Nßpov∞da, vysv∞tlivky, ...

   Nevφte si rady s ovlßdßnφm a navigace je pro vßs Üpan∞lskou vesnicφ? Pokud ano, pak je tato strßnka prßv∞ pro vßs. Podrobn∞ vysv∞tlenΘ a popsanΘ ovlßdßnφ t∞chto strßnek vßm pom∙₧e nalΘzt po₧adovan² prvek mnohem rychleji a efektivn∞ji. Zajφmajφ-li vßs jednotlivΘ chemickΘ pojmy o periodickΘ tabulce, najdete zde takΘ jejich krßtkΘ vysv∞tlenφ.

Periodickß tabulka prvk∙
Periodickß tabulka prvk∙

   Podobn² obrßzek periodickΘ tabulky (samoz°ejm∞ bez popisk∙) naleznete na strßnce o chemick²ch prvcφch, kde si m∙₧ete vybrat po₧adovan² prvek. U ka₧dΘho prvku je uvedena jeho znaΦka a protonovΘ Φφslo, jak je vid∞t na zv∞tÜenΘm v²°ezu. Navφc se p°i najetφ kurzoru myÜi na prvek objevφ jeho nßzev ve stavovΘm °ßdku prohlφ₧eΦe. BarevnΘ oznaΦenφ rozd∞luje prvky na Φty°i Φßsti (s-prvky, p-prvky, d-prvky a f-prvky) a slou₧φ takΘ pro lepÜφ p°ehlednost. JednotlivΘ pojmy pou₧itΘ v tomto p°φkladu (nap°. perioda nebo skupina) jsou vysv∞tleny nφ₧e v sekci vysv∞tlivky. Nßsleduje ukßzkovß strßnka s informacemi o prvku.

Vodφk NavigaΦnφ liÜta

   Na ka₧dΘ strßnce o chemickΘm prvku je v levΘm hornφm rohu jeho nßzev a v pravΘm hornφm rohu je umφst∞na navigaΦnφ liÜta. Kliknutφm na Üipku doleva v navigaΦnφ liÜt∞ se dostanete na strßnku prvku s protonov²m Φφslem o jedniΦku menÜφm. Analogicky, kliknutφm na Üipku doprava se posunete na nßsledujφcφ prvek (tj. prvek s protonov²m Φφslem o jedniΦku v∞tÜφm). Kliknutφm na nßpis MENU se dostanete na strßnku o chemick²ch prvcφch, kde si m∙₧ete vybrat dalÜφ prvek, o kterΘm se chcete dozv∞d∞t podrobn∞jÜφ informace.

latinsk² nßzev Hydrogenium
znaΦka H
protonovΘ Φφslo 1
relativnφ atomovß hmotnost 1,00794
elektronegativita 2,2
elektronovß konfigurace 1s1
teplota tßnφ (░C) -259,34
teplota varu (░C) -252,87
poΦet stabilnφch izotop∙ 2
poΦet nestabilnφch izotop∙ 1
prvnφ ionizaΦnφ energie (kJ.mol-1) 1311
skupina I.A
perioda 1
skupenstvφ (p°i 20░C) plynnΘ
oxidaΦnφ Φφsla ve slouΦeninßch -I, I
poznßmka nekovy, s-prvky

   V tΘto tabulce jsou zpracovßny zßkladnφ, ale i dalÜφ ΦφselnΘ ·daje o prvku. Vysv∞tlenφ jednotliv²ch pojm∙ pou₧it²ch v tabulce se dozvφte v nßsledujφcφm oddφlu.

Vysv∞tlivky


 

LATINSK▌ N┴ZEV je nßzev prvku v latin∞. Mß spφÜe v∞deck² ne₧ praktick² v²znam. Z latinskΘho nßzvu prvku se takΘ odvozuje jeho znaΦka.

 
 

ZNA╚KA je krßtkΘ oznaΦenφ prvku, kterΘ je odvozeno z jeho latinskΘho nßzvu (nap°. H - Hydrogenium). ZnaΦka m∙₧e b²t nejΦast∞ji jedno nebo dvoupφsmennß, mΘn∞ u₧ t°φpφsmennß (nov∞ objevenΘ prvky, kterΘ jeÜt∞ nebyly pojmenovßny).

 
 

PROTONOV╔ ╚═SLO (ATOMOV╔ ╚═SLO) udßvß poΦet proton∙ v jßd°e atomu a po°adφ jednotliv²ch prvk∙ v periodickΘ tabulce. ZnaΦφ se velk²m Z.

 
 

RELATIVN═ ATOMOV┴ HMOTNOST je pom∞r atomovΘ hmotnosti danΘho nuklidu k atomovΘ hmotnostnφ konstant∞ (1/12 klidovΘ hmotnosti neutrßlnφho atomu nuklidu 12C). Pro p°φrodnφ izotopovou sm∞s danΘho prvku je to pom∞r st°ednφ atomovΘ hmotnosti tohoto prvku k atomovΘ hmotnostnφ konstant∞. Pokud je relativnφ atomovß hmotnost uvedena v zßvorce (nap°. technecium - (97)), udßvß tato hodnota atomovou hmotnost izotopu s nejvyÜÜφm poloΦasem rozpadu.

 
 

ELEKTRONEGATIVITA je schopnost vßzanΘho atomu p°itahovat elektrony chemickΘ vazby. ZnaΦφ se velk²m X a rozdφl elektronegativit mezi atomy vßzan²ch prvk∙ urΦuje polaritu chemickΘ vazby.

 
 

ELEKTRONOV┴ KONFIGURACE udßvß stav elektron∙ v orbitalech atomu (tj. obsazenost jednotliv²ch orbital∙ elektrony) danΘho prvku. Nap°. elektronovß konfigurace vodφku (1s1) ukazuje, ₧e v orbitalu s je jeden elektron. PoΦet elektron∙, jimi₧ se zapl≥ujφ jednotlivΘ orbitaly, ukazuje nßsledujφcφ tabulka.

s orbitaly 1 elektron
p orbitaly 6 elektron∙
d orbitaly 10 elektron∙
f orbitaly 14 elektron∙
 
 

TEPLOTA T┴N═ udßvß teplotu ve stupnφch celsia (░C), kdy lßtka p°echßzφ z pevnΘho skupenstvφ na kapalnΘ nebo naopak.

 
 

TEPLOTA VARU udßvß teplotu ve stupnφch celsia (░C), kdy lßtka p°echßzφ z kapalnΘho skupenstvφ na plynnΘ nebo naopak.

 
 

PO╚ET STABILN═CH IZOTOP┘ udßvß poΦet stabilnφch izotop∙ (majφ stejnΘ protonovΘ Φφslo, ale r∙znΘ nukleonovΘ Φφslo - liÜφ se poΦtem neutron∙ v jßd°e), kterΘ dan² prvek vytvß°φ. ÄßdnΘ stabilnφ izotopy znaΦφ radioaktivnφ prvek.

 
 

PO╚ET NESTABILN═CH IZOTOP┘ udßvß poΦet nestabilnφch izotop∙ (majφ stejnΘ protonovΘ Φφslo, ale r∙znΘ nukleonovΘ Φφslo - liÜφ se poΦtem neutron∙ v jßd°e), kterΘ dan² prvek vytvß°φ.

 
 

PRVN═ IONIZA╚N═ ENERGIE je energie, kterou je nutno dodat atomu k odtr₧enφ jednoho elektronu a ke vzniku kationtu. Energie pot°ebnß k odtr₧enφ dvou elektron∙ se naz²vß druhß ionizaΦnφ energie, k odtr₧enφ t°φ elektron∙ t°etφ ionizaΦnφ atd. ZnaΦφ se velk²m I a jednotkou je kJ.mol-1.

 
 

SKUPINA je jedna ze svisl²ch °ad periodickΘ tabulky, do kterΘ jsou uspo°ßdßny jednotlivΘ chemickΘ prvky. Celkem je periodickß tabulka rozd∞lena na 18 sloupc∙, ale mß pouze 16 skupin, proto₧e skupina VIII.B obsahuje 3 sloupce. JednotlivΘ skupiny se oznaΦujφ °φmsk²mi Φφslicemi a pφsmeny A nebo B. Pro n∞kterΘ p°φbuznΘ prvky umφst∞nΘ v tΘ₧e skupin∞, kterΘ majφ v∞tÜinou shodnΘ vlastnosti, se pou₧φvajφ tzv. skupinovΘ nßzvy, jak ukazuje nßsledujφcφ tabulka.

AlkalickΘ kovy Li, Na, K, Rb, Cs, Fr
Kovy alkalick²ch zemin Ca, Sr, Ba, Ra
Chalkogeny celß VI.A skupina (O, S, Se, Te, Po)
Halogeny celß VII.A skupina (F, Cl, Br, I, At)
VzßcnΘ plyny celß VIII.A skupina (He, Ne, Ar, Kr, Xe, Rn)
 
 

PERIODA je jedna z °ad periodickΘ tabulky, do kterΘ jsou ve vodorovnΘm sm∞ru rozd∞leny jednotlivΘ chemickΘ prvky. Celkem mß periodickß tabulka 7 period a Φφslo periody zßrove≥ urΦuje hlavnφ kvantovΘ Φφslo n.

 
 

SKUPENSTV═ je charakteristika stavu lßtek podle soudr₧nosti Φßstic. RozliÜujeme celkem Φty°i skupenstvφ: kapalnΘ, pevnΘ a plynnΘ. Ve stadiu v²zkumu je ΦtvrtΘ skupenstvφ - plazma. Lßtky v kapalnΘm skupenstvφ se vyznaΦujφ snadnou zm∞nou tvaru a pom∞rnou stßlostφ objemu. PevnΘ skupenstvφ mß stßl² tvar a objem. Vlivem vn∞jÜφch vliv∙ sv∙j tvar a objem tΘm∞° nem∞nφ. PlynnΘ skupenstvφ je charakteristickΘ snadnou zm∞nou tvaru i objemu. P°i vysok²ch teplotßch dochßzφ k ·plnΘmu rozd∞lenφ atom∙ na jßdra a elektrony a vznikß plazma.

 
 

OXIDA╚N═ ╚═SLO je definovßno jako nßboj, kter² by byl p°φtomen na atomu urΦitΘho prvku, kdyby elektrony ka₧dΘ vazby, kterß vychßzφ z tohoto atomu, byly p°id∞leny elektronegativn∞jÜφmu z obou vazebn²ch partner∙. OxidaΦnφ Φφsla se zapisujφ p°φmo do chemickΘho vzorce pomocφ °φmsk²ch Φφslic, umφst∞n²ch vpravo naho°e u znaΦky prvku. V neutrßlnφ molekule je jejich souΦet roven nule a u iontu odpovφdß jeho nßboji. OxidaΦnφ Φφslo u atomu prvku je rovno nule.


Copyright © 1998-1999 Jan Straka
VÜechna prßva vyhrazena.