VyÜlo v t²denφku: COMPUTERWORLD
╚φslo:46/94
RoΦnφk:1994
Rubrika/kategorie: Co (ne)najdete ve slovnφku

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ Φlßnek | nßsledujφcφ Φlßnek

Ji°φ Peterka

Groupware

Jen mßlokdo z°ejm∞ bude pochybovat o tom, ₧e Φlov∞k je tvor spoleΦensk² - ₧e ne₧ije na sv∞t∞ sßm, a ₧e v∞tÜinu sv²ch aktivit vykonßvß ve spoluprßci s jin²mi lidmi. M∞l ostatn∞ i dost Φasu na to, aby se nauΦil ₧φt a pracovat v kolektivu, a vytvo°il si vhodnΘ techniky, postupy a nßvyky pro vedenφ menÜφch Φi v∞tÜφch skupin lidφ, Φi alespo≥ pro ·Φast v nich.

Kdy₧ se pak na scΘn∞ objevily poΦφtaΦe, staly se p°edevÜφm nßstroji jednotlivc∙ - dokßzaly jim v²znamn²m zp∙sobem napomoci, a zefektivnit jejich prßci. Jakmile se v²poΦetnφ technika ve slu₧bßch jednotlivc∙ dostateΦn∞ osv∞dΦila, zcela zßkonit∞ doÜlo i na snahy nasadit ji do slu₧eb cel²ch kolektiv∙ lidφ. Prvnφ pokusy na tomto poli, charakteristickΘ svou mechaniΦnostφ (viz minul² p°φsp∞vek tΘto rubriky, na tΘma: Office Automation), vÜak nebyly p°φliÜ ·sp∞ÜnΘ. Na vin∞ p°itom nebylo zdaleka jen to, ₧e ignorovaly procesy a vztahy, kter²mi se °φdφ fungovßnφ lidsk²ch kolektiv∙. Svou roli jist∞ sehrßla i celkovß ·rove≥ v²poΦetnφ techniky, jejφ₧ mo₧nosti p°eci jen nebyly na takovΘ ·rovni, na jakΘ jsou dnes.

Situace ovÜem nabyla zcela nov²ch dimenzφ potΘ, kdy se v²poΦetnφ technika zasnoubila s telekomunikacemi, a doÜlo k masovΘmu nasazovßnφ poΦφtaΦov²ch sφtφ. Nßhle se toti₧ stalo mo₧nΘ i to, co do tΘ doby bylo zcela nemyslitelnΘ - vzßjemnß spoluprßce lidφ, kte°φ se v∙bec nemusφ nachßzet na jednom mφst∞, a dokonce i lidφ, kte°φ se vzßjemnΘ spoluprßci nemohou v∞novat ve stejnΘm Φase. P°itom jim k tomu mnohdy staΦφ i takov² äbanßlnφ" nßstroj, jak²m je elektronickß poÜta. K dispozici vÜak majφ i mnohem pokroΦilejÜφ prost°edky, nap°φklad ₧ivΘ videokonference, schopnΘ p°ivΘst äk jednomu stolu" lidi, kte°φ se v∙bec nemusφ obt∞₧ovat n∞jak²m cestovßnφm. Existujφ vÜak i takovΘ prost°edky, kterΘ dokß₧φ jeÜt∞ vφce, ne₧ jen pouhou konverzaci na dßlku, doprovßzenou p°enosem ₧ivΘho obrazu: umo₧≥ujφ spoleΦnou prßci vφce lidφ nad jednφm spoleΦn²m dφlem, nap°φklad nad spoleΦn²m dokumentem, spreadsheetem, obrßzkem apod., a to op∞t na dßlku. Dφky tomu pak mohou souΦasn∞ psßt nap°φklad urΦit² text dva lidΘ, kte°φ se nachßzφ na opaΦn²ch stranßch zem∞koule - oba p°itom vidφ na svΘm monitoru pr∙b∞₧n∞ vznikajφcφ text, a to, co do n∞j kter²koli z nich zanese, okam₧it∞ vidφ i ten druh². Pro prßv∞ naznaΦen² re₧im prßce se dokonce naÜlo i trefnΘ oznaΦenφ, parafrßzujφcφ znßm² termφn WYSIWYG: tentokßte jde o WYSIWIS, neboli: What You See Is What I See (neboli: to, co vidφÜ ty, vidφm i jß).

Dφky soudob²m mo₧nostem poΦφtaΦov²ch komunikacφ tedy mizφ rozdφly v prostoru i Φase. Mohou proto vznikat i takovΘ skupiny lidφ, kte°φ se nemohou Φi jen nemusφ schßzet ani v prostoru ani v Φase, ale p°itom dokß₧φ ·sp∞Ün∞ pracovat na n∞jakΘm spoleΦnΘm ·kolu. Prost°edky, kterΘ jim umo₧≥ujφ vzßjemn∞ komunikovat, spolu s prost°edky, kterΘ jim zprost°edkovßvajφ äspoleΦnΘ autorstvφ", vÜak nejsou zdaleka jedin²mi prost°edky, kterΘ ke svΘmu efektivnφmu fungovßnφ pot°ebujφ. Nap°φklad pouhΘ plßnovßnφ, dovedenΘ a₧ na ·rove≥ cel²ch kolektiv∙, m∙₧e b²t takΘ po°ßdn²m o°φÜkem - pak jist∞ p°ijde vhod takov² nßstroj, kter² dokß₧e vzφt v ·vahu mo₧nosti vÜech zainteresovan²ch jednotlivc∙, a najφt nejbli₧Üφ mo₧n² termφn, vyhovujφcφ vÜem, apod. Nebo nßstroj, kter² dokß₧e pomoci p°i sestavovßnφ plßnu rozsßhlejÜφho projektu, sklßdajφcφho se z mnoha dφlΦφch aktivit r∙zn²cb subjekt∙, a vÜe p°itom vhodn∞ skloubit tak, aby se spoleΦnΘ dφlo zda°ilo.

Vznikajφ dokonce i celΘ v∞deckΘ disciplφny, kterΘ se zab²vajφ problematikou fungovßnφ pracovnφch skupin, podporovanΘho vyu₧φvßnφm v²poΦetnφ techniky. V roce 1984 se na jednom v∞deckΘm seminß°i, zab²vajφcφm se touto problematikou, zrodil dokonce i v²sti₧n² nßzev: Computer-Supported Cooperative Work, neboli "poΦφtaΦem podporovanß spoluprßce". Byl to ovÜem nßzev p°φliÜ dlouh², a tak se zßhy zaΦaly objevovat i jinΘ, pon∞kud kratÜφ termφny, nap°φklad termφn Workgroup Computing. Ten se ale p°φliÜ nelφbil lidem, kte°φ se zajφmajφ hlavn∞ o psychologickΘ a sociologickΘ aspekty spoluprßce lidφ v rßmci pracovnφch skupin, proto₧e podle jejich nßzoru klade p°φliÜ velk² d∙raz na technickou strßnku v∞ci a na samotnΘ äpoΦφtßnφ". Nakonec vÜe skonΦilo kompromisem: termφn Computer-Supported Cooperative Work se udr₧el p°edevÜφm v oblasti v∞deckΘho zkoumßnφ celΘ problematiky pracovnφch skupin a jejich fungovßnφ, zatφmco pro praktickΘ nßstroje, pou₧φvanΘ na podporu Φinnosti pracovnφch skupin, se v₧il termφn groupware.

Pod termφn ägroupware" bychom tedy m∞li zahrnout vÜechny dosud vyjmenovßvanΘ prost°edky, kterΘ byly vytvo°eny na podporu proces∙, probφhajφcφch v pracovnφch skupinßch, a jako pracovnφ nßstroje t∞chto lidsk²ch kolektiv∙ - od elektronickΘ poÜty, r∙zn²ch druh∙ konferencφ a videokonferencφ, on-line diskusφ, p°es prost°edky pro tzv. äspoleΦnΘ autorstvφ" a₧ po nßstroje skupinovΘho plßnovßnφ apod. V praxi ovÜem b²vß pojetφ termφnu groupware mnohdy jeÜt∞ ÜirÜφ, a zahrnuje snad vÜechno, co mß alespo≥ vzdßlen∞ n∞co spoleΦnΘho s pracovnφmi skupinami.


zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ Φlßnek | nßsledujφcφ Φlßnek
Tento Φlßnek m∙₧e b²t voln∞ Üφ°en, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm