bikeBoard - najwiΩkszy polski magazyn rowerowy
Powr≤t do strony g│≤wnej Co nowego na stronach bikeBoardu? Wszelkie porady: techniczne, treningowe... Testy rower≤w, osprzΩtu, innego szpeju Sport: zawody, wywiady z zawodnikami, DH, BMX Turystyka: trasy, opowie╢ci z wypraw R≤┐no╢ci, czyli to, co nie pasowa│o gdzie indziej Archiwalne numery bikeBoardu Odsy│acze do innych stron rowerowych Strefa Wolnego Handlu

Sport

Newsy olimpijskie

Poprzedni news

NastΩpny news

Oficjalna strona olimpiady

Polska strona olimpiady

Program
Eurosportu

Olimpiada Sydney 2000

Wie╢ci z frontu przygotowa±

Wie╢ci z frontu przygotowa± do Olimpiady s▒ raczej niepokoj▒ce. Po (nie)spodziewanym ataku zimy (w ko±cu sierpie± to najzimniejszy miesi▒c na Antypodach), kiedy konw≤j wioz▒cy ogie± olimpijski utkn▒│ w zaspach, AustraliΩ trapi▒ kolejne plagi. Tym razem szaleje epidemia grypy. Choruje ju┐ 800 000 os≤b z aglomeracji, wprowadzono obowi▒zkowe szczepienia dla sportowc≤w, zmar│o dwoje dzieci. I nadal jest raczej zimno.

Kolejn▒ jest plaga dopingu. Wed│ug raportu ameryka±skiej Narodowej Komisji ds. Stosowania Zakazanych ªrodk≤w w Sporcie, a┐ 90% (!!!) sportowc≤w niekt≤rych dyscyplin wystartuje na dopingu. Byµ mo┐e w╢r≤d nich jest kolarstwo szosowe czy g≤rskie, gdzie EPO (erytropoetyna, hormon powoduj▒cy zwiΩkszon▒ produkcjΩ czerwonych cia│ek krwi, kt≤ra jest w stanie zaspokoiµ wzrastaj▒ce zapotrzebowanie na tlen, przez co wzrasta wydolno╢µ organizmu) stosuje siΩ na porz▒dku dziennym. O tym smutnym stanie rzeczy niech ╢wiadczy fakt, ┐e w bikeCollage przez trzy numery pod rz▒d pojawia│y siΩ newsy o kolejnych skandalach. Najpierw Jerome Chiotti przyzna│ siΩ, ze zwyciΩstwo w Mª XC z 1996 roku zawdziΩcza EPO. Nie przebrzmia│y echa tej wstrz▒saj▒cej wypowiedzi, a ╢lady stosowania EPO wykryto u Marca Pantaniego... Wed│ug wspomnianego raportu MKOl nie robi absolutnie nic, by walczyµ z dopingiem, ma│o tego, ostatnio obciΩ│a fundusze nad badaniami wykrywania innego ╢rodka, hormonu wzrostu, kt≤ry powoduje znaczny przyrost tkanki miΩ╢niowej. Poza tym do tej pory nie powo│a│a niezale┐nej od MKOl komisji antydopingowej.

W Sydney mamy "naszych ludzi". DziΩki uprzejmo╢ci Stanis│awa Wilka, rzecznika PZKol, kt≤ry towarzyszy reprezentacji, bΩdziemy Was informowaµ o przygotowaniach do startu kolarzy g≤rskich i szosowych. Zagl▒dajcie czΩsto na nasze strony, aby przeczytaµ najnowsze wiadomo╢ci.

8 wrze╢nia zawodnicy reprezentuj▒cy nasz kraj w Sydney ╢lubowali, ┐e bΩd▒ go godnie reprezentowaµ i walczyµ w czystej, sportowej walce. Wcze╢niej, 1 wrze╢nia wyjechali kolarze torowi, 12 planuj▒ wylot szosowcy.

Andrzej Pi▒tek Gali±skiemu towarzyszyµ bΩdzie trener kadry Andrzej Pi▒tek i mechanik Ryszard Wieczorek. Ten sk│ad jest o tyle ciekawy, ┐e pan Ryszard do tej pory technicznie obs│ugiwa│ kolarzy szosowych. Mamy jednak nadziejΩ, ┐e razem z trenerem zapewni▒ Gali±skiemu takie warunki, by m≤g│ siΩ on martwiµ tylko rywalizacj▒ na trasie z innymi zawodnikami i ostateczn▒ klasyfikacj▒.

A trasa nie bΩdzie │atwa. Projektant Glen Jacobs opracowa│ siedmiokilometrow▒ pΩtlΩ, kt≤ra zaczyna siΩ szerokim startem dla wszystkich zawodnik≤w. I to ju┐ jest koniec wygody, bowiem dalej czekaj▒ same techniczne sekcje jak singletrack o szeroko╢ci 50 cm, na kt≤rym trudno bΩdzie siΩ wymijaµ, strome zjazdy ko±cz▒ce siΩ ostrymi zakrΩtami i kamienie. To w│a╢nie kamienistych odcink≤w najbardziej boi siΩ nasz reprezentant, kt≤ry razem z Pi▒tkiem ogl▒da│ na video arenΩ zmaga± MTB. R≤┐nica wzniesie± wynosi 310 metr≤w na okr▒┐enie.

Panowie bΩd▒ mieli do pokonania dystans 40-50 km (6 lub 7 okr▒┐e±), za╢ panie 30-40 km (5-6 okr▒┐e±). Przed w│a╢ciw▒ pΩtl▒, zaraz po starcie kolarze wjad▒ na ma│▒, 1,8-kilometrow▒, szerok▒ pΩtelkΩ. Ostateczna ilo╢µ okr▒┐e± bΩdzie ustalona tak, aby ko±cowy czas najlepszego zawodnika wynosi│ optymalne 2 godziny i 15 minut w przypadku mΩ┐czyzn i 2 godziny dla kobiet (plus minus 15 minut). Je╢li zatem czas zwyciΩ┐czyni pierwszego okr▒┐enia wyniesie 30 minut, paniom zostan▒ jeszcze tylko 3 okr▒┐enia.

Geograficznie rzecz bior▒c, pΩtla po│o┐ona jest na 350-hektarowej farmie niedaleko Fairfield na obrze┐ach Sydney (32 km od wioski olimpijskiej), gdzie studenci nauk rolniczych odbywaj▒ praktyki. Niegdy╢ by│a to wioska, lecz wch│onΩ│a j▒ agresywnie rozszerzaj▒ca siΩ zabudowa najwiΩkszego miasta kontynentu, przekszta│caj▒c w tΩtni▒ce ┐yciem centrum spo│eczno╢ci indochi±skiej. Organizatorzy zapewniali, ┐e przy projektowaniu trasy wezm▒ pod uwagΩ wskazania ekolog≤w, kt≤rzy egzaminowali miejsce przeznaczone na budowΩ trasy XC, i bΩd▒ d▒┐yµ do zminimalizowania negatywnego wp│ywu na ╢rodowisko naturalne. Co wyjdzie z tych deklaracji? Zobaczymy, jeste╢my jednak pe│ni w▒tpliwo╢ci, poniewa┐ przewidziano miejsce dla 20 tysiΩcy widz≤w, g│≤wnie w pobli┐u najbardziej wzniesionego punktu, kt≤rym jest start/meta. Nie wyklucza siΩ jednak, ┐e widzowie bΩd▒ mogli poruszaµ siΩ wzd│u┐ trasy do innych, ciekawych, miejsc przedzieraj▒c siΩ przez australijski "busz".

Cadel Evans Do Sydney zakwafikowa│o siΩ 50 kolarzy g≤rskich - 30 pan≤w i 20 pa±. W╢r≤d nich znajduj▒ siΩ przedstawiciele tak egzotycznych pa±stw jak Guam, Nambia, Kolumbia czy Chiny. W gronie mΩ┐czyzn najbardziej pasjonuj▒cym wydaje siΩ pojedynek pomiΩdzy reprezentantem gospodarzy Cadelem Evansem i Francuzem Miguelem Martinezem. Obydwoje s▒ w znakomitej formie. Na korzy╢µ Evansa bΩdzie przemawiaµ (czy raczej wrzeszczeµ) w│asna publiczno╢µ oraz ╢wiadomo╢µ, ┐e u siebie musi wypa╢µ jak najlepiej i nie zawie╢µ ziomk≤w. Czy to wystarczy ┐eby stawiµ czo│a Mistrzowi ªwiata, Martinezowi? Ten ostatni prowadzi w rankingu UCI, zdoby│ Mistrzostwo i Puchar ªwiata (Evans odpowiednio 13, 8, 5 miejsce) i wygl▒da na to, ┐e nikt nie jest w stanie dor≤wnaµ mu w tym sezonie, bo czy┐ mo┐na mieµ lepszy sezon i zdobyµ wiΩcej tytu│≤w i nagr≤d? Tak, ale pod warunkiem, ze w tym samym roku jest rozgrywana Olimpiada...

Ci dwaj zawodnicy, kt≤rych dzieli jeden rok i p≤│ ╢wiata, debiutowali wsp≤lnie na ╢wiatowej scenie MTB jako juniorzy na Mistrzostwach ªwiata w Vail w 1994. Tam te┐ spotkali siΩ ze sob▒ po raz pierwszy, kiedy na ostatnim okr▒┐eniu prowadz▒cy Evans z│apa│ gumΩ i mimo szybkiej wymiany Martinez zdo│a│ do "doj╢µ" i wymin▒µ wygrywaj▒c mistrzostwo. 11 czerwca w Sierra Nevada tΩczow▒ koszulkΩ znowu przywdzia│ Martinez staj▒c siΩ pierwszym kolarzem g≤rskim, kt≤ry wygra│ Mª we wszystkich kategoriach: junior, orlik (poni┐ej 23 lat) i senior. Evans m≤g│ tylko patrzeµ na oddalaj▒cego siΩ konkurenta i szanse na podium, przeklinaj▒c sw≤j rower (je╢li czytali╢cie relacje naszego korespondenta Marcina Rygielskiego, to wiecie co siΩ sta│o. Pech zreszt▒ nie opuszcza│ go w tym sezonie, przejawiaj▒c siΩ dwukrotnie z│amanym obojczykiem (podczas wy╢cigu szosowego w styczniu i otwieraj▒cego Puchar ªwiata w marcu - st▒d brakuje mu w tym sezonie, opr≤cz sukces≤w, przejechanych na rowerze kilometr≤w - nie startowa│ w trzech pierwszych wy╢cigach Pª i mimo to uplasowa│ siΩ na pi▒tej pozycji! Lato spΩdzi│ w Arizonie na szos≤wce buduj▒c silΩ i lecz▒c obojczyk). Odwrotnie u Francuza: sz│o mu coraz lepiej. Od Vail zdoby│ 6 medali w Mª w tym z│oto w juniorach, dwa razy espoirs i teraz w seniorach, na dodatek olimpijski br▒z w Atlancie. Kanadyjczyk ma co prawda na swoim koncie 4 medale, ale ┐adnego tytu│u Mistrza ªwiata. Wynik - Martinez 4, Evans 0. W zesz│ym roku z Are kieszonkowy Francuz startowa│ ju┐ w kategorii senior z racji r≤┐nicy wieku i Cadel mia│ szansΩ wygraµ pod absencjΩ rywala. I znowu prowadzi│ na ostatnim okr▒┐eniu, ale W│och Marco Bui zaatakowa│ zza jego plec≤w tak nieszczΩ╢liwie, ┐e zrzuci│ go z roweru. I znowu przegra│, tym razem siedemnastoma sekundami... »ali│ siΩ po wy╢cigu dziennikarzom, ┐e ju┐ kolejny raz by│ tak blisko i kolejny raz nic z tego nie wysz│o, co doprowadzi│o go do konkluzji, i┐ mo┐e po prostu nie jest mu przeznaczone wygrywanie w ╢wiatowych zawodach. R≤┐ni ich tak┐e styl jazdy. Martinez, kt≤ry jest naprawdΩ niesamowicie silnym zawodnikiem prowadzi stawkΩ ju┐ od startu i rzadko kiedy ogl▒da siΩ do tylu. Evans po charakterystycznym dla niego powolnym starcie z okr▒┐enia na okr▒┐enie mija kolejnych rywali pn▒c siΩ coraz wy┐ej. W Sierra Nevada po starcie z 17. pozycji ostatnie okr▒┐enie zaczyna│ jako sz≤sty. "Evans jest bardzo silny. Ma k│opoty z obojczykiem, ale w Sydney bΩdzie gotowy. Olimpiada to jego najwa┐niejszy cel. Jest moim najwiΩkszym rywalem i jego bojΩ siΩ najbardziej" - powiedzia│ Martinez.

Mo┐e siΩ jednak okazaµ, ┐e czarnym koniem wy╢cigu bΩdzie zwyciΩzca sprzed 4 lat, Bart Brentjens. Po Atlancie wygl▒da│o na to, ┐e odpu╢ci│ sobie starty w zawodach i usun▒│ siΩ w cie±. Dopiero w tym roku pokaza│ wszystkim, ┐e powr≤ci│ i jest w rewelacyjnej formie: trzeci w Sierra Nevada, dziewi▒ty w Pucharze i drugi w rankingu UCI. Wygl▒da wiΩc, ┐e przerwa w startach by│a planowan▒ zagrywka taktyczn▒ przed kolejn▒ Olimpiad▒. Nie╝le tez mo┐e namieszaµ jego krajan, Bas van Dooren, drugi po kieszonkowym Martinezie w Pª. Wygrywaj▒c jeden wy╢cig i zajmuj▒c drugie miejsce w dw≤ch innych dowi≤d│, i┐ z nim tak┐e trzeba siΩ liczyµ. Tak samo jak z wielu innymi: wicemistrzem ╢wiata Rolandem Greenem, Christophe Dupuey'em czy kolejnym wielkim, kt≤ry powr≤ci│ po latach do ╢cis│ej czo│≤wki: Thomasem Frischknechtem.

Alison Sydor W╢r≤d pa± nie ma jednej, zdecydowanej faworytki. Do olimpijskiego z│ota pretenduje Szwajcarka Barbara Blatter, zdobywczyni tegorocznego Pucharu ªwiata, pierwsza w rankingu UCI, dwie panie Alison: kanadyjka Sydor, kt≤ra z Atlanty przywioz│a olimpijskie srebro, od wielu lat w ╢wietnej formie i czo│≤wce: wicemistrzyni ╢wiata, trzecia w Pª, oraz Amerykanka Dunlap, druga w Pª i trzecia w UCI. Podobnie jak w przypadku Evansa, gospodarze igrzysk maj▒ asa w rΩkawie, kt≤rego bynajmniej nie zamierzaj▒ ukrywaµ: Mary Grigson. Z przebiegu jej start≤w widaµ by│o, ┐e oszczΩdza siΩ na najwa┐niejsze wydarzenie sportowe roku, ale tam, gdzie startowa│a wykaza│a siΩ godn▒ podziwu konsekwencj▒ zawsze plasuj▒c siΩ w pierwszej pi▒tce! Mo┐e tak byµ, ┐e Australijczycy, jak siΩ to m≤wi, zbior▒ komplet medali. Hiszpanie licz▒ na MargaritΩ FullanΩ, MistrzyniΩ ªwiata ze Sierra Nevada. Nie bez powodu. Marga, jak siΩ ja pieszczotliwie okre╢la, wziΩ│a w tym roku udzia│ jedynie w czterech wy╢cigach Pucharu ªwiata wygrywaj▒c trzy z nich! A, opr≤cz niej, tylko Sydor wygra│a dwie edycje, ale startowa│a w o╢miu... Fullana sta│a siΩ bohaterk▒ w swoim kraju, kiedy podczas pierwszego tegorocznego startu wygra│a edycjΩ Pª po raz pierwszy dla Hiszpanii, ni mniej ni wiΩcej tylko w Madrycie. Pojawi│a siΩ w 1997 roku w Pª zajmuj▒c 11 miejsce w ostatecznej klasyfikacji. Rok p≤╝niej poprawi│a formΩ ko±cz▒c jako pi▒ta. Nie wygra│a jednak do tej pory ┐adnego wy╢cigu, jej najlepsze miejsce to trzecie. Wyci▒gnΩ│a z tego wnioski zatrudniaj▒c trenera, kt≤ry narzuci│ jej ╢cis│y re┐im µwiczeniowy obejmuj▒cy r≤wnie┐ │y┐wiarstwo szybkie, p│ywanie i gimnastykΩ. Wysi│ek siΩ op│aci│ - rok p≤╝niej w Are zdoby│a tytu│ Mistrzyni ªwiata. W zaciΩtej walce pokona│a Sydor i PaolΩ Pezzo (patrz relacja Mi│osza KΩdrackiego). W Sierra Nevada pomog│a jej nieco natura: dwa dni przed wy╢cigiem XC kobiet spad│ rzΩsisty deszcz zamieniaj▒c trasΩ w grz▒skie b│oto. Dla Fullany, trenuj▒cej na rodzimej Majorce, gdzie klimat jest zdecydowanie │agodny, to by│a katastrofa. Jednak, gdy w dniu zawod≤w wyjrza│a przez okno zobaczy│a s│o±ce, kt≤re w miΩdzyczasie ca│kowicie wysuszy│o trasΩ. Wygraµ dwa razy pod rz▒d, to wielkie osi▒gniΩcie. A apetyt ro╢nie w miarΩ jedzenia. Zreszt▒ nie ma innego wyj╢cia. Wed│ug s│≤w jej ch│opaka Miguela (ale nie Martineza), Marga jest najwa┐niejszym hiszpa±skim sportowcem na Olimpiadzie i ca│y kraj bΩdzie patrzy│ na ni▒. No, pod tak▒ presj▒ na pewno zrobi, co tylko w jej mocy, by uszczΩ╢liwiµ rodak≤w. A jak potrafi▒ siΩ cieszyµ gor▒cokrwi╢ci Hiszpanie, mo┐ecie zobaczyµ na stronie ze zdjΩciami ze Sierra Nevada.

BΩdziemy Wam przybli┐aµ kolejnych zawodnik≤w i oceniaµ ich szanse a┐ do rozpoczΩcia wy╢cig≤w. PamiΩtajcie, tego nie przeczytacie w papierowym wydaniu bikeBoardu.

Tyle suche liczby i nasze przypuszczenia. Jak bΩdzie naprawdΩ? Mo┐e byµ zupe│nie, ale to zupe│nie inaczej. Dlatego ╢led╝cie przekazy medi≤w 23 i 24 wrze╢nia (8. i 9. dzie± Olimpiady), a przede wszystkim zagl▒dajcie na nasze strony. Zaraz po zako±czeniu wy╢cigu bΩdziemy mieµ informacjΩ o miejscu Marka Gali±skiego i relacjΩ z przebiegu rywalizacji!

Pawe│ EplerNapisz!

Copyright © BIKEBOARD - WYDAWNICTWO G╙RY, BARAN I S-KA, tel. (012) 4211482 Napisz do redakcji! Napisz do redakcji

Web design
& mastering:
Zbooy