bikeBoard - najwiΩkszy polski magazyn rowerowy
Powr≤t do strony g│≤wnej Co nowego na stronach bikeBoardu? Wszelkie porady: techniczne, treningowe... Testy rower≤w, osprzΩtu, innego szpeju Sport: zawody, wywiady z zawodnikami, DH, BMX Turystyka: trasy, opowie╢ci z wypraw R≤┐no╢ci, czyli to, co nie pasowa│o gdzie indziej Archiwalne numery bikeBoardu Odsy│acze do innych stron rowerowych Strefa Wolnego Handlu

Sport

Filmy z zawod≤w

Cyklotrial Katowice 2000

I Mistrzostwa Polski we Flatlandzie
Katowice 2000

Pocz▒tki

Flatland - Katowice 2000 Wyjazdy na zawody, rozmowy z zawodnikami zza oceanu, kontakty z organizatorami imprez w Anglii, USA i Czechach, sporo przygotowywa±, trochΩ nerw≤w, opracowanie regulaminu adekwatnego do sytuacji w Polsce, kilkana╢cie przepracowanych nocy. Tak w du┐ym skr≤cie mo┐na okre╢liµ nak│ad naszej pracy w przygotowanie pierwszych w Polsce zawod≤w BMX-owych we flatlandzie. Obraz ten nie bΩdzie jednak pe│ny, je┐eli nie dodam pr≤b pozyskania dodatkowych sponsor≤w umo┐liwiaj▒cych organizacjΩ takiej imprezy. Nie by│o z tym │atwo. Niestety, jak siΩ okaza│o, praktycznie nikt nie zdaje sobie sprawy, co to s▒ BMX i jak widowiskowe s▒ takie zawody. Mimo to uda│o siΩ - nie bez wp│ywu na pozytywny rezultat pozosta│o okre╢lenie imprezy mianem mistrzostw - choµ na pocz▒tku przy╢wieca│ nam cel zrobienia zawod≤w opartych bardziej na zasadzie wzajemnego poznania flatlander≤w i dobrej zabawy. Do tej pory jedyn▒ trybun▒ tego rosn▒cego w popularno╢µ sportu by│y │amy naszego magazynu. Od ponad trzech lat monitorujemy polsk▒ scenΩ BMX, wyszukuj▒c grupy m│odych ludzi, po╢wiΩcaj▒cych sw≤j wolny czas i energiΩ na opanowanie roweru i nauczenie siΩ nowych trick≤w. DziΩki temu w Katowicach pojawi│a siΩ praktycznie kompletna grupa BMX-owc≤w uprawiaj▒cych flatland. Po raz pierwszy nasi BMX-owcy mogli siΩ wsp≤lnie spotkaµ, poznaµ i nauczyµ od siebie nowych trick≤w. Z tego jestem najbardziej zadowolony. Nie oby│o siΩ co prawda bez paru potkniΩµ, ale po kolei...

Flatland

O BMX-owym freestylu pisali╢my ju┐ parokrotnie, jednak dla niewtajemniczonych przypomnΩ parΩ fakt≤w z historii tego sportu. Jego korzenie siΩgaj▒ nie tak daleko, bo w pocz▒tek lat 80. Zapewne siΩ domy╢lacie, gdzie wszystko siΩ zaczΩ│o - w kolebce sport≤w ekstremalnych - Kalifornii.

Wy╢cigi na torach by│y w≤wczas znane ju┐ od przesz│o dziesiΩciu lat, a ich popularno╢µ stale wzrasta│a - BMX ugruntowa│ siΩ ju┐ na ustalonej pozycji - z wyznaczonymi datami poszczeg≤lnych wy╢cig≤w i stale zwiΩkszaj▒c▒ siΩ liczb▒ sponsor≤w. Jednak pewnej grupce zawodnik≤w jazda w k≤│ko po torze przesta│a wystarczaµ, a hopki sta│y siΩ zbyt niskie. ZaczΩli wiΩc na swoich ma│ych rowerkach µwiczyµ rozmaite tricki, wykorzystuj▒c energiΩ uzyskan▒ z wybicia siΩ. Na torach dla BMX nie mieli jednak odpowiednich miejsc na swe eksperymenty. Na szczΩ╢cie mniej wiΩcej w tym samym czasie Bob Haro (kt≤rego nazwisko mo┐e Wam co nieco m≤wiµ) i inni eksplorerzy przypomnieli sobie o starych, zaniedbanych po chwilowym spadku popularno╢ci skateboardingu parkach, kt≤rych niezliczona ilo╢µ pokrywa│a Stany Zjednoczone. Parki te i miasteczka skatowe zosta│y rych│o przystosowane do potrzeb rodz▒cego siΩ streetu. Nie wszystkim jednak podoba│y siΩ zmiany zachodz▒ce w BMX. W czerwcu 1980 roku ukaza│ siΩ nawet komunikat w tej sprawie w specjalnym wydaniu BMX Action - Cook Bros. Pokazy na rampie i street zosta│y tam okre╢lone jako "cyrkowe sztuczki", nie maj▒ce nic wsp≤lnego z klasyczn▒ jazd▒ na BMX. Zastrze┐ono r≤wnie┐, ┐e w przysz│o╢ci tego typu pokazy nie mog▒ byµ wykonywane przed m│odymi zawodnikami (!), ┐eby nie propagowaµ "wywrotowego" sportu.

Liga zawodnik≤w BMX je┐d┐▒cych po torze wyda│a nieco p≤╝niej drug▒ mutacjΩ - dirt. Podobnie jak motocrossie pod koniec fina│owej rudny na torze BMX zawodnicy wykonuj▒ zazwyczaj na hopce przed met▒ popisowy skok. Niekt≤rym spodoba│o siΩ to na tyle, ┐e postanowili klasyczny tor skr≤ciµ do jednej lub kilku takich hopek, po wybiciu z kt≤rych realizuj▒ w powietrzu najr≤┐niejsze projekty.

Tymczasem 1982 rok sta│ siΩ prze│omowym dla, wci▒┐ jeszcze ekskluzywnego, sportu jakim by│ BMX. Liczba sponsor≤w wzros│a dwukrotnie... a sta│o siΩ to poniek▒d za spraw▒ przybysza z kosmosu, zwanego E.T. Jak bowiem m≤wi siΩ w ╢rodowisku 20" k≤│ek - w rzeczywisto╢ci film by│ o grupie dzieciak≤w je┐d┐▒cych na BMX-ach.

Kolejny - 1983 rok - by│ jednym z najbardziej dochodowych lat w historii BMX, g│≤wnie dziΩki medialnemu koncernowi ESPN, kt≤ry - wykorzystuj▒c widowiskowo╢µ BMX-≤w - zorganizowa│ seriΩ zawod≤w. Dobry rok dla wy╢cig≤w BMX sta│ siΩ tak┐e dobrym rokiem dla freestylu. W 1983 r. Mongoose wyprodukowa│ pierwsz▒ na ╢wiecie ramΩ freestylow▒ oraz pierwszy, na razie bardzo ekskluzywny, freestylowy rower. W 1984 roku odby│y siΩ pierwsze zawody w BMX-owym freestylu - zorganizowane w skatowych parkach Kalifornii. W tym samym roku BMX Action napisa│a, ┐e istnieje pewna grupa ludzi, kt≤ra uwa┐a, ┐e freestyle przer≤s│ popularno╢ci▒ BMX. Jednak dopiero 1985 rok by│ pierwszym "oficjalnym" rokiem istnienia freestylu na arenie sportowej - rokiem pierwszych oficjalnych zawod≤w i pierwszych tytu│≤w do zdobycia, wci▒┐ jednak tylko w Kalifornii. W 1986 roku freestyle rozprzestrzeni│ siΩ w ca│ych Stanach. Ten rok i nastΩpny by│y latami prawdziwego rozkwitu - pojawili siΩ powa┐ni sponsorzy i powa┐ne pieni▒dze....

Po fali wspania│ych dni nieco opad│a pierwsza fascynacja nowym sportem. Liczba zawodnik≤w sta│a siΩ znacznie mniejsza - nagrody tak┐e... Dennis McCoy (29), jeden z najstarszych wiekiem zawodnik≤w (klasa pro) - startuj▒cy od 1986 roku, przez cztery lata 1991-94 m≤g│ liczyµ jedynie na honorow▒ przepaskΩ przypominaj▒c▒ tΩ, kt≤r▒ otrzymuj▒ zapa╢nicy. Jednak taki stan rzeczy nie m≤g│ trwaµ wiecznie i w 1995 roku w czasie X-Games ╢wiat ujrza│ freestylowy BMX w najlepszej formie od pocz▒tk≤w jego historii. Ka┐dego roku poziom zawod≤w jest wy┐szy, dowodem jest zesz│oroczna edycja X-Games, a BMX popularno╢ci▒ zaczyna dor≤wnywaµ mountain bikom.

Zawody w Katowicach

W przypadku naszych zawod≤w postarali╢my siΩ o zabezpieczenie puli nagr≤d, kt≤re pr≤cz podtrzymania dobrego samopoczucia po udanym wystΩpie, mia│y r≤wnie┐ walory u┐ytkowe. G│≤wna nagroda - rama Ninja Fishbone, obrΩcze Sun, ochraniacze Lizard Skin, kierownica, wspornik kierownicy i pegi Acora, a tak┐e zestawy narzΩdzi rowerowych Topeak oraz gad┐ety od firmy Wheeler. Ponadto z my╢l▒ o pr≤bach najlepszych flatlander≤w w ryzykownym dircie przekazali╢my BMX-owe kaski Bell od firmy SSC z Wroc│awia. Pr≤cz zorganizowania zawod≤w, wynajΩcia hali, op│acenia ubezpieczenia za zawodnik≤w oraz pokrycia wszystkich koszt≤w zwi▒zanych z przeprowadzeniem imprezy, dziΩki czemu nikt nie musia│ wp│acaµ wpisowego, przygotowa│ puchary (pucharki) i medale, symbolizuj▒ce historyczny charakter tych zawod≤w. By│bym zapomnia│ - by│ r≤wnie┐ szampan. Skoro jestem ju┐ przy g│osie, chcia│bym r≤wnie┐ podziΩkowaµ Browarowi Tyskiemu i Energoasekuracji, kt≤re pomog│y nam finansowo przy tworzeniu tej imprezy.

Flatland - Katowice 2000 Oparli╢my siΩ na zasadach obowi▒zuj▒cych najczΩ╢ciej podczas zawod≤w flatlandowych w USA, choµ przy nastΩpnej b▒d╝ kolejnej imprezie planujemy zastosowaµ niezwykle mi│▒ koncepcjΩ oceny stosowan▒ w Anglii - wsp≤│udzia│ w ocenie wszystkich zawodnik≤w. Jak zapewne zdajecie sobie sprawΩ, wymaga to dobrze zintegrowanej grupy, kt≤ra potrafi przezwyciΩ┐yµ lokalny patriotyzm i ewentualne wzajemne uprzedzenia. Pierwsze spotkanie by│oby bez w▒tpienia zbyt wczesn▒ pr≤b▒ na tego typu rozwi▒zanie.

Do udzia│u zg│osi│o siΩ 18 BMX-owc≤w, kt≤rzy przyjechali na te zawody z ca│ej Polski: Bia│egostoku, Bydgoszczy, Poznania, S│upska, Warszawy i Wroc│awia by po raz pierwszy skonfrontowaµ swoje umiejΩtno╢ci i bli┐ej siΩ poznaµ. Poziom przyby│ych zawodnik≤w by│ do╢µ zr≤┐nicowany, na og≤│ na BMX-ie nie je╝dzili d│u┐ej ni┐ 3 lata, trick≤w uczyli siΩ na podstawie zagranicznych czasopism specjalistycznych i podgl▒daj▒c koleg≤w. Jak wiecie z za│▒czonego regulaminu, zawody sk│ada│y siΩ z eliminacji, w kt≤rych ka┐dy zawodnik mia│ dwa przejazdy po 2 minuty ka┐dy i fina│≤w rozgrywanych w ten sam spos≤b. SΩdziowie brali pod uwagΩ ocenΩ z lepszego wystΩpu. WiΩkszo╢µ zawodnik≤w nie prezentowa│a sk│adnego pokazu, lecz oddzielne tricki, rzadko kiedy uk│adaj▒ce siΩ w sekwencjΩ.

Po eliminacjach do fina│u dopuszczono piΩciu najlepszych. Byli to przedstawiciele dw≤ch miast - Wroc│awia i Poznania. Pokazy fina│owe by│y powt≤rzeniem wiΩkszo╢ci trick≤w wykonanych podczas eliminacji. Dodatkowo da│y znaµ o sobie nerwy, przez co ch│opcy gubili siΩ czΩsto podczas najprostszych trick≤w. Najlepszy technicznie zawodnik tej imprezy - Rafa│ Kazi≤w z Wroc│awia - kilkakrotnie podczas pokaz≤w mia│ problemy z │a±cuchem. Mimo to spok≤j po│▒czony z doskona│ym wyczuciem roweru zaowocowa│y w finale piΩcioma spektakularnymi sekwencjami trick≤w u│o┐onymi w logiczn▒ ca│o╢µ. To zadecydowa│o, ┐e w│a╢nie on zosta│ pierwszym w historii polskiego sportu mistrzem Flatlandu.

Flatland - Katowice 2000 CzΩstym b│Ωdem by│o zbyt nerwowe prowadzenie roweru podczas trick≤w, niedopracowana technika i koordynacja ruch≤w. Takie szarpanie podczas prezentowania sztuczek wp│ynΩ│o na ni┐sz▒ ocenΩ kilku faworyt≤w. Praktycznie ma│o kt≤ry zawodnik przy wykonywaniu swego programu uk│ada│ tricki w logiczn▒ ca│o╢µ. NajwiΩksz▒ wyobra╝ni▒, kt≤ra pomog│a wykonaµ serie trick≤w uk│adaj▒cych siΩ w p│ynnie wykonane sekwencje, popisa│a siΩ fina│owa pi▒tka. Nie mo┐na nie wspomnieµ o grupie bydgoskich zawodnik≤w, w tym najm│odszym uczestniku zawod≤w - Maµku J≤╝wiaku, kt≤ry w pierwszym przeje╝dzie zademonstrowa│ wysoki, jak na sw≤j wiek i do╢wiadczenie, poziom. Podobnie jego starszy kolega Dennis, kt≤ry udowodni│, jak wiele znaczy talent i determinacja w d▒┐eniu do perfekcji. Dennis, je┐d┐▒cy do tej pory street, przygotowa│ sobie flatlandowy program specjalnie na te zawody. Mimo kr≤tkiego sta┐u zaj▒│ wysok▒ pozycjΩ, kt≤ra - gdyby nie zbytnia nerwowo╢µ w wykonywaniu trick≤w - co okupi│ niechlujno╢ci▒ ich wykonania, mog│a byµ jeszcze wy┐sza.

Przypuszczam, ┐e przy kolejnym spotkaniu zar≤wno on jak i pozostali uczestnicy zaprezentuj▒ nowe, trudniejsze tricki i bΩdziemy mogli podziwiaµ polski flatland na jeszcze wy┐szym poziomie. Pierwsze spotkanie naszych BMX-owc≤w obejrza│o ponad 2,5 tysi▒ca zwiedzaj▒cych tego dnia Targi Katowickie. Chyba nie╝le, jak na pocz▒tek.
1Rafa│ Kazi≤w
2Jarek Wojcieszek
3Bartek Ceglik
4Maciej Kolasi±ski
5Dominik Cimicki
6Konrad ªmia│ek
7Klaudiusz Kraska
8Kamil Rogozi±ski
9Dennis
10Maciej J≤╝wiak
11Tomek Kalinowski
12Przemek Zymer
13Wojtek Rogozi±ski
14Zdzis│aw Szwarczy±ski
15S│awomir Bedzyk
16Maciej Gierka
17Micha│ Toczek
18Grzegorz Falski

Pawe│ Epler bikeBoard 3/2000

Copyright © BIKEBOARD - WYDAWNICTWO G╙RY, BARAN I S-KA, tel. (012) 4211482 Napisz do redakcji! Napisz do redakcji

Web design
& mastering:
Zbooy