bikeBoard - najwiΩkszy polski magazyn rowerowy
Powr≤t do strony g│≤wnej Co nowego na stronach bikeBoardu? Wszelkie porady: techniczne, treningowe... Testy rower≤w, osprzΩtu, innego szpeju Sport: zawody, wywiady z zawodnikami, DH, BMX Turystyka: trasy, opowie╢ci z wypraw R≤┐no╢ci, czyli to, co nie pasowa│o gdzie indziej Archiwalne numery bikeBoardu Odsy│acze do innych stron rowerowych Strefa Wolnego Handlu

Testy

WWW Kleina

Test roweru: Klein Attitude Comp

Intro z │ykiem historii

Klein Attitude Comp Gary Klein (Klajn, nie Klejn) jest z pochodzenia Niemcem. Pierwszy kontakt z rowerem tak na powa┐nie odnotowa│ w wieku 18 lat, kiedy podczas pierwszego roku studi≤w w kalifornijskim Davies wzi▒│ udzia│ bez wcze╢niejszego przygotowania w zwyczajowym 200-milowym wy╢cigu kolarskim "Davies Double". Gary studiowa│ na kierunku "Chemical engineering", razem z kumplami je╝dzi│, trenowa│ i rozmawia│ o rowerach, a niekt≤rzy z jego znajomych sami pr≤bowali strugaµ ramy korzystaj▒c z materia│≤w i sprzΩtu uczelni. Gary startowa│ w paru wy╢cigach szosowych pod patronatem USCF. Ponoµ w tym czasie ╢wiΩci│ triumfy jako szachista. Ju┐ podczas studi≤w lubi│ robiµ r≤┐ne drobiazgi do rower≤w, traktowa│ to jednak jako zabawΩ. Zako±czy│ studia i wkroczy│ w doros│e ┐ycie. Przeni≤s│ siΩ do Indiany gdzie zacz▒│ pracowaµ jako chemik w Standard Oil. Praca w laboratorium jednak nie przypad│a mu do gustu, wr≤ci│ wiΩc do Bostonu by zrobiµ dyplom. Przy tej okazji uczΩszcza│ na kurs zarz▒dzania i ju┐ wtedy zaczΩ│o mu ╢witaµ, by dotychczasowe hobby zmieniµ w zaw≤d. Otrzyma│ stypendium i od tych pieniΩdzy zacz▒│ swoj▒ przygodΩ z przemys│em rowerowym.

Korbow≤dShimano Deore LX
Przerzutki (p/t)Shimano Deore LX
KasetaShimano Deore LX
ObrΩczeMustang Bontrager
PiastyShimano Deore LX
OponyPanaracer Duster
HamulceShimano Deore LX (V-brake)
KlamkiShimano Deore LX
Wspornik siod│aThomson Elite
Wspornik kierownicyBontrager
Rura kierownicyBontrager
Siod│oBontrager
Masa10,6 kg

FirmΩ stworzy│ on i jego trzech kumpli. Uparli siΩ oni, by nazwaµ j▒ Klein, co Gary potraktowa│ niezwykle powa┐nie i starannie dogl▒da│ wszystkich produkt≤w. Budowa│ w tym czasie prototypy rower≤w szosowych, jednak klimat bosto±skiej uczelni nie wp│ywa│ dobrze na jako╢µ rozwi▒za±. Postanowi│ wiΩc przenie╢µ siΩ do swych rodzic≤w, kt≤rzy mieli farmΩ ╢liwek w Morgan Hill w Kalifornii (tam te┐ ma sw▒ siedzibΩ Specialized). Jedna z olbrzymich hal s│u┐▒cych do suszenia ╢liwek zamieniona zasta│a w halΩ fabryczn▒. Gary nie mia│ wtedy lekko, z trzech kumpli zosta│ tylko Jim Williams. Gdyby nie suszone ╢liwki, umarliby z g│odu. Po 4 latach ┐ycia na granicy nΩdzy Gary zrozumia│ - jego rowery s▒ za tanie! Do tej pory mΩczy│ siΩ w limicie cenowym 400$ za ramΩ, a to uniemo┐liwia│o mu robienie tego na co mia│ ochotΩ. Gdy podliczy│ na co mia│by ochotΩ wysz│o ┐e jedna rama musia│aby kosztowaµ prawie 800$. Gdy zacz▒│ robiµ ramy w tej cenie, zam≤wienia posypa│y siΩ lawinowo. WiΩksze zarobki umo┐liwi│y wykorzystanie lepszych materia│≤w i bardziej zaawansowanych technologii. DziΩki temu jego rΩcznie spawana rama kosztowa│a w 1980 roku prawie 2300$.

O rowerach g≤rskich Klein jeszcze wtedy nie s│ysza│, pierwszy rower tego typu zobaczy│ 5 lat p≤╝niej. By│ to custom Jima Merza. Rower ten by│ zrobiony z rur Columbusa. Merz w tym czasie zacz▒│ projektowaµ rowery dla Specializeda. Gary wa┐y│ w tym czasie ponad 90 kg i po przeja┐d┐ce na prototypie konkurenta zorientowa│ siΩ ┐e rower musi byµ bardziej sztywny, a raczej ┐e jego mountain bike bΩdzie najbardziej sztywny na ╢wiecie. Zdecydowa│ siΩ na aluminium, posiadaj▒ce najlepszy stosunek masy do sztywno╢ci. Je┐eli Gary m≤wi o rowerze w jego ustach najczΩ╢ciej pojawia siΩ s│owo stiffness. Marzeniem Kleina zawsze by│a rama nie odkszta│caj▒ca siΩ nawet na milimetr, umo┐liwiaj▒ca przeniesienie ca│ej energii na napΩd. Im wiΩkszy przekr≤j rury, tym wiΩksza jest jej sztywno╢µ (jest to zale┐ne wyk│adniczo). Podobna zale┐no╢µ ma miejsce w przypadku ╢rednicy i wytrzyma│o╢ci, i jest to zale┐ne liniowo. Dlatego nie ka┐dy super sztywny rower jest bardzo odporny na uderzenia. Klein w zwi▒zku z tym interesuje siΩ tak┐e Boronem i eksperymentuje z w│≤knem wΩglowym w celu dodatkowego wzmocnienia i usztywnienia swych konstrukcji. Przyk│adem ich zastosowania mog▒ byµ potΩ┐ne aluminiowe widelce Kleina. Ka┐de rozwi▒zanie w swych rowerach Gary testuje samodzielnie. Z czasem przeni≤s│ siΩ do stanu Washington, nieopodal Seattle. Deszcze padaj▒ tam jeszcze czΩ╢ciej ni┐ w Polsce przeto szereg rozwi▒za± wynika ze specyfiki tego klimatu.

Rzut oka

Nale┐y rozpocz▒µ od opisu tego, czego nie widaµ. Pucu│owaty go╢µ z dyplomem MIT z metalurgii musia│ wymy╢liµ co╢ nieszablonowego. Rury z, kt≤rych powstaj▒ Androity czy Attitude'y, s▒ oznaczone symbolem 9000. Je╢li nie wiesz co to za stop to nie ma co siΩ denerwowaµ. Metalurgowie oznaczaj▒ w ten spos≤b tzw. stopy specyficzne. Gary Klein m≤wi, ┐e konstruowanie wyj▒tkowych rower≤w nale┐y rozpocz▒µ od zaprojektowania struktury metalu. On wymy╢li│ seriΩ 9000 Gradient.

Mimo tego, ┐e Klein odmawia zastosowania sformu│owania "pocieniane rury", to nie da siΩ zaprzeczyµ, ┐e rury maj▒ grubsze ╢cianki na ko±cach. Okre╢lenie "double butted" r≤wnie┐ nie ma zastosowania w wypadku Attitude, gdy┐ grubo╢µ ╢cianek zmienia siΩ na ca│ej d│ugo╢ci w spos≤b p│ynny i uzale┐niony od przewidywanego natΩ┐enia obci▒┐e± w danych miejscach. W rurze typu double butted s▒ tylko dwie grubo╢ci ╢cianek - na ko±cach i w ╢rodku. Klein nie poprzesta│ wy│▒cznie na tym i bawi siΩ r≤wnie┐ kszta│tem poszczeg≤lnych odcink≤w i zmienia ich ╢rednice. Opr≤cz zab≤jczego wygl▒du ma to wp│yw na jako╢µ jazdy. No, nareszcie normalny rower, real men ride hardtails, zawy│ z zachwytu jeden z naszych tester≤w.

G│≤wka i przednia czΩ╢µ ramy Jest siΩ nad czym zachwycaµ. Rowery projektowane w Chehalis w stanie Washington s▒ malowane w taki spos≤b, ┐e czacha dymi. Uzyskaµ ten efekt nie jest │atwo, na ramΩ nak│ada siΩ kilkakrotnie r≤┐nego rodzaju lakiery. Attitude Comp zosta│ najpierw pomalowany metalicznym czerwonym lakierem kryj▒cym, nastΩpnie prze╝roczystym lakierem z│oto per│owym, potem przyklejono ┐≤│te naklejki, a ca│o╢µ pry╢niΩto opalizuj▒cym na ┐≤│to lakierem bezbarwnym. Nawet najbardziej odporni na urodΩ rower≤w wzdychaj▒ na widok takiej pracy lakierniczej.

Prowadzenie linek wewn▒trz rur ProszΩ pa±stwa, to dopiero pocz▒tek zwiedzania ramy Kleina. G│≤wny tr≤jk▒t ramy zaprojektowano w spos≤b pozwalaj▒cy na poprowadzenie linek wewn▒trz rur. Projektant nie poszed│ jednak na skr≤ty i otwory s▒ wymodelowane w taki spos≤b, ┐eby linki nie mia│y okazji obcieraµ wnΩtrza rur. G│≤wka ramy dziΩki zastosowanym du┐ym przekrojom rur dolnej i g≤rnej jest po│▒czona z nimi na du┐ej d│ugo╢ci szerokimi spawami. Niegdy╢ spawaniem Klein≤w zajmowa│ siΩ go╢µ wsp≤│pracuj▒cy obecnie ze Storckiem. Stosowa│ on unikaln▒ metodΩ spawania TIG z tzw. rozlaniem spawu. NastΩpnie miejsca spawane by│y szlifowane. Testowany egzemplarz niczym w tej materii nie odbiega od swoich poprzednik≤w. Attitude r≤┐ni siΩ tylko nieznacznie od topowego hardtaila Androit. Przewidziano bowiem mo┐liwo╢µ zastosowania standartowych ster≤w w miejsce bardzo drogiego systemu Airhead. Wymagaj▒ on zastosowania innej g│≤wki. Rura ta jest rozdΩta na ko±cach i pozwala na zastosowanie du┐o wiΩkszej ╢rednicy │o┐ysk widelca.

Hak tylnego ko│a i okolice G≤rne rury tylnego widelca maj▒ ╢rednicΩ 2,5 cm, czyli s▒ do╢µ masywne, co razem z szerokim ich ustawieniem po bokach opony daje wra┐enie bardzo solidnego elementu. Na szczeg≤ln▒ uwagΩ zas│uguj▒ piwoty hamulc≤w, kt≤re bardzo starannie wspawano. Wygl▒daj▒ jak integralna czΩ╢µ g≤rnych rurek. Gary Klein nie by│by sob▒, gdyby nie zadba│ o haki tylnego ko│a. S▒ tak drobne, jak tylko pozwoli│ na to u┐yty materia│. Zwykle haki rower≤w wykonanych z aluminium s▒ du┐o bardziej potΩ┐ne, te u Kleina wielko╢ci▒ przypominaj▒ haki seryjnego roweru stalowego. DziΩki wymy╢lnemu kszta│towi uda│o siΩ zachowaµ odpowiedni▒ wytrzyma│o╢µ konstrukcji bez niepotrzebnego jej obci▒┐ania. Szczeg≤│em charakterystycznym s▒ stosowane przez Kleina z uporem maniaka haki z wej╢ciem dla osi ko│a od ty│u.

Najbardziej wyrafinowan▒ czΩ╢ci▒ ramy s▒ dolne rurki tylnego widelca. Od strony hak≤w maj▒ okr▒g│y przekr≤j nastΩpnie lekko odginaj▒ siΩ na zewn▒trz, ich ╢rednica zwiΩksza siΩ, w przekroju przyjmuj▒ kszta│t litery D. W okolicach opony ich przekr≤j zaczyna odpowiadaµ kszta│tem kwadratowi. Takie rozwi▒zanie usztywnia bocznie, a jednocze╢nie pozostawia du┐o miejsca na b│oto przyklejone do opony. Gary jest gor▒cym zwolennikiem ortodoksyjnego prowadzenia linek - dwie do│em (przerzutki), jedna g≤r▒ (hamulec), zupe│nie jak w szos≤wkach. Mimo tego - do╢µ niepraktycznego z punktu widzenia MTBikera - rozwi▒zania, wykorzystanie przelot≤w wewn▒trz rur oraz igielitowych os│onek na linkach powoduje, ┐e ca│y system jest odporny na b│oto.

Sp≤d suportu Z uwagi na rozbudowane, zapewniaj▒ce du┐▒ sztywno╢µ po│▒czenie dolnych rur tylnego widelca z muf▒ suportu zaistnia│a konieczno╢µ przewiercenia przelotu dla linki obs│uguj▒cej przedni▒ przerzutki. Wygl▒da to do╢µ niecodziennie, ale jest niezbΩdne. Projektant przewidzia│ miejsce dla trzech koszyk≤w na bidony, dwa s▒ umieszczone wewn▒trz g│≤wnego tr≤jk▒ta trzeci pod doln▒ rur▒ ramy. Designer nie stworzy│ na szczΩ╢cie obiektu tylko do ogl▒dania.

Geometria roweru jest bardzo klasyczna. Rower ma kr≤tki tylny widelec, nieca│e 42 cm. K▒t podsiod│owy to standardowe 73 stopnie. Klein dokona│ jednego tylko niezbyt czΩsto spotykanego zabiegu - geometria przedniego tr≤jk▒ta jest rozwi▒zana nastΩpuj▒co: g≤rna rura ramy jest do╢µ d│uga - 59,5 cm, zestawiono to z otwartym k▒tem g│≤wki ramy (72 stopnie) oraz bardzo kr≤tkim wspornikiem kierownicy (115 mm). W rezultacie uzyskano do╢µ nietypow▒ pozycjΩ pilota oraz kr≤tk▒ bazΩ k≤│, tj. odleg│o╢µ pomiΩdzy osiami.

Komponenty

Attitude Comp to trzeci w hierarchii modeli Kleina na sezon 97. By│ on zaprojektowany z my╢l▒ o fanatykach i hardcorowcach marz▒cych o Klein'ie. Stawiaj▒c sprawΩ jasno, powiedzieµ trzeba, ┐e na Androit na pe│nym XTR i Judy SL bez drgnienia powiek▒, nie mo┐e pozwoliµ sobie nawet ponad przeciΩtnie zarabiaj▒cy mieszkaniec kraj≤w du┐o zamo┐niejszych ni┐ Polska. Attitude Race wyposa┐ono w pe│n▒ grupΩ XT oraz Judy XC. Zestaw taki plus bardzo droga rama mo┐e przyprawiµ o zawroty g│owy przy kasie. Wersja Comp wydaje siΩ najrozs▒dniej skomponowanym zestawem, pod jednym wszak┐e warunkiem, ┐e jest siΩ ca│kowicie przekonanym o konieczno╢ci posiadania ramy sygnowanej przez Garego Kleina - to w dalszym ci▒gu jest ekskluzywny, a co za tym idzie drogi pojazd.

ObrΩcz Mustang NapΩd, z wyj▒tkiem tylnej przerzutki oraz manetek bieg≤w to pe│na grupa LX. Te wyj▒tki to doskona│a przerzutka XT z d│ugim w≤zkiem oraz manetki Rapidfire XT SL. Mimo naprawdΩ wy╢mienitej pracy manetek w ka┐dych warunkach, szybkiego obs│ugiwania │a±cucha zar≤wno przy wrzucaniu w g≤rΩ jak i w d≤│, du┐ej odporno╢ci na rozregulowanie testerzy maj▒ powa┐ne obiekcje co do ergonomiki wyrobu Shimano. Jeste╢my dzieµmi Grip Shiftu; najlepiej le┐y nam w rΩce i zmiana bieg≤w staje siΩ wrΩcz telepatyczna. Manetki Shimano s▒ prawie ca│kowicie niewra┐liwe na b│oto i wilgoµ, dzia│aj▒ lekko i precyzyjnie, my jednak wolimy u┐eraµ siΩ z manetkami obrotowymi s▒ du┐o bardziej wygodne. W sezonie '97 Shimano do│o┐y│o jeszcze jeden miΩkki bieg. DziΩki zastosowaniu 30-zΩbowego trybu kasety uzyskano prze│o┐enia odpowiednie na techniczne podjazdy. Dodatkowy tryb pozwala r≤wnie┐ d│u┐ej pozostaµ na ╢redniej koronce suportu i w og≤le jest lepszy dla tych, kt≤rzy je┐d┐▒ w g≤rach. Nowy cztero╢rubowy suport Shimano jest z ca│▒ pewno╢ci▒ efektowniejszy ni┐ poprzednie wersje, jednak trudno jednoznacznie okre╢liµ, czy jest sztywniejszy. My nic podobnego nie zauwa┐yli╢my. Powoli zbli┐amy siΩ do elementu, kt≤ry jest niew▒tpliwym krokiem w ty│ dla Shimano. Przednia przerzutka typu Swing Action z│apa│a luzy w drugim dniu testu. Nie mo┐na odm≤wiµ jej w│a╢ciwego dzia│ania, ale d╝wiΩki jakie wydawa│a potem, by│y - m≤wi▒c delikatnie - wkurdenerwuj▒ce.

Attitude wyposa┐ono w peda│y SPD-M535 dzia│aj▒ce doskonale w ka┐dych warunkach glebowych. B│oto nie jest ┐adn▒ dla nich przeszkod▒, buty │atwo wtedy wpi▒µ i wypi▒µ. Bloki pozwalaj▒ na minimalny luz przy przekrΩcaniu stopy na boki. Konstrukcja peda│≤w przewiduje ponadto 1-2-stopniow▒ mo┐liwo╢µ ruchu z wyczuwalnym oporem sprΩ┐yny i dopiero wypinaj▒. Jest to bardzo pomocne na technicznych odcinkach gdzie niezbΩdna jest praca n≤g na boki w celu utrzymania r≤wnowagi.

Zastosowane, najprostsze z V-brake'≤w Shimano, dzia│aj▒ lekko, z nieprawdopodobn▒ si│▒ ╢ciskaj▒ obrΩcze, a poza tym wykazuj▒ modulacjΩ podobn▒ do bardzo sztywno ustawionych cantilever≤w. Jednym s│owem warte polecenia. Na szczeg≤ln▒ uwagΩ zas│uguj▒ ko│a. Piasty, to czarne wo│y robocze LX, nie potrzebuj▒ dodatkowych rekomendacji. Jedynym ich mankamentem jest stosunkowo wysoki ciΩ┐ar.

Suport i przyleg│o╢ci ObrΩcze to wci▒┐ nowe na rynku trzykomorowe Mustangi, firmowane przez Keitha Bontragera. Pasty │▒cz▒ siΩ z felgami za pomoc▒ 32 podw≤jnie cieniowanych (1,8/2,0) szprych DT i aluminiowych anodowanych na czarno nypli. DziΩki takim komponentom uda│o siΩ osi▒gn▒µ minimaln▒ wagΩ k≤│, zepsut▒ nieco przez szerok▒ wersjΩ (2.1") dzia│aj▒cych rewelacyjnie w ka┐dych warunkach opon Panaracer Duster. Masa k≤│ odgrywa kluczow▒ rolΩ w chwilach gdy liczy siΩ zmiana przyspieszenia tj. w trakcie przyspieszania oraz hamowania.

Opr≤cz obrΩczy, Bontrager odpowiedzialny jest za projekt siode│ka, mostka kierownicy i kierownicy. Siod│o Plus 20 r≤┐ni siΩ powa┐nie od poprzedniej wersji. Jest znacznie szersze w ╢rodkowej czΩ╢ci, ko╢ci kulszowe maj▒ miejsce na spokojne umiejscowienie siΩ, ponadto nie wrzyna siΩ zbytnio przy nieznacznych przesuniΩciach do przodu. Ma niestety wady w por≤wnaniu do poprzednika. Nos jest zbyt miΩkki i zapada siΩ a┐ do twardej czΩ╢ci przy zdecydowanym przej╢ciu do przodu np. na stromym technicznym podje╝dzie. ZwiΩkszeniu uleg│a r≤wnie┐ szeroko╢µ tylnych skrzyde│ek, przez co trudniej przesuwaµ siΩ nad tylne ko│o. Jednak stary dobry Keith zna siΩ na swoim rzemio╢le i zaprojektowa│ siode│ko, na kt≤rym mo┐na spΩdziµ o wiele wiΩcej czasu ni┐ na poprzedniej wersji. Zdecydowanie straci│o z racingowego wizerunku, ale z powodzeniem spe│nia swoje zadania i nie krΩpuje ruch≤w.

Sztyca Siode│ko przykrΩcone jest do niezwykle s│odkiej sztycy, wspornika siod│a. Thomson Elite jest wykonany CNC z jednego bloku metalu. G│owica i rura stanowi▒ jedn▒ ca│o╢µ koniec ze spawaniem i klejeniem. Grubo╢µ ╢cianek jest wiΩksza z przodu i z ty│u wspornika natomiast boczne ╢cianki s▒ znacznie cie±sze jest dziΩki temu lekka i bardzo wytrzyma│a. Filozofia, kt≤r▒ pos│ugiwali siΩ tw≤rcy Thomsona przypomina bardzo t▒ stosowan▒ przez Garego Kleina: "zbudowaµ wyj▒tkow▒, lekk▒ i mocn▒ czΩ╢µ bez wzglΩdu na koszty technologii niezbΩdnej do jej wytwarzania.

No, widelec zostawili╢my sobie na deser. Indy SL nie znajduje siΩ na szczycie naszej listy przeboj≤w, jednak bardzo sztywna rama Kleina o dziwo doskonale dzia│a z tym widelcem. Indy jest szybkie w odbiciu, brak mu t│umienia. DziΩki temu odpowiada charakterystyce ramy aluminiowej. Widelec dobrze wybiera ma│e nier≤wno╢ci, dobrze dzia│a na pralkach, a ponadto mo┐na z powodzeniem wtargn▒µ z nim na powa┐nej wielko╢ci dziury. To ostatnie zadanie wymaga pewnego przygotowania. Brak t│umienia mo┐e daµ siΩ powa┐nie we znaki. Najpowa┐niejsz▒ uwaga jak▒ mo┐na mieµ do tego widelca jest minimalna odleg│o╢µ pomiΩdzy opon▒ a podkow▒. Widelec zalepia siΩ momentalnie b│otem i wzbudza ogromne tarcie. S▒ tacy ludzie dla kt≤rych ka┐de 100g mo┐e mieµ znaczenie w jako╢ci jazdy. Brak t│umienia wielu biker≤w bardzo │atwo wyt│umaczy sobie niezmiernie niska mas▒ Indy.

Jazda

Jazda Attitude jest rowerem o nieprawdopodobnej sztywno╢ci. Garemu Kleinowi zabra│o do╢µ du┐o czasu przygotowanie ramy do tego roweru, w miΩdzyczasie okaza│o siΩ konieczne obwarowanie poszczeg≤lnych element≤w rdzenia sztywnych Klein≤w kilkoma patentami tylko po to, ┐eby by│y to jedyne w swoim rodzaju rowery. Zabiegi te przynios│y efekt, mamy do czynienia z czym│ wyj▒tkowym. Sztywno╢µ boczna Klein≤w jest wrccz legendarna. DziΩki niej rower ca│y czas zachΩca do sprint≤w i zmian tempa, a pilot nie jest w stanie wyczuµ minimalnego choµby odkszta│cenia tylnego widelca, wzbudzanego przez napiΩty │a±cuch. Kolejna cecha wyp│ywa co prawda z geometrii, lecz │▒czy siΩ z przeznaczeniem tego pojazdu. D│uga g≤rna rura ramy w po│▒czeniu z kr≤tkim mostkiem kierownicy sprawia, ┐e przej╢cie z pozycji siedz▒cej do stoj▒cej jest tak │atwe, ┐e prawie niezauwa┐alne. Ca│y czas │apali╢my siΩ na tym, ┐e podjazdy zwykle pokonywane na siedz▒co Kleinem │atwiej i efektywniej jechaµ na stoj▒co. Rozleg│y przedni tr≤jk▒t ramy i kr≤tki tylny widelec powoduj▒, ┐e mimo pozycji stoj▒cej i teoretycznego odci▒┐enia tylnego ko│a, rower zachowuje pe│n▒ trakcjΩ podczas agresywnego pokonywania sztywnych podjazd≤w na stoj▒co. S▒ to cechy idealnego roweru do wy╢cig≤w.

Jazda Rower jest bardzo precyzyjny w skrΩcie. Jest to zas│ug▒ geometrii oraz opon. Geometria jest nadpobudliwa i wymagaj▒ca uwagi. Nigdy jednak nie okaza│a siΩ byµ zdradliwa czy niebezpieczna. Ju┐ po kilku godzinach jazdy mo┐na by│o dok│adnie zdefiniowaµ zachowanie siΩ roweru w poszczeg≤lnych fazach zakrΩtu. Rower nale┐y do grupy, kt≤ra naj│atwiej skrΩca sterowana poprzez przechy│. Testerzy bikeBoardu jednoznacznie stwierdzili, ┐e zakrΩty dobrze pokonywaµ w g│Ωbokim przechyle. Pocz▒tkowo rower prowadzi siΩ jak po szynach, po przekroczeniu pewnej, niezbyt du┐ej warto╢ci przechy│u przechodzi w ╢lizg. Tylko odwa┐ni doceni▒ to co dzieje siΩ z rowerem gdy mimo po╢lizgu zdecydujemy siΩ na g│Ωbszy przechy│. Opony ponownie odzyskuj▒ przyczepno╢µ i rower tnie zakrΩt jak lancet. To co powy┐ej oznacza, ┐e biker ma do dyspozycji dwa narzΩdzia jedno pozwala mu na pokonywanie zakrΩt≤w o kiepskiej przyczepno╢ci po╢lizgiem dw≤ch k≤│ asekurowanego podparciem nog▒, a w miejscach gdzie mamy do czynienia z lepsza trakcj▒ np. na ╢cie┐ce, miΩkkiej ziemi, czy niezbyt rozmok│ym b│ocie mo┐na sobie pozwoliµ na g│Ωboki wychy│ cia│a. W takich obydwu wypadkach pozwala to zachowaµ wysok▒ prΩdko╢µ w zakrΩcie. Wariant drugi dostarczy , ponadto dozna± por≤wnywalnych jedynie do curvingu na snowboardzie. Przy niskich prΩdko╢ciach Attitude prowadzi siΩ poprawnie. Techniczne podjazdy s▒ u│atwione dziΩki wysokiemu zawieszeniu osi suportowej. Nie trzeba siΩ obawiaµ o to, ┐e zawadzi siΩ peda│em o przeszkodΩ.

Jazda Pozycja bikera jest bardzo wygodna nawet d│uga jazda nie wywo│uje b≤lu w "krzy┐ach". Jeden z naszych tester≤w stwierdzi│, ┐e pozycja jest nawet trochΩ zbyt wygodna jak na maszynkΩ do poni┐ania podjazd≤w. Jest to spowodowane do╢µ wysokim po│o┐eniem kierownicy wzglΩdem side│ka, nawet wtedy gdy wykorzystamy w pe│ni d│ugo╢µ sztycy podsiod│owej. Thomson Elite jest jedn▒ z najd│u┐szych wspornik≤w siod│a z jakim mieli╢my do czynienia. Klein nie przypadkowo wyposa┐y│ swoje rowery w tak d│ug▒ sztycΩ, gdy┐ wtedy gdy wysuniemy j▒ na max wykazuje nieprawdopodobn▒ cechΩ. Aluminiowy wspornik o ╢rednicy 31,2 ╢wietnie pracuje i amortyzuje du┐e uderzenia. W po│▒czeniu z uginaj▒cym siΩ tam gdzie trzeba siod│em Bontragera,(genialnie podparte druty) jazda na Kleinie Attitude przy umiarkowanych prΩdko╢ciach zupe│nie nie przypomina tego co prezentowaµ powinien rower z ram▒ o tej sztywno╢ci. Nawet gdy byli╢my zmΩczeni i naszym marzeniem by│o tylko dojechaµ do celu najlepiej bez wstawania na peda│y czy przesadnej pracy cia│em, zestaw Thomson - Bontrager pozwala│ na jazdΩ w siodle t│umi▒c nier≤wno╢ci du┐ego kalibru, kt≤re normalnie wyrzuca│yby bikera z siode│ka jak worek ziemniak≤w.

Przy niskich prΩdko╢ciach Attitude nie sprawia k│opot≤w, steruje siΩ nim precyzyjnie tylko przy pomocy kierownicy. Nie ma wiΩc potrzeby pochylania roweru w celu indukowania skrΩt≤w. Mimo tego, ┐e rower wraz z bikerem ma wysoko umieszczony ╢rodek ciΩ┐ko╢ci, nie mo┐na powiedzieµ, ┐e jest niestabilny, bowiem wywa┐ony jest doskonale. Ta cecha pozwala na spokojne przygotowanie siΩ do pokonania technicznego odcinka wykonuj▒c st≤jkΩ oraz mo┐e wzbudziµ zainteresowanie w╢r≤d ludzi na skrzy┐owaniach, kiedy stoj▒c na rowerze oczekujesz na zmianΩ ╢wiate│.

Trudne technicznie zjazdy nie s▒ niestety najmocniejszym punktem roweru. Wysoko umieszczona kierownica zwiΩksza co prawda poziom odwagi, ale to, ┐e cia│o bikera znajduje siΩ kilka centymetr≤w wy┐ej gruntu ni┐ normalnie, mo┐e powodowaµ eleganckie przeloty nad kierownic▒.

Jazda Gdy prΩdko╢µ ro╢nie, Klein pokazuje swoj▒ prawdziw▒ naturΩ - twardej bestii. Delikatny i finezyjny rowerzysta nie znajdzie tu nic dla siebie. Ten rower trzeba ujarzmiµ. Tylko agresywna jazda na granicy bezpiecze±stwa k≤│ sprawi, ┐e niestraszne stan▒ siΩ korzenie czy inne przeszkody na trasie. Rama przejmie na siebie funkcjΩ amortyzatora, tylko wtedy gdy j▒ do tego zmusimy. Niew▒tpliwie pomo┐e w tym waga bikera, im ciΩ┐szy tym lepiej bΩdzie m≤g│ sobie poradziµ z Attitudem.

To jest rower na podjazdy. Bez znaczenia jest, czy jedziemy po leniwie wznosz▒cej siΩ szutr≤wce, czy po kamienistej i stromej ╢cie┐ce, rower wspina siΩ cudnie. Pomocne s▒ tu na pewno dobre - co ja gadam? - ╢wietne opony, w│a╢ciwa pozycja bikera (bez wzglΩdu, czy jedzie siΩ na stoj▒co czy na siedz▒co) oraz rama nie marnotrawi▒ca ani odrobiny energii kolarza. Jest jednak co╢, co doprowadza│o nas do w╢ciek│o╢ci. Czemu w tym rowerze nie dali rog≤w?!! Po pierwsze w czasie d│u┐szych jazd dos│ownie drΩtwiej▒ d│onie, brak mo┐liwo╢ci zmiany chwytu, a na stromych podjazdach ka┐dy centymetr wysuniΩcia do przodu pozwala lepiej docisn▒µ przednie ko│o do ziemi. WiΩcej grzech≤w nie pamiΩtam, za wszystkie serdecznie ┐a│ujΩ...

bikeBoard 7-8/1997

Copyright © BIKEBOARD - WYDAWNICTWO G╙RY, BARAN I S-KA, tel. (012) 4211482 Napisz do redakcji! Napisz do redakcji

Web design
& mastering:
Zbooy