VyÜlo v t²denφku: COMPUTERWORLD
╚φslo:26/94
RoΦnφk:1994
Rubrika/kategorie: Recenze

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ Φlßnek

Ji°φ Peterka:

ZaΦßtek byl "Quick & Dirty"


Tento Φlßnek vyÜel jako vlo₧en² box v sΘrii recenznφch Φlßnk∙ o produktu DR Multiuser DOS
Kdy₧ se v roce 1980 firma IBM chystala uvΘst na trhu svou vlastnφ verzi osobnφho poΦφtaΦe, pot°ebovala k n∞mu takΘ vhodn² operaΦnφ systΘm. Proto₧e velmi sp∞chala, rozhodla se nevyvφjet pot°ebn² operaΦnφ systΘm sama, ale zaΦala jednat s firmou Digital Research o poskytnutφ prßv k provozovßnφ jejφho operaΦnφho systΘmu CP/M, kter² v tΘ dob∞ dominoval 8bitov²m poΦφtaΦ∙m. Firma Digital Research vÜak projevila malou prozφravost, stanovila si takovΘ podmφnky, kterΘ byly pro IBM nep°ijatelnΘ, a tak p°iÜla o obchod, kter² by se dnes dal bez nadsßzky nazvat "obchodem stoletφ".

Firma IBM proto zaΦala hledat jinde a p°itom doÜla a₧ na firmu Microsoft, znßmou v tΘ dob∞ p°edevÜφm sv²mi interpretery jazyka Basic. Ani tato firma sice nem∞la po₧adovan² operaΦnφ systΘm "v Üuplφku", ale projevila zdatnΘho obchodnφho ducha a zßklad po₧adovanΘho produktu koupila od jinΘ firmy. Tou byla tehdy mßlo znßmß firma Seattle Computer Products, Inc., kterß ji₧ urΦitou dobu pracovala na podobnΘm operaΦnφm systΘmu a na zßklad∞ kontraktu s firmou Microsoft byla schopna svou prßci urychlit a v²sledek velmi brzy p°edat.

OperaΦnφ systΘm, na kterΘm firma Seattle Computer Products ji₧ d°φve sama pracovala, nesl p°φznaΦnΘ oznaΦenφ "Quick-an-Dirty Operating System" neboli QDOS; a jeho autorem byl zam∞stnanec firmy Seattle pan Tim Paterson. Ten jej p∙vodn∞ napsal v asembleru mikroprocesoru 8080, odladil na poΦφtaΦi s procesorem Z80 firmy Zilog a teprve nßsledn∞ jej uzp∙sobil i pro poΦφtaΦe na bßzi mikroprocesoru 8086. P°itom byl do znaΦnΘ mφry inspirovßn tehdy velmi populßrnφm operaΦnφm systΘmem CP/M. B∞hem dvou m∞sφc∙ od uzav°enφ konktraktu s firmou Microsoft stihl Paterson sv∙j QDOS dokonΦit a p°edal jej firm∞ Microsoft. Ta za n∞j zaplatila 50 000 dolar∙ a ve spoluprßci s programßtory od firmy IBM jej pak jeÜt∞ dßle upravila - co₧ stihla do srpna roku 1981, kdy byl poΦφtaΦ IBM Personal Computer uveden na trh.

Jak sßm Tim Paterson vzpomφnß, "problΘm byl v tom, ₧e to cht∞li mφt opravdu velmi rychle. Doufal jsem, ₧e pozd∞ji se budu moci k dokonΦenΘ verzi jeÜt∞ jednou vrßtit a dod∞lat nap°φklad multitasking a spoustu dalÜφch v∞cφ."

Kdyby tak tehdy tuÜil, ₧e nap°φklad schopnost multitaskingu nebude DOSu vlastnφ ani v roce 1994.


zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ Φlßnek
Tento Φlßnek m∙₧e b²t voln∞ Üφ°en, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm