VyÜlo v t²denφku: COMPUTERWORLD
╚φslo:1/94
RoΦnφk:1994
Rubrika/kategorie: Co (ne)najdete ve slovnφku

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ Φlßnek | nßsledujφcφ Φlßnek

Ji°φ Peterka

Ping

Zamysleli jste se n∞kdy nad tφm, proΦ a kdy se do telefonu °φkß Hal≤! NejΦast∞ji se tak d∞je v okam₧iku, kdy si nejsme jisti, zda nßs ·Φastnφk na druhΘ stran∞ slyÜφ - a¥ ji₧ po delÜφm odmlΦenφ, Φi na samotnΘm zaΦßtku telefonnφho rozhovoru. KouzelnΘ slovφΦko Hal≤ je pak vlastn∞ v²zvou druhΘ stran∞, aby dala najevo svou p°ipravenost ke komunikaci.

TakΘ v poΦφtaΦov²ch sφtφch m∙₧e nastat obdobnß situace, kdy si jedna strana nenφ jista tφm, zda je s nφ druhß strana p°ipravena a schopna komunikovat. Mo₧nost zak°iΦet podobnΘ Hal≤! by se velmi hodila nap°φklad v situaci, kdy pot°ebujeme navßzat spojenφ s n∞jak²m vzdßlen²m uzlem (a¥ ji₧ za ·Φelem p°enosu soubor∙, z°φzenφ vzdßlenΘ terminßlovΘ relace Φi za jin²m ·Φelem), ale nemßme jistotu, zda dotyΦn² uzel je v∙bec v provozu. Na rozdφl od neadresnΘho zvolßnφ Hal≤!, kterΘ je urΦeno komukoli na druhΘm konci telefonnφho spojenφ, bychom ale pot°ebovali spφÜe adresnou v²zvu, urΦenou prßv∞ a pouze nßmi urΦenΘmu uzlu.

Takovßto mo₧nost v mnoha poΦφtaΦov²ch sφtφch skuteΦn∞ existuje. Je realizovßna tak, ₧e z jednoho uzlu (ze kterΘho je vznßÜen dotaz) je vyslßna zvlßÜtnφ zprßva, kterß se sna₧φ prorazit si cestu a₧ k zadanΘmu uzlu. Pokud se jφ to poda°φ a p°φsluÜn² uzel ji p°ijme, ihned ji zase vrßtφ zp∞t (jako jakousi "ozv∞nu"). Kdy₧ se pak tato zprßva ·sp∞Ün∞ vrßtφ ke svΘmu p∙vodnφmu odesilateli, m∙₧e si tento odvodit, ₧e p°enosovΘ cesty a₧ k dotyΦnΘmu vzdßlenΘmu uzlu jsou pr∙chozφ, a tento uzel reaguje na d∞nφ v sφti (a je tudφ₧ v provozu). N∞kterΘ konkrΘtnφ implementace p°itom m∞°φ dobu od odeslßnφ zprßvy do jejφho p°ijetφ, tak aby si u₧ivatelΘ mohli z nam∞°en²ch hodnot ud∞lat vlastnφ ·sudek o momentßlnφ propustnosti p°enosov²ch cest. Krom∞ toho je Φasto mo₧nΘ vysφlat "pr∙zkumnou" zprßvu s automatick²m opakovßnφm.

ZajφmavΘ je pak i to, jak se prßv∞ naznaΦenΘmu mechanismu °φkß. Zcela b∞₧n² je v sφtφch na bßzi p°enosov²ch protokol∙ TCP/IP, kde se v tΘto souvislosti pou₧φvß termφn ping.

Tento termφn, kter² ne neprßvem vzbuzuje asociace se stolnφm tenisem, je ·dajn∞ zkratkou (od: Packet InterNet Groper, kde to grope znamenß tßpat, ohmatßvat, hledat si cestu). N∞kterΘ prameny dokonce uvßdφ, ₧e tento termφn byl p°evzat z ₧argonu obsluh ponorek, kterΘ takto oznaΦujφ puls na svΘm sonaru - tedy v podstat∞ zvukov² signßl, kter² se po odrazu od n∞jakΘ p°ekß₧ky vrßtil zp∞t ke svΘmu p∙vodnφmu odesilateli.

"PoΦφtaΦov²" ping se pou₧φvß nejΦast∞ji jako sloveso: nap°φklad "to ping a host" znamenß otestovat v²Üe naznaΦen²m zp∙sobem p°ipravenost n∞jakΘho vzdßlenΘho uzlu. Velmi Φasto je ping souΦasn∞ i jmΘnem p°φkazu, kter² p°esn∞ toto d∞lß.

No a jak termφn ping vhodn∞ p°elo₧it do ΦeÜtiny? Nevφm. Zeptejte se rad∞ji n∞koho povolan∞jÜφho. Kdy₧ si p°itom nebudete jisti, zda vßs v∙bec vnφmß, zkuste si na n∞j nejprve pinknout!


zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ Φlßnek | nßsledujφcφ Φlßnek
Tento Φlßnek m∙₧e b²t voln∞ Üφ°en, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm