VyÜlo v t²denφku: COMPUTERWORLD
╚φslo:43/92
RoΦnφk:1992
Rubrika/kategorie: Co (ne)najdete ve slovnφku

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ Φlßnek | nßsledujφcφ Φlßnek

Ji°φ Peterka

Nulov² modem

Je asi zcela p°irozenΘ a zßkonitΘ, ₧e ka₧d² obor lidskΘ Φinnosti si vytvß°φ svou vlastnφ, specifickou odbornou terminologii. Kdy₧ pak jeden obor p°ejφmß standardy, metody, postupy Φi jinΘ v²sledky druhΘho oboru, p°ebφrß s nimi obvykle i souvisejφcφ terminologii. Nejinak tomu bylo i v p°φpad∞ v²poΦetnφ techniky, kterß celou oblast sΘriov²ch komunikacφ vlastn∞ p°evzala od historicky starÜφho oboru telekomunikacφ a spoj∙.

LidΘ od spoj∙ jsou zvyklφ vyjad°ovat se v pojmech jako: ukonΦujφcφ za°φzenφ datovΘho okruhu (zkratkou UZD, anglicky: Data Communication Equipment, neboli DCE) Φi koncovΘ za°φzenφ p°enosu dat (zkratkou KZD, anglicky: Data Terminal Equipment, neboli DTE), a majφ tφm na mysli to, co se jinak oznaΦuje jako modem a terminßl (resp. modem a poΦφtaΦ).

Z oblasti spoj∙ pak pochßzφ i standardy, kterΘ specifikujφ rozhranφ mezi ukonΦujφcφm za°φzenφm datovΘho okruhu a koncov²m za°φzenφm p°enosu dat - spoja°i prominou: mezi modemem a poΦφtaΦem - tedy tΘm∞° identickΘ standardy RS-232-C a V.24. Ty pak byly p°evzaty i do "sv∞ta poΦφtaΦ∙", a jsou pou₧φvßny i v takov²ch aplikacφch, kterΘ s telekomunikacemi nemajφ mnoho spoleΦnΘho - nap°φklad pro p°ipojovßnφ r∙zn²ch perifernφch za°φzenφ (tiskßren, myÜφ, tablet∙ apod.) k poΦφtaΦ∙m, i pro vzßjemnΘ propojovßnφ dvojic poΦφtaΦ∙.

ProblΘm je ovÜem v tom, ₧e zmφn∞nΘ standardy poΦφtajφ se dv∞ma vzßjemn∞ odliÜn²mi za°φzenφ, kterΘ majφ odliÜn² vztah k jednotliv²ch signßl∙m (ve spoja°skΘ terminologii: obvod∙m) p°φsluÜnΘho rozhranφ: nap°φklad signßl, pojmenovan² TxD (Transmitted Data, resp. vysφlanß data) je z pohledu za°φzenφ KZD (tj. poΦφtaΦe Φi terminßlu) v²stupnφ, zatφmco z pohledu za°φzenφ UZD (tj. modemu) naopak vstupnφm signßlem. Analogicky je tomu i se signßlem RxD (Received Data, resp. p°ijφmanß data), a takΘ s dalÜφmi signßly, kterΘ slou₧φ k °φzenφ p°enosu.

Pokud tedy p°ipojujete k poΦφtaΦi modem, pot°ebujete k tomu takov² kabel, kter² vzßjemn∞ propojuje ty dvojice kontakt∙ na p°φsluÜn²ch konektorech, kterΘ jsou urΦeny pro tent²₧ signßl (nap°φklad na 25-v²vodovΘm konektoru tvaru D, tzv. Cannonu, je to v²vod Φ. 2 pro signßl TxD, a pro signßl RxD v²vod Φ. 3 ). N∞kdy je takov²to kabel oznaΦovßn takΘ jako "kabel 1:1".

Pokud ovÜem chcete propojit mezi sebou dva poΦφtaΦe (tj. dv∞ za°φzenφ KZD), musφte pou₧φt jinak zapojen² kabel. Ten musφ mj. propojovat signßly TxD a RxD mezi sebou k°φ₧em - tak aby to, co jeden poΦφtaΦ vysφlß jako signßl TxD, druh² p°ijφmal jako signßl RxD a naopak. ObdobnΘ "p°ek°φ₧enφ" je vÜak nutnΘ i pro dalÜφ °φdicφ signßly, pokud jsou pro vzßjemnou komunikaci obou poΦφtaΦ∙ pou₧φvßny. Takov²to kabel pak dφky svΘmu zapojenφ vytvß°φ ka₧dΘmu z obou p°ipojen²ch poΦφtaΦ∙ iluzi, ₧e pracuje s modemem (resp. se za°φzenφm UZD), zatφmco ve skuteΦnosti pracuje s jin²m poΦφtaΦem (tj. se za°φzenφm KZD). Zmφn∞n² kabel tφm vlastn∞ nahrazuje dvojici modem∙, p°es kterΘ by jinak byly oba poΦφtaΦe propojeny. Proto se takΘ takto zapojenΘmu kabelu °φkß nulov² modem (null modem). Musφte jej pou₧φt v₧dy, kdy₧ propojujete dv∞ za°φzenφ stejnΘho typu, tedy nejen dv∞ za°φzenφ KZD, ale takΘ v p°φpad∞ vzßjemnΘho propojovßnφ dvou za°φzenφ UZD.

U poΦφtaΦ∙ a modem∙ je tΘm∞° jistΘ, ₧e jsou po °ad∞ za°φzenφmi KZD, resp. UZD, ale jsou mo₧nΘ i v²jimky. Nejr∙zn∞jÜφ p°φdavnß za°φzenφ, kterß se k poΦφtaΦ∙m p°ipojujφ p°es sΘriovΘ rozhranφ, jsou obvykle za°φzenφmi UZD - jejich v²robci to ale v pr∙vodnφ dokumentaci systematicky tajφ. Jedin²m spolehliv²m zp∙sobem, jak zjistit, zda jde o za°φzenφ UZD Φi KZD, je podφvat se na zapojenφ p°φsluÜn²ch konektor∙ - je-li nap°φklad signßl TxD (u 25-v²vodovΘho konektoru na v²vodu Φ. 2) pro danΘ za°φzenφ vstupnφ, jde o za°φzenφ UZD, a pro jeho p°ipojenφ k poΦφtaΦi (kter² by m∞l b²t za°φzenφm KZD) pot°ebujete "kabel 1:1". V opaΦnΘm p°φpad∞ je vaÜe za°φzenφ za°φzenφm DTE, a pro jeho p°ipojenφ k jinΘmu za°φzenφ DTE pot°ebujete nulov² modem.


zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ Φlßnek | nßsledujφcφ Φlßnek
Tento Φlßnek m∙₧e b²t voln∞ Üφ°en, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm