Piotr Jaros urodzil sie w 1965 roku w Myslenicach. W latach 1983-89 studiowal w krakowskiej Akademii Sztuk Pieknych, w pracowni prof. Zbigniewa Grzybkowskiego. Po ukonczeniu studiow uprawial malarstwo, ktorego podstawowym tematem byly plany - rzuty poziome - budowli sakralnych pochodzacych z roznych okresow historycznych, przede wszystkim ze starozytnosci i sredniowiecza. Efektem byly swoiste "pejzaze archeologiczno-historyczne."
W latach 1990 - 93 przeszedl do aranzacji przestrzennych ("Podreczna apteczka lekow artysty" 1990, "Fotel, z ktorego rodzi sie fluid i przywiazanie" 1992) iáinstalacji polaczonych z wykonywaniem performances ("Narodziny oddechu" 1992, "Swiatynia duszy artysty" 1993). Prace z tego okresu w duzej mierze odnosily sie do "leczenia" i "uzdrawiania" sztuka, takze do roli artysty jako tego, ktory moze "leczyc", a przynajmniej probowac przezwyciezac wplyw cywilizacji niosacej chorobe i w konsekwencji, wedlug Jarosa, smierc ducha czy tez duszy wspolczesnego czlowieka.
W 1994 roku Jaros rozpoczal prace nad cyklem zatytuowanym "Umarmen". Na wystawie prezentowane sa prace z tego wlasnie cyklu. "Umarmen I" to czarnoá-ábiale fotografie, ktorym towazysza nagrania video z sesji zdjeciowych. "Umarmen II" to czarno-biale fotografie i realistyczne figury modeli, ktorzy pozowali do zdjec. "Triumf", ostatnia jak do tej pory praca z tego cyklu, to czarno-biale fotografie, nad ktorymi zawieszone sa szklane kule z rzezbami glow pozujacych do zdjec modeli, przypominajace glowy Wita Stwosza, i dwie figury w stylistyce manekinow.
Tym razem Jaros odnosi sie do problemow widzenia, widzenia fotograficznego, przedstawienia artystycznego, spraw zwiazanych z tozsamoscia plci i dwuznacznoscia takiej tozsamosci. Wydaje sie tez proponowac gre z ikonograficznymi wzorami okreslajacymi relacje pomiedzy ludzmi: pomiedzy mezczyzna a kobieta, kobieta a kobieta, mezczyzna a mezczyzna - wzorami interpretowanymi przez mlodych ludzi, tuz przed osiagnieciem przez nich dojrzalosci. Owe ikonograficzne wzory zaobserwowac mozna we wspolczesnych mediach (np. odciete glowy trzymane przez zolnierzy lub najemnikow, sceny z cwiczen z pilka z gimnastyki artysytycznej, portrety wyzszych ranga wojskowych), odnalezc w dawnych dzielach sztuki (np. pieta, Judyta z glowa Holofernesa) lub w roznej klasy filmach.

Marek Gozdziewski.

Centrum Sztuki Wspolczesnej, Zamek Ujazdowski
Al.Ujazdowskie 6, 00-461 Warszawa, Polska
tel: (48 2) 628 12 71-3, (48 2) 628 76 83
fax: (48 2) 628 95 50