VyÜlo v t²denφku:

Computerworld

╚φslo:41/92
RoΦnφk:1992
Rubrika/kategorie: Co (ne)najdete ve slovnφku

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ Φlßnek | nßsledujφcφ Φlßnek

Ji°φ Peterka

Male vs. female

S konektory je to t∞₧kΘ. Kdo se dnes mß vyznat v tΘ ohromnΘ zßplav∞ vÜelijak²ch Canon-∙, DIN-∙, konektor∙ BNC, SCSI, Centronics atd.? I kdy₧ si ale zjistφte p°esnΘ oznaΦenφ toho konektoru, kter² prßv∞ pot°ebujete, m∙₧e vßs p°i jeho shßn∞nφ potkat jeÜt∞ jedna zßsadnφ nep°φjemnost. Konektory jsou toti₧ v₧dy do pßru - ke ka₧dΘmu kusu existuje protikus. VÜichni to dob°e znßme nap°φklad z rozvodu elektrickΘ sφt∞ v domech. To, co je zabudovßno ve zdi (tj. zßsuvka) skuteΦn∞ vypadß jinak, ne₧ zakonΦenφ sφ¥ovΘ s≥∙ry elektrickΘho spot°ebiΦe (tzv. zßstrΦka). Rozdφl mezi nimi je ihned patrn² ji₧ z jejich oznaΦenφ: zßstrΦka se zastrkuje, do zßsuvky se zasouvß. Nebo ₧e by to bylo prßv∞ naopak - ₧e by se zßsuvka zasouvala a do zßstrΦky zastrkovalo? Sßm te∩ najednou nevφm, jak to vlastn∞ je.

Podobn∞ je tomu i s konektory, kterΘ se pou₧φvajφ v poΦφtaΦich. Nap°φklad pro p°ipojenφ modemu pot°ebujete kabel, kter² mß na jednom konci zßsuvku, a na druhΘm zßstrΦku. Tak₧e kdy₧ je pot°eba, staΦφ oba konce prohodit. HorÜφ je to ale v p°φpad∞, kdy₧ pot°ebujete kabel, zakonΦen² na obou stranßch konektorem ve stejnΘm provedenφ (tj. dv∞ma zßsuvkami, nebo naopak dv∞ma zßstrΦkami). Podle jednoho nepsanΘho (ale velmi pravdivΘho) zßkona dojde p°i shßn∞nφ takovΘhoto kabelu k nedorozumn∞nφ o tom, co je vlastn∞ zßsuvka a zßstrΦka, a vy si s nejv∞tÜφ pravd∞podobnostφ po°φdφte prßv∞ ten druh kabelu, kter² je pro vßs nepou₧iteln². Existuje v∙bec n∞jak² zp∙sob, jak jednoznaΦn∞ pojmenovat kus i protikus urΦitΘho konektoru tak, aby toto pojmenovßnφ bylo jednoznaΦnΘ a nep°ipouÜt∞lo ₧ßdnΘ mo₧nosti zßm∞ny?

Odbornß angliΦtina se s tφmto problΘmem vyrovnala velmi elegantn∞. Po obdobn²ch potφ₧φch s termφny jako "socket" (zßsuvka) resp. "plug" (zßstrΦka) dosp∞la k zßv∞ru, ₧e bude lepÜφ vychßzet z konstrukΦnφho provedenφ - z toho, zda konektor je vybaven kontaktnφmi kolφky (tzv. pin-y), nebo zda je naopak vybaven dutinkami, do kter²ch se zmφn∞nΘ kolφky zasouvajφ. Odsud pak byl jen mal² kr∙Φek k p°ipuÜt∞nφ toho, ₧e i konektory majφ sv∙j rod, resp. pohlavφ (anglicky: gender). Tφm vznikly konektory pohlavφ mu₧skΘho (male connectors) a konektory pohlavφ ₧enskΘho (female connectors). R∙znΘ redukce a p°izp∙sobovacφ Φleny, kterΘ majφ za ·kol m∞nit "pohlavφ" konektor∙, se pak oznaΦujφ jako "gender changers".

Ani Φesk² odborn² ₧argon vÜak nez∙stal v niΦem pozadu. Pouze mφsto pon∞kud t∞₧kopßdnΘho oznaΦenφ "mu₧sk² konektor" Φi "₧ensk² konektor" si pomohl nemΘn∞ v²sti₧n²mi pojmy "tatφnek" a "maminka".

Tak₧e nap°φklad paralelnφ rozhranφ poΦφtaΦ∙ PC je standardn∞ osazeno 25-v²vodov²m konektorem DB-25 (tzv. Cannon) v provedenφ "maminka". Chcete-li se na toto rozhranφ napojit, pot°ebujete kabel, zakonΦen² stejn²m typem konektoru v provedenφ "tatφnek". Naopak sΘriovΘ rozhranφ poΦφtaΦ∙ PC b²vß osazeno 9 nebo 25-v²vodov²m konektorem v provedenφ "tatφnek", tak₧e jako protikus pot°ebujete "maminku". JednoduchΘ, ne?


zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ Φlßnek | nßsledujφcφ Φlßnek
Tento Φlßnek m∙₧e b²t voln∞ Üφ°en, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm