MAGDALENA ABAKANOWICZ

Galeria 2

22 wrzesnia - 31 grudnia 1995

Wystawa Magdaleny Abakanowicz w Centrum Sztuki Wspolczesnej bedzie pierwsza od ponad 20 lat duza prezentacja tworczosci tej wybitnej artystki w Warszawie. Wystawa bedzie miala charakter przegladowy. Zostana na niej pokazane prace z ostatnich trzydziestu lat tworczosci, z ktorych szereg zostanie zaprezentowanych po raz pierwszy w Polsce. Beda to m.in. cykle rzezbiarskie Gry wojenne, Odwrocone; Hurma; w tym rowniez prace najnowsze, wykonane w 1994 i 1995 roku. (in english)

Magdalena Abakanowicz jest wybitna artystka, najbardziej znanym na swiecie - obok Krzysztofa Wodiczko i Romana Opalki - polskim tworca . Swiatowy rozglos zdobyly w polowie lat 60-tych jej tkaniny, slynne Abakany, prezentowane w licznych galeriach i muzeach Europy i Ameryki. Ich tryumfalny pochod przez wielkie galerie i muzea rozpoczal sie od Biennale w Sao Paulo w 1965 roku, na ktorym artystke nagrodzono glowna nagroda, Grand Prix.
Na wystawie w Centrum Sztuki Wspolczesnej zostana zaprezentowane wybrane Abakany, olbrzymie tkaniny o cechach rzezbiarskich i architektonicznych, ktore zrewolucjonizowaly pojecie tkaniny artystycznej i jej miejsca we wspolczesnej praktyce artystycznej.
Od poczatku lat 70-tych Abakanowicz rozpoczyna cykle prac rzezbiarskich, zazwyczaj przedstawiajacych postal ludzka lub wieksze grupy. Rzezby, wykonane z materialow organicznych - workow jutowych impregnowanych klejem i zywicami, a takze odlewane w metalu - przedstawiaja czlowieka, ludzkie cialo, stanowiac uniwersalne metafory dotyczace kondycji ludzkiej.

"Od liny i tkanego reliefu do kraglych, wypelnionych jakby rozrastajaca sie tkanka workow skladajacych sie na Embriologie; od szeregow bezglowych skorup ludzkiego tulowia z nasyconych zywica struktur workowych po rzedy czaszek wielkich, nieokreslonych zwierzat z brazu; od kregow kamiennych ustawionych pionowo szeregiem po klatki ze stali i szkla zawierajace sarkofagi; wreszcie od serii Gier Wojennych z poziomo lezacych pni z ujetymi w metal konarami i korzeniami - po autoportrety z brazu z cyklu Inkarnacje... Tak rozciaga sie uniwersum realizacji rzezbiarskich Magdaleny Abakanowicz..."
pisze we wstepie do albumu Ryszard Stanislawski.

Od poczatku lat 60-tych prace Magdaleny Abakanowicz byly prezentowane na kilku kontynentach, na wielkich festiwalach sztuki (Sao Paulo, Biennale w Wenecji, Biennale w Sydney, Biennale Fuji w Japonii i in.) oraz na pokazach indywidualnych i grupowych w prestizowych muzeach i galeriach, takich jak Museum of Contemporary Art w Chicago, Malmo Kunsthal, Musee d'Art Moderne w Paryzu, CA PS1 w Nowym Jorku, Dallas Museum of Art i innych, oraz w licznych galeriach na calym swiecie. Jej prace znajduja sie w wielu kolekcjach muzealnych i prywatnych.
Ze wzgledu na charakter tworczosci artystki, tematyke, ktora podejmuje, niezwykle bliska doznaniom czlowieka, wystawa Magdaleny Abakanowicz jest duzym wydarzeniem artystycznym w Polsce. Nie bez znaczenia pozostaje oczywiscie fakt pierwszej po tak dlugim czasie duzej prezentacji jej tworczosci. Ze wzgledu na postal artystki, jej ogromny dorobek, ekspozycja jest rowniez przedsiewzieciem o duzym znaczeniu edukacyjnym. Wystawie w Centrum Sztuki Wspolczesnej bedzie towarzyszyl obszerny album w jezyku polskim omawiajacy tworczosc artystki (ktory zostanie wydany w pierwszej polowie pazdziernika) oraz folder.

Kuratorem wystawy jest Piotr Rypson.
Wspolpraca: Radoslaw Rozycki.

 

The Centre for Contemporary Art, Ujazdowski Castle
Al.Ujazdowskie 6, 00-461 Warsaw, Poland
tel: (48 2) 628 12 71-3, (48 2) 628 76 83
fax: (48 2) 628 95 50