VyÜlo v t²denφku: CHIPweek
╚φslo:11/96
Datum:12. b°ezna 1996
Strana:33
Rubrika/kategorie: Co to znamenß, kdy₧ se °ekne ...

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ Φlßnek | nßsledujφcφ Φlßnek

Ji°φ Peterka

Plug-in

PoΦφtaΦov² sv∞t je stßle jeÜt∞ sv∞tem znaΦn∞ r∙znorod²m. Je ob²vßn mnoha r∙zn²mi datov²mi formßty, mezi kter²mi neexistuje jednotnost - jen si zkuste p°edstavit, kolik je na sv∞t∞ textov²ch editor∙ Φi procesor∙, a prakticky ka₧d² z nich pou₧φvß sv∙j vlastnφ, specifick² datov² formßt. TotΘ₧ pak platφ pro v∞tÜinu dalÜφch aplikacφ, nap°φklad spreadsheety, grafickΘ programy, programy kategorie CAD, apod. No a k tomu je jeÜt∞ t°eba p°ipoΦφtat r∙znΘ formßty rastrov²ch i vektorov²ch obrßzk∙, zvuk∙, videozßznam∙ a kdo vφ Φeho jeÜt∞. V²sledkem je pak opravdu velkß r∙znorodost.

A te∩ si p°edstavme prost°edek, kter² mß ambice stßt se univerzßlnφ prezentaΦnφ slu₧bou. Tedy prost°edek, kter² by se rßd stal jednotn²m a univerzßln∞ pou₧iteln²m nßstrojem, schopn²m prezentovat u₧ivateli (tj. zobrazit mu) vÜe, o co bude mφt u₧ivatel zßjem. Nem²lφte se, takov²mto prost°edkem je slu₧ba World Wide Web - by¥ p∙vodn∞ vzniklß jen jako slu₧ba pro prezentaci textov²ch informacφ, s mo₧nostφ jejich vzßjemnΘho provßzßnφ na principu hypertextu. Schopnosti WWW vÜak brzy v²razn∞ vzrostly, s tφm jak bylo mo₧nΘ k p∙vodnφm textov²m informacφm p°idßvat vÜelijakou grafiku, formulß°e, tabulky, rßmeΦky, zvuky, animace a dalÜφ vymo₧enosti. No a v dneÜnφ dob∞ se stßvß Φφm dßl tφm vφce patrnΘ, ₧e WWW by mohl b²t univerzßlnφ klientskou platformou, resp. univerzßlnφ prezentaΦnφ slu₧bou, kterß dokß₧e vytvo°it Φi alespo≥ zprost°edkovat jednotnΘ u₧ivatelskΘ rozhranφ k jin²m slu₧bßm, a v rßmci toho i prezentovat sv²m u₧ivatel∙m data nejr∙zn∞jÜφch formßt∙. Jak se ale klientskΘ programy (WWW browsery) vyrovnajφ s existencφ tolika r∙znorod²ch formßt∙?

Zßsadnφm °eÜenφm je myÜlenka, kterß je ukryta v pozadφ za dnes tolik propagovan²m jazykem Java - spoΦφvß v tom, ₧e klient nedostane pouze samotnß data s tφm, ₧e p°i jejich zobrazenφ Φi dokonce jinΘm zpracovßnφ si musφ pomoci sßm. Java naopak p°edpoklßdß, ₧e klient dostane od svΘho serveru (resp. ze sφt∞) s vlastnφmi daty i vÜechno to, co pot°ebuje pro jejich prezentovßnφ. Pro takov²to klientsk² program pak nebude r∙znorodost datov²ch formßt∙ ₧ßdn²m problΘmem.

Alternativou k tomuto p°φstupu, jeho₧ prosazenφ bude nejspφÜe jistou dobu trvat, je p°edem vybavit klientsk² program pot°ebn²mi prost°edky pro zobrazovßnφ Φi jinΘ obdobnΘ zpracovßnφ t∞ch datov²ch formßt∙, jejich₧ pou₧itφ p°ipadß v ·vahu. Zde je p°itom n∞kolik mo₧nostφ jak to ud∞lat. Asi nejjednoduÜÜφ je zabudovat schopnost prßce s n∞kter²mi nejb∞₧n∞jÜφmi datov²mi formßty p°φmo do samotnΘho browseru - to je v praxi vyu₧φvßno nap°φklad pro nejΦast∞ji pou₧φvanΘ formßty rastrov²ch obrßzk∙ (nap°φklad obrßzk∙ formßtu PCX, GIF, JPEG apod.). DalÜφ mo₧nostφ je pak volßnφ externφch program∙, oznaΦovan²ch v angliΦtin∞ jako äviewers" Φi ähelpers" - tyto programy jsou browserem volßny v okam₧iku, kdy tento nedokß₧e sßm zpracovat p°φsluÜn² datov² formßt. D∙le₧itΘ p°itom je, ₧e jde o samostatnΘ programy, a jejich vazba na WWW klienta (browser) spoΦφvß pouze v tom, ₧e jsou jφm volßny.

V poslednφ dob∞ se vÜak zaΦφnß stßle vφce prosazovat i dalÜφ mo₧nost. SpoΦφvß v tom, ₧e se vytvo°φ specißlnφ rozÜφ°enφ klientskΘho programu, urΦenß pro zpracovßnφ urΦitΘho konkrΘtnφho datovΘho formßtu. Takovßto rozÜφ°enφ nemajφ povahu samostatnΘho programu, a jsou to tedy specifickß rozÜφ°enφ äÜitß na mφru" konkrΘtnφmu prohlφ₧ecφmu programu. Po svΘm nainstalovßnφ se stßvajφ dosti t∞snou souΦßstφ samotnΘho browseru, a z pohledu koncovΘho u₧ivatele nemusφ b²t jejich existence nijak explicitn∞ patrnß. SvΘ v²stupy vesm∞s zobrazujφ v aktivnφm okn∞ samotnΘho browseru, a tedy p°esn∞ stejn∞ jako kdy₧ n∞jakß data zobrazuje p°φmo sßm browser. Jedin²m v²razn∞jÜφm projevem odliÜnosti m∙₧e b²t to, ₧e si urΦitΘ rozÜφ°enφ nechß pro svou pot°ebu zobrazit v rßmci aktivnφho okna takΘ n∞jakΘ svΘ menu, liÜtu s ikonami Φi jinΘ ovlßdacφ prvky, kterΘ ke svΘ Φinnosti pot°ebuje.

No a jak se tato rozÜφ°enφ oznaΦujφ? NejΦast∞ji jako plug-in, co₧ v doslovnΘm p°ekladu znamenß n∞co jako äzßsuvn² modul" - zde ovÜem programovΘho charakteru. Asi nejvφce je takov²chto äplug-in" rozÜφ°enφ vyvinuto pro oblφbenΘ browsery Netscape Navigator. Existujφ nap°φklad plug-in prohlφ₧eΦe dokument∙ po°φzen²ch editorem MS Word, prohlφ₧eΦe dokument∙ ve formßtu programu Envoy, plug-in rozÜφ°enφ pro p°ehrßvßnφ videosekvencφ apod.


zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ Φlßnek | nßsledujφcφ Φlßnek
Tento Φlßnek m∙₧e b²t voln∞ Üφ°en, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm