┌Φetnictvφ - ┌vod

PodvojnΘ ·Φetnictvφ Dekameron je urΦeno pro vedenφ ·Φetnictvφ mal²ch a st°ednφch podnik∙. Je dodßvßno se zßkladnφ ·Φetnφ osnovou pro auditovanΘ spoleΦnosti s analytikou pro DPH a da≥ z p°φjmu. SouΦßstφ zßruky je i dalÜφ rozvoj programu ve vazb∞ na zm∞ny platn²ch p°edpis∙ pro ·Φetnictvφ.

D∙le₧itΘ upozorn∞nφ

P°esto₧e se ·Φetnictvφ Dekameron dokß₧e po havßrii (nap°φklad vypnutφ proudu) tΘm∞° v₧dy vzpamatovat vlastnφmi silami, je naprosto nezbytnΘ pravideln∞ po°izovat zßlo₧nφ kopie.


P°φklady a metodickΘ postupy, uvedenΘ vátΘto p°φruΦce, vychßzejφ záobvykl²ch pot°eb b∞₧nΘ firmy. U₧ivatel m∙₧e pou₧φvat zcela libovolnß data a postupy podle sv²ch pot°eb a pro n∞j platnΘ legislativy sátφm, ₧e pak mohou b²t pro n∞j standardn∞ dodßvanß data, zejmΘna osnova, definice v²kaz∙ a parametry programu, nepou₧itelnß.

Zßkladnφ vlastnosti ·Φetnictvφ Dekameron

Obecn∞

JednotlivΘ verze ·Φetnictvφ

Verze 2.4 Váprovozu od roku 1997. Je p°evedena pod nov∞jÜφ prost°edφ 2.5 a ve spojenφ se starÜφmi verzemi prost°edφ nefunguje. Data, vytvo°enß verzemi 2.0 a nov∞jÜφmi lze p°ebφrat bez ztrßty informace. Zßsadnφ novinky tΘto verze jsou:
  • Vá·Φetnφ osnov∞ je mo₧nΘ nastavit pro ka₧d² ·Φet zp∙sob prßce se st°edisky, zakßzkami a m∞nou.
  • - LepÜφ spoluprßce sáΦφselnφky (mo₧nost zadßvat novΘ adresy a zakßzky p°φmo zározpracovanΘho dokladu).
  • - Funkce "Fajfkovßnφ" pro ΦiÜt∞nφ rozvahov²ch ·Φt∙, jako nap°φklad zßloh nebo pen∞z na cest∞.
  • - Mo₧nost nastavenφ r∙zn²ch prßv u₧ivatel∙ ·Φetnictvφ.
Verze 2.3 Sφ¥ovß verze obdobn²ch vlastnostφ, jako verze 2.2.
Verze 2.2 Váprovozu od roku 1995. Obsahuje °adu dφlΦφch ·prav, zejmΘna:
  • NovΘ sestavy - Tisk "HlßÜenφ DPH" poskytuje v²stup pro DPH ve tvaru velmi blφzkΘm ·°ednφmu formulß°i a umφ krßtit odpoΦet DPH podle paragrafu 20. V²sledovka m∞sφc/obdobφ poskytuje rozvahu a v²kaz zisk∙ a ztrßt s odd∞len²mi ·daji za poslednφ m∞sφc. ╪ada drobn²ch zm∞n je i vádalÜφch sestavßch.
  • - ZjednoduÜenΘ da≥ovΘ doklady - m∞nu "PXxx" lze pou₧φt k rozd∞lenφ Φßstky na zßklad a da≥.
  • - P°esuny mezi vφce firmami - z jinΘho ·Φetnictvφ v poΦφtaΦi lze p°enΘst ·Φetnφ osnovu, nevyrovnanΘ zßvazky a vybranΘ doklady.
Verze 2.1 ┌pravy po prvnφch zkuÜenostech záDPH a zapracovßnφ velkΘ novely zßkon∙ ze srpna 1993. NovΘ sestavy aá·prava prßce sáDPH na zaokrouhlovßnφ na desetnφky. VátΘto verzi nßsledovala °ada dalÜφch rozÜφ°enφ, p°edevÜφm dopln∞nφ o sestavy dle FinanΦnφho zpravodaje a mo₧nost tvorby obdobn²ch sestav.
Verze 2.0 Prvnφ verze dle novΘ legislativy od roku 1993. Zcela p°epracovan² program, rozÜφ°en p°edevÜφm o zßkladnφ mo₧nosti prßce sádevizami a sáDPH.
Verze 1.0 Prvnφ verze ·Φetnictvφ dle legislativy do roku 1992. Vánov∞jÜφch verzφch se p°edevÜφm zcela jinak provßdφ ·Φetnφ uzßv∞rky. Data zátΘto verze jsou do nov∞jÜφch verzφ nep°enosnß. ╚ßsteΦn² p°enos (adresß°, pohledßvky) je °eÜen specißlnφm programem.

Vztah programu káobecn²m pravidl∙m ·Φetnictvφ

Obecn∞

Jakmile je doklad za·Φtovßn, je nadßle nem∞nn² a jeho oprava je mo₧nß jedin∞ opravn²mi doklady. Dekameron zabezpeΦuje vlastnφ Φφslovßnφ doklad∙ v rßmci °ad doklad∙ b∞hem roΦnφho obdobφ. Ka₧d² doklad mß krom∞ popisu a datumu, ke kterΘmu je za·Φtovßn, jeÜt∞ polo₧ku pro odkaz na prvotnφ "papφrov²" doklad.

┌Φetnφ zßpisy

P°ehlednost zßpis∙ je zabezpeΦena rozd∞lenφm zßpis∙ do °ad, odpovφdajφcφch rozd∞lenφ prvotnφch doklad∙ do Üanon∙. Pro zabezpeΦenφ trvanlivosti musφ u₧ivatel programu pravideln∞ po°izovat zßlo₧nφ kopie, aby vylouΦil mo₧nost zniΦenφ evidence p°i technickΘ zßvad∞ poΦφtaΦe. Za·ΦtovanΘ doklady jsou nem∞nnΘ.

Pro vazbu mezi doklady v poΦφtaΦi a prvotnimi podklady je nutnΘ:

  1. Na prvotnφ doklad zapsat Φφslo dokladu, kterΘ p°id∞lil program, vΦetn∞ p°φpadn²ch opravn²ch doklad∙.
  2. V poΦφtaΦi vyplnit pole "odkaz" dokladu tak, aby bylo podle n∞j mo₧nΘ snadno vyhledat prvotnφ doklad. TakΘ je mo₧nΘ °adit prvotnφ doklady váÜanonu p°φmo podle Φφsla, p°id∞lenΘho programem.

┌Φetnφ knihy

Ka₧d² za·Φtovan² doklad se ihned za°adφ do denφku i hlavnφ knihy. Kdykoli lze vytisknout hlavnφ knihu aádenφk, a to jak kompletnφ, tak i vybranΘ Φßsti. Program dokß₧e v obvykl²ch p°φpadech pln∞ vΘst nßsledujφcφ analytickΘ evidence:

┌schova ·Φetnφch pφsemnostφ

Pro dlouhodobou archivaci dat z poΦφtaΦe je nutnΘ archivovat veÜkerΘ soubory ·Φetnictvφ vΦetn∞ program∙, pou₧φvan²ch ke dni archivace a jejich dokumentace.

N∞kterΘ pojmy

┌Φetnφ osnova je v podvojnΘm ·Φetnictvφ Dekameron tvo°ena ·Φty, urΦen²mi jednou a₧ Üesti Φφslicemi. Ka₧d² ·Φet musφ b²t aktivnφ, pasivnφ, nßkladov² nebo v²nosov² - podle toho se takΘ automaticky za°adφ do p°φsluÜnΘ skupiny n∞kter²ch sestav.

Aktivnφ ·Φet slou₧φ ke sledovßnφ aktiv podniku. Stav ·Φtu je dßn rozdφlem stran MD - Dal.
Pasivnφ ·Φet slou₧φ ke sledovßnφ pasiv podniku. Stav ·Φtu je dßn rozdφlem stran Dal - MD.
Nßkladov² ·Φet slou₧φ ke sledovßnφ nßklad∙. Na nßkladov² ·Φet lze ·Φtovat pouze na stranu MD sávyjφmkou p°evodu zisku p°i uzßv∞rce.
V²nosov² ·Φet slou₧φ ke sledovßnφ v²nos∙. Na v²nosov² ·Φet lze ·Φtovat pouze na stranu Dal s vyjφmkou p°evodu zisku p°i uzßv∞rce.

Analytick² ·Φet m∙₧e b²t obecn∞ zadßn t°φ a₧ Üestimφstn²m Φφslem. Je doporuΦeno pou₧φvat v²hradn∞ Üestimφstnß Φφsla - vyhnete se tak kolizφm p°i pozd∞jÜφm rozÜφ°enφ osnovy. Vlastnφ ·Φtovßnφ probφhß jedin∞ na analytick²ch ·Φtech prost°ednictvφm doklad∙.

SyntetickΘ ·Φty slou₧φ pouze ke sΦφtßnφ stav∙ analytick²ch ·Φt∙. Typicky jsou trojmφstnΘ a jsou dßny zßvazn²m p°edpisem. V ·Φetnictvφ Dekameron jsou jako syntetickΘ ·Φty zavedeny i t°φdy a skupiny a lze tΘ₧ vytvo°it syntetickΘ ·Φty Φty° Φi p∞timφstnΘ. Tyto ·Φty usnad≥ujφ tvorbu n∞kter²ch sestav. Na syntetick² ·Φet se automaticky sΦφtajφ stavy jeho pod·Φt∙.

Pod·Φet syntetickΘho ·Φtu je ka₧d² ·Φet, jeho₧ Φφslo zaΦφnß Φφslem syntetickΘho ·Φtu.

RozÜφ°enß informace se pou₧φvß u analytick²ch ·Φt∙, pro kterΘ je pot°eba sledovat vφce informacφ, ne₧ jen Φßstku. RozÜφ°enß informace obsahuje odkaz na odb∞ratele/dodavatele, Φφslo jeho bankovnφho ·Φtu, variabilnφ symbol, termφn splatnosti a dalÜφ v∞ci. Pou₧φvß se p°edevÜφm u bankovnφho ·Φtu. ╚φslo bankovnφho ·Φtu se obecn∞ nekontroluje, ovÜem je kontrolovßno na sprßvn² kontrolnφ souΦet p°i vystavovßnφ p°φkazu káplatb∞.

Saldo se pou₧φvß pro sledovßnφ pohledßvek a zßvazk∙. Pomocφ pßrovßnφ se na ·Φtu, pro kterΘ se vede saldo, spojujφ pohyby na opaΦn²ch stranßch ·Φt∙ a tφm se eviduje, kterΘ pohledßvky Φi zßvazky u₧ jsou na tomto ·Φtu vy°φzenΘ. Saldo je rozÜφ°enφm ·Φetnictvφ a Dekameron s nφm naklßdß o n∞co voln∞ji. Saldo lze obecn∞ pou₧φvat pro libovoln² ·Φet, ale v²znam to mß jen pro zßvazky a pohledßvky. Pßrovßnφ je operace, pou₧φvanß p°i prßci se saldo kontem k oznaΦenφ pohyb∙ na ·Φtech - pohledßvek, zßvazk∙ a jejich vyrovnßnφ - jako vy°φzen²ch. Doklady lze pßrovat a opravovat pßrovßnφ bez ohledu na provedenΘ uzßv∞rky. V ·Φetnictvφ Dekameron se pßrujφ automaticky nebo ruΦn∞ odpovφdajφcφ si pohyby na opaΦn²ch stranßch jednoho analytickΘho ·Φtu, za·ΦtovanΘ r∙zn²mi doklady.

NeurΦenß platba je pohyb na saldokontnφm ·Φtu na stran∞, kde se obvykle ·Φtujφ platby, pro kterΘ nenφ v ·Φetnictvφ urΦeno, kter² zßvazek nebo pohledßvka je touto platbou uhrazen. PoΦet t∞chto plateb by m∞l b²t minimßlnφ.

M∞na je v ·Φetnictvφ Dekameron pou₧φvßna v pom∞rn∞ obecnΘm v²znamu. Pomocφ m∞ny se vá·Φetnictvφ Dekameron sleduje takΘ da≥ záp°idanΘ hodnoty. M∞nu lze tΘ₧ vyu₧φt i pro jinΘ ·Φely, nap°φklad pro evidenci bod∙ zdravotnφho pojiÜt∞nφ nebo spot°eby PHM. M∞na mß sv∙j nßzev a kurz - koeficient. Podle charakteru m∞ny je koeficient prom∞nn² (devizy), pevn² (DPH) nebo jen informativnφ (DPH na vstupu).


Obsah p°φruΦky Nßsledujφcφ Φßst