VyÜlo v t²denφku: | CHIPweek |
╚φslo: | 45/96 |
Datum: | 5. listopadu 1996 |
Strana: | 33 |
Rubrika/kategorie: | Co to znamenß, kdy₧ se °ekne ... |
TakΘ se vßm v poslednφ dob∞ zaΦφnß zdßt, ₧e n∞kterΘ äokennφ" programy a aplikace zabφrajφ se sv²mi nabφdkov²mi liÜtami, ikonami, menu Φi dalÜφmi ovlßdacφmi prvky a₧ p°φliÜ velkou Φßst obrazovky, zatφmco pro vlastnφ prßci ji₧ zb²vß jen extrΘmn∞ mßlo mφsta? Nap°φklad kdy₧ si pustφte takov² MS Word ve standardnφm rozliÜenφ VGA (tj. 640 x 480 pixel∙) a nechßte si zobrazit pravφtko a dv∞ t°i nßstrojovΘ liÜty, zabere vßm samotn² Word v∞tÜφ Φßst obrazovky, a pro zobrazenφ prßv∞ editovanΘho dokumentu vßm zbude jen zcela miniaturnφ okΘnko. Pravdou je, ₧e p°ebujelΘ nßstrojovΘ liÜty a obdobnΘ ovlßdacφ prvky poΦφtajφ spφÜe s pou₧itφm vyÜÜφch rozliÜenφ (SVGA, tj. 800x600 pixel∙, nebo jeÜt∞ lΘpe 1024 x 768 pixel∙), ale ne ka₧d² u₧ivatel mß monitor podporujφcφ tyto re₧imy zobrazovßnφ (nap°φklad na noteboocφch stßle jeÜt∞ p°eva₧ujφ displeje schopnΘ pouze zßkladnφho re₧imu VGA).
Tento problΘm p°itom nenφ specifick² jen pro vÜelijakß äokennφ" rozhranφ, a existoval i v dob∞, kdy o n∞jak²ch Windows nem∞l nikdo ani tuÜenφ. Stejn∞ starΘ je i °eÜenφ: skr²t vÜechny nabφdky ovlßdacφch prvk∙, a celou obrazovku vyu₧φt jako aktivnφ pracovnφ plochu - tedy nap°φklad u editor∙ pro zobrazenφ editovanΘho dokumentu. U₧ivatel sice nebude vid∞t ₧ßdnΘ ikony Φi menu, ale na druhΘ stran∞ nejr∙zn∞jÜφ klßvesovΘ povely a horkΘ klßvesy mohou fungovat i nadßle, p°iΦem₧ zkuÜen∞jÜφ u₧ivatel (pro kterΘho je tato mo₧nost urΦena p°edevÜφm) je v∞tÜinou ji₧ znß nazpam∞¥. Proto se u mnoha r∙zn²ch program∙, äokennφch" i äne-okennφch", objevuje re₧im, umo₧≥ujφcφ takov²mto zp∙sobem vyu₧φt celou obrazovku - nejΦast∞ji je tento re₧im oznaΦovßn jako äfull-screen". Ve v∞tÜin∞ p°φpad∙ se do n∞j u₧ivatel m∙₧e kdykoli p°epnout, prost°ednictvφm polo₧ky menu Φi prost°ednictvφm horkΘ klßvesy. Podobn∞ je tomu i s nßvratem zp∞t - nejΦast∞ji na klßvesu Escape, Φi poklepßnφm na jedinou änßvratovou" ikonku, kterß se u₧ivateli p°eci jen zobrazuje i ve äfull-screen" re₧imu. Chcete-li si to vyzkouÜet a pou₧φvßte-li nap°φklad poΦeÜt∞n² MS Word 7.0, volte menu äZobrazit", a pak polo₧ku äCelß obrazovka". Nebo klßvesov²mi zkratkami ALT+Z, a pak C. V mnoha dalÜφch programech je tomu obdobn∞.
Jednou z mßla kategoriφ program∙, ve kter²ch se äfull-screen" re₧imy vyskytujφ mΘn∞ Φasto, jsou WWW prohlφ₧eΦe, alias browsery. Plnohodnotn² äfull-screen" re₧im dlouhou dobu m∞l pouze äzakladatel rodu", znßm² prohlφ₧eΦ NCSA Mosaic. Nynφ se k n∞mu p°idal i Internet Explorer firmy Microsoft. Jeho äfull-screen" re₧im je ale svou filosofiφ, mechanismem i urΦenφm pon∞kud odliÜn² od obdobn²ch °eÜenφ v rßmci jin²ch produkt∙.
Hlavnφ rozdφl je z°ejm∞ v tom, ₧e äfull-screenä re₧im v Exploreru nenφ urΦen pro maximßlnφ zv∞tÜenφ pracovnφ plochy (zde plochy, na kterΘ jsou zobrazovßny vlastnφ WWW strßnky) - tohoto efektu lze celkem snadno dosßhnout skrytφm ovlßdacφch prvk∙ (panelu nßstroj∙ a stavovΘho °ßdku), kterΘ lze zase kdykoli obnovit zp∞t. Full-screen re₧im, kterΘmu se v p°φpad∞ Internet Exploreru °φkß äkiosk mode", je urΦen naopak k tomu, aby u₧ivatel nem∞l p°φstup k ovlßdacφm prvk∙m browseru, a nemohl sßm provßd∞t ₧ßdnΘ zm∞ny v jeho nastavenφ ani jinΘ podobnΘ ·kony.
Kdy ale m∙₧e b²t n∞co takovΘho ₧ßdoucφ? Kdy je zapot°ebφ zabrßnit u₧ivateli v tom, aby mohl nap°φklad ukonΦit b∞h browseru a vrßtil se zp∞t do systΘmu? Nebo aby explicitn∞ zadal n∞jako URL adresu, a vydal se brouzdat Internetem prßv∞ p°es tuto adresu?
P°edstavte si nap°φklad poΦφtaΦov² veletrh typu Invexu, a na n∞m informaΦnφ slu₧bu (nap°φklad p°ehled vystavovatel∙, vystavovan²ch exponßt∙ apod.), zpracovanou ve form∞ WWW strßnek. Pokud takovouto slu₧bu zp°φstupnφte ve°ejnosti, budete mφt jist∞ zßjem, aby ji vyu₧φvali takov²m zp∙sobem jak² sami zam²Ülφte, a ne nap°φklad k nßvÜt∞v∞ WWW strßnek Playboye. Kiosk mode browseru Internet Explorer vychßzφ prßv∞ tomuto vst°φc - pokud v tomto re₧imu pustφte Explorer na poΦφtaΦi, kter² je vybaven pouze myÜφ a nikoli klßvesnicφ, mß u₧ivatel mo₧nost plnohodnotnΘho brouzdßnφ t∞mi strßnkami, kterΘ jste pro n∞j p°ipravili, ale nemß mo₧nost z nich äutΘci" n∞kam jinam, ani ukonΦit prßci samotnΘho Exploreru, vrßtit se do systΘmu a tam ud∞lat n∞co ne₧ßdoucφho.
Pokud by jste si cht∞li kiosk mode browseru Internet Explorer sami vyzkouÜet, nehledejte zbyteΦn∞ v jeho nabφdkßch p°φkaz pro p°echod do tohoto re₧imu. Cesta vede pouze p°es volacφ °ßdku, na kterΘ musφte za jmΘnem volanΘho browseru uvΘst parametr -k (za nφm pak m∙₧e nßsledovat URL adresa strßnky, kterß mß b²t naΦtena jako ·vodnφ).