VyÜlo v t²denφku: CHIPweek
╚φslo:12/95
Datum:28. Φervna 1995
Strana:23,24
Rubrika/kategorie: Recenze

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk| nßsledujφcφ Φlßnek

Ji°φ Peterka:

Mail OnNet

V p°edminulΘm Φφsle CHIPweeku (10/95) jsem vßs seznßmil s nov²m vydßnφm programovΘho balφku OnNet (verze 1.2) firmy FTP Software. Zde jsem takΘ slφbil vrßtit se podrobn∞ji k tomu, co je z°ejm∞ nejv²razn∞ji odliÜuje novou verzi 1.2 od p°edchozφ verze 1.1 - k äpln∞ okennφ" elektronickΘ poÜt∞ Mail OnNet.

Na ·vod malou rekapitulaci: OnNet je programov²m balφkem, neboli soustavou vφce jednotliv²ch program∙, vzßjemn∞ vhodn∞ integrovan²ch. Je dalÜφm v²vojov²m stßdiem produkt∙, kterΘ firma FTP Software d°φve prodßvala pod oznaΦenφm PC/TCP. Zßkladem celΘho balφku OnNet je samoz°ejm∞ implementace protokol∙ TCP/IP, neboli tzv. kernel (jßdro). Tento kernel se ve verzi OnNet p°est∞hoval i do prost°edφ MS Windows, mß pln∞ 32-bitovou architekturu, a formu VxD ovladaΦe. Krom∞ samotnΘho kernelu jsou pak souΦßstφ balφku OnNet i ΦetnΘ aplikace, mezi nimi nap°. klient slu₧by NFS pro pln∞ transparentnφ sdφlenφ soubor∙ z Unixov²ch file server∙, klientskΘ programy slu₧eb FTP, Telnet a dalÜφ. No a ve verzi 1.2 OnNet-u (na rozdφl od verze 1.1) ji₧ nechybφ ani klient elektronickΘ poÜty v provedenφ pro MS Windows.

Mail OnNet je klient, kdo m∙₧e b²t serverem?

Obrßzek 1.
HlßÜka o autorsk²ch prßvech k Mail OnNetu
Elektronickou poÜtu Mail OnNet firma FTP Software z°ejm∞ sama nevyvinula, ale zakoupila ji od jinΘ renomovanΘ firmy - firmy Unipalm (jak o tom sv∞dΦφ i ·vodnφ informace o copyrightu, kterß se objevφ ji₧ p°i spouÜt∞nφ programu - viz prvnφ obrßzek ). Jde p°itom jen o tzv. klientskou Φßst, neboli o program kter² vystupuje v roli klienta systΘmu elektronickΘ poÜty, a pro vlastnφ transport jednotliv²ch zprßv vy₧aduje existenci vhodnΘho poÜtovnφho serveru. Takov²mto serverem m∙₧e b²t v zßsad∞ kter²koli poÜtovnφ server, °eÜen² zp∙sobem obvykl²m v prost°edφ sφtφ na bßzi protokol∙ TCP/IP - konkrΘtn∞ server, kter² se se sv²mi klienty dokß₧e bavit pomocφ protokolu SMTP (p°i p°enosu zprßv od klienta sm∞rem k serveru) a pomocφ protokolu POP3 Φi POP2 (p°i p°enosu zprßv opaΦn²m sm∞rem). Znamenß to tedy, ₧e poÜtovnφ klient Mail OnNet by se m∞l bez problΘm∙ dorozum∞t nap°φklad se vÜemi Unixov²mi poÜtovnφmi servery (p°esn∞ji s t∞mi, na kter²ch je funkce poÜtovnφho serveru realizovßna b∞₧n²m SMTP dΘmonem a s podporou protokolu POP3, co₧ je ale obvyklΘ °eÜenφ). Stejn∞ tak ale m∙₧e Mail OnNet spolupracovat nap°φklad i se serverem Novell NetWare, na kterΘm jsou nainstalovßny protokoly TCP/IP a v roli poÜtovnφho serveru provozovßna tzv. Mercury brßna (jde o voln∞ Üi°iteln² produkt, ve form∞ NLM modulu). JedinΘ, co je t°eba programu Mail OnNet explicitn∞ nastavit, je na kter² poÜtovnφ server se mß obracet, a pod jak²m u₧ivatelsk²m jmΘnem jste na tomto serveru znßmi (viz tΘ₧ druh² a t°etφ obrßzek)

Mail OnNet podporuje MAPI

Obrßzek 2.
Nastavenφ transportnφch protokol∙ v rßmci OnNetu
Velmi v²znamnou vlastnostφ poÜtovnφho klienta Mail OnNet je jeho podpora rozhranφ MAPI (Messaging API). Toto rozhranφ, prosazovanΘ dnes zejmΘna firmou Microsoft, je vlastn∞ konvencφ o tom, jak se majφ vzßjemn∞ dorozumφvat u₧ivatelskΘ aplikace (nap°φklad textovΘ editory, spreadsheety apod.) s programy, kterΘ zprost°edkovßvajφ p°enos zprßv elektronickou poÜtou (s poÜtovnφmi klienty). Logiku to mß nßsledujφcφ: u₧ivatel, kter² cht∞l n∞komu jinΘmu poslat nap°φklad dokument, kter² prßv∞ editoval ve svΘm textovΘm editoru, jej musel nejprve ulo₧it do vhodnΘho souboru, pak sßm a explicitn∞ zavolat p°φsluÜnΘho klienta elektronickΘ poÜty a tomu p°edepsat, co a jak mß ud∞lat (poslat zprßvu zadanΘmu adresßtovi, a k nφ jako p°φlohu p°ipojit i p°φsluÜn² soubor, ve vhodn∞ zak≤dovanΘm tvaru). Pokud se ale u₧ivatelskß aplikace a p°φsluÜn² poÜtovnφ klient dokß₧φ vzßjemn∞ domluvit (prost°ednictvφm rozhranφ MAPI, pokud jej oba podporujφ), m∙₧e se v²Üe uveden² scΘnß° v²razn∞ zjednoduÜit. U₧ivatel, pracujφcφ v textovΘm editoru nad urΦit²m dokumentem, nemusφ svΘ pracovnφ prost°edφ (editor) v∙bec opouÜt∞t, a m∙₧e odeslßnφ prßv∞ zpracovßvanΘho dokumentu jinΘmu u₧ivateli zadat p°φmo v editoru, ve kterΘm prßv∞ pracuje. Editor si pak ji₧ sßm vykoresponduje vÜe pot°ebnΘ s p°φsluÜn²m klientem elektronickΘ poÜty (ale ji₧ bez p°φmΘ ·Φasti u₧ivatele). Stejnß ·vaha p°itom platφ i pro jinΘ druhy aplikacφ, nikoli pouze pro textovΘ editory.

Obrßzek 3.
Nastavenφ protokolu POP3 v rßmci OnNetu
Obecn∞ tedy rozhranφ MAPI umo₧≥uje vytvß°et takovΘ aplikace, kter²m se ne nadarmo °φkß ämail-aware" (doslova: uv∞domujφcφ si existenci elektronickΘ poÜty), a n∞kdy dokonce i takovΘ aplikace, kterΘ jsou na schopnosti sami se dorozum∞t se subsystΘmem elektronickΘ poÜty p°φmo stav∞ny (tzv. mail-enabled aplikace), a bez nφ by nem∞ly rozumn² smysl. P°itom rozhranφ MAPI nenφ jedinΘ svΘho druhu, obdobnΘmu ·Φelu slou₧φ nap°φklad rozhranφ VIM (Vendor Independent Messaging), kterΘ vyvinula firma Lotus.

Obrßzek 4.
Nastavenφ protokolu SMTP v rßmci OnNetu
Existence vÜeobecnΘho standardu (a¥ ji₧ formßlnφho standardu de jure, Φi spφÜe neformßlnφho standardu de facto), definujφcφho p°φsluÜnΘ rozhranφ mezi klientem elektronickΘ poÜty a koncovou aplikacφ, pak v praxi znamenß, ₧e u₧ivatelΘ mohou vzßjemn∞ kombinovat produkty od r∙zn²ch v²robc∙. Jestli₧e nap°φklad provozujφ editor MS Word (kter² jako cel² balφk MS Office firmy Microsoft podporuje rozhranφ MAPI), pak pod n∞j mohou äpodstrΦit" obecn∞ jakΘhokoli klienta elektronickΘ poÜty, kter² podporuje totΘ₧ rozhranφ MAPI - tak₧e to tedy nemusφ nutn∞ b²t klient MS Mail, kter² v dneÜnφm sv∞t∞ otev°en²ch systΘm∙ stojφ spφÜe n∞kde na okraji a p°edstavuje vφcemΘn∞ propritßrnφ °eÜenφ firmy Microsoft. No a takov²mto alternativnφm klientem m∙₧e b²t prßv∞ program Mail OnNet od firmy FTP Software.

Cui bono?

V tΘto souvislosti se ale nabφzφ zajφmavß otßzka: co u₧ivatel zφskß tφm, kdy₧ si nap°φklad pod MS Word äpodstrΦφ" nikoli MS Mail, ale Mail OnNet? ZvlßÜt∞ kdy₧ u₧ivatelskou licenci klienta MS Mail nejspφÜe dostal zdarma v rßmci balφku MS Office, zatφmco za Mail OnNet bude muset zaplatit zvlßÜ¥?

Obrßzek 5.
Prßce s poÜtovnφm klientem Mail OnNet
Odpov∞∩ je t°eba hledat v tom, jak se p°φsluÜn² klient ädφvß" pod sebe, resp. na opaΦnou stranu ne₧ sm∞rem ke koncov²m aplikacφm, se kter²mi je ochoten se dorozum∞t prost°ednictvφm rozhranφ MAPI. Sm∞rem ädol∙" se klient MS Mail dφvß sv²m vlastnφm proprietßrnφm zp∙sobem, a je ochoten spolupracovat pouze se sv²mi vlastnφmi servery (servery MS Mail). Pro p°φpadn² p°echod do sv∞ta TCP/IP (do poÜty na bßzi protokolu SMTP), a tedy nap°φklad i do Internetu, je pak nutnß existence specißlnφ brßny (MS Mail SMTP Gateway), kterß je sice b∞₧n∞ k dostßnφ, ale stojφ n∞co p°es 100 000,- korun. Naproti tomu klient Mail OnNet se äsm∞rem dol∙" dφvß zp∙sobem, kter² je ve sv∞t∞ TCP/IP standardnφ, a tak ₧ßdnou brßnu nepot°ebuje.

.

(PokraΦovßnφ p°φst∞)

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | nßsledujφcφ Φlßnek
Tento Φlßnek m∙₧e b²t voln∞ Üφ°en, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm