VyÜlo v t²denφku: COMPUTERWORLD
╚φslo:10/92
RoΦnφk:1992
Rubrika/kategorie: Co je Φφm ... v poΦφtaΦov²ch sφtφch
Dφl:22

zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ dφl | nßsledujφcφ dφl

Ji°φ Peterka: Co je Φφm ... v poΦφtaΦov²ch sφtφch (22)

Kdo je kdo - ve sv∞t∞ standard∙

Mezinßrodnφ organizace, kterΘ se zab²vajφ tvorbou standard∙ (standard∙ de jure, viz minule), obvykle spadajφ do dvou kategoriφ - jsou to jednak organizace, vytvo°enΘ na zßklad∞ mezivlßdnφch dohod z·Φastn∞n²ch stßt∙, a jednak dobrovolnΘ organizace, vytvo°enΘ na jinΘm zßklad∞. V oblasti poΦφtaΦov²ch sφtφ jde p°edevÜφm o dv∞ organizace - CCITT a ISO, po jednΘ z ka₧dΘ kategorie.

Pro koordinaci telekomunikacφ v celosv∞tovΘm m∞°φtku byla v rßmci OSN vytvo°ena Mezinßrodnφ telekomunikaΦnφ unie (ITU - International Telecommunications Union) jako odbornß mezinßrodnφ organizace. Mß t°i slo₧ky - dv∞ se zab²vajφ oblastφ rozhlasovΘho a televiznφho vysφlßnφ, zatφmco t°etφ mß na starosti otßzky telefonie a komunikaΦnφch systΘm∙ pro p°enos dat. Touto t°etφ slo₧kou je Mezinßrodnφ poradnφ sbor pro telegraf a telefon, znßm∞jÜφ spφÜe pod zkratkou CCITT (CommitΘ Consultatif International de TΘlegraphique et TΘlΘphonique).

╚leny CCITT jsou p°edevÜφm spojovΘ organizace, kterΘ v jednotliv²ch Φlensk²ch zemφch odpovφdajφ za oblast telekomunikacφ (a majφ na to vesm∞s ze zßkona monopol). V n∞kter²ch zemφch to jsou podniky °φzenΘ stßtem, v jin²ch zemφch to jsou p°φmo vlßdnφ instituce - oznaΦovanΘ souhrnnou zkratkou PTT (Post, Telegraph & Telephone). Krom∞ toho mohou b²t Φleny CCITT i dalÜφ organizace, ovÜem ji₧ bez hlasovacφho prßva.

Standardy, kterΘ organizace CCITT vydßvß, majφ formu doporuΦenφ (nikoli norem), a jsou schvalovßny na plenßrnφch zasedßnφch, kterß se konajφ jednou za Φty°i roky - z tohoto d∙vodu jsou jednotlivß doporuΦenφ vydßvßna ve Φty°let²ch cyklech (jubilejnφ desßtΘ plenßrnφ zasedßnφ se bude konat prßv∞ v letoÜnφm roce).

Skupina TematickΘ zam∞°enφ DoporuΦenφ
SG VII DatovΘ sφt∞ X.nnn
SG VIII Koncovß za°φzenφ telematick²ch slu₧eb S.nnn, T.nnn
SG IX Telegrafnφ sφt∞ a koncovß za°φzenφ R.nnn, W.nnn
SG XVII P°enos dat po telefonnφ sφti V.nnn
SG XVIII ╚φslicovΘ sφt∞ G.nnn
Tab. 22.1.: N∞kterΘ studijnφ skupiny CCITT
P°φpravou nßvrh∙ jednotliv²ch doporuΦenφ se v rßmci CCITT zab²vajφ tematicky zam∞°enΘ studijnφ skupiny (SG, Study Group). Vlastnφ doporuΦenφ CCITT se oznaΦujφ pφsmenem a Φφslem, p°iΦem₧ pφsmeno odpovφdß studijnφ skupin∞, kterß nßvrh doporuΦenφ p°ipravila, a tφm souΦasn∞ i tematickΘmu zam∞°enφ doporuΦenφ. P°ehled studijnφch skupin, relevantnφch pro oblast poΦφtaΦov²ch sφtφ, uvßdφ tabulka 21.1.

Mezi nejznßm∞jÜφ standardy v oblasti poΦφtaΦov²ch sφtφ, kterΘ pochßzφ od organizace CCITT, pat°φ nap°. doporuΦenφ X.25 pro ve°ejnΘ datovΘ sφt∞, doporuΦenφ V.21, V.22, V.22 bis a dalÜφ pro modemy atd.

Reprezentantem druhΘ skupiny standardizaΦnφch organizacφ nevlßdnφho charakteru je Mezinßrodnφ organizace pro standardizaci (ISO - International Standards Organization, formßln∞ sprßvn² nßzev vÜak znφ: International Organization for Standardization).

