VyÜlo v t²denφku: CHIPweek
╚φslo:7/96
Datum:13. ·nora 1996
Strana:25
Rubrika/kategorie: Principy poΦφtaΦov²ch sφtφ
Modul: V²voj v²poΦetnφho modelu
Dφl:5

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ Φlßnek | nßsledujφcφ Φlßnek

Ji°φ Peterka

Skok ke druhΘ zdi: izolovanΘ osobnφ poΦφtaΦe

VelkΘ st°ediskovΘ poΦφtaΦe, vybavenΘ cel²mi terminßlov²mi sφt∞mi a provozujφcφ aplikace v re₧imu host/terminßl, dlouho vlßdly poΦφtaΦovΘmu sv∞tu. Jejich absolutnφ nadvlßda vÜak skonΦila v okam₧iku, kdy v²robnφ nßklady nov²ch poΦφtaΦ∙ klesly natolik, ₧e se stalo ekonomicky ·nosn²m p°id∞lit jednotliv²m u₧ivatel∙m poΦφtaΦ jen a jen pro jejich osobnφ vyu₧itφ, bez nutnosti sdφlet jej s n∞k²m jin²m. S nßstupem tzv. osobnφch poΦφtaΦ∙ nastala v poΦφtaΦovΘm sv∞t∞ doslovnß revoluce, V jejφm rßmci samoz°ejm∞ doÜlo i na v²poΦetnφ model host/terminßl.

St°ediskovΘ poΦφtaΦe, oznaΦovanΘ Φasto takΘ jako sßlovΘ - proto₧e ke svΘmu provozu vy₧adovaly velkΘ klimatizovanΘ sßly - po dobu svΘ nadvlßdy poΦφtaΦovΘmu sv∞tu samoz°ejm∞ prochßzely urΦit²mi zm∞nami. Postupn∞ se zvyÜovala jejich rychlost a spolehlivost, sni₧ovala se cena a zmenÜovaly se jejich fyzickΘ rozm∞ry. Prßv∞ zmenÜenΘ fyzickΘ rozm∞ry pak dokonce daly vzniknout samostatnΘ kategorii poΦφtaΦ∙, tzv. minipoΦφtaΦ∙m. Ty se ale od sv²ch velk²ch st°ediskov²ch (sßlov²ch) prot∞jÜk∙ nijak principißln∞ neliÜily - zejmΘna pokud jde o zp∙sob fungovßnφ a zp∙sob provozovßnφ jednotliv²ch aplikacφ. Stßle to byly p°edevÜφm hostitelskΘ poΦφtaΦe vybavenΘ terminßly, ähostφcφ" aplikace fungujφcφ v re₧imu host/terminßl. Kvantitativnφ zm∞ny, vyvolanΘ pokrokem ve v²robnφch technologiφch, zkrßtka stßle jeÜt∞ nezp∙sobily zm∞nu zßsadnφ, kvalitativnφ.

FenomΘn osobnφho poΦφtaΦe

Ke zm∞n∞ skuteΦn∞ kvalitativnφ doÜlo a₧ po roce 1981, kdy firma IBM p°edstavila sv∞tu sv∙j osobnφ poΦφtaΦ IBM PC. Nebyl to sice ·pln∞ prvnφ poΦφtaΦ, urΦen² k tomu aby slou₧il v²hradn∞ jedinΘmu u₧ivateli, ale byl to prvnφ skuteΦn∞ osobnφ poΦφtaΦ, kter² se prosadil. Dokonce se prosadil tak v²razn∞, ₧e se stal prakticky synonymem pojmu äosobnφ poΦφtaΦ", a jeho koncepΦnφ i konkrΘtnφ technickΘ °eÜenφ poslΘze p°evzali i dalÜφ v²robci, vyrßb∞jφcφ tzv. klony originßlnφho IBM PC.

╪φzenφm osudu se jako zßkladnφ operaΦnφ systΘm tohoto novodobΘho fenomΘnu stal MS DOS, kter² jakoby cht∞l negovat v∞tÜinu vlastnostφ operaΦnφch systΘm∙ tehdejÜφch st°ediskov²ch poΦφtaΦ∙. Byl a nav₧dy z∙stal jednou₧ivatelsk²m, co₧ konec konc∙ dob°e odpovφdalo samotnΘ myÜlence osobnφch poΦφtaΦ∙. Vzhledem ke svΘ jednou₧ivatelskosti pak dokonce ani neznal pojem u₧ivatele. Navφc ale byl celou svou koncepcφ tzv. jedno·lohov², co₧ znamenß ₧e nepoΦφtal s tφm, ₧e by jeden u₧ivatel mohl na svΘm poΦφtaΦi chtφt provozovat vφce aplikacφ (·loh) najednou.

Ani terminßly, ani terminßlovΘ relace

Jednφm ze zajφmav²ch zßkladnφch rys∙ osobnφho poΦφtaΦe IBM PC s jednou₧ivatelsk²m a jedno·lohov²m operaΦnφm systΘmem MS DOS byl jeho pohled na zp∙sob komunikace s u₧ivatelem. St°ediskovΘ poΦφtaΦe i pozd∞jÜφ minipoΦφtaΦe, jako typiΦtφ p°edstavitelΘ hostitelsk²ch poΦφtaΦ∙, p°edpoklßdaly existenci terminßl∙, skrz kterΘ jednotlivΘ aplikace komunikovaly se sv²mi u₧ivateli. P°itom ale nebylo nikdy p°edem znßmo, kter² konkrΘtnφ terminßl to bude (tj. ke kterΘmu si u₧ivatel sedne). JednotlivΘ terminßlovΘ relace pak mohly vznikat (b²t z°izovßny) pouze dynamicky, v moment∞ kdy se u₧ivatel p°ihlßsil z konkrΘtnφho terminßlu.

U osobnφho poΦφtaΦe IBM PC, vybavenΘho jednφm monitorem a jedinou klßvesnicφ, bylo p°edem jasnΘ äkam si u₧ivatel sedne", a nebylo tedy nutnΘ ₧ßdnΘ dynamickΘ z°izovßnφ terminßlov²ch relacφ. Dokonce vzhledem k jedno·lohovΘmu charakteru operaΦnφho systΘmu MS DOS (nedovolujφcφmu änormßlnφm zp∙sobem" spustit vφce jak jednu ·lohu souΦasn∞) nebylo v∙bec t°eba uva₧ovat n∞jakΘ terminßlovΘ relace - vÜechny v²stupy k u₧ivateli sm∞°ovaly änatvrdo" na jedin² displej poΦφtaΦe PC, a vÜechny vstupy od u₧ivatele se odebφraly z jedinΘ existujφcφ klßvesnice. Dφky tomu si operaΦnφ systΘm MS DOS dokonce mohl dovolit to, aby pojem terminßlovΘ relace v∙bec neznal.

Aplikace je pßnem poΦφtaΦe

Nßstup osobnφch poΦφtaΦ∙ otev°el dosud netuÜenΘ mo₧nosti nejen pro v²robce hardwaru, ale samoz°ejm∞ i pro producenty softwaru. Existujφcφ aplikace, urΦenΘ pro hostitelskΘ poΦφtaΦe, byly na osobnφch poΦφtaΦφch nepou₧itelnΘ. Bylo nutnΘ vyvinout zcela novΘ aplikace, nebo alespo≥ podstatn∞ p°epracovat ty, kterΘ sice ji₧ existovaly, ale byly uzp∙sobeny v²poΦetnφmu modelu host/terminßl.

NovΘ aplikace, psanΘ ji₧ na mφru osobnφm poΦφtaΦ∙m IBM PC a kompatibilnφm, rychle p°evzaly jednou₧ivatelskou a jedno·lohovou filosofii MS DOSu. Rychle si zvykly na to, ₧e vedle nich nepob∞₧φ ji₧ ₧ßdnΘ jinΘ aplikace (snad vyjma rezidentnφch program∙), a tak se zaΦaly chovat znaΦn∞ sobecky. Nemusely nap°φklad pamatovat na to, ₧e by o konkrΘtnφ systΘmovΘ zdroje mohl soub∞₧n∞ usilovat i n∞kdo jin² (jinΘ aplikace), a mohly si naopak vÜechny takovΘto zdroje jednoduÜe natrvalo p°ivlastnit. Aplikace, psanΘ pro osobnφ poΦφtaΦe PC, si mohly myslet ₧e majφ cel² poΦφtaΦ jen a jen pro sebe - ₧e majφ v²hradn∞ ke svΘ dispozici celou volnou operaΦnφ pam∞¥, ₧e jen a jen pro sebe majφ vÜechny soubory, tiskßrny, klßvesnici i displej, stejn∞ tak za°φzenφ p°ipojenß k sΘriov²m port∙m atd. TakΘ o operaΦnφm systΘmu si mohly myslet, ₧e je to jen jakßsi soustava rutin, kterß je jim pln∞ k dispozici a nikdy neodmφtne ₧ßdnou jejich ₧ßdost.

Aplikace, vychßzejφcφ z prßv∞ popsan²ch p°edpoklad∙, ji₧ nebyly aplikacemi uzp∙soben²mi pro v²poΦetnφ model host/terminßl. Nebyl to ani pozd∞jÜφ model server/pracovnφ stanice, a samoz°ejm∞ ani model klient/server. Jejich chovßnφ a p°edevÜφm jejich celkovß koncepce vytvß°ela zcela specifick² v²poΦetnφ model, pro kter² se dodnes neustßlilo ₧ßdnΘ specifickΘ oznaΦenφ.

ProblΘmy vyvstaly jinde

Aplikace, psanΘ pro osobnφ poΦφtaΦe PC, tedy nemusely poΦφtat se souΦasnou existencφ jin²ch aplikacφ Φi ·loh, a dφky tomu mohly b²t o to jednoduÜÜφ. Nemusely nap°φklad implementovat Φasto dosti komplikovanΘ strategie a algoritmy, °eÜφcφ vzßjemnou koexistenci vφce ·loh, Φφm₧ se zjednoduÜil i jejich v²voj. Na druhΘ stran∞ toto zjednoduÜenφ umo₧nilo soust°edit v∞tÜφ ·silφ na zv²Üenφ u₧ivatelskΘho komfortu a celkovΘ u₧itnΘ hodnoty jednotliv²ch aplikacφ. ╚asem se tak poda°ilo alespo≥ zΦßsti naplnit to, co u₧ivatel∙m asi nejvφce vadilo na st°ediskov²ch poΦφtaΦφch a minipoΦφtaΦφch, provozovan²ch v re₧imu host/terminßl - malß u₧ivatelskß p°φv∞tivost a komfort, a nutnost s n∞k²m se o n∞co d∞lit. V tomto ohledu tedy osobnφ poΦφtaΦe postupn∞ dostßly sv²m proklamovan²m cφl∙m, i kdy₧ se tak ale stalo p°eci jen se znaΦn²m Φasov²m odstupem: zpoΦßtku toti₧ m∞ly i osobnφ poΦφtaΦe k u₧ivatelskΘ p°φv∞tivosti stejn∞ daleko, jako hostitelskΘ poΦφtaΦe.

SouΦasn∞ s odstran∞nφm n∞kter²ch d°φv∞jÜφch problΘm∙ vÜak rßzem vyvstaly problΘmy novΘ, dosud netuÜenΘ. V∞tÜina z nich p°itom souvisφ prßv∞ s decentralizacφ, kterou osobnφ poΦφtaΦe zavedly - ka₧d² osobnφ poΦφtaΦ sice byl hradem, na kterΘm se aplikace mohla chovat jako jedin² a v²hradnφ pßn, ale na druhΘ stran∞ si zase ka₧dß aplikace musela zajistit vÜechno znovu a sama, resp. znovu a sßm si to musel zajistit vlastnφk poΦφtaΦe. Nap°φklad nainstalovat novou aplikace bylo nutnΘ na ka₧dΘm osobnφm poΦφtaΦi zvlßÜ¥, zatφmco za dob centralizovan²ch st°ediskov²ch poΦφtaΦ∙ to staΦilo ud∞lat jednou.

Jin²m p°φkladem mohlo b²t odstra≥ovßnφ chyb, zßvad a jin²ch nestandardnφch situacφ. Jestli₧e d°φve staΦilo lokalizovat p°φΦinu a opravit ji na jedinΘm mφst∞, nynφ bylo nutnΘ obdobnou zßvadu odstra≥ovat znovu a znovu, na ka₧dΘm jednotlivΘm poΦφtaΦi. Jestli₧e d°φve staΦil pro podporu u₧ivatel∙ mal² okruh systΘmov²ch programßtor∙ a technik∙, nynφ jejich äspot°eba" znaΦn∞ stoupla, proto₧e bylo nutnΘ neustßle äobφhat" jednotlivΘ osobnφ poΦφtaΦe a individußln∞ °eÜit konflikty, do kter²ch se jejich u₧ivatelΘ dostßvali.

JeÜt∞ dalÜφm zdrojem problΘm∙ se pak stßvaly snahy u₧ivatel∙ o vzßjemnou spoluprßci. Na p∙vodnφm hostitelskΘm poΦφtaΦi, kde vÜechny datovΘ (i jinΘ) soubory byly v zßsad∞ äna jednΘ hromad∞", nebylo velk²m problΘmem sdφlet tato data - nap°φklad umo₧nit u₧ivatel∙m souΦasn² p°φstup do jednΘ a tΘ₧e databßze, editaci r∙zn²ch Φßstφ tΘho₧ dokumentu apod. V prost°edφ samostatn²ch a zcela izolovan²ch poΦφtaΦ∙ PC to ale bylo velmi obtφ₧nΘ - dalo se to °eÜit v zßsad∞ jen replikacemi, neboli vytvß°enφm samostatn²ch kopiφ. prßce s t∞mito kopiemi ale p°inßÜela znaΦnΘ riziko vzniku vzßjemn∞ nekonzistentnφch verzφ jedn∞ch a t²ch₧ dat.

Celkov∞ se tedy objevily problΘmy jak v oblasti sprßvy (kterΘ p∙vodnφ centralizace vyhovovala mnohem vφce), tak i v oblasti spoluprßce u₧ivatel∙, a v neposlednφ °ad∞ i problΘmy s tφm, ₧e n∞kterΘ v∞ci byly stßle jeÜt∞ moc drahΘ, ne₧ aby je mohli u₧ivatelΘ dostat jen a jen ke svΘmu v²hradnφmu vyu₧itφ (nap°φklad v²konnΘ laserovΘ tiskßrny apod.). LidΘ pom∞rn∞ brzy pochopili, ₧e zavedenφ zcela samostatn²ch a od sebe izolovan²ch osobnφch poΦφtaΦ∙ je pouze opaΦn²m extrΘmem k p∙vodnφmu ryze centralizovanΘmu sv∞tu hostitelsk²ch poΦφtaΦ∙.


zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ Φlßnek | nßsledujφcφ Φlßnek
Tento Φlßnek m∙₧e b²t voln∞ Üφ°en, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm