VyÜlo v t²denφku: CHIPweek
╚φslo:8/95
Datum:31. kv∞tna 1995
Strana:33
Rubrika/kategorie: Co to znamenß, kdy₧ se °ekne ...

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ Φlßnek | nßsledujφcφ Φlßnek

Ji°φ Peterka

Folder

Elektronickß poÜta je jako droga - kdo jφ propadne, u₧ se bez nφ nedokß₧e obejφt. U₧ se mu nechce b∞hat s dopisem v obßlce na nejbli₧Üφ poÜtu Φi alespo≥ k nejbli₧Üφ poÜtovnφ schrßnce, a pak celΘ dny Φekat, a₧ jeho dopis doputuje na mφsto svΘho urΦenφ. Zkuste si schvßln∞ s n∞k²m vym∞nit celou sΘrii dopis∙ b∞hem n∞kolika hodin, Φi dokonce minut!

Prost°ednictvφm elektronickΘ poÜty to mo₧nΘ je. ale i ona mß svß ·skalφ. Nap°φklad to, ₧e p°ijat²ch zprßv s postupem Φasu p°ib²vß, a pokud je Φlov∞k vΦas nesma₧e, zaΦφnajφ se nep°φjemn∞ hromadit. Po p°ekonßnφ stadia ·vodnφ fascinace nad samotn²m fungovßnφm elektronickΘ poÜty proto ka₧d² u₧ivatel d°φve Φi pozd∞ji zjistφ, ₧e ve svΘ elektronickΘ korespondenci si musφ udr₧ovat urΦit² po°ßdek a °ßd.

Jednou z mo₧nostφ (ne p°φliÜ chytrou), je mφt vÜechny zprßvy äna jednΘ hromad∞". To jeÜt∞ m∙₧e b²t ·nosnΘ v p°φpad∞, kdy Φlov∞k pou₧φvß elektronickou poÜtu jen velmi p°φle₧itostn∞, ale p°i intenzφvn∞jÜφ korespondenci to rozhodn∞ ·nosnΘ nenφ. Pak ji₧ je nezbytnΘ vhodn²m zp∙sobem t°φdit jednotlivΘ zprßvy elektronickΘ poÜty, a uchovßvat je v samostatn²ch äp°ihrßdkßch".

NejjednoduÜÜφm t°φd∞nφm je rozliÜovat mezi dosud nep°eΦten²mi zprßvami a zprßvami, kterΘ ji₧ p°eΦteny jsou. V∞tÜina program∙ pro prßci s elektronickou poÜtou (tzv. poÜtovnφch klient∙) p°itom takovΘto rozliÜenφ podporuje. Obvykle ale jdou jeÜt∞ dßl, a umo₧≥ujφ u₧ivateli zavΘst si jeÜt∞ mnohem jemn∞jÜφ t°φd∞nφ.

KonkrΘtnφ zp∙sob, jak²m poÜtovnφ programy takovΘto jemn∞jÜφ t°φd∞nφ podporujφ, spoΦφvß v mo₧nosti vytvo°it pro jednotlivΘ zprßvy u₧ivatelem definovanΘ äp°ihrßdky". V angliΦtin∞ se t∞mto p°ihrßdkßm °φkß folders, co₧ v doslovnΘm p°ekladu znamenß ädesky, po°adaΦe, Üanony", U₧ivatel si podle svΘho uvß₧enφ m∙₧e vytvo°it (teoreticky) libovoln² poΦet takov²chto äfolder∙", vhodn∞ si je pojmenovat, a pak do nich p°esouvat zprßvy s r∙zn∞ zam∞°en²m obsahem - nap°φklad do jednoho folderu m∙₧e uklßdat korespondenci se sv²m nad°φzen²m, do jinΘho zprßvy od svΘho kolegy XY, zatφmco v jeÜt∞ jinΘm folderu si bude archivovat vÜechny odeslanΘ zprßvy apod.

N∞kterΘ poÜtovnφ programy dokonce umo₧≥ujφ vytvß°et äp°ihrßdky v p°ihrßdce", neboli dvou·rov≥ovou strukturu folder∙, obsahujφcφch dalÜφ foldery. Pak je nap°φklad mo₧nΘ vytvo°it si jeden folder nejvyÜÜφ ·rovn∞ pro äzakßzky", a v n∞m dalÜφ foldery ni₧Üφch ·rovnφ, nap°. pro korespondenci t²kajφcφ se äzakßzky A", äzakßzky B" atd. N∞kterΘ poÜtovnφ programy p°itom oznaΦujφ foldery vyÜÜφ ·rovn∞ termφnem tray (doslova: ämφsa", ämiska" apod.), zatφmco jinΘ poÜtovnφ programy je stßle oznaΦujφ jako äfoldery". JeÜt∞ jinΘ poÜtovnφ programy pak p°ipouÜtφ jeÜt∞ hlubÜφ vno°enφ folder∙ do sebe, ne₧ jen do dvou ·rovnφ - tuto mo₧nost pak obvykle oznaΦujφ jako ähierarchickΘ foldery".

Uv∞domme si ale dob°e, jak² je rozdφl mezi folderem a tφm, co se obvykle oznaΦuje termφnem mailbox (doslova: poÜtovnφ schrßnka). PoÜtovnφ schrßnka (mailbox) je mφstem, kam p°enosovß Φßst systΘmu elektronickΘ poÜty doruΦuje jednotlivΘ p°φchozφ zprßvy a kde je uklßdß. Zde pak tyto zprßvy Φekajφ, dokud si je u₧ivatel prost°ednictvφm svΘho programu pro prßci s elektronickou poÜtou (poÜtovnφho klienta) nep°evezme, nep°eΦte, a bu∩to hned sma₧e, nebo ulo₧φ do n∞kterΘho ze sv²ch folder∙ Φi jin²m zp∙sobem zpracuje. PoÜtovnφ schrßnky (mailboxy) se proto v₧dy nachßzφ na poÜtovnφm serveru, zatφmco jednotlivΘ foldery se mohou nachßzet na r∙zn²ch mφstech - nap°φklad takΘ na poÜtovnφm serveru, ale stejn∞ tak se mohou nachßzet na lokßlnφm disku u₧ivatelova poΦφtaΦe, na sφ¥ovΘm disku (tj. na file serveru) apod. V konkrΘtnφm p°φpad∞ v₧dy zßle₧φ na tom, co si u₧ivatel vybere (resp. jak si sv∙j poÜtovnφ program nakonfiguruje), a samoz°ejm∞ takΘ na mo₧nostech samotnΘho poÜtovnφho programu (poÜtovnφho klienta) a na tom, kterΘ varianty umφst∞nφ folder∙ podporuje. P°itom obvykle v₧dy existuje i jeden standardnφ folder pro dosud nep°eΦtenΘ zprßvy - v dob∞, kdy b∞₧φ u₧ivatel∙v poÜtovnφ program (poÜtovnφ klient), se pak do tohoto folderu p°esouvajφ vÜechny zprßvy, doÜlΘ do mailboxu (bu∩ automaticky, s p°edem zadanou frekvencφ ävyzvedßvßnφ obsahu poÜtovnφ schrßnky", nebo na explicitnφ popud u₧ivatele).

Obvyklß terminologie vÜak neb²vß v₧dy jednotnß. Kdy₧ nap°φklad chcete p°esunout vÜechny svΘ foldery souΦasn∞ z jednoho mφsta na druhΘ (nap°φklad p°emφstit je z poÜtovnφho serveru na sv∙j lokßlnφ disk, nebo¥ zde mßte vφce volnΘho mφsta), vßÜ poÜtovnφ program se vßs nejspφÜe zeptß, kam ₧e chcete p°esunout svou ädomovskou poÜtovnφ schrßnku" (home mailbox). Ve skuteΦnosti vßm ale p°esune jen jednotlivΘ foldery, zatφmco vÜechny nov∞ p°φchozφ zprßvy se vßm budou stßle hromadit na p∙vodnφm mφst∞ (v mailboxu).

Na zßv∞r se jeÜt∞ zastavme u toho, kdo a kdy p°esouvß jednotlivΘ zprßvy mezi existujφcφmi foldery. Pokud jde o folder s dosud nep°eΦtenou poÜtou, tuto otßzku jsme si ji₧ probrali v²Üe - do tohoto folderu p°esouvß jednotlivΘ zprßvy sßm poÜtovnφ program (poÜtovnφ klient), a to p°φmo z u₧ivatelovy poÜtovnφ schrßnky (mailboxu). Je pak na u₧ivateli, aby si zprßvy ve folderu dosud nep°eΦten²ch zprßv p°eΦetl, a rozhodl jak s nimi dßle nalo₧it. M∙₧e nap°φklad explicitn∞ zadat, ₧e zprßva kterou prßv∞ Φte mß b²t p°esunuta do takovΘho a takovΘho folderu. Nebo tak m∙₧e uΦinit s celou skupinou zprßv, kterΘ si p°edtφm explicitn∞ oznaΦil apod.

N∞kterΘ chyt°ejÜφ poÜtovnφ programy ale dokß₧φ jeÜt∞ vφce - v okam₧iku, kdy p°ebφrajφ nov∞ doÜlou poÜtu z u₧ivatelovy poÜtovnφ schrßnky (mailboxu), dokß₧φ ji samy rozt°φdit podle p°edem zadan²ch kritΘriφ, a jednotlivΘ zprßvy pak p°esunout do r∙zn²ch u₧ivatelov²ch folder∙. Nap°φklad kdy₧ poÜtovnφ program narazφ v hlaviΦce n∞kterΘ zprßvy v polo₧ce äFrom:" (specifikujφcφ autora zprßvy) na klφΦovΘ slovo äNovak", p°esune tuto dosud nep°eΦtenou zprßvu do folderu äkorespondence s panem Novßkem". Takovßto schopnost poÜtovnφch program∙ je pak doslova k nezaplacenφ pro u₧ivatele, kte°φ elektronickou poÜtu pou₧φvajφ skuteΦn∞ ve velkΘm.


zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ Φlßnek | nßsledujφcφ Φlßnek
Tento Φlßnek m∙₧e b²t voln∞ Üφ°en, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm