KACYKO - www.telefon.pl
Data aktualizacji: 01.05.1999


AKUMULATORY


podstawowe wskaz≤wki

akumulatory niklowo-kadmowe (NiCd) i niklowo-wodorkowe (NiMH)

  • Przed pierwszym u┐yciem na│aduj akumulator do pe│na. Te pierwsze na│adowanie nie powinno siΩ w ┐adnym przepadku przedwcze╢nie przerywaµ - nawet je╢li trwa ono bardzo d│ugo - do 20 godzin (zamiast normalnych na przyk│ad 45 minut).
  • Zapewnij regularne roz│adowywanie akumulatora do ko±ca.
  • Przeprowadzaj regularne kuracje akumulatora. Co dwa-trzy miesi▒ce powiniene╢ dwa do trzech razy po sobie ca│kowicie do dna akumulator roz│adowaµ i z powrotem zatankowaµ. Spowoduje to od╢wie┐enie zasob≤w ┐yciowych biednego, codziennie przecie┐ wykorzystywanego akumulatora. Niekt≤re │adowarki sto│owe maj▒ zreszt▒ przycisk "roz│adowywanie", kt≤ry umo┐liwia roz│adowanie do ko±ca a potem od razu na│adowanie - wszystko automatycznie.
  • Nigdy nie na│adowywuj bardzo zimnego lub bardzo ciep│ego akumulatora. Daj szansΩ biednemu akumulatorowi siΩ do temperatury pokojowej sch│odziµ lub ogrzaµ.

akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion)

  • úadowanie akumulatora litowo-jonowego jest w du┐ym stopniu niekrytycznym procesem. Mo┐esz go do woli w dowolnej chwili │adowaµ. Jako, ┐e te akumulatory posiadaj▒ swoj▒ w│asn▒ elektronikΩ nie musisz sobie g│owy zawracaµ mo┐liwym prze│adowaniem.
  • Akumulatory litowo-jonowe musz▒ za to byµ przechowywane (jak s▒ nie u┐ywane) w stanie na│adowanym.
  • Je╢li kto╢ akumulator litowo-jonowy nie u┐ywa przez d│u┐szy czas to powienienon najp≤╝niej po dwunastu miesi▒cach go z powrotem na│adowaµ, w przeciwnym razie zepsuje siΩ on.
  • Chro± akumulatory litowo-jonowe przed gor▒cem. Je╢li s▒ one przechowywane w temperaturze ponad 60 stopni Celsjusza (na przyk│ad pod dzia│aniem bezpo╢rednim promieni s│onecznych w samochodzie) to trac▒ one trwale na pojemno╢ci.
  • Bezwarunkowo u┐ywaj tylko oryginalnych │adowarek. W przeciwnym przypadku elektronika zawarta w tych akumulatorach mo┐e zostaµ zniszczona.

wstΩp



Akumulatory i baterie s▒ kluczowymi elementami sk│adowymi w produktach telekomunikacji ruchomej. Bez nich wolno╢µ korzystania ze sprzΩtu jest dostΩpna tylko w pobli┐u nastΩpnej wtyczki zasilania sieciowego. S▒ one niezbΩdne nie tylko w telefonach kom≤rkowych ale te┐ w telefonach bezprzewodowych i notebookach.

Strona ta traktuje og≤lnie o akumulatorach - nie tylko w zastosowaniu do telekomunikacji.

DziΩki ponownie │adowalnym bateriom czyli akumulatorom, telekomunikacja ruchoma staje siΩ mo┐liwa. Rozw≤j i powszechne u┐ycie telekomunikacji ruchomej by│oby w og≤le nie mo┐liwe bez wydajnych i niezawodnych akumulator≤w. Przy niekt≤rych produktach to w│a╢nie akumulatory okre╢laj▒ pewne istotne ich cechy. Tylko dziΩki wydajnym, ma│ym i lekkim akumulatorom mo┐na by│o zrealizowaµ porΩczne ma│e telefony kom≤rkowe.

Ze wzglΩdu na mo┐liwo╢µ ponownego na│adowywania s▒ akumulatory przyjazne ╢rodowisku naturalnemu - w stosunku do bateri jednorazowego u┐ytku, kt≤re trzeba od razu wyrzucaµ. Ze wzglΩdu na ╢redni▒ ┐ywotno╢µ oko│o 1000 cykli │adowania nie ma praktycznie ┐adnej alternatywy do akumulator≤w. Ale przy coraz powszechniejszym u┐ywaniu akumulator≤w, staje siΩ coraz wa┐niejsze u┐ywanie w│a╢ciwych, przyjaznych ╢rodowisku, technologii, kt≤re opr≤cz d│ugiej ┐ywotno╢ci zapewniaj▒ te┐ bezproblemowe niszczenie zu┐ytych akumulator≤w, lub jeszcze lepiej - kt≤re zapewniaj▒ ich recycling. Przez g│≤wnych markowych producent≤w zosta│y opracowane ju┐ nawet do╢µ przekonuj▒ce strategie dotycz▒ce tego problemu.

Jednak aby utrzymaµ swoj▒ wydajno╢µ jako dostawcy pr▒du przez d│u┐szy czas potrzebuje ka┐dy akumulator odpowiedniej opieki. Przy │adowaniu i roz│adowywaniu trzeba zwracaµ uwagΩ na pewne rzeczy, r≤wnie┐ w│a╢ciwe przechowywanie i opieku±cze obchodzenie siΩ z nimi przyczynia siΩ do tego, ┐e przez d│ugi czas pe│ne rezerwy akumulator≤w mog▒ byµ wykorzystywane. Dlatego te┐ warto przeczytaµ tΩ stronΩ WWW i od czasu do czasu tu zagl▒daµ a┐eby zapewniµ swoim akumulatorom odpowiednie traktowanie i opiekΩ.

Oczywi╢cie akumulatory litowo-jonowe s▒ najlepsze - ale je╢li jaki╢ telefon je ma to nie oznacza ju┐, ┐e ten telefon jest lepszy od telefonu z innymi.

zasada dzia│ania



Akumulator jest to bateria, kt≤r▒ mo┐na ponownie na│adowaµ. W odr≤┐nieniu od na przyk│ad baterii alkalicznej, jak▒ siΩ na przyk│ad u┐ywa w walkmanie czy przeno╢nej lampce, i kt≤r▒ po roz│adowaniu mo┐na w najlepszym wypadku poddaµ recyclingowi. Obydwa nosniki - bateria i akumulator - przechowuj▒ energiΩ chemiczn▒, kt≤r▒ oddaj▒ z powrotem w postaci pr▒du. Decyduj▒ca r≤┐nica miΩdzy nimi polega na tym, ┐e bateria potrafi energiΩ tylko oddawaµ, a akumulator po roz│adowaniu mo┐e byµ do tysi▒ca razy ponownie na│adowany energi▒. Akumulatory dla telefon≤w kom≤rkowych sk│adaj▒ siΩ najczΩ╢ciej z kilku identycznych kom≤rek akumulatorowych, kt≤re s▒ umieszczone we wsp≤lnej obudowie i po│▒czone r≤wnolegle lub szeregowo.

Ka┐da kom≤rka akumulatorowa posiada jedn▒ dodatni▒ i jedn▒ ujemn▒ elektrodΩ. Odpowiednio do chemicznej zawarto╢ci elektrod nazywa siΩ ca│y akumulator. W akumulatorach niklowo-kadmowych, dodatnia elektroda sk│ada siΩ ze zwi▒zk≤w niklu a elektroda ujemna z kadmu. W akumulatorach niklowo-wodorkowych natomiast elektroda ujemna sk│ada siΩ ze stopu metalu gromadz▒cego wod≤r. W akumulatorach litowo-jonowych dodatnia elektroda jest metalotlenkiem litu, a ujemna jest elektrod▒ wΩglow▒, kt≤ra potrafi zmagazynowaµ jony litu.

NastΩpn▒ czΩ╢ci▒ akumulatora jest oddzielacz, kt≤ry tak izoluje obydwie elektrody, ┐e nie ma pomiΩdzy nimi ┐adnego kontaktu elektrycznego. W przeciwnym wypadku energia elektryczna zosta│aby oddana jako ciep│o. M≤wi siΩ w≤wczas o wewnΩtrznym zwarciu. Dla wewnΩtrznego wyr≤wnania │adunk≤w akumulator potrzebuje elektrolitu - p│ynu zawieraj▒cego s≤l przewodz▒c▒. Znajduje siΩ on w elektrodach i w oddzielaczu. W akumulatorach niklowych jest to │ug potasu, w akumulatorach litowo-jonowych jest to s≤l litu, kt≤ra jest rozpuszczona w organicznych ╢rodkach rozpuszczaj▒cych. Wymienione czΩ╢ci akumulatora s▒ odpowiedzialne za zachodz▒ce w nim procesy elektrochemiczne. Poza tym akumulator potrzebuje jeszcze pewnych czΩ╢ci mechanicznych takich jak naczynie kom≤rki czyli praktycznie rzecz bior▒c obudowΩ kom≤rki akumulatora, kt≤ra s│u┐y jednocze╢nie jako odprowadzenie ujemne lub te┐ przykrywkΩ kom≤rki, kt≤ra przejmuje funkcjΩ odprowadzenia dodatniego.

Przy akumulatorach niklowo-kadmowych i niklowo-wodorkowych elektroda ujemna jest wiΩksza ni┐ dodatnia. Rezerwa │adowania dba o to, ┐e wytworzony pod koniec procesu │adowania na elektrodzie dodatniej tlen, zostanie strawiony a┐eby unikn▒µ wzrostu ci╢nienia. R≤wnie┐ rezerwa roz│adowania jest konieczna, kt≤ra zapobiega utlenieniu siΩ elektrody ujemnej pod koniec roz│adowywania. Elektroda dodatnia okre╢la nawet u┐yteczn▒ pojemno╢µ kom≤rki akumulatora.

WiΩkszo╢µ ponownie │adowalnych kom≤rek jest budowana w postaci tak zwanych kom≤rek owijanych. U┐ywa siΩ do tego elektrody dodatniej z elektrod▒ ujemn▒ i z oddzielaczem w postaci rozci▒g│ej wstΩgi. Te wstΩgi zostaj▒ jedna na drugiej na│o┐one i owiniΩte. Zalet▒ tego typu budowy jest to, ┐e elektrody oferuj▒ w ten spos≤b najwiΩksz▒ mo┐liw▒ powierzchniΩ. Pozwala to na szczeg≤lnie kr≤tkie czasy │adowania i du┐e pr▒dy przy roz│adowywaniu. Obie te w│a╢ciwo╢ci polepszaj▒ wydajno╢µ akumulator≤w.

Ka┐da bateria i ka┐dy akumulator posiadaj▒ charakterystyczne napiΩcia kom≤rkowe. Wynika ono z r≤┐nicy naiΩcia miΩdzy materia│ami elektrod. Przy bateriach alkalicznych wynosi ono zawsze 1.5 V, przy akumulatorach niklowo-kadmowych i niklowo-wodorkowych wynosi ono 1.2 V. Akumulatory litowo-jonowe posiadaj▒ natomiast napiΩcie kom≤rkowe w wysoko╢ci od 3.6 do 3.8 V - wiΩc oko│o trzy razy wiΩksze ni┐ poprzednich. »eby na przyk│ad zast▒piµ kom≤rkΩ litowo-jonow▒ przez niklowo-wodorkow▒ lub niklowo-kadmow▒, potrzeba trzech zamiast jednej kom≤rek akumulatorowych.

Pod pojΩciem pojemno╢ci akumulatora rozumie siΩ zgromadzon▒ ilo╢µ │adunku. Jest to wiΩc wielko╢µ okre╢laj▒ca ile pr▒du mo┐e dany akumulator w jakim czasie oddaµ. WiΩc na przyk│ad akumulator o pojemno╢ci trzystu miliamperogodzin (mAh) mo┐e w ramach swojej obci▒┐alno╢ci oddawaµ przez jedn▒ godzinΩ pr▒d o wielko╢ci trzystu miliamper≤w lub te┐ przez dziesiΩµ godzin pr▒d o wielko╢ci trzydziestu miliamper≤w.

typy akumulator≤w

W produktach telekomunikacyjnych u┐ywa siΩ najczΩ╢ciej trzech typ≤w akumulator≤w. S▒ to: akumulatory niklowo-kadmowe (Ni-Cd), niklowo-wodorkowe (NiMH) oraz litowo-jonowe (Li-Ion). W telefonach bezprzewodowych najczΩ╢ciej s▒ u┐ywane akumulatory niklowo-kadmowe. W telefonach kom≤rkowych sytuacja wygl▒da nieco inaczej. Podczas gdy pierwsza generacja podrΩcznych telefon≤w kom≤rkowych u┐ywa│a wy│▒cznie akumulator≤w niklowo-kadmowych, s▒ one obecnie coraz szerzej wypierane przez bardziej wydajne akumulatory niklowo-wodorkowe i litowo-jonowe. Z wykorzystaniem nowych technologii mo┐na w tej samej objΩto╢ci zgromadziµ istotnie wiΩcej energii. W zwi▒zku z tym nie tylko mo┐na konstruowaµ akumulatory mniejsze i l┐ejsze lecz r≤wnie┐ same aparaty mog▒ byµ bardziej porΩczne. Jednak pomimo zr≤┐nicowanej wytrzyma│o╢ci i gΩsto╢ci energii akumulatory w tych trzech kategoriach wykazuj▒ r≤wnie┐ inne r≤┐nice.

jak utrzymywaµ akumulator w dobrej kondycji



Zw│aszcza w przypadku akumulator≤w niklowo-kadmowych poni┐sze rady mog▒ okazaµ siΩ bardzo przydatne - wtedy akumulatory te mog▒ przez d│ugi czas zachowaµ pe│n▒ wydajno╢µ. W telefonach pracuj▒cych w cyfrowych standardach telefonii kom≤rkowej jednak najczΩ╢ciej u┐ywa siΩ akumulator≤w niklowo-wodorkowych i litowo-jonowych. R≤wnie┐ dla nich te porady mog▒ siΩ przydaµ.

  1. przed pierwszym u┐yciem na│adowaµ

    Tele fony kom≤rkowe s▒ zwykle dostarczane z czΩ╢ciowo na│adowanymi lub ca│kiem roz│adowanymi akumulatorami. Takie akumulatory musz▒ wpierw ca│kowicie zostaµ na│adowane. Te pierwsze │adowanie, niezale┐nie kt≤rego typu akumulatora, mo┐e zw│aszcza przy roz│adowanych akumulatorach trwaµ relatywnie d│ugo i nie powinno byµ przerywane.

  2. nie prze│adowywaµ akumulator≤w

    Dobre szybko-│adowarki sprawdzaj▒ jak pe│ny jest akumulator i wy│▒czaj▒ po zatankowaniu proces │adowania. W takich │adowarkach mo┐na z pe│nym zaufaniem trzymaµ akumulator nawet d│u┐szy czas. Przy │adowarkach z ma│ym pr▒dem │aduj▒cym powinien akumulator nie byµ nimi │adowany przez kilka dni.

  3. nie przegrzewaµ akumulator≤w

    Wszystkie akumulatory s▒ mniej lub bardziej wra┐liwe na temperaturΩ. Dlatego te┐, nigdy nie k│adz zimnego akumulatora do szybko-│adowarki lecz daj mu wpierw szansΩ ogrzania siΩ (lub ewentualnie ostudzenia) do temperatury pokojowej. Niekt≤re │adowarki sprawdzaj▒ temperaturΩ akumulatora i nie pozwalaj▒ przy niskich lub wysokich temperaturach na szybko-│adowanie.

  4. trenuj tw≤j akumulator przez d│ugotrwa│e u┐ywanie

    Akumulatory potrzebuj▒ treningu, gdy┐ w przeciwnym wypadku staj▒ siΩ ospa│e i leniwe (kr≤tki czas pracy). Tylko wtedy kiedy akumulatory s▒ u┐ywane w d│ogotrwa│ych okresach oczekiwania lub d│ugich rozmowach zachowuj▒ one swoj▒ wydajno╢µ. Najlepie u┐ywaj telefonu bez do│adowywania dop≤ty dop≤ki pipcz▒cem dzwiΩkiem da ci on znaµ, ┐e ju┐ pr▒d mu siΩ ko±czy. Dopiero wtedy │aduj akumulator. »eby nie popa╢µ w g│≤d energetyczny (ten akumulator siΩ sko±czy│ a trzeba rozmawiaµ) zaopatrz siΩ w akumulator zastΩpczy - czyli drugi akumulator na wymianΩ.

  5. dla niklowo-kadmowych stosuj cykl dnia i nocy

    Dla akumulator≤w niklowo-kadmowych zaleca siΩ nastΩpuj▒cy cykl │adowania: tankujesz akumulator w nocy a przez ca│y dzie± u┐ywasz go bez │adowania (bez │adowarki czy to sto│owej czy te┐ podr≤┐nej). Wa┐ne s▒ w ka┐dym wypadku d│ugie cykle roz- i na│adowywania.

  6. je╢li akumulator ma kr≤tkie czasy pracy to zastosuj kuracjΩ akumulatora

    Je╢li telefon siΩ wy│▒cza po kr≤tkim czasie pracy pomo┐e tylko stanowcza kuracja: akumulator zatankowaµ do pe│na, akumulator do ko±ca roz│adowaµ (niekt≤re │adowarki maj▒ przycisk do roz│adowywania do ko±ca), znowu do pe│na na│adowaµ i znowu roz│adowaµ do ko±ca. Za ka┐dym takim przebiegiem polepsza siΩ pojemno╢µ akumulatora. Je╢li mimo tej kuracji akumulator nadal jest w stanie poprzednim - kuracja nie pomog│a - to jest on ostatecznie zu┐yty i musi zostaµ wymieniony.

  7. u┐ywaj wszystkich funkcji oszczΩdzaj▒cych energiΩ dostΩpnych w telefonie kom≤rkowym

    Jak wiadomo najnowsze generacje telefon≤w GSM s▒ wykonywane w technologii trzywoltowej co umo┐liwia du┐e zaoszczΩdzanie energii. Niemniej jednak ju┐ telefony wcze╢niejszych generacji s▒ wyposa┐ane w Discontinous Transmission Exchange = DTX), kt≤re nale┐y, je╢li jest dostΩpne, aktywowaµ. Jest to nieci▒g│a wymiana transmisji - funkcja, kt≤ra oszczΩdza akumulator poprzez przerwy. Rozpoznawanie aktywno╢ci rozm≤w w telefonie kontroluje po│▒czenie telefoniczne i wykrywa chwile w kt≤rych nikt nic nie m≤wi lub gdy tylko jedna strona m≤wi. W czasie tych przerw nadajnik telefonu zostaje praktycznie wy│▒czany. Jak tylko zaczyna siΩ m≤wiµ to telefon w│▒cza od razu nadajnik. Czasy rozm≤w i gotowo╢ci mo┐na w ten spos≤b wyd│u┐yµ o 40 procent.


co trzeba wiedzieµ o akumulatorach zastΩpczych


Jednym z podstawowych zalece± praktycznych dotycz▒cych u┐ywania podrΩcznych telefon≤w kom≤rkowych jest to, kt≤re m≤wi, ┐e opr≤cz akumulatora, kt≤ry otrzymuje siΩ wraz z aparatem powinno siΩ zakupiµ akumulator zastΩpczy - czyli drugi akumulator do telefonu. DziΩki akumulatorowi zastΩpczemu mo┐na unikn▒µ nie po┐▒danej sytuacji w kt≤rej to ko±czy nam siΩ akumulator a nie mo┐emy lub nie chcemy ze wzglΩdu na sytuacjΩ wk│adaµ go lub telefonu do │adowarki. Posiadanie akumulatora zastΩpczego rozwi▒zuje ten problem. Akumulator zastΩpczy mo┐e te┐ byµ o zwiΩkszonej w stosunku do standardowej pojemno╢ci - przydaje siΩ to w podr≤┐ach zw│aszcza.

Kto chce zakupiµ akumulator zastΩpczy ma problem: kupiµ akumulator od producenta telefonu (z symbolem producenta telefonu) czy te┐ od innej firmy. Istnieje wielu producent≤w akumulator≤w i akcesori≤w, kt≤re w swojej ofercie maj▒ akumulatory pasuj▒ce do bie┐▒cych modeli telefon≤w kom≤rkowych. W instrukcji u┐ytkowania telefonu producenci zwykle zalecaj▒ u┐ywanie tylko firmowych akumulator≤w. Nie znaczy to jednak, ┐e niezale┐ni producenci musz▒ byµ og≤lnie gorsi. Czasami mog▒ byµ trochΩ lepsi a na pewno ta±si.

Mo┐na wiΩc spokojnie stwierdziµ, ┐e r≤wnie┐ producenci nie produkuj▒cy telefon≤w kom≤rkowych maj▒ dobre akumulatory. Tylko niekt≤rzy producenci kom≤rkowych aparat≤w telefonicznych robi▒ je sami - z regu│y kupuj▒ oni akumulatory u wyspecjalizowanych w nich firm. Nie tylko gorsze mog▒ byµ takie akumulatory - wrΩcz przeciwnie: dostΩpne s▒ akumulatory od nie-producent≤w telefon≤w, kt≤re maj▒ lepsze osi▒gi ni┐ akumulatory seryjne i lepsz▒ jako╢µ wykonania.

Z drugiej strony nie ka┐dy akumulator pochodzi od ekspert≤w akumulatorowych czyli wyspecjalizowanej w niej firmy na wysokim poziomie. Niekt≤rzy dostawcy akcesori≤w do telefon≤w kom≤rkowych zlecaj▒ produkcjΩ firmom z Azji Wschodniej, a tam czasami akumulatory te budowane s▒ z najta±szych czΩ╢ci.

Na pierwszy rzut oka te niskiej jako╢ci akumulatory trudno jest odr≤┐niµ od wysokojako╢ciowych wyrob≤w. S▒ jednak pewne rzeczy na kt≤re powiniene╢ uwa┐aµ i odpowiednio wypytywaµ sprzedawcΩ.

Jako╢µ ukazuje siΩ w szczeg≤│ach. Tak wiΩc warto╢ciowe akumulatory posiadaj▒ zabezpieczenie przeciwzwarciowe - przy transportowaniu akumulatora mo┐e zawsze przy nie uwadze wyst▒piµ jego zwarcie, kt≤re mog│oby by go uszkodziµ (zalecam trzymanie akumulatora zastΩpczego w torebce foliowej). Dalej takie akumulatory powinny posiadaµ termostat, kt≤ry strze┐e temperatury akumulatora i przy przegrzewaniu przerywa proces │adowania, ┐eby unikn▒µ prze│adowania. Dalej takie akumulatory powinny posiadaµ odporn▒ na pΩkniΩcia obudowΩ, zbudowan▒ z odpornego na uderzenia, nie palnego tworzywa sztucznego. Akumulatory w telefonach kom≤rkowych stanowi▒ zwykle czΩ╢µ obudowy i nie s▒ chowane w jej wnΩtrzu - ma to znaczenie o tyle, ┐e dotykaj▒c telefonu dotyka siΩ te┐ akumulatora a wiadomo, ┐e niekt≤re plastyki nie s▒ przyjemne w dotyku.

Nale┐y jednak zwracaµ uwagΩ nie tylko na zewnΩtrzn▒ odporno╢µ na ciep│o. Przyk│adowo w samochodzie akumulatory mog▒ byµ poddane dzia│aniu wysokiej temperatury. Je╢li wewn▒trz akumulatora poszczeg≤lne kom≤rki akumulatorowe s▒ zamontowane materia│em podatnym na temperatury mo┐e to doprowadziµ do roz│o┐enia ca│ej struktury i wskutek tego do do uszkodzenia akumulatora i elektroniki.

Na rysunku powy┐ej widaµ polyswitch w wysokojako╢ciowym akumulatorze, kt≤ry zapobiega niebezpiecznym skutkom zwarcia, kt≤re mo┐e byµ spowodowane na przyk│ad kontaktem z pΩkiem kluczy w kieszeni.

Termostat pokazany na powy┐szym rysunku dba o to, ┐e uszkodzone │adowarki nie mog▒ przegrzaµ akumulatora.

W tanim akumulatorze:

okablowanie le┐y w nieporz▒dku, kom≤rki akumulatorowe s▒ przymocowywane najczΩ╢ciej nie odporn▒ na ciep│o ta╢m▒ klej▒c▒.

Akumulator wysokojako╢ciowy:

odr≤┐nia siΩ ju┐ w jako╢ci wykonania. Zamiast ta╢my klej▒cej u┐yto specjalny odporny na ciep│o klej. Okablowanie sk│ada siΩ z elastycznej blachy i nie mo┐e siΩ rozerwaµ.

efekt pamiΩciowy

Efekt pamiΩciowy wystΩpuje tylko przy akumulatorach niklowo-kadmowych. Techniczne uzasadnienie: je╢li akumulatory niklowo-kadmowe do│adowywujesz zanim zostan▒ one ca│kowicie opr≤┐nione to powstaj▒ na elektrodzie ma│e kryszta│y. Przy wielokrotnym powtarzaniu takiego do│adowywania kryszta│y te grupuj▒ siΩ i tworz▒ warstwΩ, kt≤ra bΩdzie coraz to grubsza. DostΩpna z akumulatora energia zmniejsza siΩ przez to coraz bardziej, akumulator traci swoj▒ wydajno╢µ. »eby unikn▒µ efektu pamiΩciowego musz▒ byµ akumulatory niklowo-kadmowe przed ka┐dym │adowaniem roz│adowane.

Przyjrzyjmy siΩ efektowi pamiΩciowemu na wykresie pomiarowym:

Typowe roz│adowanie akumulatora obci▒┐onego efektem pamiΩciowym (linia ci▒g│a) zaczyna siΩ dok│adnie tak samo jak akumulatora "zdrowego" (linia przerywana). Jednak napiΩcie elektryczne U w "akumulatorze pamiΩciowym" opada wcze╢niej gwa│townie poni┐ej warto╢ci tak zwanego napiΩcia od│▒czania (linia pozioma). Telefon wy│▒cza siΩ zatem ju┐ w punkcie czasowym t_2. Zdrowy akumulator wytrzyma│by z tym samym napiΩciem do punktu czasowego t_1. Stracone przez efekt pamiΩciowy napiΩcie │adowania ( r≤┐nica napiΩµ U_D) wynosi zatem a┐ do 300 mV.

efekt leniwej baterii


Efekt leniwej baterii jest jednym z wielu powod≤w, kt≤ry prowadzi do zmniejszenia pojemno╢ci. Mo┐e on wystΩpowaµ przy wszystkich ponownie │adowalnych systemach. Dochodzi tu, tak jak przy efekcie pamiΩciowym, do kr≤tszego czasu roz│adowania, spowodowanego obni┐eniem napiΩcia │aduj▒cego. NapiΩcie to wprawdzie obni┐a siΩ tylko o 20 do 80 mV. Temu efektowi mo┐na zapobiegaµ w ten spos≤b, ┐e tw≤j akumulator od czasu do czasu (np. raz na tydzie±) ca│kowicie roz│adujesz (niekt≤re │adowarki maj▒ przycisk "pe│ne roz│adowanie") i ponownie na│adujesz. W przeciwie±stwie do efektu pamiΩciowego efekt leniwej baterii nie szkodzi jednak akumulatorowi. Poprzez "cykle" - czyli pe│ne roz│adowania i ponowne na│adowania daje siΩ ca│kowit▒ wydajno╢µ akumulatora ponownie odzyskaµ.

Przyjrzyjmy siΩ efektowi leniwej baterii na wykresie pomiarowym:

W przeciwie±stwie do efektu pamiΩciowego krzywa "leniwego" akumulatora przebiega w przybli┐eniu r≤wnolegle do krzywej akumulatora o pe│nej funkcji przechowywania energii. Wprawdzie napiΩcie opada ju┐ na pocz▒tku roz│adowania trochΩ szybciej. Jednak ju┐ po kr≤tkim czasie przebieg krzywej a┐ do osi▒gniΩcia napiΩcia od│▒czania wygl▒da normalnie. Niemniej jednak w rezultacie telefon od│▒cza siΩ trochΩ wcze╢niej ni┐ zwykle. R≤┐nica miΩdzy t_1 i t_2 jest jednak ca│kiem ma│a. Tak┐e stracone napiΩcie wynosi z regu│y tylko od 20 do 80 mV.

w│a╢ciwa │adowarka


Dla zachowania d│ugotrwa│ej wydajno╢ci akumulatora jako╢µ │adowarki gra du┐▒ rolΩ. W ko±cu akumulatory mo┐na powa┐nie uszkadzaµ nie tylko poprzez sta│e przedwczesne do│adowywania lecz r≤wnie┐ przez prze│adowywania. Kto ma akumulator litowo-jonowy nie ma siΩ co martwiµ: te akumulatory posiadaj▒ w│asn▒ aktywn▒ elektronikΩ │adowania, kt≤ra sama przerywa przebieg │adowania kiedy akumulator jest pe│ny. Natomiast posiadacze akumulator≤w niklowo-kadmowych i niklowo-wodorkowych powinni r≤wnie┐ przy │adowarce uwa┐aµ na to, ┐eby akumulatory nie zosta│y uszkodzone. Wprawdzie wiΩkszo╢µ firmowych │adowarek posiada odpowiedni▒ elektronikΩ wy│▒czaj▒c▒ │adowanie (to nie jest oczywiste i automatyczne !) to jednak elektronika ta mo┐e czasami zawodziµ i nie pracowaµ jak siΩ tego oczekuje co mo┐e w takim przypadku doprowadziµ do uszkodzenia akumulatora.

Przy powolnym │adowaniu nie ma niebezpiecze±stwa. Og≤lnie powinny akumulatory byµ dop≤ty │adowane dop≤ki s▒ pe│ne. Gdy akumulator osi▒ga swoj▒ pojemno╢µ znamionow▒ (potocznie: "jest pe│ny") i jest mimo to dalej │adowany to kom≤rki akumulatorowe siΩ ogrzewaj▒ i mog▒ ulec uszkodzeniu. »eby tego unikn▒µ │adowarki posiadaj▒ uk│ady od│▒czaj▒ce.

Og≤lnie mo┐na rozr≤┐niµ dwie r≤┐ne techniki │adowania. Tak zwane │adowanie normalne trwa dwana╢cie godzin lub wiΩcej, podczas gdy │adowanie szybkie potrafi trwaµ na przyk│ad jedn▒ godzinΩ lub 45 minut. R≤┐nica pomiΩdzy oboma technikami polega na tym, ┐e przy │adowaniu szybkim │adowarka u┐ywa do │adowania wiΩkszΩgo pr▒du.

W przeciwie±stwie do szeroko rozpowszechnionych uprzedze± │adowanie szybkie nie szkodzi akumulatorowi. Oczywi╢cie pod warunkiem, ┐e elektronika od│▒czaj▒ca dzia│a na czas. Czym szybsze jest │adowanie tym precyzyjniej musi dzia│aµ te zabezpieczenie przed prze│adowaniem. Z drugiej strony oznacza to, ┐e akumulatory, kt≤re │adowane s▒ wolno - ma│ym pr▒dem - nie maj▒ problemu gdy zostan▒ kilka godzin prze│adowane. Przy "dziesiΩciogodzinnym pr▒dzie" - a wiΩc pr▒dzie │adowania, kt≤ry wynosi tylko jedn▒ dziesi▒t▒ pojemno╢ci akumulatora, mo┐e byµ on do 100 godzin prze│adowany bez wyst▒pienia szk≤d. Takie │adowarki spotyka siΩ jednak raczej przy telefonach bezprzewodowych ni┐ przy telefonach kom≤rkowych. W takim przypadku praktycznie nie wystΩpuje niebezpiecze±stwo prze│adowania. Takie │adowarki posiadaj▒ czΩsto prosty timer, kt≤ry wy│▒cza przebieg │adowania po pewnym ustalonym czasie w ramach tego du┐ego zakresu tolerancji - tak, ┐e akumulator jest ca│kowicie na│adowany ale nie prze│adowany szkodliwie.

Inaczej wygl▒da sytuacja w szybko│adowarkach, takich jak to najczΩ╢ciej wystΩpuj▒ przy podrΩcznych telefonach kom≤rkowych. Przebieg │adowania trwa tutaj czΩsto jedn▒ a g≤ra dwie godziny. U┐ywane pr▒dy │adowania s▒ tak mocne, ┐e akumulatorowi w og≤le nie wolno byµ prze│adowywanym. Z tego te┐ wzlgΩdu jest wa┐nym by szybko│adowarka posiada│a odpowiednio zaawansowan▒ i pewn▒ (tak▒ na kt≤rej mo┐na polegaµ) elektronikΩ.

Uk│ady od│▒czaj▒ce u┐ywaj▒ najczΩ╢ciej te trzy techniki: Co powinna posiadaµ dobra │adowarka





Dodatkowo zaleca siΩ korzystanie z │adowarek sto│owych. Maj▒ one zwykle po│▒czenie poprzez zewnΩtrzne styki w telefonie - bez wk│adania wtyczki do gniazdka w telefonie tak jak to jest w │adowarkach podr≤┐nych. Zdarza siΩ, ┐e mocno u┐ywane telefony kom≤rkowe maj▒ ob│aman▒ blaszkΩ w gniazdku │aduj▒cym poprzez czΩste u┐ywanie │adowarki podr≤┐nej. úadowarka podr≤┐na pozwala unikn▒µ takich uszkodze±.

co trzeba wiedzieµ o akumulatorach


úadowanie



Technika



Wydajno╢µ



Przechowywanie


© 1996-97 jpzr

© Copyright 1999 by KACYKO All rights reserved.