ISO je dobrovolnou nevlßdnφ organizacφ. Jejφmi Φleny jsou nßrodnφ organizace, zab²vajφcφ se standardizacφ v jednotliv²ch zemφch. SvΘ standardy vydßvß organizace ISO sice formßln∞ jako normy, ty vÜak stejn∞ jako doporuΦenφ CCITT nemusφ b²t pro jednotlivΘ ΦlenskΘ zem∞ zßvaznΘ. Jejich nedodr₧ovßnφ je ale spφÜe v²jimkou.

V rßmci organizace ISO existuje p°ibli₧n∞ 200 technick²ch komisφ (TC, Technical Committee), kterΘ se dßle Φlenφ na podkomise (SC, Subcommittees), kterΘ se sklßdajφ z pracovnφch skupin (WG, Workgroups).

Vlastnφ nßvrhy standard∙ jsou p°ipravovßny v pracovnφch skupinßch (WG), kterΘ nejprve vytvo°φ koncept nßvrhu (DP, Draft Proposal). Ten je rozdßn vÜem z·Φastn∞n²m organizacφm, kterΘ pak majφ Üest m∞sφc∙ na jeho p°ipomφnkovßnφ. Pokud koncept nßvrhu zφskß podporu sv²ch posuzovatel∙, je po zapracovßnφ p°ipomφnek vytvo°en koncept normy (DIS, Draft International Standard), kter² je op∞t rozdistribuovßn a stßvß se zßkladem pro hlasovßnφ o svΘm p°ijetφ. V p°φpad∞ ·sp∞chu pak vznikß norma (International Standard).

V oblasti poΦφtaΦov²ch sφtφ je snad nejznßm∞jÜφm standardem organizace ISO jejφ tzv. referenΦnφ model OSI (o kterΘm si budeme povφdat podrobn∞ji).

Oblast, kterou pokr²vajφ standardy resp. normy ISO, je velmi Üirokß, a zahrnuje i "nepoΦφtaΦovou" tematiku. V oblasti telekomunikacφ se p°ekr²vß se "sfΘrou zßjmu" CCITT - ob∞ organizace zde naÜt∞stφ dokß₧φ spolupracovat alespo≥ natolik, aby se vyhnuly existenci vzßjemn∞ nesluΦiteln²ch standard∙. Organizace ISO je dokonce Φlenem CCITT (ovÜem bez hlasovacφho prßva).

Velmi v²znamnΘ jsou ovÜem i n∞kterΘ nßrodnφ organizace, kterΘ se zab²vajφ standardizacφ v jednotliv²ch zemφch. V USA jsou takovΘto organizace hned t°i. Prvnφ je NIST (National Institute of Standards and Technology, d°φve NBS resp. National Bureau of Standards), kterß je ·Φelov²m orgßnem ministerstva obchodu USA, a vydßvß normy pro oblast p∙sobnosti federßlnφ vlßdy. V Evrop∞ znßm∞jÜφ je nevlßdnφ nev²d∞leΦnß organizace ANSI (American National Standards Institute), jejφmi₧ Φleny jsou v²robci, poskytovatelΘ spojov²ch slu₧eb a dalÜφ zainteresovanΘ organizace z USA. Organizace ANSI je reprezentantem USA v ISO, a mnohΘ ANSI standardy jsou organizacφ ISO p°ejφmßny a stßvajφ se mezinßrodnφmi standardy (tj. normami ISO). Nejznßm∞jÜφm standardem, kter² pochßzφ od organizace ANSI, je bezesporu znakov² k≤d ASCII.

T°etφ nßrodnφ standardizaΦnφ organizacφ v USA je EIA (Electronic Industries Assocation), sdru₧ujφcφ ve sv²ch °adßch p°edevÜφm v²robce za°φzenφ pro telekomunikace. Snad nejznßm∞jÜφm standardem, kter² pochßzφ od tΘto organizace, je standard RS-232-C pro seriovΘ rozhranφ mezi terminßlem a modemem, p°evzat² s minimßlnφmi ·pravami i jako standard CCITT pod oznaΦenφm V.24.

Standardy vÜak mohou pochßzet i od r∙zn²ch profesnφch sdru₧enφ. P°φkladem zde m∙₧e b²t presti₧nφ americkß spoleΦnost elektrotechnick²ch a elektronick²ch in₧en²r∙ IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers), kterß krom∞ vydßvßnφ odborn²ch Φasopis∙ a po°ßdßnφ konferencφ mß i vlastnφ orgßn, zab²vajφcφ se tvorbou standard∙. Pro oblast lokßlnφch poΦφtaΦov²ch sφtφ je z nich nejv²znamn∞jÜφ p°edevÜφm skupina standard∙ IEEE 802, p°evzatß i organizacφ ISO jako norma ISO 8802.


zp∞t do archivu Φlßnk∙ | rejst°φk | p°edchozφ dφl | nßsledujφcφ dφl
Tento Φlßnek m∙₧e b²t voln∞ Üφ°en, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm