VyÜlo v t²denφku: CHIPweek
╚φslo:13/95
Datum:12. Φervence 1995
Strana:21,22
Rubrika/kategorie: Recenze

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk| p°edchozφ Φlßnek

Ji°φ Peterka:

Mail OnNet (II)

V p°edchozφm Φφsle CHIPweeku jsme se poprvΘ podrobn∞ji seznßmili s poÜtovnφm klientem Mail OnNet, kter² je souΦßstφ programovΘho balφku OnNet verze 1.2 firmy FTP Software. Minule nßs p°itom zajφmal spφÜe pohled systΘmov² - v jakΘm prost°edφ Mail OnNet pracuje, s jak²mi aplikacemi se dokß₧e dorozum∞t, a s jak²mi poÜtovnφmi servery dokß₧e spolupracovat. Dnes se na tento produkt podφvßme spφÜe z u₧ivatelskΘho pohledu.

Jednou za zajφmav²ch vlastnostφ poÜtovnφho klienta Mail OnNet je znaΦnß äroztrouÜenost" jeho r∙zn²ch konfiguraΦnφch a nastavovacφch prvk∙ - n∞kterΘ v∞ci si m∙₧e nastavit sßm u₧ivatel p°φmo ve vlastnφm programu, zatφmco jinΘ v∞ci se nastavujφ prost°ednictvφm zvlßÜtnφ utility (kterß se p°i instalaci OnNetu nainstaluje do tzv. Ovlßdacφho panelu MS Windows), zatφmco jeÜt∞ jinΘ v∞ci se nastavujφ p°φmo v konfiguraΦnφch souborech v adresß°φch Mail OnNetu a v systΘmov²ch adresß°φch MS Windows. Na prvnφ pohled to sice p∙sobφ dosti krkolomn²m dojmem, ale na druhΘ stran∞ to mß svou logiku - b∞₧n² u₧ivatel je toti₧ p°ipuÜt∞n pouze k tomu, co je skuteΦn∞ urΦeno pro n∞j, zatφmco ostatnφ v∞ci (p°edevÜφm systΘmovΘho charakteru), jsou p°ed nφm skryty. Tak₧e nap°φklad nastavenφ transportnφch mechanism∙ (p°enosov²ch protokol∙ pro prßci s poÜtovnφmi servery, jejich adres apod., viz minule) se °eÜφ mimo samotn² program, a b∞₧nΘmu u₧ivateli zßm∞rn∞ nenφ poskytovßn prostor k takovΘmu experimentovßnφ, p°i kterΘm by mohl äsßm sob∞ ublφ₧it".

Adresß° je jen jeden

Obrßzek 1.
Prßce s adresß°em p°i sestavovßnφ novΘ zprßvy
U₧ivatel vÜak samoz°ejm∞ stßle jeÜt∞ mß celou °adu mo₧nostφ, jak si poÜtovnφho klienta Mail OnNet uzp∙sobit sv²m vlastnφm p°edstavßm a pot°ebßm. Nap°φklad vedenφ adresß°∙ (seznam∙ adres pro elektronickou poÜtu) je pln∞ v jeho moci. Na druhΘ stran∞ je v tomto ohledu odkßzßn dokonce v²hradn∞ sßm na sebe, proto₧e v Mail OnNetu neexistuje mo₧nost sdφlet celΘ adresß°e Φi alespo≥ jejich Φßsti s jin²mi u₧ivateli, nebo vyu₧φvat systΘmovΘ adresß°e, p°ipravenΘ a udr₧ovanΘ sprßvcem sφt∞. Ka₧d² u₧ivatel mß k dispozici vlastn∞ jen jeden jedin² adresß° (oznaΦovan² jako Address Book), kter² je navφc striktn∞ lineßrnφ - jde o jedin² seznam, kter² nenφ mo₧nΘ jakkoli dßle Φlenit Φi p°ehledn∞ organizovat, a vÜechny adresy jsou v n∞m tedy äna jednΘ hromad∞". Na druhΘ stran∞ prßce s tφmto jedin²m adresß°em je velmi jednoduchß, a naznaΦuje ji prvnφ dneÜnφ obrßzek - p°i sestavovßnφ novΘho dopisu staΦφ kliknout na tlaΦφtko äAddress", naΦe₧ se vßm otev°e prßv∞ zmφn∞n² adresß° (Address Book) se seznamem adres. Zde pak m∙₧ete vybφrat sami nebo s vyu₧itφm vyhledßvacφ funkce, a kdy₧ hledanou adresu v seznamu najdete, musφte jeÜt∞ zadat, jak²m zp∙sobem mß b²t pou₧ita - zda mß b²t v nov∞ sestavovanΘ zprßv∞ zanesena do polφΦka To: (tj. zda mß b²t adresou p°φjemce zprßvy), Φi do polφΦka Cc: (tj. zda mß b²t adresou p°φjemce kopie). Zadßvßnφ adres p°φjemc∙ tzv. slep²ch kopiφ (Bcc:) je °eÜeno jin²m zp∙sobem (p°es volbu Options p°i sestavovßnφ zprßvy). Zcela p°itom chybφ jakßkoli podpora tzv. distribuΦnφch seznam∙, neboli mo₧nost p°edem si p°ipravit seznam vφce u₧ivatel∙, kter²m bude rozesφlßna stejnß zprßva, a pak takov²to seznam opakovan∞ pou₧φvat.

P°φlohy - podporovßn je standard MIME

Obrßzek 2.
P°φklad ji₧ sestavenΘ zprßvy, p°ipravenΘ k odeslßnφ
Velmi intuitivnφ je v poÜt∞ Mail OnNet prßce s tzv. p°φlohami (anglicky: attachments), neboli se soubory prakticky libovolnΘho typu, kterΘ se dajφ posφlat jako p°φlohy jednotliv²ch zprßv. U₧ivatel si v podstat∞ pouze vybere, kter² soubor chce p°ipojit jako p°φlohu (nebo kterΘ soubory, proto₧e p°φloh m∙₧e b²t vφce), a o dalÜφ se ji₧ nemusφ starat. Nenφ nap°φklad v∙bec zat∞₧ovßn tφm, jak mß b²t jφm zadan² soubor upraven pro pot°eby p°enosu - o to se naopak musφ p°edem postarat sprßvce sφt∞. Ten toti₧ musφ v konfiguraΦnφch souborech Mail OnNetu stanovit, jak²m zp∙sobem majφ b²t konvertovßny r∙znΘ druhy soubor∙, kterΘ majφ b²t p°enßÜeny jako p°φlohy Φist∞ textov²ch zprßv.

PoÜtovnφ klient Mail OnNet °eÜφ p°enos binßrnφch (netextov²ch) p°φloh zp∙sobem, kter² je obvykl² v sφtφch na bßzi TCP/IP (jak ostatn∞ odpovφdß celΘ jeho koncepci). KonkrΘtn∞ to znamenß, ₧e ke zmφn∞nΘmu ·Φelu pou₧φvß standard MIME ( Multipurpose Internet Mail Extensions), podle kterΘho k≤duje binßrnφ p°φlohy pro pot°eby jejich p°enosu. Sßm je ovÜem dostßvß (od u₧ivatele, resp. od jin²ch aplikacφ prost°ednictvφm rozhranφ MAPI) v takovΘm formßtu, jak² je charakteristick² pro prost°edφ MS DOSu, resp. MS Windows (a kter² p°ebφrß definice rozhranφ MAPI). Tak₧e to, co konkrΘtn∞ musφ ud∞lat sprßvce sφt∞, je stanovit v konfiguraΦnφch souborech OnNetu, jak majφ b²t konvertovßny soubory mezi formßty MIME a MAPI.

Podpisy, Üablony a citovßnφ originßl∙

Obrßzek 3.
Nabφdka p°ipraven²ch podpis∙
PoÜtovnφ klient Mail OnNet je vybaven celou °adou funkcφ, kterΘ zvyÜujφ celkov² u₧ivatelsk² komfort, a zefektiv≥ujφ prßci s elektronickou poÜtou. Tak jako v∞tÜina ostatnφch poÜtovnφch klient∙, je i Mail OnNet schopen automaticky p°ipojit k odesφlanΘ zprßv∞ i vßs podpis - tedy krßtk² text, obvykle obsahujφcφ ·daje o odesilateli (nap°. ·daj o zam∞stnavateli, adresu pro listovnφ poÜtu, telefon a fax apod.). Na rozdφl od v∞tÜiny ostatnφch klient∙, kte°φ pracujφ s jedin²m standardnφm podpisem, vßm Mail OnNet dß vybrat z tolika alternativ, kolik si jich p°edem p°ipravφte (viz t°etφ obrßzek).

U₧iteΦnou vlastnostφ, kterß takΘ neb²vß Φasto k vid∞nφ, je schopnost prßce se Üablonami - neboli mo₧nost p°edem si p°ipravit text, p°edm∞t i adresy Φast∞ji se opakujφcφch zprßv, a ty pak jen vhodn∞ dopl≥ovat p°i konkrΘtnφm odesφlßnφ. TakΘ takov²chto Üablon si m∙₧ete v OnNetu vytvo°it prakticky libovoln∞ mnoho, a pak si mezi nimi vybφrat.

Obrßzek 4.
Nastavenφ voleb pro automaticky p°ipravovanΘ odpov∞di
Samoz°ejmostφ snad vÜech poÜtovnφch program∙ je schopnost automaticky vygenerovat zßklad odpov∞di na zadanou zprßvu - p°edvyplnit adresu p°φjemce a odesilatele, sestavit p°edm∞t zprßvy (obvykle prefixovßnφm p∙vodnφho p°edm∞tu v²sti₧n²m Re:), a na p°ßnφ u₧ivatele takΘ ocitovat p∙vodnφho textu, ke kterΘmy odpovφdajφcφ pak jen p°ipφÜe svΘ vlastnφ reakce. Mail OnNet toto vÜechno umφ, ale navφc vßm dovoluje p°edepsat si znak Φi cel² textov² °et∞zec, kter²m mß b²t v textu odpov∞di uvozen text originßlnφ zprßvy. Krom∞ toho Mail OnNet umo₧≥uje i nastavit °et∞zec, kter²m je takov²to vlo₧en² text p∙vodnφ zprßvy uvozen a zakonΦen. P°φsluÜnΘ okΘnko pro nastavenφ t∞chto mo₧nostφ vidφte na ΦtvrtΘm obrßzku - v zadßvan²ch textech je dokonce mo₧nΘ se odkazovat i na datum odeslßnφ p∙vodnφ zprßvy, na jejφho odesilatele, i na p°edm∞t zprßvy. Jak potom v praxi takovßto automaticky p°edp°ipravenß odpov∞∩ m∙₧e vypadat, vidφte na dneÜnφm pßtΘm obrßzku.

Foldery

Obrßzek 5.
P°φklad odpov∞di s citacφ originßlu
DalÜφ typickou funkcφ snad ·pln∞ vÜech poÜtovnφch program∙ je schopnost prßce s tzv. foldery. Ty je nejlΘpe si p°edstavit jako äÜkatulky" Φi äpo°adaΦe", do kter²ch si u₧ivatel m∙₧e t°φdit doÜlΘ i ji₧ odeslanΘ zprßvy, podle takovΘho systΘmu, jak² sßm uznß za vhodnΘ. Mail OnNet podporuje hierarchickΘ foldery, neboli mo₧nost vytvß°et foldery, vno°enΘ do jin²ch folder∙ - jak ostatn∞ naznaΦuje poslednφ, Üest² obrßzek.

Obrßzek 6.
P°φklad hierarchickΘho uspo°ßdßnφ folder∙
Co mne ovÜem pon∞kud zklamalo, je mo₧nost p°id∞lovat jednotliv²m folder∙m nejv²Üe osmiznakovß jmΘna, navφc bez mezer a r∙zn²ch specißlnφch znak∙. D∙vod je jasn² - Mail OnNet si podle jmΘna folderu pojmenovßvß DOS-ov² adresß°, ve kterΘm si obsah folderu uchovßvß. JinΘ poÜtovnφ programy (nap°φklad voln∞ Üi°iteln² Pegasus Mail) vÜak tento problΘm nemajφ, a dovolujφ u₧ivateli pojmenovßvat foldery prakticky libovoln∞ (vΦetn∞ nßrodnφch znak∙).

DalÜφ u₧iteΦnou schopnost, kterou jsem u programu Mail OnNet postrßdal, je schopnost filtrovßnφ zprßv a jejich automatickΘho p°esouvßnφ do jednotliv²ch folder∙ - tak, aby se vßm vÜechny doÜlΘ zprßvy neskladovaly na jednΘ velkΘ ähromad∞", ale aby se nap°. veÜkerΘ dopisy od vaÜeho nad°φzenΘho automaticky uklßdaly do zadanΘho folderu, p°φsp∞vky z elektronickΘ konference XY do jinΘho folderu atd.

Co p°inese verze 2.0

V dob∞ psanφ tohoto Φlßnku se ji₧ zaΦaly objevovat prvnφ zprßvy o tom, ₧e firma FTP hodlß v blφzkΘ dob∞ uvΘst na trh novou verzi balφku OnNet, konkrΘtn∞ verzi 2.0, ve kterΘ poÜtovnφ klient Mail OnNet nejspφÜe nebude chyb∞t. Uvidφme tedy, co novΘho p°inese. Jakmile jej dostanu do ruky, rßd se s vßmi pod∞lφm o svΘ dojmy.


zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ Φlßnek
Tento Φlßnek m∙₧e b²t voln∞ Üφ°en, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm