╚esk² spolek u₧ivatel∙ OS/2

NightVision - a "planetarium" program for OS2 (verze 2.2)


[┌vodnφ] [Struktura] [Skupina] [Poradna] [Recenze] [╚lßnky] [Rozcestnφk] [R∙znΘ]
[BootOS/2] [File Commander/2] [HomePage Publisher] [HTML editory] [N∞kolik recenzφ] [Netscape Communicator pro OS/2] [NightVision] [NPS WPS Enhancer] [PMMail] [Sibyl pro OS/2] [Speed Pascal/2] [Styler/2] [Super Virtual Disk]

Autor: AleÜ VotoΦek

Jak u₧ z nßzvu vypl²vß, tato recenze je zam∞°ena na sharewareov² program z oblasti astronomie. Je to takov² mal² pomocnφk pro pozorovßnφ noΦnφ oblohy.

ZaΦn∞me instalacφ. Ta je, jak u₧ b²vß u tohoto typu program∙ zvykem, velmi jednoduchß. StaΦφ si ho stßhnout ze Sφt∞ (soubor NIGHTV22.ZIP), rozbalit a spustit INSTALL.CMD, kter² vßm vytvo°φ na pracovnφ ploÜe ikonku a nastavφ implicitnφ hodnoty INI souboru.

Po vzhledovΘ strßnce se jednß o klasick² program - jedno okno (ve kterΘm se noΦnφ obloha zobrazuje) + dva posuvnφky a menusystΘm. Pod menusystΘmem pak nejsou ikony, ale informace o sou°adnicφch a nastavenΘm datu a Φasu pozorovßnφ. (Viz obrßzek - nvision1.gif, 27kb)

Ne₧ zaΦnete program pou₧φvat je samoz°ejmn∞ nutnΘ nastavit pot°ebnΘ parametry. Bezpochyby nejd∙le₧it∞jÜφm parametrem je mφsto na Zemi (respektive jeho zem∞pisnΘ sou°adnice a ΦasovΘ pßsmo), ze kterΘho budete hv∞zdiΦky na obloze pozorovat. K tomu slou₧φ funkce SET|LOCATION... , kterß zobrazφ na obrazovce dialog, v n∞m₧ naleznete seznam n∞kolika m∞st s ji₧ definovan²mi ·daji o jejich poloze. Proto₧e se do seznamu neveÜlo ani jedno z Φesk²ch m∞st, musel jsem si sou°adnice najφt v atlase. Zde uvßdφm zem∞pisnou polohu Prahy a Brna (bli₧Üφ urΦenφ pozorovanΘho mφsta v ╚eskΘ Republice je vzhledem k nepatrn²m rozdφl∙ na obloze zbyteΦnΘ):

Nßzev m∞sta DΘlka (Long) èφ°ka (Lat) ╚asovΘ pßsmo (TZ)
Praha, ╚eskß republika 14:24 50:05 1:00
Brno, ╚eskß republika 16:36 49:11 1:00

Tyto hodnoty lze zadat v dialogu pro nastavenφ mφsta pozorovßnφ tak, ₧e mφsto vybrßnφ m∞sta ze seznamu vyplnφte ruΦn∞ zem∞pisnΘ sou°adnice a ΦasovΘ pßsmo a potvrdφte je. Pokud budete chtφt program pou₧φvat Φast∞ji, je mnohem lepÜφ, kdy₧ si obohatφte seznam m∞st v souboru NVSN.CTY. Dßle si nastavte datum (v rozmezφ od roku 1900 a₧ do 2099) a Φas pozorovßnφ (je mo₧nΘ povolit nebo zakßzat p°echod na letnφ Φas). UrΦit∞ vßs pot∞Üφ mo₧nost navolit si, kterΘ objekty chcete pozorovat, jak velkΘ hv∞zdy se vßm na obrazovce vykreslφ (podle relativnφ velikosti od 2 do 7), za jakou dobu se obrazovka znovu p°ekreslφ Φi jak² font a barva bude pou₧it pro nßzvy souhv∞zdφ.

    Nev²hody:
  • Mlhoviny a galaxie majφ stejnou znaΦku (konstantnφ velikosti) jako hv∞zdokupy.

P°ekreslovßnφ obrazovky lze nastavit nejmΘn∞ po 2 minutßch, nejvφce pak po 1 vte°in∞. Krom∞ toho m∙₧ete navolit rychlost plynutφ Φasu normßlnφ nebo a₧ 10080 krßt rychejÜφ, kdy 1 minuta strßvenß p°ed monitorem znamenß posun hv∞zdnΘ oblohy o 1 t²den.
Samoz°ejmostφ je p°φtomnost funkce pro tisk. Kv∙li odmφtav²m postoj∙m mΘ tiskßrny vÜak nevφm, jak funguje.
Jako novß funkce p°ibylo hledßnφ hv∞zd, souhv∞zdφ,planet i vesmφrn²ch objekt∙. TakΘ mo₧nost celoobrazovkovΘho re₧imu je novß.

Ovlßdßnφ je zcela trivißlnφ. Pomocφ kurzorov²ch klßves nebo zm∞nou polohy posuvnφk∙ pohybujeme hv∞zdnou oblohou, klßvesami "z" (zoom in) a "Shift-z" (zoom out) ovlßdßme p°iblφ₧enφ nebo oddßlenφ v²°ezu. Do ovlßdanφ vstoupila jako jeden z nov²ch prvk∙ progarmu takΘ myÜ. Stisknutφm levΘho tlaΦφtka se vybranΘ souhv∞zdφ p°emφstφ do st°edu obrazovky. Prav²m tlaΦφtkem pak vyvolßte menu.

(Ukßzka detailu - nvision2.gif, 14kb)

Rßd bych se jeÜt∞ zmφnil o zp∙sobu, jak²m je vesmφrnß obloha zobrazena. P°edstavme si, ₧e planeta Zem∞ je st°edem n∞jakΘho obrovskΘho kulovΘho t∞lesa. Vesmφr je zobrazen na vnit°nφm povrchu onΘ "koule". Z jednoho mφsta na Zemi je vid∞t jen Φßst vesmφrnΘ oblohy, kterß je zobrazenß na Φßsti naÜφ myÜlenΘ kouli. Ta se pravo·hle promφtne do roviny obrazovky jako kruh.

Poznßmka: Ve v∞tÜin∞ zem∞pisn²ch atlas∙ je n∞kde na p°ednφch strßnkßch podobn²m zb∙sobem zobrazen povrch zem∞koule. V²chodnφ i zßpadnφ polokoule je tam zobrazena do kruhu. Rozdφl je vÜak v tom, ₧e povrch Zem∞ zobrazujeme jako vn∞jÜφ povrch, ale vesmφrnou oblohu jako vnit°nφ povrch koule. Je d∙le₧itΘ si toto p°i pou₧φvßnφ programu uv∞domit, abychom se sprßvn∞ orientovali.

Povφdßnφ o programu lze shrnout v nßsledujφcφ:
Jednß se o mal², jednoduch², nicmΘn∞ velmi u₧iteΦn² program urΦen² pro u₧ivatele, kte°φ rßdi pozorujφ a zkoumajφ noΦnφ oblohu. ZkuÜenΘ pozorovatele pak jist∞ zaujme dob°e zpracovan² model vesmφrnΘ oblohy.

A na zßv∞r jeÜt∞ radu pro pozorovatele: dob°e se na noc obleΦte, vemte si sebou vytisknutou mapku hv∞zdnΘ oblohy (nebo notebooka s dob°e nabit²mi bateriemi) a vydejte se za m∞sto,aby vßs p°i pozorovßnφ neruÜilo sv∞tlo pouliΦnφch lamp.

RegistraΦnφ poplatek $25.
BMT Micro
PO Box 15016
Wilmington, NC 28408
U.S.A.


Zp∞t na zaΦßtek strßnky
Poslednφ aktualizace:
Zp∞t na ·vodnφ strßnku
Kontakt: webmaster