bikeBoard - najwiΩkszy polski magazyn rowerowy
Powr≤t do strony g│≤wnej Co nowego na stronach bikeBoardu? Wszelkie porady: techniczne, treningowe... Testy rower≤w, osprzΩtu, innego szpeju Sport: zawody, wywiady z zawodnikami, DH, BMX Turystyka: trasy, opowie╢ci z wypraw R≤┐no╢ci, czyli to, co nie pasowa│o gdzie indziej Archiwalne numery bikeBoardu Odsy│acze do innych stron rowerowych Strefa Wolnego Handlu

Sport

Wyniki dualu

Galeria foto (K)
Galeria foto (M)

Mª MTB 2000

Mistrzostwa ªwiata w kolarstwie g≤rskim

Sierra Nevada, czerwiec 2000

Dual slalom

Trasa

Trasa dualu zosta│a wytyczona na ko±cowym, p│askim odcinku nartostrady o niewielkim nachyleniu. By│em strasznie zdziwiony jak szybko mo┐na zbudowaµ tor i to jaki tor. Oczywi╢cie przy pomocy ciΩ┐kiego sprzΩtu budowlanego: koparki, spychacza, ubijarki. Wszystkim kierowa│ jeden od my╢lenia i trzech, w porywach do czterech, ludzi z │opatami.

Efektowny skok Gotowa trasa czeka│a na przyjazd zawodnik≤w i opala│a siΩ w gor▒cych promieniach hiszpa±skiego s│o±ca, studzona regularnie sikawk▒ do czasu przyjazdu wszystkich ekip. Jako pierwszy trasΩ zobaczy│ Eric Carter, posta│, popatrzy│, pokrΩci│ nosem, a┐ przyjecha│y koparki i zaczΩ│y wszystko od nowa. Carterowi szczeg≤lnie nie podoba│a siΩ ╢rodkowa czΩ╢µ trasy. Zmieniono ustawienie hopek, a tak┐e ich profile. Dodano zakrΩt o 180 stopni, na kt≤rym trzeba by│o zredukowaµ prΩdko╢µ do zera i potwornie mocno depn▒µ na peda│y. Jak wszystko by│o gotowe, wzi▒│em metr≤wkΩ i pomierzy│em hopy. Start nastΩpowa│ na niewielkim wzniesieniu i po kilku metrach nale┐a│o pokonaµ uskok. Nawet nie wyci▒ga│em metr≤wki - jaki╢ metr w d≤│. Sekcja rytmiczna sk│adaj▒ca siΩ z kilkunastu usypanych poprzecznie garb≤w, w odstΩpach 26", mia│a spowolniµ maszyny przed wej╢ciem w pierwsz▒ bandΩ. Po niej do pokonania by│a pierwsza trumna wysoka na 1,8 i d│uga na 6 metr≤w. ZakrΩt, nawr≤t o 180 stopni, mia│ byµ sprawdzianem si│y potrzebnej do sprintu; po czym trzeba by│o pokonaµ las sto┐k≤w, z kt≤rych mo┐na by│o siΩ wybiµ lub wybraµ drogΩ pomiΩdzy nimi. Niewielka banda lub hopka to kolejne przeszkody przed najpotΩ┐niejsz▒ hopk▒, kt≤ra mia│a wszystkie inne hopki pod sob▒. Wysoko╢µ zmierzy│em normalnie: 2 m, ale d│ugo╢µ na dwa razy, bo zabrak│o miarki. PodajΩ wynik: 10 m (s│ownie: r≤wne dziesiΩµ metr≤w)! By│a to jednocze╢nie minimalna odleg│o╢µ do pokonania w locie. Nawet centymetr mniej grozi│ makabrycznym l▒dowaniem. R≤wnolegle do hopki, kt≤ra mia│a wszystkie inne hopki pod sob▒, mo┐na by│o skorzystaµ z ulgowej double, ale to jednoznacznie oznacza│oby rezygnacjΩ z walki o zwyciΩstwo, poniewa┐ znacznie nadk│ada│o siΩ drogi. Tu┐ przed met▒ wcale nie│atwa przeszkoda: wybicie z hopki znajdowa│o siΩ ni┐ej ni┐ l▒dowanie. Ca│o╢µ wygl▒da│a imponuj▒co. NajwiΩksz▒ zalet▒ trasy by│o jej usytuowanie, pozwalaj▒ce na obserwacjΩ imprezy z jednego miejsca. Eliminacje polega│y na solowym pokonaniu trasy w jak najlepszym czasie.

Kobiety

Sari Jorgensen W kategorii kobiet na starcie stanΩ│y 33 zawodniczki. Najlepszy czas w eliminacjach wykrΩci│a Anne-Caroline Chausson. O poziomie tej zawodniczki niech ╢wiadczy to, ┐e ze swoim czasem dosta│aby siΩ do fina│u facet≤w! Na treningach przed startem odr≤┐nia│em j▒ od Cedrica Garcii tylko po napisie na spodniach. Trzeba te┐ dodaµ, ┐e jest to jej pierwszy sezon w dualu. Tu┐ za ni▒ uplasowa│a siΩ Szwajcarka Sari Jorgensen i uwielbiana przez polskich czytelnik≤w Tara Llanes. Sensacj▒ eliminacji by│o nieuko±czenie biegu przez KatrinΩ "Killer" Miller, triumfatorkΩ zesz│orocznego fina│u w Kaprun. Dla Japonki Mami Masuda eliminacje zako±czy│y siΩ po 9,89-metrowym locie, pewnie siΩ ju┐ domy╢lacie, na kt≤rej hopie. Eliminacje wy│oni│y 16 pa±, kt≤re mia│y zmagaµ siΩ o start w µwierµfinale. Generalnie nie by│o darcia pi≤r i │amania paznokci, czego mo┐na by siΩ spodziewaµ w tej kategorii, chocia┐ sporych emocji dostarczy│ bieg Sari Jorgensen z Helen Mortimer, kt≤re zaliczy│y niez│y dzwon na jednej z band, tak ┐e po podniesieniu siΩ z ziemi nie wiedzia│y, gdzie s▒ ich rowery. Najwa┐niejsze, ┐e do mety dojecha│y ca│o i na swoich sprzΩtach, zreszt▒ w kolejno╢ci jak wy┐ej.

Najciekawiej zapowiada│ siΩ wy╢cig Leigh Donovan, ubieg│orocznej br▒zowej medalistki, z depcz▒c▒ jej w minionym sezonie po piΩtach Tar▒ Llanes. Obie Amerykanki potraktowa│y ten wy╢cig bardzo ambicjonalnie, jednak zar≤wno start, jak i fina│, nale┐a│ zdecydowanie do Tary. W finale nikt nie znalaz│ siΩ przez przypadek - od lat te same nazwiska, poza Anne-Caroline. Ta niewinnie wygl▒daj▒ca dziewczyna na torze zachowuje siΩ jak bestia. Fina│owy bieg z Tar▒ Lanes by│ tylko czyst▒ formalno╢ci▒, niezbΩdn▒ przed wrΩczeniem medali. Po wy╢cigu powiedzia│a, ┐e dwa z│ote medale zdobyte w ci▒gu jednego dnia mog▒ j▒ tylko zmobilizowaµ do dalszej pracy.

MΩ┐czy╝ni

Na starcie stanΩ│o 79 ╢mia│k≤w pragn▒cych zmierzyµ siΩ najpierw z tras▒, a p≤╝niej ze sob▒, chocia┐ byli te┐ tacy, kt≤rzy zak│adali z g≤ry, ┐e chodzi tylko o to pierwsze. Bardzo licznie obsadzona reprezentacja Wenezueli solidarnie nie uko±czy│a eliminacji w komplecie. Nie ma siΩ co ╢miaµ, bo pecha mia│y te┐ takie s│awy, jak Bas de Bever czy Jurgen Beneke. Zastanawiali╢my siΩ, czy kadra z Republiki Po│udniowej Afryki bΩdzie reprezentowana przez czarnosk≤rych zawodnik≤w i nie chodzi tu o jakie╢ rasistowskie przekonania, tylko o czyst▒ ciekawo╢µ. Ja nigdy w ┐yciu nie widzia│em Murzyna na rowerze, nie m≤wi▒c ju┐ o takim skacz▒cym. Niestety RPA reprezentowali sami bia│asi. Tu chyba chodzi o przekonania: po co je╝dziµ na rowerze, skoro szybciej mo┐na przebiec...

Cedric Gracia Bieg eliminacyjny najszybciej przejechali: Brian Lopes, Eric Carter i Cedric Gracia... do momentu, kiedy na torze nie pojawi│ siΩ Australijczyk Wade Bootes, kt≤ry od rewelacyjnego czasu Lopesa urwa│ jeszcze 14 setnych sekundy. Eliminacje ods│oni│y przykr▒ prawdΩ o torze, kt≤ry w zamy╢le mia│ nieograniczone ilo╢ci kombinacji i wariant≤w jego pokonania, ale w praktyce wszyscy przeje┐d┐ali go w identyczny spos≤b. Spor▒ czΩ╢µ trasy zajmowa│ rozpΩd do najwiΩkszej hopy, na kt≤r▒ nale┐a│o najechaµ z jak najwiΩksz▒ prΩdko╢ci▒. Nikt nie bawi│ siΩ w widowiskowe pokonywanie serii dirtowych sto┐k≤w, tylko przeje┐d┐a│ pomiΩdzy nimi, ┐eby nabraµ prΩdko╢ci. W rezultacie rywalizacja ramiΩ w ramiΩ nastΩpowa│a tylko chwilΩ po starcie i to w│a╢nie dobry start by│ gwarancj▒ zwyciΩstwa. Maruderzy z regu│y decydowali siΩ na popisowy skok na najwiΩkszej hopie i tak naprawdΩ to oni podnosili ci╢nienie licznie zgromadzonej widowni.

W moim odczuciu, o zwyciΩstwie decydowa│y przede wszystkim umiejΩtno╢ci sprinterskie na starcie, z pewno╢ci▒ r≤wnie istotne jak technika pokonywania przeszk≤d i zwinno╢µ, ale prawdziwi koneserzy tej dyscypliny na pewno czuj▒ spory niedosyt. Na ubieg│orocznym finale Pucharu Diesla w Kaprun zawodnicy mijali siΩ kilkakrotnie, nieraz na kilka metr≤w przed met▒ i do ko±ca nie by│o wiadomo, kto wygra. Niestety w Sierra Nevada zabrak│o tej bezpo╢redniej walki ramiΩ w ramiΩ. Ju┐ w pierwszym biegu µwierµfina│owym odpad│ jeden z faworyt≤w, Cedric Gracia, wyeliminowany przez Seana McCarrolla. Nie posz│o te┐ Ericowi Carterowi, kt≤rego wykluczy│ zajmuj▒cy 3. miejsce w rankingu UCI Francuz Mickael Deldycke. Pojedynek Lopesa z Deldyckiem by│ jedynym, w kt≤rym nast▒pi│a zmiana prowadzenia w trakcie wy╢cigu. Zaraz po starcie zdecydowanie prowadzi│ Deldycke, jednak na zakrΩcie o 180 stopni Lopes celowo zderzy│ siΩ z Francuzem, powoduj▒c gro╝nie wygl▒daj▒cy wypadek. Pierwszy podni≤s│ siΩ Lopes i tak naprawdΩ to tylko dziΩki temu, niezbyt czystemu fortelowi, dosta│ siΩ do fina│u. W ostatnim biegu spotkali siΩ Australijczyk, Wade Bootes i szybki Lopes, jednak ju┐ kilka metr≤w po starcie wiadomo by│o, ┐e szybki jest tylko Bootes i to w│a╢nie on zosta│ Mistrzem ªwiata.

Wade Bootes Australijczyk w eliminacjach i w fina│ach zawsze startowa│ z prawego, szybszego toru, jest to zastanawiaj▒ce, ale z pewno╢ci▒ nie odbierze mu tytu│u mistrza ╢wiata. Historia tego, do tej pory stosunkowo ma│o znanego zawodnika, rozpoczΩ│a siΩ 26 lat temu, kiedy to przyszed│ na ╢wiat na kontynencie australijskim. W wieku 19 lat podj▒│ mΩsk▒ decyzjΩ o wyje╝dzie do Ameryki, gdzie mia│ zamiar kontynuowaµ treningi na BMX-ie. Wychodzi│o mu to z reszt▒ nie╝le, o czym ╢wiadcz▒ zesz│oroczne wyniki i udany wystΩp na Mª w BMX. Zakwalifikowa│ siΩ do 1 fina│u, a uleg│ m. in. legendzie ameryka±skich BMX-≤w - Johnowi Purse. Rodzice Wade'a nie czynili aadnych przeszk≤d, a wolΩ syna wsparli 2 tys. dolar≤w na powr≤t do domu. Opr≤cz tych dw≤ch kawa│k≤w mia│ jeszcze rower i w takim sk│adzie rozpocz▒│ sw≤j American Dream. 350 dolar≤w kosztowa│ stary van z │≤┐kiem, sto│em, lod≤wk▒ i toalet▒ - i to w│a╢nie tym pojazdem przemierza│ kraj od zawod≤w do zawod≤w. DecyzjΩ o startach w dual slalomie na MTB podj▒│ dopiero w 1998 roku, jednocze╢nie kontynuuj▒c starty na BMX-ie. Jego najwiΩkszym sukcesem w 1998 roku by│o 4 miejsce w Big Bear. ªwiat zapamiΩta│ jego nazwisko po zwyciΩstwie w jednej z edycji Pucharu ªwiata w Bromont, w 1999 roku. W tym┐e roku by│ te┐ 3 w zawodach NORBA. Od tego sezonu w wy╢cigach dualu zwi▒zany jest kontraktem z Trekiem, sponsorem swego roweru na 20-calowych k≤│kach. Wade jest strasznie spokojnym, skromnym facetem i chocia┐ postur▒ nieco przypomina Shauna Palmera, o swojej obecno╢ci na zawodach informowa│ tylko wynikami. Z drugiej strony, czy kto╢ w og≤le bΩdzie w stanie zast▒piµ nieobecno╢µ Shauna?

Marcin RygielskiNapisz!

Copyright © BIKEBOARD - WYDAWNICTWO G╙RY, BARAN I S-KA, tel. (012) 4211482 Napisz do redakcji! Napisz do redakcji

Web design
& mastering:
Zbooy