bikeBoard - najwiΩkszy polski magazyn rowerowy
Powr≤t do strony g│≤wnej Co nowego na stronach bikeBoardu? Wszelkie porady: techniczne, treningowe... Testy rower≤w, osprzΩtu, innego szpeju Sport: zawody, wywiady z zawodnikami, DH, BMX Turystyka: trasy, opowie╢ci z wypraw R≤┐no╢ci, czyli to, co nie pasowa│o gdzie indziej Archiwalne numery bikeBoardu Odsy│acze do innych stron rowerowych Strefa Wolnego Handlu

Turystyka

Polskie wertepy

Polskie wertepy: Beskid ªl▒ski

Podjazd na Klimczok Ca│y Beskid ªl▒ski bardzo dobrze nadaje siΩ do jazdy na rowerze g≤rskim. Wiele jest r≤┐nego rodzaju dr≤g, wyprowadzaj▒cych na grzbiety lub szczyty. Mo┐na │atwo zdobyµ wysoko╢µ podje┐d┐aj▒c asfaltem lub kolejk▒ linow▒, a nastΩpnie jechaµ dalej w terenie. WiΩkszo╢µ szlak≤w jest przejezdnych, choµ przewa┐nie dobrze jest wiedzieµ, w kt≤r▒ stronΩ z nich korzystaµ - ╢cie┐ka bΩd▒ca ╢wietna do technicznego zjazdu mo┐e okazaµ siΩ nie do pokonania w g≤rΩ. Je┐d┐▒c po szlakach trzeba zachowaµ du┐▒ ostro┐no╢µ - w Beskidzie ªl▒skim praktycznie zawsze spotkacie turyst≤w pieszych. PamiΩtajcie - szlaki, kt≤re dzielimy z pieszymi nie s▒ trasami do trenowania downhillu! Beskid ªl▒ski oferuje na szczΩ╢cie sporo nieoznakowanych dr≤g i ╢cie┐ek, na kt≤rych mo┐na czuµ siΩ swobodnie. Trudno╢µ tras zale┐y oczywi╢cie od tego, jak je zaplanujemy - mo┐na poje╝dziµ kr≤tko i │atwo lub skatowaµ siΩ na 90-kilometrowej trasie po g≤rach. W terenie nale┐y spodziewaµ siΩ du┐ej liczby kamieni i czΩsto spotykanych korzeni. G│adkich ╢cie┐ek jest stosunkowo niewiele. Je┐eli wiΩc nie macie amortyzatora, a planujecie go kupiµ, zr≤bcie to przed wyjazdem.

Po│o┐enie i dojazd

Beskid ªl▒ski jest najbardziej na zach≤d wysuniΩt▒ czΩ╢ci▒ polskich Karpat. W pewnym uproszczeniu mo┐na powiedzieµ, ┐e na wschodzie ogranicza go dolina So│y, na po│udniu i zachodzie granica ze S│owacj▒ i Czechami, za╢ na p≤│nocy drogi z »ywca do Bielska-Bia│ej i z Bielska-Bia│ej do Cieszyna. Najwa┐niejsze miejscowo╢ci to Bielsko-Bia│a, Skocz≤w, Ustro±, Wis│a, Szczyrk, Brenna, Istebna i Koniak≤w. Z dotarciem do nich nie ma ┐adnych problem≤w. CzΩste po│▒czenia kolejowe pozwalaj▒ dojechaµ poci▒giem ze ªl▒ska do Ustronia, Wis│y i Bielska- Bia│ej. Bardzo dobrze rozwiniΩta jest te┐ komunikacja autobusowa z Bielska-Bia│ej i Wis│y. Je┐eli wiΩc chcecie roz│o┐yµ siΩ gdzie╢ na tydzie± i je╝dziµ "na lekko", nie bΩdziecie mieli ┐adnego problemu z dotarciem na miejsce - sakwy s▒ zbΩdne.

Kiedy jechaµ

Podjazd po korzeniach Jak zwykle, trudno to jednoznacznie okre╢liµ. Generalnie rzecz bior▒c mo┐na pr≤bowaµ wybieraµ siΩ ju┐ od po│owy kwietnia, ale trzeba siΩ liczyµ z tym, ┐e nawet, gdy na otwartej przestrzeni nie ma ╢niegu, najprawdopodobniej spotkamy go w lesie - bΩdzie mokry i grz▒ski. CzΩsto utrzymuje siΩ do pierwszych tygodni maja. Po ust▒pieniu ╢niegu przez jaki╢ czas spotkacie gΩste b│oto. ªwietnymi miesi▒cami do wyjazdu s▒ czerwiec i wrzesie± - pogoda jest w miarΩ pewna, a ludzi nie ma za wiele. Oczywi╢cie dobre s▒ tak┐e lipiec i sierpie±. Je┐eli traficie na okres upa│≤w, liczcie siΩ z plag▒ much. NajpiΩkniejszym okresem w Beskidach jest prze│om wrze╢nia i pa╝dziernika. Je┐eli pogoda dopisuje, to jest to moim zdaniem najlepszy czas na wyjazd - jest w miarΩ pusto, kolory las≤w s▒ osza│amiaj▒ce a przy tym nie jest ju┐ gor▒co. Do ko±ca pa╝dziernika przewa┐nie bywa nie╝le, ale w ostatnim tygodniu i p≤╝niej w listopadzie mo┐na ju┐ liczyµ siΩ z przymrozkami i opadami ╢niegu.

Punkty wypadowe i najciekawsze trasy

Praktycznie wszystkie rejony Beskidu ªl▒skiego s▒ dostΩpne przy wykorzystaniu dw≤ch miejsc: Szczyrku i okolic Wis│y, jako punkt≤w wypadowych.

Wis│a

Je┐eli macie ochotΩ poje╝dziµ przez kilka dni bez obci▒┐enia, jest to najlepsze miejsce na bazΩ. Baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwiniΩta i │atwo mo┐na znale╝µ miejsca w praktycznie ka┐dym przedziale cenowym. Najpro╢ciej uzyskaµ informacjΩ za po╢rednictwem Biura Obs│ugi Ruchu Turystycznego w Wi╢le - tel. (033) 553560, 553480.

Zjazd po kamieniach Najlepiej mieszkaµ w dolinie, ale je┐eli wolicie gdzie╢ wy┐ej, s▒ cztery schroniska PTTK - na Sto┐ku, pod Tu│em, na R≤wnicy i na Przys│opie pod Barani▒ G≤r▒ oraz schronisko studenckie w przysi≤│ku Pietraszonka ko│o Istebnej. To ostatnie jest szczeg≤lnie godne polecenia gdy chcecie sami przygotowywaµ wszystkie posi│ki - dostΩpna jest ca│a w pe│ni wyposa┐ona kuchnia, a przy tym ceny s▒ bardzo niskie. Najciekawsze trasy w okolicach Wis│y przebiegaj▒ grzbietami okalaj▒cymi dolinΩ - pasmem Sto┐ka i Czantorii oraz odga│Ωzieniem pasma Baraniej G≤ry od prze│Ωczy Salmopolskiej do R≤wnicy. W Ustroniu dzia│a wyci▒g krzese│kowy na CzantoriΩ, kt≤rym mo┐na wyje┐d┐aµ z rowerem.

Trudno pomin▒µ r≤wnie┐ Barani▒ G≤rΩ (1220 m n.p.m.) - okolice szczytu s▒ bardzo trudne technicznie - z jednej strony nieprawdopodobne korzenie a z drugiej w▒ska, bardzo kamienista ╢cie┐ka, ale jak najbardziej mo┐liwa do przejechania. Ciekawe mo┐liwo╢ci otwieraj▒ r≤wnie┐ okolice Koniakowa i Istebnej. Warta polecenia jest tu zw│aszcza szutrowa droga z Lalik do Jaworzynki. Je┐eli nie zamierzacie nocowaµ w Szczyrku, mo┐ecie wybraµ siΩ z Wis│y na Skrzyczne i wr≤ciµ przez prze│Ωcz Salmopolsk▒. Wyzwaniem dla wielbicieli sport≤w ekstremalnych mo┐e byµ pΩtla dooko│a Wis│y i Ustronia - przez CzantoriΩ, Sto┐ek, KubalonkΩ, Barani▒ G≤rΩ, Malinowsk▒ Ska│Ω, Trzy Kopce i R≤wnicΩ - oko│o 90 km i 2500 m r≤┐nicy poziom≤w.

Szczyrk

Wodospad w Wi╢le Czarnem Drugim bardzo dobrym punktem wypadowym jest Szczyrk. Tu r≤wnie┐ baza noclegowa jest bardzo dobra i nie powinni╢cie mieµ problem≤w ze znalezieniem miejsc. Cztery okoliczne schroniska PTTK - na Skrzycznem, Klimczoku, B│atniej i Szyndzielni po│o┐one s▒ wysoko i nocowanie z nich zmniejsza liczbΩ dostΩpnych tras. Lepiej wiΩc rozlokowaµ siΩ gdzie╢ w dolinie. Szczyrk posiada sieµ w│asnych szlak≤w MTB. S▒ one stosunkowo kr≤tkie i nie pokrywaj▒ wszystkich ciekawych tras, ale niew▒tpliwie bΩd▒ pomocne. Na pobyt w Szczyrku proponujΩ zarezerwowaµ sobie od 1 do 4 dni. Ciekawa i bez problem≤w mo┐liwa do odbycia w jeden dzie± jest trasa dooko│a doliny. Na Skrzyczne (1257 m n.p.m. - najwy┐szy szczyt Beskidu ªl▒skiego) mo┐na wjechaµ wyci▒giem krzese│kowym. W ten spos≤b u│atwimy sobie wycieczkΩ oszczΩdzaj▒c do╢µ d│ugiego podjazdu (600 m r≤┐nicy poziom≤w). Wyci▒g wykorzystaµ mo┐na do trening≤w downhillu - zje┐d┐aµ mo┐na korzystaj▒c czΩ╢ciowo z tras narciarskich. Kolejna ciekawa mo┐liwo╢µ to wycieczka na Klimczok i B│atni▒. Wr≤ciµ mo┐na przez Brenn▒ i prze│Ωcz KarkoszczonkΩ lub przez Jaworze, Bielsko-Bia│▒ Olsz≤wkΩ i SzyndzielniΩ. Na SzyndzielniΩ kursuje kolejka gondolowa, kt≤r▒ r≤wnie┐ mo┐na wyjechaµ z rowerem. Mo┐na te┐ wybraµ siΩ na Barani▒ G≤rΩ lub R≤wnicΩ i wr≤ciµ przez prze│Ωcz Salmopolsk▒.

Dojazd

Drogi dojazdowe od strony ªl▒ska (r≤wnie┐ dla Warszawy, úodzi i Poznania):

  • Do Bielska-Bia│ej i Szczyrku: drog▒ szybkiego ruchu przez Tychy i PszczynΩ. Jad▒c przez Miko│≤w mo┐na skr≤ciµ drogΩ omijaj▒c Tychy.
  • Do Skoczowa, Brennej, Ustronia, Wis│y, Istebnej i Koniakowa: drog▒ szybkiego ruchu przez Miko│≤w i »ory.

Drogi dojazdowe od strony Krakowa (r≤wnie┐ dla Lublina, Radomia, Przemy╢la, Rzeszowa i Tarnowa):

  • Wariant 1: z Krakowa do Bielska jedziemy ca│y czas "dwupasm≤wk▒": najpierw autostrad▒ A4 do zjazdu na Bielsko-Bia│▒ i dalej drog▒ szybkiego ruchu przez Tychy i PszczynΩ. Jad▒c do Skoczowa, Brennej, Ustronia, Wis│y, Koniakowa lub Istebnej, nale┐y skrΩciµ na pocz▒tku Bielska-Bia│ej w prawo na Cieszyn.
  • Wariant 2: kr≤tszy o oko│o 40 km, ale prowadz▒cy w wiΩkszo╢ci w▒skimi krΩtymi drogami przez wiele miejscowo╢ci. Z Krakowa wyje┐d┐amy w stronΩ My╢lenic i Zakopanego. Po oko│o 15 km zje┐d┐amy w prawo (drogowskaz Bielsko-Bia│a) i jedziemy przez Wadowice, Andrych≤w i KΩty. Jad▒c do Skoczowa, Brennej, Ustronia, Wis│y, Koniakowa lub Istebnej po dojechaniu do Bielska nie wje┐d┐amy do centrum, ale kierujemy siΩ obwodnic▒ w prawo w kierunku Cieszyna.

Mapy i przewodniki

Na szczycie Malinowskiej Ska│y Wyb≤r jest ogromny - przewodnik≤w dla turyst≤w pieszych ukaza│o siΩ tak wiele, ┐e nie bΩdziemy tu przytaczaµ ich tytu│≤w - zagl▒dnijcie po prostu do ksiΩgarni. Dwa lata temu ukaza│ siΩ przewodnik "Najlepsze wycieczki na rowerze g≤rskim. Beskidy - czΩ╢µ zachodnia" obejmuj▒cy r≤wnie┐ Beskid ªl▒ski. Znajdziecie w nim bardzo dok│adne opisy i mapki wszystkich wspomnianych wy┐ej tras wraz z wieloma dodatkowymi wariantami. Opr≤cz tego zawiera on poradnik wprowadzaj▒cy w tajniki jazdy w g≤rach. DostΩpny jest w wielu ksiΩgarniach prowadz▒cych dzia│ turystyczny.

Ukaza│y s▒ r≤wnie┐ broszurowe przewodniki - "Rowerem g≤rskim dooko│a Wis│y" oraz "G≤rskie szlaki rowerowe w Szczyrku". Niestety, s▒ one dostΩpne tylko na miejscu. Je┐eli chodzi o mapy, jest ich niemal tak du┐o, jak przewodnik≤w pieszych - ┐adna inna czΩ╢µ Beskid≤w nie doczeka│a siΩ tylu opracowa±. Najpowszechniejsza jest mapa PPWK "Beskid ªl▒ski i »ywiecki" 1:75 000, ale warto zaopatrzyµ siΩ r≤wnie┐ w mapΩ "Ustro±, Wis│a, Szczyrk" r≤wnie┐ PPWK, ale z serii plan≤w miast. Jest dok│adniejsza (1:25 000) i bardzo dobrze pokazuje wiele le╢nych dr≤g. Warte uwagi s▒ tak┐e mapy wydawnictwa Wita±ski - polecam zw│aszcza "Beskid ªl▒ski" 1:50 000. Mo┐na r≤wnie┐ dostaµ mapki okolic poszczeg≤lnych miejscowo╢ci w skali 1:20 000.

Adam Michalik bikeBoard 9/1997

Copyright © BIKEBOARD - WYDAWNICTWO G╙RY, BARAN I S-KA, tel. (012) 4211482 Napisz do redakcji! Napisz do redakcji

Web design
& mastering:
Zbooy