VyÜlo v Φasopise:

COMPUTERWORLD

╚φslo:29/94
RoΦnφk:
Strana:
Rubrika/kategorie: ╚lßnky o historii Internetu

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ Φlßnek

Ji°φ Peterka

Ze ₧ivotopisu otce Internetu

Tento Φlßnek vyÜel v poΦφtaΦov²ch novinßch Computerworld Φ. 29/94, v rßmci tzv. tΘmatu t²dne, jako souΦßst sΘrie Φlßnk∙ v∞novan²ch konferencφm INET/JENC.



Vinton Gray Cerf se narodil 23.kv∞tna roku 1943 v New Havenu ve stßt∞ Connecticutt, USA. Vystudoval matematiku na Stanford University, kde v roce 1965 zφskal titul B.Sc. V dalÜφm studiu pokraΦoval na University of California v Los Angeles (UCLA), kde v roce 1970 zφskal titul M.Sc. a v roce 1972 titul Ph.D.

Od roku 1972 p∙sobil dr. Cerf na Stanford University, kde uΦil operaΦnφ systΘmy a souvisejφcφ problematiku. Stßl v Φele v²zkumnΘho projektu, financovanΘho agenturou DARPA (Defense Advanced research Projects Agency), v rßmci kterΘho byly vyvinuty protokoly TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol). V roce 1976 p°eÜel k agentu°e DARPA, kde pracoval jako mana₧er v odd∞lenφ IPTO (Information Processing Techniques Office) a m∞l na starosti vzßjemnΘ propojovßnφ sφtφ, komunikace v paketov²ch sφtφch a otßzky zabezpeΦenφ. B∞hem poslednφch dvou let svΘho p∙sobenφ u agentury DARPA zde pracoval jako °editel pro v∞du. V roce 1982 p°eÜel k firm∞ MCI Digital Information Systems Company jako jejφ viceprezident, a vedl zde v²voj elektronickΘ poÜty MCI Mail. V roce 1986 p°eÜel k organizaci CNRI (Corporation for National Research Initiatives) jako jejφ viceprezident, a zde m∞l na starosti v²zkum v oblasti Internetu, digitßlnφch knihoven a elektronickΘ poÜty. V roce 1994 se znovu vracφ k MCI jako starÜφ viceprezident pro datovou architekturu.

Dr. Cerf je autorem a spoluatorem °ady knih a Φlßnk∙ o poΦφtaΦov²ch sφtφch a komunikacφch. Za svou prßci na poli poΦφtaΦov²ch sφtφ byl v roce 1988 zvolen Φestn²m Φlenem (fellow) presti₧nφ organizace IEEE. Je takΘ Φlenem spoleΦnosti ACM (Association for Computing Machinery), a v letech 1987 a₧ 1991 byl p°edsedou jejφ zßjmovΘ skupiny SIGCOMM (Special Interest Group on Communications). V roce 1991 zφskal cenu ACM Software System Award, v roce 1992 spolu s Robertem Kahnem cenu IEEE Koji Kobayashi. Krom∞ toho zφskal celou °adu dalÜφch cen a ocen∞nφ. Byl takΘ Φlenem sdru₧enφ IAB (Internet Activities Board), a v letech 1989 a₧ 1992 byl jeho p°edsedou. V roce 1992 se podφlel na zalo₧enφ spoleΦnosti Internet Society, a v Φervnu tΘho₧ roku byl zvolen jejφm prezidentem.


zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ Φlßnek
Tento Φlßnek m∙₧e b²t voln∞ Üφ°en, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm