Hlavni stranka
Cestina
Statistika

Zeme
Staty
Regionalni
informace
o jednotlivych
zemich ...


Ceska republika
Evropa
Afrika
Am. severni
Am. jizni
Asie
Australie
a Oceanie

Ostatni

Rubriky
Z historie
Nemoci
Prirodni jevy
Jidlo
Bazar
Vybaveni

Prednasky
Televize
Rozhlas
Vystavy
Kluby
Akce

Zajezdy
Fotografovani
Ze zivota
O nas

Internet
Mobil server
Neviditelny pes
Seznam
Limonadovy Joe
Zive kamery
Geoclock
Narodni parky USA
Hikenet
Pocasi I
Pocasi II
Internetove kavarny ve svete

Informacni server pro cestovatele - Cestovatele server

Reklama Mobil server

Porady v televizich

Jake porady o cestovani vysilaji ceske televize (CT1, CT2, Nova a Prima) v tomto tydnu? Datumy zacatku poradu jsou uvadeny podle normalniho obcanskeho kalendare. Zacina-li porad napriklad ve dve hodiny v noci je u nej uvedeno kalednarni datum noveho dne. Datumy uvadime dle kalendare z toho duvodu, ze programovani VPS vyzaduje datum dle kalendare a nikoli datum 'televizni' (televizni stary den konci totiz az ve 4 hodiny rano).

Pokud vam to jeste s temi datumy neni jasne - podivejte se schvalne do tistenych programu - programy jsou vzdy uvadeny az do 4 hodin rano u predchoziho dne ackoli je uz novy kalendarni den. Jiz se mi nekolikrat stalo, ze jsem pri programovani VPS videa pro nahravani poradu po pulnoci vlozil datum stareho dne (misto noveho) a tak jsem o porad prisel - proste se nenahral. U vkladani kodu showview by se to stat nemelo. Do budoucna pripravujeme uvadneni kodu showview u kazdeho poradu na stanici, ktera podporuje VPS nebo PDC.

Vysvetlivky
(S) - Porad je ve stereu
(D) - Porad je s dualnim zvukem
T   - Porad je doplnen o titulky v teletextu (strana 888)

Pozadim podbarvene porady jsou uvadeny dnes.

_______________________________________________________________________________________________________
pondeli 1.2.1999, 05:35 az 06:05, CT2, T
Objektiv
Magazin zahranicnich zajimavosti

pondeli 1.2.1999, 09:00 az 09:50, CT2, T
Kolem Pacifiku s Michaelem Palinem - (1/10)
Jak jeden z Monty Pythonu poznaval svet. Britsky dokumentarni cyklus (opakovani)

pondeli 1.2.1999, 10:20 az 10:55, Prima
Patagonie - Vody zivota a smrti
Zivot pod hladinou u jizniho pobrezi Argentiny

pondeli 1.2.1999, 14:00 az 14:30, CT1, T
Objektiv
Magazin zahranicnich zajimavosti

pondeli 1.2.1999, 15:25 az 15:50, CT1, T
Svet zazraku III. - (3/13)
Stale budeme prekvapovani, okouzlovani ale i sokovani nejnovejsimi epizodami americkeho cyklu, vyznamenaneho cenou EMMY (opakovani)

pondeli 1.2.1999, 16:00 az 16:15, CT2, T
Batoh
Cestovatelska soutez pro deti a mladez o ucast v dobrodruzne expedici Eurorebus. Rezie A. Vomacka (Premiera)

pondeli 1.2.1999, 17:45 az 18:00, CT2, (S), T
Deset stoleti architektury - Moravske synagogy
O ceskych skvostech (Premiera). Tento dil cyklu je venovan trem moravskym synagogam - v Mikulove, v Holesove a v Brne. U vsech tri staveb udava architektonicky raz jejich bohosluzebna funkce, ale jejich konstrukce vzdy odpovida dobovym stavebnim technikam a je ovlivnena panujicim umeleckym slohem. Tyto tri synagogy tak predstavuji tri ruzne umelecke slohy - renesanci, baroko a funkcionalismus. Synagoga v Holesove byla vystavena v renesancnim slohu, pozornost zde poutaji unikatni puvodni detaily vybaveni: kamenne umyvadlo, pokladnice, predcitaci pult a dalsi. Dnes je v jejich prostorech instalovana vystavni expozice Zide a Morava. Mikulovska synagoga byla prestavena v dobe vrcholneho baroka, ackoliv zde nalezneme i renesancni zaklady a temer rokokovou vyzdobu. Cela synagoga, vytvorena pravdepodobne architektem Johanem Christianem Oedtlem, je harmonickym prostorem vyjimecne hodnotne barokni kompozice charakterizovanym eleganci proporci a konstrukcnich prvku. Brnenske synagoze vtiskl architekt Otto Eisler strizlive, funkcionalisticke pojeti a tato synagoga jako jedina na Morave slouzi svemu puvodnimu nabozenskemu poslani.

pondeli 1.2.1999, 18:20 az 19:15, CT2, (D)
Velka mesta staroveku - Recko
Druha cast unikatniho italsko-americkeho cyklu, kde za pomoci spickove pocitacove animace znovu vyrostou legendarni stavby a sochy (Premiera - opakovani 2.2./CT2). Ve druhe casti unikatniho koprodukcniho cyklu se podivame do starovekeho Recka. Tentokrat se nam prostrednictvim pocitacove animace naskytne uchvatny pohled na legendarni pamatky od athenske Akropole po Olympii. Zavitame na mista, ktera mnozi z nas znaji z dovolene ci alespon z fotografii a dozvime se celou radu zajimavosti - napriklad ze athensky Parthenon je staven z jedinecneho druhu mistniho mramoru, ktery meni svou barvu podle intenzity svetla - od chladne bile az po teple zlatavou. Pro leckoho pak bude prekvapenim pestrobarevnost vyzdoby. Pri predstave recke kultury se nam totiz obvykle vybavi cisty bily mramor, ackoli pro anticke Recko byla priznacna prave pestrost.

pondeli 1.2.1999, 20:55 az 21:30, CT1, T
Cestomanie - Sri Lanka - Raj v pekle
Putovani napric Sri Lankou. Pripravil Fero Fenic (Premiera - opakovani 2.2./CT1 a 5.2./CT1). Okruzni jizda soucasnou Sri Lankou, nekdejsim Cejlonem - ärajem bez andelu", ktery je dnes cely ve vojenskem oblezeni, protoze tam zuri obcanska valka. To nas neodradi projet skrz naskrz touto pozoruhodnou zemi: od Colomba pres pobrezi do hlubokeho vnitrozemi, kde s tisici poutniky vystoupime na Adamovu horu, pres kterou sestoupil na nasi zem Adam, kdyz byl vyhnan z raje.

utery 2.2.1999, 05:30 az 06:00, CT2, T
Otazky z Asie - Umeni
Proc se stal zneuznany italsky fasista zakladatelem thajskeho umeleckeho skolstvi? IV.dil dokumentarni pentalogie Jasminy a Igora Blazevicovych (opakovani). Zeme jihovychodni Asie jsou pro nas pritazlive nejen svou exotikou, ale hlavne soucasnym, neuveritelne dynamickym hospodarskym vzestupem. Kde jsou koreny uspechu teritorii donedavna charakterizovanych hladomorem, analfabetismem, valkami... je to otazka nabozenstvi, filosofie, politiky...? Manzelsky par (novinar a filmarka) Blazevicovych prozil v Malajsii, Thajsku, Kambodzi, Indonesii, Hongkongu a na Filipinach vice nez rok, aby na konkretnich lidskych osudech demonstroval atributy techto pro nas nekdy ne zcela äcitelnych" spolecenstvi: viru, uspech, umeni, zlocin a smrt. Vznikl tak cyklus pozoruhodnych tricetiminutovych nikoli cestopisu, nybrz zavaznych dokumentarnich svedectvi o zivote v jednom z nejzajimavejsich koutu soucasneho sveta. IV.dil nazvany Umeni se odehrava v Thajsku, ktere autori nazyvaji zemi bez umeni. Proc se stal zakladatelem zdejsiho umeleckeho skolstvi zneuznany italsky fasista?

utery 2.2.1999, 08:30 az 09:00, CT2, T
Objektiv
Magazin zahranicnich zajimavosti

utery 2.2.1999, 09:00 az 10:00, CT2, (D)
Velka mesta staroveku - Recko
Druha cast unikatniho italsko-americkeho cyklu, kde za pomoci spickove pocitacove animace znovu vyrostou legendarni stavby a sochy (opakovani). Ve druhe casti unikatniho koprodukcniho cyklu se podivame do starovekeho Recka. Tentokrat se nam prostrednictvim pocitacove animace naskytne uchvatny pohled na legendarni pamatky od athenske Akropole po Olympii. Zavitame na mista, ktera mnozi z nas znaji z dovolene ci alespon z fotografii a dozvime se celou radu zajimavosti - napriklad ze athensky Parthenon je staven z jedinecneho druhu mistniho mramoru, ktery meni svou barvu podle intenzity svetla - od chladne bile az po teple zlatavou. Pro leckoho pak bude prekvapenim pestrobarevnost vyzdoby. Pri predstave recke kultury se nam totiz obvykle vybavi cisty bily mramor, ackoli pro anticke Recko byla priznacna prave pestrost.

utery 2.2.1999, 14:30 az 15:00, CT1, T
Cestomanie - Sri Lanka - Raj v pekle
Putovani napric Sri Lankou. Pripravil Fero Fenic (opakovani). Okruzni jizda soucasnou Sri Lankou, nekdejsim Cejlonem - ärajem bez andelu", ktery je dnes cely ve vojenskem oblezeni, protoze tam zuri obcanska valka. To nas neodradi projet skrz naskrz touto pozoruhodnou zemi: od Colomba pres pobrezi do hlubokeho vnitrozemi, kde s tisici poutniky vystoupime na Adamovu horu, pres kterou sestoupil na nasi zem Adam, kdyz byl vyhnan z raje.

utery 2.2.1999, 17:10 az 17:30, CT2, T
Rozhledni se, clovece - V krajinach rozhleden - Decinsko
Krasy Ceske republiky ocima Ludka Munzara. Rezie B. Ludvik (Premiera). Na uzemi dnesniho Decinskeho okresu bylo v minulosti postaveno temer 40 vyhlidkovych staveb, coz je rekord, ktery nikde jinde v republice nema obdoby. I kdyz z nich dnes muzeme navstivit jen necelou ctvrtinu, je navsteva tohoto naseho nejsevernejsiho okresu zazitkem. Muzeme zde videt majestatny Decinsky Sneznik, utulnou Jedlovou, ale i chatrajici zeleznou rozhlednu na Studenci. Prave zde se nachazeji i ony pitoreskni drevene budky na skalnich ostrozich, jejichz zabery jsou pouzity v uvodni a zaverecne obrazove montazi. Tyto zabery ve scenari predepsany nebyly a televizni stab na ne prisel uplnou nahodou. To kdyz se pilot vojenskeho vrtulniku na konci tretiho, posledniho ävrtulnikoveho dne" zeptal: äA ty skalni budky na Decinsku znate? " Udivene pohledy ho primely k poslednimu vzletu, diky nemuz jsme ziskali ty nejromantictejsi zabery, jake lze v Cechach asi poridit. Skoda, ze tento jediny den s nami Ludek Munzar, pruvodce poradu Rozhledni se, clovece, neletal. Ale nebojte se, o jeho vecne chlapecky usmev ani v tomto pokracovani neprijdete.

utery 2.2.1999, 18:20 az 19:15, CT2, (D), T
Zivot na Zemi (4/13) - Velke hemzeni
Darwinova teorie ve slavnem prirodopisnem cyklu Davida Attenborougha (Premiera - opakovani 3.2./CT2). Stehovave druhy saranci jsou z pohledu cloveka jednou z nejvetsich morovych ran na Zemi. Ale z pohledu mene zaujateho to jsou neobycejne uspesni prislusnici zivocisne tridy, ktera je sama o sobe nejpocetnejsi a obsahuje nejrozmanitejsi paletu druhu na svete - tridy hmyzu. Jediny mrak saranci se muze skladat az z bilionu jedincu. Vedci uz popsali temer milion druhu hmyzu. Ovsem na svete pry ceka na svou jmenovku jeste dalsich 10 milionu a podle mene strizlivych odhadu az tricet milionu hmyzich druhu.

streda 3.2.1999, 09:05 az 10:00, CT2, (D), T
Zivot na Zemi (4/13) - Velke hemzeni
Darwinova teorie ve slavnem prirodopisnem cyklu Davida Attenborougha (opakovani). Stehovave druhy saranci jsou z pohledu cloveka jednou z nejvetsich morovych ran na Zemi. Ale z pohledu mene zaujateho to jsou neobycejne uspesni prislusnici zivocisne tridy, ktera je sama o sobe nejpocetnejsi a obsahuje nejrozmanitejsi paletu druhu na svete - tridy hmyzu. Jediny mrak saranci se muze skladat az z bilionu jedincu. Vedci uz popsali temer milion druhu hmyzu. Ovsem na svete pry ceka na svou jmenovku jeste dalsich 10 milionu a podle mene strizlivych odhadu az tricet milionu hmyzich druhu.

streda 3.2.1999, 10:00 az 10:35, CT2, T
Clovek - veda - pristroje - Nejstarsi pamet lidstva
Kalendare rozmanitych dob, casu a zemi

streda 3.2.1999, 12:25 az 12:40, CT1, T
Planeta zahad - Tajuplne obrazy
Patrani po neodhalenych tajemstvich sveta. Scenar a rezie A. Vasicek (Premiera). Na nekolika mistech sveta existuji vyobrazeni svetcu a bozstev, na nichz ztroskotava i nejmodernejsi reprodukcni technologie. Naprikad portret svate Anny, namalovany v jednom z athoskych klasteru kdysi davno neznamym autorem, nelze ofotografovat. Na snimcich se vzdy objevi pouze obrys postavy a na miste obliceje jen cerna skvrna. I ram obrazu vykazuje neobvykle vlastnosti: navzdory vsem fyzikalnim zakonum magneticky pritahuje predmety z medi, olova, hliniku a mnoha dalsich nemagnetickych kovu, s vyjimkou zeleza a niklu, ktere naopak magneticke jsou. Mimo jine se v tomto dilu seznamime s obrazy, ktere prokazatelne vznikly jaksi samy od sebe, v polskem Pruszkove se v breznu 1995 objevil na okennim skle rodinneho domku obraz madony, ktery nelze zadnym zpusobem odstranit, protoze pusobi, jako by byl nedilnou soucasti vnitrni struktury skla...

streda 3.2.1999, 15:55 az 16:25, CT2, T
Otazky z Asie - Umeni
Proc se stal zneuznany italsky fasista zakladatelem thajskeho umeleckeho skolstvi? IV.dil dokumentarni pentalogie Jasminy a Igora Blazevicovych (opakovani). Zeme jihovychodni Asie jsou pro nas pritazlive nejen svou exotikou, ale hlavne soucasnym, neuveritelne dynamickym hospodarskym vzestupem. Kde jsou koreny uspechu teritorii donedavna charakterizovanych hladomorem, analfabetismem, valkami... je to otazka nabozenstvi, filosofie, politiky...? Manzelsky par (novinar a filmarka) Blazevicovych prozil v Malajsii, Thajsku, Kambodzi, Indonesii, Hongkongu a na Filipinach vice nez rok, aby na konkretnich lidskych osudech demonstroval atributy techto pro nas nekdy ne zcela äcitelnych" spolecenstvi: viru, uspech, umeni, zlocin a smrt. Vznikl tak cyklus pozoruhodnych tricetiminutovych nikoli cestopisu, nybrz zavaznych dokumentarnich svedectvi o zivote v jednom z nejzajimavejsich koutu soucasneho sveta. IV.dil nazvany Umeni se odehrava v Thajsku, ktere autori nazyvaji zemi bez umeni. Proc se stal zakladatelem zdejsiho umeleckeho skolstvi zneuznany italsky fasista?

streda 3.2.1999, 18:20 az 19:15, CT2, (D)
Cil: Mars - (1/2)
Analyzy dosavadnich vyzkumu, vedecke projekty a plany s cilem uskutecnit dalsi sen cloveka o ceste na rudou planetu. Dokument spolecnosti Discovery (Premiera - opakovani 4.2./CT2). Na suchy, kamenity povrch rude planety Mars uz dorazily kosmicke sondy a nektere tam miri opet, ale clovek dosud ne. Bude to vubec mozne? Kosmicky prostor mezi Zemi a Marsem neni prijemne prostredi pro cestovani. A smitka meteorickeho prachu mohou kosmickou lod poskodit nebo znicit. Vydat se na Mars bude vyzadovat mimoradnou lidskou odvahu a nejlepsi vedecke znalosti. Ale v pristim stoleti se vyprava k sousedni planete urcite uskutecni. Cesta je dlouha 400 milionu kilometru a projekt potrva dva a pul roku, vcetne osmnacti mesicu pobytu posadky na miste. Bude to nejvetsi dobrodruzstvi od pristani cloveka na Mesici.

ctvrtek 4.2.1999, 00:50 az 01:00, CT1, T
Poklady sveta - Lorsch a Altenm√nster
Stredoveky klasterni komplex v Nemecku (Pripravila Ostrava). Komplex opatstvi, jedne z nejvyznamnejsich a nejstarsich cirkevnich pamatek v Nemecku, zacal vznikat jiz v osmem stoleti. Z puvodniho klastera na ricnim ostrove jsou dnes jen archeologicke pozustatky. Ale dalsi, casto velmi stare budovy stoji, patri pritom k nejdulezitejsim ukazkam predromanskeho, karolinskeho slohu, najdeme zde vsak i objekty z dalsich stylovych obdobi.

ctvrtek 4.2.1999, 09:00 az 09:50, CT2, (D)
Cil: Mars - (1/2)
Analyzy dosavadnich vyzkumu, vedecke projekty a plany s cilem uskutecnit dalsi sen cloveka o ceste na rudou planetu. Dokument spolecnosti Discovery (opakovani). Na suchy, kamenity povrch rude planety Mars uz dorazily kosmicke sondy a nektere tam miri opet, ale clovek dosud ne. Bude to vubec mozne? Kosmicky prostor mezi Zemi a Marsem neni prijemne prostredi pro cestovani. A smitka meteorickeho prachu mohou kosmickou lod poskodit nebo znicit. Vydat se na Mars bude vyzadovat mimoradnou lidskou odvahu a nejlepsi vedecke znalosti. Ale v pristim stoleti se vyprava k sousedni planete urcite uskutecni. Cesta je dlouha 400 milionu kilometru a projekt potrva dva a pul roku, vcetne osmnacti mesicu pobytu posadky na miste. Bude to nejvetsi dobrodruzstvi od pristani cloveka na Mesici.

ctvrtek 4.2.1999, 20:55 az 21:10, CT1, T
Jak se zije kastelanum podle Slobodanky Radun
Vsedni dny za zdmi hradu a zamku (Premiera - opakovani 7.2./CT1 a 10.2./CT1)

patek 5.2.1999, 09:00 az 09:50, CT2, (S)
Zivouci more - (7/13)
S oceanologem Johnem Stonemanem za objevy a dobrodruzstvim do hlubin mori. Kanadsky dokumentarni cyklus vyznamenany cenou EMMY

patek 5.2.1999, 10:00 az 10:30, CT1, T
Cestomanie - Sri Lanka - Raj v pekle
Putovani napric Sri Lankou. Pripravil Fero Fenic (opakovani). Okruzni jizda soucasnou Sri Lankou, nekdejsim Cejlonem - ärajem bez andelu", ktery je dnes cely ve vojenskem oblezeni, protoze tam zuri obcanska valka. To nas neodradi projet skrz naskrz touto pozoruhodnou zemi: od Colomba pres pobrezi do hlubokeho vnitrozemi, kde s tisici poutniky vystoupime na Adamovu horu, pres kterou sestoupil na nasi zem Adam, kdyz byl vyhnan z raje.

patek 5.2.1999, 15:35 az 15:55, CT2, T
Rozhledni se, clovece - V krajinach rozhleden - Decinsko
Krasy Ceske republiky ocima Ludka Munzara. Rezie B. Ludvik (opakovani). Na uzemi dnesniho Decinskeho okresu bylo v minulosti postaveno temer 40 vyhlidkovych staveb, coz je rekord, ktery nikde jinde v republice nema obdoby. I kdyz z nich dnes muzeme navstivit jen necelou ctvrtinu, je navsteva tohoto naseho nejsevernejsiho okresu zazitkem. Muzeme zde videt majestatny Decinsky Sneznik, utulnou Jedlovou, ale i chatrajici zeleznou rozhlednu na Studenci. Prave zde se nachazeji i ony pitoreskni drevene budky na skalnich ostrozich, jejichz zabery jsou pouzity v uvodni a zaverecne obrazove montazi. Tyto zabery ve scenari predepsany nebyly a televizni stab na ne prisel uplnou nahodou. To kdyz se pilot vojenskeho vrtulniku na konci tretiho, posledniho ävrtulnikoveho dne" zeptal: äA ty skalni budky na Decinsku znate? " Udivene pohledy ho primely k poslednimu vzletu, diky nemuz jsme ziskali ty nejromantictejsi zabery, jake lze v Cechach asi poridit. Skoda, ze tento jediny den s nami Ludek Munzar, pruvodce poradu Rozhledni se, clovece, neletal. Ale nebojte se, o jeho vecne chlapecky usmev ani v tomto pokracovani neprijdete.

patek 5.2.1999, 16:05 az 16:30, CT1, (D), T
Spolecna rodina (17/60) - Sova v podzemi
Prezije sycek kralici promeny prerie? Japonsko-kanadsky dokumentarni cyklus (Premiera). Kanadska prerie byla kdysi kralovstvim travy a zvirat a jednim z nejproduktivnejsich ekosystemu na Zemi. Vse, co z ni zbylo, jsou jen fragmenty mezi nekonecnymi lany obili. Stacilo sto let, aby se tu znicila vetsi cast prerie a zdecimovala divocina. Zbyla prerijni zvirata dnes potrebuji lidskou pomoc. Vsechno ted zavisi na majitelich pudy a na lidech, kteri nejsou k prirode lhostejni a snazi se ji pomahat.

patek 5.2.1999, 16:15 az 16:30, CT2, T
Poklady sveta - Salcburk
Historicke centrum malebneho rakouskeho mesta pod Alpami (Premiera - pripravila Ostrava). Dalsi dil cyklu o svetovem kulturnim a prirodnim dedictvi predstavi Salcburk. Prijemne mesto v podhuri rakouskych Alp je vlastne pomnikem cirkevne knizeci moci. Toto arcibiskupske sidlo se rozvijelo v zavislosti na cirkevnich hodnostarich, dalsim urcujicim znakem byla uz od nejstarsich dob poloha Salcburku na obchodni ceste k jihu a v blizkosti solnych dolu. Klastery na okrajich mesta, hrad, zamek, malebne ulicky i trochu velikasska stavba noveho domu pred tremi stoletimi tvori jedinecny soubor pamatek mesta, pro nas spojeneho predevsim s Mozartovym jmenem.

patek 5.2.1999, 18:10 az 18:35, CT1, T
Svet zazraku III. - (4/13)
Stale budeme prekvapovani, okouzlovani ale i sokovani nejnovejsimi epizodami americkeho cyklu, vyznamenaneho cenou EMMY (Premiera - opakovani 8.2./CT1)

sobota 6.2.1999, 10:40 az 10:55, CT1, T
Planeta zahad - Prilis realne prizraky
Patrani po neodhalenych tajemstvich sveta. Scenar a rezie A. Vasicek (Premiera). Podle nedavneho pruzkumu provedeneho ve Velke Britanii se zhruba ctyri procenta populace ve svem zivote setkala s cimsi", co prokazatelne nepatri do naseho sveta. A jiste je i mnoho tech, kdo se odmitaji se svymi neobvyklymi zazitky komukoli sverit, protoze se obavaji posmechu nebo narceni ze lzi. Dnesni dil nabizi setkani s lidmi, kteri na duchy nikdy neverili, a presto se stali svedky jevu, ktere jim prinesly zazitek do te miry sokujici, ze byli ochotni o nem hovorit.

sobota 6.2.1999, 12:05 az 13:10, Prima
Narodni park Skalistych hor
Americky prirodopisny dokument

sobota 6.2.1999, 13:15 az 13:30, CT2, T
Batoh
Cestovatelska soutez pro deti a mladez o ucast v dobrodruzne expedici Eurorebus

sobota 6.2.1999, 16:30 az 17:20, CT1, T
Kolem Pacifiku s Michaelem Palinem - (2/10)
Jak jeden z Monty Pythonu poznaval svet. Britsky dokumentarni cyklus (Premiera). Jednou z mimoradne zajimavych zastavek na Palinove ceste kolem Pacifiku je japonsky ostrov Sado, kde ziji prosluli bubenici Kodo. Toto slovo znamena ätep" nebo ädeti bubnu" - a pro Evropana je toto bubnovani zvlastnim zazitkem. Pri svem dalsim putovani Palin navstiviTokio, prosluly buddhisticky chram Butsuzi a pristav Nagasaki. Pak uz jeho cesta povede na korejsky poloostrov, kde navstivi mistnost, jejiz polovina je v Severni a druha polovina v Jizni Koreji.

sobota 6.2.1999, 20:05 az 20:35, CT2
Existuji mimozemstane?
Pokud ano, muzeme se s nimi setkat? Tyto otazky vyprovokuji moderatory Arnosta Goldflama a dr. Frantiska Koukolika k zamysleni nad lidskou iracionalitou. Pomuze jim v tom napr. Hubbluv teleskop stejne jako archivni zabery sekty Nebeska brana - sebevrahu, kteri dobrovolne ukoncili svuj zivot v souvislosti s priletem komety Hale-Bopp (Premiera)

sobota 6.2.1999, 20:35 az 21:25, CT2, (D)
Hledani mimozemskych civilizaci
Americky dokument o nejnovejsich technologiich a prevratnych projektech, ktere pomahaji vedcum pri pruzkumu vesmiru (Premiera)

sobota 6.2.1999, 21:25 az 21:35, CT2
Co nas napada
Ufologie a iracionalita: Vypovedi ufologu, nejznamejsi hypotezy a jejich mozna vysvetleni. Ukazky z filmu "Velmi blizka setkani" reziserky O. Dabrowske a "Roswell: Pitva mimozemstana - fakta nebo fikce" (Premiera)

sobota 6.2.1999, 21:35 az 21:40, CT2
Hypoteza
Animovana sci-fi groteska Vladimira Jiranka na tema clovek a mimozemske civilizace (1988). Rezie B. Baromykin

sobota 6.2.1999, 21:40 az 22:00, CT2
Co nas napada
Hratky s iracionalitou: Chovaji se pozemstane opravdu rozumne? Jak snadno se da s lidmi manipulovat. Ukazky z filmu "Osina" - rezie R. Vavra a "Plastikove" - rezie I. Stehlik (Premiera)

sobota 6.2.1999, 22:00 az 22:10, CT2
Homunkulus
Animovany film Vaclava Mergla o umele bytosti stvorene ze zbloudile castice kosmicke hmoty (1984). Vaclav Mergl je absolvent atelieru prof. Hoffmeistera. Predstavil se uz svym absolventskym snimkem Promeny (1964), komponovanym a animovanym na hudbu Jana Hammera, jako vytvarnik a reziser myslitel. Snimek Homunkulus z roku 1984 je venovany Arcimboldovi, zabyva se magickymi formulacemi stretu umeleho a prirozeneho byti. Jde o moderni verzi vypraveni o zive bytosti, kterou se pry podarilo vytvorit stredovekym alchymistum ze zbloudile castice kosmicke hmoty. Ve filmu pracuje nejen s ploskami, ale i s objekty a kolazi.

sobota 6.2.1999, 22:10 az 22:30, CT2
Co nas napada
Ve stade pozemstanu: Jak snadno se da s lidmi manipulovat. Priklady skupinove hlouposti z historie i soucasnosti (Premiera)

sobota 6.2.1999, 22:30 az 00:05, CT2
Valka svetu - pristi stoleti - (Wojna swiatov - Nastepne stulecie)
Na konci roku 2000 se televizni moderator Idem chce vzeprit krutostem a manipulaci, ktera se rozhostila na Zemi po prichodu Martanu. Sci-fi pribeh inspirovany slavnym romanem Herberta G. Wellese. Polsky film (1981). Hraji: R. Wilhelmi, K. Jandova, M. Dmochowski, J. Stuhr, M. Walczewski a dalsi. Rezie Petr Szulkin (93min) (V polskem zneni s titulky). Dej sci-fi pribehu se odehrava v poslednich prosincovych dnech roku dva tisice v blize neurcene zemi. Hrdinou filmu je oblibeny televizni moderator Iron Idem, ktery objevuje zpusoby, jimiz je manipulovan nejen on, ale predevsim televizni divaci. Pred nim se odviji hruzne divadlo, predstavovane navenek jako projevy äpratelstvi" k Martanum, kteri jen nakratko navstivili Zemi. Vzpoura Idema je vsak marna. Mnohe nasvedcuje tomu, ze v zajmu moci bude krutost a nasili pokracovat take po jejich odletu. Nazev filmu je odvozen z titulu knihy slavneho anglickeho spisovatele Herberta G. Welse Valka svetu. Snimek ziskal radu cen na vyznamnych mezinarodnich festivalech: Zvlastni cenu poroty na MFF v za rezii na MFF v Avoriazu 1982, Hlavni cenu za rezii Na MFF v Portu 1982, Grand Prix a ceny za scenar a rezii na MFF v Madridu 1982 a Zvlastni cenu poroty na MFF v Terstu 1982. Reziser Petr Szulkin je take autorem snimku Golem, O-bi, O-ba Zanik civilizace, Ga, ga - slava hrdinum.

nedele 7.2.1999, 05:00 az 05:30, CT2, T
Otazky z Asie - Umeni
Proc se stal zneuznany italsky fasista zakladatelem thajskeho umeleckeho skolstvi? IV.dil dokumentarni pentalogie Jasminy a Igora Blazevicovych (opakovani). Zeme jihovychodni Asie jsou pro nas pritazlive nejen svou exotikou, ale hlavne soucasnym, neuveritelne dynamickym hospodarskym vzestupem. Kde jsou koreny uspechu teritorii donedavna charakterizovanych hladomorem, analfabetismem, valkami... je to otazka nabozenstvi, filosofie, politiky...? Manzelsky par (novinar a filmarka) Blazevicovych prozil v Malajsii, Thajsku, Kambodzi, Indonesii, Hongkongu a na Filipinach vice nez rok, aby na konkretnich lidskych osudech demonstroval atributy techto pro nas nekdy ne zcela äcitelnych" spolecenstvi: viru, uspech, umeni, zlocin a smrt. Vznikl tak cyklus pozoruhodnych tricetiminutovych nikoli cestopisu, nybrz zavaznych dokumentarnich svedectvi o zivote v jednom z nejzajimavejsich koutu soucasneho sveta. IV.dil nazvany Umeni se odehrava v Thajsku, ktere autori nazyvaji zemi bez umeni. Proc se stal zakladatelem zdejsiho umeleckeho skolstvi zneuznany italsky fasista?

nedele 7.2.1999, 08:30 az 08:45, CT2, (S), T
Deset stoleti architektury - Moravske synagogy
O ceskych skvostech. Tento dil cyklu je venovan trem moravskym synagogam - v Mikulove, v Holesove a v Brne. U vsech tri staveb udava architektonicky raz jejich bohosluzebna funkce, ale jejich konstrukce vzdy odpovida dobovym stavebnim technikam a je ovlivnena panujicim umeleckym slohem. Tyto tri synagogy tak predstavuji tri ruzne umelecke slohy - renesanci, baroko a funkcionalismus. Synagoga v Holesove byla vystavena v renesancnim slohu, pozornost zde poutaji unikatni puvodni detaily vybaveni: kamenne umyvadlo, pokladnice, predcitaci pult a dalsi. Dnes je v jejich prostorech instalovana vystavni expozice Zide a Morava. Mikulovska synagoga byla prestavena v dobe vrcholneho baroka, ackoliv zde nalezneme i renesancni zaklady a temer rokokovou vyzdobu. Cela synagoga, vytvorena pravdepodobne architektem Johanem Christianem Oedtlem, je harmonickym prostorem vyjimecne hodnotne barokni kompozice charakterizovanym eleganci proporci a konstrukcnich prvku. Brnenske synagoze vtiskl architekt Otto Eisler strizlive, funkcionalisticke pojeti a tato synagoga jako jedina na Morave slouzi svemu puvodnimu nabozenskemu poslani.

nedele 7.2.1999, 08:45 az 09:00, CT2, T
Poklady sveta - Salcburk
Historicke centrum malebneho rakouskeho mesta pod Alpami (Pripravila Ostrava)

nedele 7.2.1999, 10:00 az 10:30, CT1, T
Objektiv
Magazin zahranicnich zajimavosti (Premiera)

nedele 7.2.1999, 11:00 az 12:00, Prima
Arabsjy svet - (2/3)
Vydejme se v Mohamedovych stopach do prosluleho a legendami opredeneho arabskeho mesta. Francouzksy dokumentarni film

nedele 7.2.1999, 15:00 az 16:05, Prima
Americka vesmirna odyssea - (4/16)
Dokumentarni serial o vyvoji americkeho vesmirneho vyzkumu s pouzitim unikatnich materialu NASA.

nedele 7.2.1999, 21:30 az 22:00, CT2, T
Otazky z Asie - Smrt
Souvisi zivotni styl v Cine, Indonesii a na Filipinach s odlisnym vnimanim posmrtneho zivota? V. dil dokumentarni pentalogie Jasminy a Igora Blazevicovych (Premiera - opakovani 9.2./CT2, 10.2./CT2 a 14.2./CT2) Zeme jihovychodni Asie jsou pro nas pritazlive nejen svou exotikou, ale hlavne soucasnym, neuveritelne dynamickym hospodarskym vzestupem. Kde jsou koreny uspechu teritorii donedavna charakterizovanych hladomorem, analfabetismem, valkami. . . je to otazka nabozenstvi, filosofie, politiky...? Manzelsky par (novinar a filmarka) Blazevicovych prozil v Malajsii, Thajsku, Kambodzi, Indonesii, Hongkongu a na Filipinach vice nez rok, aby na konkretnich lidskych osudech demonstroval atributy techto pro nas nekdy ne zcela? citelnych" spolecenstvi: viru, uspech, umeni, zlocin a smrt. Vznikl tak cyklus pozoruhodnych tricetiminutovych nikoli cestopisu, nybrz zavaznych dokumentarnich svedectvi o zivote v jednom z nejzajimavejsich koutu soucasneho sveta. V. dil - Smrt byl natocen v Cine, Indonesii a na Filipinach. Souvisi naprosto odlisny zivotni styl i otazky vyslovene v predchozich dilech s asijskym vnimanim posmrtneho zivota?

_______________________________________________________________________________________________________

Pokud si prejete vyhledat porady v nasi databazi, zadejte do policka datum a po stisku tlacitka 'ODESLAT' dostanete seznam poradu na tyden od uvedeneho data. Datum uvadejte ve formatu YYYYMMDD (neboli rok mesic den) vcetne nul u cisel mensich nez 10, cisla nicim neoddelujte.

Je snad jasne, ze programy na vice jak 14 dni dopredu ode dneska neni mozne sehnat. Proto prosim nezkousejte, jestli nahodou nevime vic nez ostatni. Taktez se nesnazte najit porady pred 27. cervencem 1998.

Datum     

_______________________________________________________________________________________________________
URL:     http://www.cestovatele.cz/tv/index.html
Datum: 2. unora 1999 17:29
Autor:   Petr Vavra

Reklama Mobil server

Zasilejte nam sve pripominky a komentare
Vsechna prava vyhrazena ©1998 Cestovatele server
Jakekoli pouzivani fotografi, textu a ilustraci je mozne pouze se souhlasem autora.

Linux Apache Intersoft