VyÜlo v t²denφku: COMPUTERWORLD
╚φslo:39/92
RoΦnφk:1992
Rubrika/kategorie: Co (ne)najdete ve slovnφku

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ Φlßnek | nßsledujφcφ Φlßnek

Ji°φ Peterka

Interoperabilita

S interoperabilitou je to jako s mnoha v∞cmi v ₧ivot∞: dokud je mßme, ani si jejich existenci neuv∞domujeme, a zaΦφnßme si jich vÜφmat a₧ v okam₧iku, kdy o n∞ p°ichßzφme.

Kdy₧ si koupφte nov² elektrick² spot°ebiΦ, doma jej zapojφte do sφt∞ a zapnete, z°ejm∞ se nijak nepozastavφte nad tou bßjeΦnou skuteΦnostφ, ₧e si vßÜ spot°ebiΦ dob°e rozumφ se sφ¥ov²m rozvodem elekt°iny ve vaÜem byt∞. Nebo ₧e vßÜ fax si dokß₧e porozum∞t s jin²m faxem a₧ na druhΘm konci sv∞ta. I to jsou projevy interoperability.

Samotn² pojem "interoperabilita" je tak Üirok²m pojmem, ₧e se pou₧φvß v souvislosti snad se vÜφm mo₧n²m. Od modem∙ p°es sΘriovΘ a paralelnφ porty, tiskßrny, elektronickou poÜtu, aplikaΦnφ i systΘmov² software, hudebnφ nßstroje, telefony, a₧ po v²Üe citovanΘ faxy a elektrickΘ spot°ebiΦe obecn∞. P°esto₧e v r∙zn²ch souvislostech by bylo t°eba definovat interoperabilitu pon∞kud jinak, lze snad najφt spoleΦn² jmenovatel vÜech t∞chto definic: schopnost vzßjemn∞ si rozum∞t, vzßjemn∞ spolupracovat, dosßhnout vzßjemnΘ souΦinnosti.

V oblasti poΦφtaΦ∙ se pojem "interoperabilita" nejΦast∞ji pou₧φvß v souvislosti s mo₧nostφ vzßjemnΘ spoluprßce r∙zn²ch platforem - tedy nap°φklad k vyjßd°enφ toho, ₧e Unixovsk² poΦφtaΦ a na n∞m b∞₧φcφ aplikace dokß₧φ spolupracovat s aplikacφ, provozovanou na poΦφtaΦi PC s operaΦnφm systΘmem MS DOS. Je zde vÜak jeÜt∞ jeden problΘm, kter² je dob°e patrn² i na prßv∞ uvedenΘm p°φkladu. Interoperabilita se toti₧ m∙₧e t²kat r∙zn²ch ·rovnφ: fyzickΘho propojenφ obou nßmi zvolen²ch poΦφtaΦ∙, schopnosti sφ¥ovΘho softwaru na obou poΦφtaΦφch vzßjemn∞ si p°edßvat data (i kdy₧ zde by asi bylo p°esn∞jÜφ mluvit o konektivit∞), dßle schopnosti operaΦnφch systΘm∙ sdφlet si navzßjem svΘ zdroje (tedy nap°φklad mo₧nosti p°φstupu jednoho poΦφtaΦe k soubor∙m, nachßzejφcφm se na druhΘm poΦφtaΦi), a koneΦn∞ vzßjemnΘ souΦinnosti mezi aplikaΦnφmi programy - nap°φklad schopnosti dvou systΘm∙ elektronickΘ poÜty p°edßvat si jednotlivΘ zprßvy. Interoperabilita na vyÜÜφch ·rovnφch je samoz°ejm∞ podmφn∞na interoperabilitou na ·rovnφch ni₧Üφch.

Prost°edkem, jak interoperability na r∙zn²ch ·rovnφch dosßhnout, je pak p°esnΘ dodr₧ovßnφ spoleΦn²ch standard∙.

Jak je vid∞t, interoperabilita nenφ snadno definovateln²m pojmem. A to jsem se ani nepokouÜel p°elo₧it p∙vodnφ anglick² termφn "interoperability", jen jsem si jej poΦeÜtil. O p°eklad se vÜak ji₧ pokusili jinφ - zalistujete-li Anglicko-Φesk²m v²kladov²m slovnφkem v²poΦetnφ techniky (SNTL Praha, vydßnφ z roku 1990), najdete tam na stran∞ 109, ₧e "interoperability" znamenß v ΦeÜtin∞ "stykovou provozuschopnost", p°φpadn∞ "stykovou funkceschopnost". Mimochodem: nenapadß vßs n∞jak² vhodn∞jÜφ p°eklad do staroΦeÜtiny pro termφn "nekompatibilita"? Mn∞ se na jazyk po°ßd dere ono neodbytnΘ "stykovß nemohoucnost".


zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ Φlßnek | nßsledujφcφ Φlßnek
Tento Φlßnek m∙₧e b²t voln∞ Üφ°en, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm