bikeBoard - najwiΩkszy polski magazyn rowerowy
Powr≤t do strony g│≤wnej Co nowego na stronach bikeBoardu? Wszelkie porady: techniczne, treningowe... Testy rower≤w, osprzΩtu, innego szpeju Sport: zawody, wywiady z zawodnikami, DH, BMX Turystyka: trasy, opowie╢ci z wypraw R≤┐no╢ci, czyli to, co nie pasowa│o gdzie indziej Archiwalne numery bikeBoardu Odsy│acze do innych stron rowerowych Strefa Wolnego Handlu

Porady

Technika jazdy

Technika jazdy: podjazdy

Piotr Formicki Piotr Formicki nale┐y do nowego pokolenia zawodnik≤w polskiego MTB. W tym sezonie jego wyniki m≤wi│y: "o mnie bΩdzie g│o╢no" W╢r≤d junior≤w zaprezentowa│ najbardziej dojrza│▒ postawΩ i bardzo sta│▒ formΩ. W Grand Prix MTB wygra│ zdecydowanie i nawet to, ┐e z powodu defektu wycofa│ siΩ z biegu fina│owego nie zagrozi│o jego lokacie. Zdoby│ 88 punkt≤w, a nastΩpny zawodnik Damian Janus mia│ ich 61. Mistrzostwo Polski te┐ przysz│o mu bez wiΩkszych k│opot≤w. Kto wie, czy kontuzja na Mistrzostwach ªwiata nie przekre╢li│a szansy na podium.

Esencj▒ Cross Country s▒ podjazdy. Wszystkie pozosta│e elementy wy╢cigu s▒ bardzo istotne i bez nich nic nie da siΩ osi▒gn▒µ w czasie wy╢cigu, ale ka┐dy to potwierdzi, ┐e wy╢cigi wygrywa siΩ na podjazdach. Jak siΩ podje┐d┐a, ano zwyczajnie "trzeba paliµ ile wlezie". Nie bΩdziemy roztkliwiaµ siΩ na temat technicznych podjazd≤w, sposob≤w na walkΩ z terenem. Dzi╢ walka z przeciwnikiem, ┐ywym i niebezpiecznym, czyli jak pokonaµ konkurent≤w na podje╝dzie. Piotrek podje┐d┐a jak ma│o kto i je┐eli uczyµ siΩ tej trudnej sztuki, to tylko od niego.

Po pierwsze przygotowanie

Bez odpowiedniego przygotowania kondycyjnego nic z podjazd≤w nie bΩdzie. Wyprzedzi ciΩ byle trampkarz na Montanie. Trzeba µwiczyµ. Podstaw▒ s▒ regularne i systematyczne treningi. Polecamy uwadze dzia│ treningu w poprzednich bikeBoardach.

Po drugie "Bez lΩku"

Je┐eli przestraszysz siΩ jakiego╢ podjazdu to najprawdopodobniej zsi▒dziesz w po│owie, albo w og≤le nie podejmiesz wyzwania. Je┐eli jedziesz w grupie, pewnie dasz siΩ wyprzedziµ, a je┐eli ju┐ ciΩ wyprzedz▒ - zostaniesz z ty│u. Jak zostaniesz z ty│u, ich przewaga bΩdzie ros│a. Taki │a±cuch przyczynowo skutkowy dzia│a zawsze i na ka┐dego. Najlepszym sposobem jest regularna i bardzo ╢wiadoma jazda pod g≤rΩ. Zauwa┐, ┐e podjazdy, kt≤re znasz pokonujesz znacznie szybciej. Wiesz jakie s▒ d│ugie i jakie prze│o┐enie pozwoli wyjechaµ na g≤rΩ. Nie jed╝ bezmy╢lnie. Obserwuj uwa┐nie ╢cie┐kΩ i zapamiΩtuj jej cechy. Jak bardzo jest stroma, jaka jest przyczepno╢µ, czy grunt jest twardy, ile si│y zosta│o ci na p≤╝niej i jak d│ugo w tych warunkach mo┐esz utrzymaµ tempo. S│uchaj swojego organizmu. Kiedy znajdziesz siΩ w nowym dla ciebie miejscu, taka wiedza pozwoli ci por≤wnaµ nowy podjazd z tymi kt≤re znasz.

Demokracja

S▒ tacy, kt≤rzy uwa┐aj▒ ten system sprawowania w│adzy za najw│a╢ciwszy. Jednak je┐eli chodzi o jazdΩ na rowerze, idealnym systemem jest niewolnictwo. Ze swoimi nogami nie mo┐esz dyskutowaµ. G│owa podejmuje decyzje autonomicznie, zadaniem n≤g jest siΩ dostosowaµ. Je┐eli wiesz, ┐e w tym momencie musisz nacisn▒µ, to choµby nie wiem co - zr≤b to. Nogi mog▒ byµ ociΩ┐a│e, s│abe i zmΩczone, ale drzemi▒ w nich spore rezerwy i nale┐y je uwalniaµ. Je┐eli nie zrobisz tego na si│Ω, nigdy nie przyjedziesz na metΩ pierwszy. PamiΩtaj o nadrzΩdno╢ci g│owy!

Jajka na miΩkko

Podjazd Tylko jajka s▒ dobre na miΩkko. Podjazdy to powa┐na sprawa dla prawdziwych mΩ┐czyzn. Je┐eli tylko przyczepno╢µ na to pozwala, du╢ z twardego prze│o┐enia. Spr≤buj od znanych sobie podjazd≤w. Je┐eli dotychczas pokonywa│e╢ je z ma│ej tarczy, spr≤buj pojechaµ ze ╢redniej. Je┐eli jaki╢ odcinek by│ mo┐liwy do przejechania ze ╢redniej, pr≤bnie zastosuj blat. PamiΩtaj: nie ma biegu, kt≤rego nie mo┐na "rozkrΩciµ". Je┐eli kadencja jest bardzo niska, 40-50 obr./min, jeste╢ w stanie j▒ zwiΩkszyµ. Trzeba bΩdzie najprawdopodobniej stan▒µ w peda│ach, ale mo┐esz to zrobiµ. Je┐eli wydaje ci siΩ, ┐e ju┐ nie mo┐esz - oznacza to z pewno╢ci▒, ┐e mo┐esz zrzuciµ co najmniej o z▒bek ni┐ej. Uwierz w to!

Ostrze┐enia o dewastacji kolan mo┐na w│o┐yµ miΩdzy bajki. Zawodnik szosowy na miΩkkim prze│o┐eniu naciska peda│ obci▒┐eniem ledwo kilku kilogram≤w (badania AWF Warszawa). KrΩc▒c na maksa nie jeste╢ w stanie przekroczyµ obci▒┐enia r≤wnego masie twojego cia│a. Je┐eli tw≤j ciΩ┐ar cia│a nie jest w stanie pokonaµ oporu korby, zwyczajnie zatrzymasz siΩ.

Do ataku

Jedziesz pod g≤rΩ, obok ciebie inni bikerzy, wszyscy sapi▒, ale ty najg│o╢niej. Ju┐ nie masz si│y. Nie pozostaje ci nic innego jak poddaµ siΩ i zredukowaµ bieg. Ot≤┐ nic bardziej b│Ωdnego. Si│a jest, tylko nie potrafisz jej wyzwoliµ. Mo┐esz to zrobiµ tylko wysi│kiem woli.

W│a╢nie taki moment jest najlepszy na atak. PamiΩtaj: twoi rywale s▒ zmΩczeni co najmniej tak bardzo jak ty. Je┐eli teraz przyspieszysz - ich morale spadnie do zera. Ma│o kto poderwie siΩ do walki. Atak nale┐y przeprowadzaµ w najtrudniejszym momencie podjazdu, np. tam gdzie robi siΩ jeszcze bardziej stromo. Jeszcze lepsz▒ sytuacj▒ do wyprzedzania jest taka, w kt≤rej twoje miΩ╢nie piek▒ najbardziej, a oddychanie sprawia najwiΩkszy k│opot. Kolejnym momentem, w kt≤rym mo┐esz zdecydowaµ siΩ na ucieczkΩ, jest ko±c≤wka podjazdu. Nie nale┐y pr≤bowaµ zbyt p≤╝no, bo przeciwnicy moga dogoniµ ciΩ na zje╝dzie. Najlepiej atakowaµ kiedy do ko±ca podjazdu zosta│o oko│o 1/3 jego d│ugo╢ci.

Je┐eli podjazd jest bardzo d│ugi - si▒d╝ na kole trochΩ mocniejszemu od ciebie zawodnikowi. Nie my╢l o niczym, nie rozgl▒daj siΩ, staraj siΩ zachowaµ jak najmniejsz▒ odleg│o╢µ pomiΩdzy swoim przednim i jego tylnym ko│em. Kilkana╢cie centymetr≤w jest w sam raz. Patrz tylko na jego oponΩ i nie daj siΩ urwaµ. Je┐eli prowadz▒cy zwalnia - nie pozw≤l mu na to, dotknij jego opony swoj▒ i czym prΩdzej popro╢ o przebaczenie. Jak nic przyspieszy. Wyczekaj na dogodny moment i przed ko±cem podjazdu przyspiesz tempo i wyprzedzaj. Musisz to zrobiµ z du┐▒ determinacj▒, tak ┐eby nie zastosowa│ twojej taktyki.

Mi│osz KΩdrackiNapisz! bikeBoard 11-12/1999

Copyright © BIKEBOARD - WYDAWNICTWO G╙RY, BARAN I S-KA, tel. (012) 4211482 Napisz do redakcji! Napisz do redakcji

Web design
& mastering:
Zbooy