VyÜlo v t²denφku: COMPUTERWORLD
╚φslo:45/92
RoΦnφk:1992
Rubrika/kategorie: Co (ne)najdete ve slovnφku

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ Φlßnek | nßsledujφcφ Φlßnek

Ji°φ Peterka

Duplex, Simplex

AΦkoli to mnohdy tak nevypadß, zvlßÜt∞ v dneÜnφ Praze, jsou jednosm∞rnΘ ulice urΦenΘ k tomu, aby se jimi jezdilo jen v jednom sm∞ru. NejΦast∞ji proto, ₧e jsou p°φliÜ ·zkΘ, ne₧ aby v nich mohla auta jezdit proti sob∞. V∞tÜina ulic a silnic je ale dostateΦn∞ Üirok²ch na to, aby umo₧≥ovaly souΦasn² provoz ob∞ma sm∞ry. Pouze ve vyjφmeΦn²ch p°φpadech, nap°φklad p°i z·₧enφ silnice kv∙li stavebnφm pracem, je nutnΘ postavit na oba konce semafory, a st°φdav∞ pouÜt∞t auta z·₧en²m mφstem v₧dy jen v jednom sm∞ru.

S analogick²mi situacemi se setkßvßme i v oblasti komunikacφ. Kdy₧ vßs nap°φklad televiznφ vysφlßnφ zaΦne op∞t zaplavovat infantilnφmi reklamami na nejr∙zn∞jÜφ pracφ prßÜky, mßte mo₧nost tento tok "informacφ" pouze zastavit (vypnutφm televize), ale nem∙₧ete jej obrßtit a °φci do televiznφho studia, co si o ·rovni jejich reklam myslφte. Jde toti₧ o jednosm∞rn² tok informacφ, kter² je analogiφ jednosm∞rnΘ ulice, a oznaΦuje se p°φvlastkem simplexnφ (simplex). Ve sv∞t∞ poΦφtaΦ∙ si tento p°φvlastek zaslou₧φ nap°φklad vzßjemnß komunikace poΦφtaΦe s tiskßrnou, kde takΘ dochßzφ jen k jednostrannΘmu toku dat z poΦφtaΦe do tiskßrny.

Analogiφ rozkopanΘ ulice s provozem °φzen²m semafory je pak takov² zp∙sob komunikace, p°i kterΘm sice informace mohou proudit ob∞ma sm∞ry, ale nikoli souΦasn∞. P°φkladem m∙₧e b²t rozhovor dvou zdvo°il²ch lidφ, kte°φ si vzßjemn∞ neskßΦφ do °eΦi, nebo provoz obΦansk²ch radiostanic (tzv. walkie-talkie), u kter²ch kdy₧ chcete mluvit, musφte dr₧et zmßΦknutΘ p°φsluÜnΘ tlaΦφtko, aby vßs druhß strana slyÜela - vy vÜak v tΘ dob∞ zase neslyÜφte druhou stranu. Takov²to zp∙sob komunikace se oznaΦuje jako poloviΦnφ duplex (half duplex). Pou₧φvß jej nap°φklad procesor ke komunikaci s operaΦnφ pam∞tφ, prost°ednictvφm datovΘ sb∞rnice - ta je v₧dy "pr∙chozφ" jen jednφm sm∞rem, nikdy ob∞ma souΦasn∞. Okam₧it² sm∞r p°enosu se zde samoz°ejm∞ ne°φdφ maΦkßnφm knoflφk∙ (jako u radiostanic), ale vhodn²mi °φdφcφmi signßly.

Obdobou silnice s obousm∞rn²m provozem je pak takov² zp∙sob komunikace, p°i kterΘm data proudφ - Φi alespo≥ mohou proudit - ob∞ma sm∞ry souΦasn∞. Pak jde o duplexnφ komunikaci, n∞kdy oznaΦovanou takΘ jako pln∞ duplexnφ (full duplex), aby se zd∙raznila odliÜnost od poloviΦnφho duplexu (poloduplexu).

Komunikujφ-li spolu dva poΦφtaΦe, je zp∙sob jejich vzßjemnΘ komunikace determinovßn p°edevÜφm mo₧nostmi jejich propojenφ. Zßle₧φ tedy hlavn∞ na tom, zda je toto jejich propojenφ svou povahou duplexnφ, nebo jen poloduplexnφ. Nap°φklad v lokßlnφ sφti typu Ethernet m∙₧e v₧dy vysφlat data jen jeden uzel, a je zde tedy mo₧nß jen poloduplexnφ komunikace dvou uzlov²ch poΦφtaΦ∙. Spojφme-li naopak dva poΦφtaΦe vhodn²m sΘriov²m kabelem (zapojen²m jako tzv. nulov² modem, viz minule), umo₧≥uje toto jejich propojenφ pln∞ duplexnφ zp∙sob komunikace. Podobn∞ je tomu i v p°φpad∞, budou-li dva poΦφtaΦe propojeny prost°ednictvφm modem∙ - ty dneÜnφ umo₧≥ujφ pln∞ duplexnφ p°enosy i po b∞₧n²ch telefonnφch linkßch.

Termφny "duplex" (resp. full duplex) a "poloviΦnφ duplex" (half duplex) se vÜak pou₧φvajφ i v pon∞kud jinΘ souvislosti. P°edstavme si nap°φklad b∞₧n² poΦφtaΦ PC, kter² se prost°ednictvφm modemu a telefonnφ sφt∞ napojφ na jin² poΦφtaΦ (t°eba na stanici BBS Computerworldu ?), a zaΦne vystupovat v roli terminßlu tohoto vzdßlenΘho poΦφtaΦe. Ka₧d² znak, kter² u₧ivatel na svΘm poΦφtaΦi zadß z klßvesnice, je p°edßvßn poΦφtaΦi vzdßlenΘmu. Otßzkou ovÜem je, kdo tento znak zobrazφ takΘ na obrazovce emulovanΘho terminßlu, aby u₧ivatel vid∞l, co vlastn∞ napsal. Bude-li ka₧d² znak, zadan² z klßvesnice, ihned zobrazovat u₧ivatel∙v poΦφtaΦ (p°esn∞ji: program, kter² z jeho poΦφtaΦe vytvß°φ emulovan² terminßl), jde o tzv. lokßlnφ echo (local echo). Alternativou je p°φpad, kdy je zadan² znak pouze odeslßn vzdßlenΘmu poΦφtaΦi, a ten jej pak zase poÜle zp∞t emulovanΘmu terminßlu k zobrazenφ. O "ozv∞nu" (echo) znaku se tak vlastn∞ starß vzdßlen² poΦφtaΦ. V∞tÜina emulaΦnφch program∙ umo₧≥uje u₧ivateli jednoduÜe p°epφnat mezi ob∞ma re₧imy - problΘm je ale v tom, ₧e tzv. lokßlnφ echo je t∞mito komunikaΦnφmi programy oznaΦovßno jako "poloviΦnφ duplex" (resp. half duplex), a opaΦnß alternativa je nabφzena jako "pln² duplex" (full duplex). Se zp∙sobem komunikace obou poΦφtaΦ∙ to ovÜem nemß mnoho spoleΦnΘho - emulovan² terminßl m∙₧e pou₧φvat tzv. lokßlnφ echo (resp. poloviΦnφ duplex), a p°esto komunikovat se vzdßlen²m poΦφtaΦem pln∞ duplexnφm zp∙sobem.


zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ Φlßnek | nßsledujφcφ Φlßnek
Tento Φlßnek m∙₧e b²t voln∞ Üφ°en, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm