 2 - po₧adovan² poΦet desetinn²ch mφst.

Definice °ßdk∙ v²kazu

╪ßdky v²kazu se ovlßdajφ obdobn∞. Klßvesou F2 se °ßdek opravuje, klßvesou Ctrl-N se zaklßdß nov². Po°adφ °ßdk∙ je dßno jejich Φφsly. Je vhodnΘ °ßdk∙m, kterΘ se tisknou, p°id∞lovat Φφsla desetkrßt vyÜÜφ, ne₧ jakΘ budou mφt ve vlastnφ sestav∞. Podstatn∞ to ulehΦφ prßci p°i p°φpadnΘ zm∞n∞ v²kazu. Po oprav∞ v²kazu se cel² v²kaz ulo₧φ do souboru definic klßvesou Ctrl-W, p°φpadn∞ se veÜkerΘ zm∞ny zahodφ klßvesou Esc. V hornφ Φßsti je tabulka se seznamem existujφcφch °ßdk∙ v²kazu, v dolnφ Φßsti je detailnφ rozpis jednoho °ßdku.

Ka₧d² °ßdek v²kazu obsahuje jednoznaΦnΘ Φφslo v rßmci v²kazu, oznaΦenφ a popis °ßdku, typ °ßdku - urΦuje zp∙sob tisku a v²poΦtu - a t°i vzorce hodnot Brutto, Korekce a starΘ obdobφ. Po stisku klßvesy F2 nebo Ctrl-N se nabφdne obsah °ßdku ke zpracovßnφ.

Nejd°φve je t°eba urΦit typ obsahu °ßdku. M∙₧e to b²t:

Mo₧nosti tisku:

╪ßdek v²kazu - vzorec

UrΦφte - li typ °ßdku Vzorec, je t°eba nejd°φve urΦit, jak se vytiskne. Potom postupn∞ vypl≥te nßsledujφcφ hodnoty:

╪ßdek: Vnit°nφ Φφslo °ßdku v definici v²kazu. Dva °ßdky definice nesm∞jφ mφt toto Φφslo stejnΘ a podle tohoto Φφsle je celß definice se°azena.

╚φs.: Toto Φφslo bude vytiÜt∞no ve v²kazu jako Φφslo °ßdku.

OznaΦenφ: Text, kter² bude vytiÜt∞n jako oznaΦenφ °ßdku.

Text: Text sápopisem obsahu °ßdku.

Nßsledujφcφ vzorce pro hodnoty Brutto, Korekce a StarΘ se postupn∞ sklßdajφ z nabφdek programu. DΘlka vzorce je omezena na 80 znak∙. Hodnota Netto se vypoΦte jako Brutto - Korekce. JednotlivΘ vzorce se sklßdajφ jako souΦet r∙zn²ch hodnot sámo₧nostφ cel² vzorec podmφnit. Váprvnφm °ßdku rßmeΦku je vájednoduchΘm k≤du vid∞t, jak vzorec postupn∞ vznikß, vádolnφ Φßsti je p∙vodnφ vzorec. Postupn∞ se vypl≥uje podle nabφdky programu:

UΦet - do vzorce se dosadφ hodnota, odvozenß ze stav∙ danΘho ·Φtu. Nßsleduje urΦenφ hodnoty, kterß se pou₧ije, Φφslo ·Φtu (m∙₧e to b²t i Φφslo skupiny, t°φdy nebo analytick² ·Φet) a nakonec urΦenφ, jak mß vzorec pokraΦovat:

╪ßdek - do vzorce se dosadφ urΦenß hodnota záurΦenΘho °ßdku. Nßsleduje ₧ßdost o hodnotu (Brutto, korekce, netto nebo starΘ) a Φφslo °ßdku. Na zßv∞r se op∞t urΦφ, jak mß vzorec pokraΦovat.

SouΦet - souΦet °ßdk∙ od - do Φφsla vΦetn∞. Nßsledujφ stejnΘ po₧adavky, jako pro °ßdek.

Podmφn∞n² vzorec

Je - li vzorec ukonΦen v²b∞rem mo₧nosti Podmφnka, bude zpracovßn podle toho, jakou podmφnku vyberete zánßsledujφcφ nabφdky:

Pouze kladnß hodnota: Je - li tato podmφnka zaÜkrtnuta, bude p°φpadnß zßpornß hodnota nahrazena nulou. Pou₧φvß se nap°φklad vározvaze pro kontokorentnφ ·Φet nebo DPH, kterΘ mohou b²t podle znamΘnka váaktivech nebo vápasivech.

VÜe, Jen st°ediska nebo Jen zakßzky: V²b∞rem mo₧nosti Jen st°ediska nebo Jen zakßzky a vypln∞nφm kánim p°φsluÜejφcφ hodnoty budou p°i v²poΦtu po₧adovan²ch hodnot ·Φt∙ pou₧ity jen pohyby, spl≥ujφcφ zadanou podmφnku. Lze pou₧φt zejmΘna ve vlastnφch v²kazech nap°φklad pro odd∞lenφ podnikovΘ re₧ie nebo hlavnφ a vedlejÜφ Φinnosti. Podmφnky Jen st°ediska a Jen zakßzka nelze spolu kombinovat.

Specißlnφ tisk

Tato mo₧nost dovoluje doplnit v²kaz o r∙znΘ dalÜφ mo₧nosti:

Jen text: Vytisknou se jen texty hodnoty °ßdku. Polo₧ky Brutto, netto a min.obdobφ jsou ignorovßny.

Nadpis: Hodnota pole Text se vytiskne Üirok²m tuΦn²m pφsmem.

Konc. razφtko podnik: Vytiskne se koncovΘ razφtko pro v²kazy podnik∙.

Konc. razφtko RUO: Vytiskne se koncovΘ razφtko pro v²kazy rozpoΦtov²ch a ·Φelov²ch organizacφ.

Definice sloupc∙ a hlaviΦky

Tyto dv∞ zvlßÜtnφ funkce spolu ·zce souvisφ a obvykle nßsledujφ ihned za sebou. Jako samostatnΘ jsou váprogramu jen proto, ₧e se pot°ebnΘ ·daje do jednoho °ßdku neveÜly.

Definice sloupc∙:

╪ßdek: ╚φslo °ßdku vádefinici v²kazu.

╚φs.: nemß smysl.

OznaΦenφ: Kombinace pφsmen Z, T, R, B, K, N, O, urΦujφcφ, kterΘ sloupce se budou ve v²kazu tisknout. Po°adφ pφsmen urΦuje po°adφ sloupc∙.

P°φklad: Hodnota ZTRBKNO je kombinace, pou₧itß vározvaze pro aktiva. Pro pasiva se netiskne korekce a netto a proto bude vádefinici pou₧ita hodnota ZTRBO.

Text: Do tohoto ·daje napiÜte nadpis pro sloupec Netto.

Brutto, Korekce a Min.obdobφ: Vypl≥te nadpisy pro tyto sloupce. Ven zápole se dostanete klßvesou Tabulßtor.

HlaviΦka:

╪ßdek: ╚φslo °ßdku vádefinici v²kazu.

╚φs.: Nadpis sloupce sáΦφslem °ßdku.

OznaΦenφ: Nadpis sloupce sáoznaΦenφm.

Text: Nadpis sloupce sápopisem.

Brutto: SpoleΦn² nadpis sloupc∙ sávypoΦten²mi hodnotami. Ven zápole se dostanete klßvesou Tabulßtor.

Netto a Min.obdobφ nemajφ smysl.


P°edchozφ Φßst Obsah p°φruΦky Nßsledujφcφ Φßst