VyÜlo v t²denφku: CHIPweek
╚φslo:14/95
Datum:19. Φervence 1995
Strana:33
Rubrika/kategorie: Co to znamenß, kdy₧ se °ekne ...

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ Φlßnek | nßsledujφcφ Φlßnek

Ji°φ Peterka

RFC

Kdy₧ Φlov∞ka napadne n∞jakß zajφmavß myÜlenka, kdy₧ p°ijde na nov² nßpad, nebo se alespo≥ dopracuje k novΘmu pohledu na urΦitou problematiku, pak je velmi v²hodnΘ, kdy₧ si o tom m∙₧e s n∞k²m podiskutovat, a zkonfrontovat sv∙j nßzor a sv∙j pohled na v∞c s jin²mi lidmi. Ve vzßjemnΘ diskusi a polemice se toti₧ mohou ΦetnΘ v∞ci vyt°φbit, dostat zcela novΘ dimenze, mohou se objevit dosud netuÜenΘ souvislosti. Na druhΘ stran∞ lidΘ majφ Φasto hodn∞ prßce, a zdaleka ne ka₧d² je v₧dy p°ipraven a ochoten naslouchat myÜlenkßm n∞koho druhΘho. JeÜt∞ v∞tÜφ potφ₧e pak mohou vyvstat v p°φpad∞, kdy mezi autorem novΘ myÜlenky, nßpadu Φi pohledu na v∞c a tφm, od koho by pot°eboval slyÜet na v∞c jeho nßzor, stojφ urΦitß hranice - danß nap°. rozdφlem ve v∞ku a spoleΦenskΘm postavenφ.

S obdobn²m problΘmem se setkala i skupina mlad²ch doktorand∙ na presti₧nφ americkΘ univerzit∞ UCLA (University of California Los Angeles), kdy₧ v roce 1969 stßli p°φmo u zrodu sφt∞ ARPANET (pozd∞ji ävyrostlΘ" a₧ do podoby dneÜnφho Internetu). Byli to lidΘ p°em²Ülivφ, a na mnohΘ v∞ci m∞li sv∙j vlastnφ nßzor. VÜak takΘ mezi nimi byli takovφ velikßni, jako nap°. Vinton Cerf (dnes vÜeobecn∞ pova₧ovan² za hlavnφho äotce" Internetu) a mnozφ dalÜφ - tehdy vÜak to byli jen mladφ postgradußlnφ studenti (podle dneÜnφ terminologie doktorandi). Jak to ale m∞li ze svΘ pozice ud∞lat, kdy₧ cht∞li vhodn∞ prezentovat svΘ nßzory, myÜlenky a nßvrhy a vy₧ßdat si k nim p°ipomφnky, ale p°itom se nemohli zaÜtφtit ₧ßdnou uznßvanou oficißlnφ Φi neoficißlnφ autoritou, nebo je dokonce n∞komu p°φmo vnutit? Vy°eÜili to docela vtipn∞ - svß stanoviska ähodili na papφr", a pojmenovali Request For Comment (doslova: ₧ßdost o poznßmky). Tφm jednak dob°e vystihli statut sv²ch elaborßt∙, a souΦasn∞ s tφm vtipn∞ parafrßzovali jinΘ tehdy znßmΘ dokumenty, kterΘ se jmenovaly äRequest For Proposal" - co₧ byly oficißlnφ v²zvy grantov²ch agentur (zejmΘna agentury ARPA) k podßnφ ₧ßdostφ o poskytnutφ grant∙.

Prvnφ dokument RFC tedy spat°il sv∞tlo sv∞ta v roce 1969, konkrΘtn∞ v dubnu. Bylo to v dob∞, kdy o Internetu vlastn∞ jeÜt∞ nikdo nev∞d∞l, a kdy do slavnostnφho spuÜt∞nφ zßrodeΦnΘho ARPANETu zb²valo jeÜt∞ n∞kolik m∞sφc∙.

D∞jiny se vÜak psaly nezadr₧iteln∞ dßl, ARPANET se postupn∞ rozr∙stal, a spolu s nφm i pot°eba vyvinout pro n∞j novou sadu protokol∙. Ty pak skuteΦn∞ spat°ily sv∞tlo sv∞ta, dostaly nßzev TCP/IP, velmi dob°e se prosadily, a staly se zßkladnφ technologiφ, na kterΘ se p∙vodnφ ARPANET postupn∞ p°em∞nil v dneÜnφ Internet. Protokoly TCP/IP p°itom vymysleli prßv∞ ti mladφ lidΘ, kte°φ ji₧ v roce 1969 cht∞li prezentovat svΘ vlastnφ nßzory, a vymysleli si k tomu dokumenty RFC. I kdy₧ se z nich Φasem stali äzaslou₧ilφ" v∞dci, svΘ tradice skromnΘho pojmenovßvßnφ i t∞ch nejv²znamn∞jÜφch dokument∙ se nevzdali. A tak se dodnes vÜem dokument∙m, vydßvan²m pro pot°eby dalÜφho rozvoje a provozu Internetu, °φkß RFC (Request For Comment).

Dnes to je spφÜe ji₧ z historick²ch d∙vod∙, proto₧e skuteΦnß diskuse a p°ipomφnkovßnφ se oΦekßvajφ jeÜt∞ p°edtφm, ne₧ je dokument RFC vydßn, a nikoli a₧ po jeho vydßnφ. Jednou ze zajφmav²ch vlastnostφ t∞chto dokument∙ je i skuteΦnost, ₧e se nikdy nem∞nφ - nestßrnou, nejsou vydßvßny jejich aktualizace, opravy atd. Tato jejich vlastnosti je doslova k nezaplacenφ z pohledu vÜech, kte°φ se starajφ o jejich distribuci, a o vedenφ archiv∙ RFC. DalÜφ, nemΘn∞ podstatnou vlastnostφ dokument∙ RFC je i skuteΦnost, ₧e jsou voln∞ Üi°itelnΘ. Za jejich zφskßnφ neplatφte nikomu nic, stejn∞ tak jako za vyu₧itφ specifikacφ protokol∙ TCP/IP, kterΘ jsou jejich obsahem. Tyto jsou toti₧ takΘ ve°ejn²m vlastnictvφm.

VÜechny dokumnenty RFC jsou Φφslovßny (po°adov²m Φφslem), a pokud je n∞kdy t°eba n∞jak upravit jejich v∞cn² obsah, je vydßn nov² dokument RFC, kter² äzneplat≥uje" p°φsluÜn² p°edchozφ dokument RFC.

Zajφmavß je i otßzka zßvaznosti dokument∙ RFC. Zdaleka ne vÜechny toti₧ majφ povahu standard∙, by¥ standard∙ de facto - nejpoΦetn∞ji jsou mezi nimi zastoupeny takovΘ dokumenty, kterΘ majφ ryze informativnφ charakter, a nejsou tedy nijak zßvaznΘ. V praxi se ovÜem jejich obsah dodr₧uje snad jeÜt∞ vφce, ne₧ obsah r∙zn²ch standard∙ de jure - proto₧e za dokumenty RFC stojφ nesmφrnß autorita lidφ, kte°φ vybudovali a udr₧ujφ v provozu nejv∞tÜφ a nejlΘpe fungujφcφ celosv∞tovou sφ¥ sφtφ: Internet.


zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ Φlßnek | nßsledujφcφ Φlßnek
Tento Φlßnek m∙₧e b²t voln∞ Üφ°en, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm