VyÜlo v t²denφku: COMPUTERWORLD
╚φslo:51/92
RoΦnφk:1992
Rubrika/kategorie: Co (ne)najdete ve slovnφku

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ Φlßnek | nßsledujφcφ Φlßnek

Ji°φ Peterka

Partition

Nenφ nad to, kdy₧ si ka₧d² m∙₧e za°φdit svΘ v∞ci zcela podle svΘho, a nemusφ se p°izp∙sobovat mo₧nostem a pot°ebßm n∞koho jinΘho. TotΘ₧ platφ i ve sv∞t∞ poΦφtaΦ∙, obydlenΘm r∙zn²mi operaΦnφmi systΘmy - ka₧d² z nich mß toti₧ vφce Φi mΘn∞ odliÜn² pohled na sv∞t, a v jeho rßmci si pak sv²m specifick²m zp∙sobem "zabydluje" mj. i svΘ disky. Ka₧d² operaΦnφ systΘm toti₧ pou₧φvß sv∙j vlastnφ zp∙sob organizace dat na disku, p°edevÜφm pak vnit°nφ strukturu adresß°∙ a zp∙sob alokace jednotliv²ch soubor∙. Disk, jeho₧ obsah si podle sv²ch pot°eb a p°edstav uspo°ßdß jeden operaΦnφ systΘm, pak jin² operaΦnφ systΘm nenφ schopen vyu₧φvat.

Chceme-li na jednom poΦφtaΦi provozovat alternativn∞ dva r∙znΘ operaΦnφ systΘmy, je jednou z mo₧nostφ p°id∞lit ka₧dΘmu z nich vlastnφ pevn² disk. Mßme-li ale k dispozici jen jeden pevn² disk, m∙₧eme jej stßle jeÜt∞ rozd∞lit mezi oba operaΦnφ systΘmy tak, aby si ka₧d² z nich mohl hospoda°it na svΘ Φßsti podle sv²ch p°edstav. Musφme to ud∞lat tak, ₧e cel² (fyzick²) pevn² disk rozd∞lφme na logickΘ Φßsti, kter²m se v angliΦtin∞ °φkß "partitions". Ka₧dß z t∞chto logick²ch Φßstφ - partitions - se pak navenek chovß obdobn∞, jako kdyby byla fyzicky samostatn²m diskem.

KonkrΘtnφ zp∙sob rozd∞lenφ jednoho pevnΘho disku na vφce takov²chto Φßstφ je Φist∞ technickou zßle₧itostφ, nßs vÜak zde bude zajφmat spφÜe otßzka jazykovß: jak vhodn∞ p°elo₧it anglick² termφn "partition"? NejjednoduÜÜφ mo₧nost - nep°eklßdat jej v∙bec - narß₧φ na obvyklΘ problΘmy se sklo≥ovßnφm. DalÜφ mo₧nostφ je tento termφn nßsilφm poΦeÜtit, jak se ji₧ na strßnkßch Computerworldu takΘ stalo, kdy₧ v jednom p∙vodnφm Φlßnku autor psal o "particiφch". V∞cn∞ sprßvn∞jÜφ, i kdy₧ dosti zavßd∞jφcφ, je p°eklßdat anglickΘ "partition" jako "parcela" (viz CW 47/92, Φlßnek: Magica von Hard Disk). Zvolßnφ "Parcelujte hard disk!", obsa₧enΘ ve zmφn∞nΘm Φlßnku (na str. 11), vÜak pom∞rn∞ p°esn∞ vystihuje, o co vlastn∞ jde p°i rozd∞lovßnφ pevnΘho disku na vφce "partitions".

Sßm pova₧uji za nejvhodn∞jÜφ p°eklßdat anglick² termφn "partition" do ΦeÜtiny jako "oddφl". Zkusme si na zbytku tohoto Φlßnku, jak to bude znφt:

S rozd∞lenφm jednoho pevnΘho disku na vφce oddφl∙ se m∙₧eme setkat takΘ na poΦφtaΦφch, kterΘ pou₧φvajφ jedin² operaΦnφ systΘm - nap°. na poΦφtaΦφch standardu IBM PC s operaΦnφm systΘmem MS-DOS. D°φv∞jÜφ verze MS-DOSu toti₧ nedokßzaly pracovat s pevn²mi disky o kapacit∞ v∞tÜφ ne₧ 32 MB, a rozd∞lenφ na vφce oddφl∙, vytvß°ejφcφ iluzi vφce fyzick²ch pevn²ch disk∙ pak bylo zp∙sobem, jak se s tφmto omezenφm vyrovnat. Stßvajφcφ verze MS-DOSu ji₧ dokß₧φ pracovat s prakticky libovoln∞ velk²mi disky, ale jejich rozd∞lovßnφ na vφce oddφl∙ se p°esto pou₧φvß i nadßle. D∙vodem je nap°φklad v∞tÜφ bezpeΦnost - r∙znΘ chyby Φi ztrßty systΘmov²ch ·daj∙ o struktu°e adresß°∙ a soubor∙ v jednom z oddφl∙ se neprojevφ v jin²ch oddφlech. DalÜφ v²hodou je lepÜφ p°ehlednost - rozd∞lenφ jednoho disku na vφce oddφl∙ umo₧≥uje odd∞lit takΘ jejich obsah, nap°φklad programy od datov²ch soubor∙ apod. Zde je ovÜem t°eba up°esnit, ₧e Φlen∞nφ disku na oddφly nenφ totΘ₧, co rozd∞lenφ disku na vφce logick²ch jednotek, jak to umo₧≥uje nap °φklad prßv∞ MS-DOS. Obvyklß praxe u poΦφtaΦ∙ PC s jedin²m pevn²m diskem je toti₧ takovß, ₧e tento pevn² disk se rozd∞lφ na dva oddφly, tzv. primßrnφ oddφl (primary DOS partition), kter² se v∙Φi u₧ivateli "tvß°φ" jako jednotka C:, a na druh² oddφl, tzv. rozÜφ°en² (extended DOS partition), kter² se ovÜem u₧ivateli m∙₧e jevit jako n∞kolik logick²ch jednotek - D:, E: ... - podle toho, jak si u₧ivatel sßm zadß p°i rozd∞lovßnφ pevnΘho disku na oddφly pomocφ utility FDISK.


zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ Φlßnek | nßsledujφcφ Φlßnek
Tento Φlßnek m∙₧e b²t voln∞ Üφ°en, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm