Logo


MENU

CHRZEŚCIJAŃSKA DEMOKRACJA
III RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

HISTORIA
Historia
powstania Partii

Deklaracja programowa

Statut Partii ChDRP

Zarząd
krajowy

 


Z życia ChDRP

Komunikaty
i informacje

Warto zobaczyć

Strony Instytutu
Lecha Wałęsy

Artykuły
i felietony

Biuletyn Łódzki
"Zwierciadło
Samorządowe"

Lech Wałęsa
z wizytą w radio
MANHATAN

(format Real Audio)

Audycja dotycząca
wyborów samorządowych
w radio EMAUS

(format Real Audio

przeszukaj nasze strony

Historia Partii

Chrześcijańska Demokracja III Rzeczypospolitej Polskiej powstała 20 września 1997 roku pod osłoną ciszy wyborczej. Grupa założycielska wybrała przewodniczącym partii Lecha Wałęsę. Funkcję prezesa powierzono Markowi Gumowskiemu, a sekretarza Markowi Karpińskiemu.

Grupa założycielska przyjęła także DEKLARACJĘ PROGRAMOWĄ i STATUT PARTII. Został on przedstawiony (wraz z wymaganą liczbą podpisów osób popierających) Sądowi Rejestrowemu. Partia została zarejestrowana (jako pierwsza pod rządami nowego prawa o partiach politycznych) i rozpoczęła budowanie struktur terenowych. Dotychczas partie budowano miesiąc,   najdalej pół roku przed wyborami. Nasza powstaje cztery lata wcześniej. Chce jak najlepiej przygotować się programowo i personalnie. Chce wypromować nowe programy i nowych ludzi. Systematycznie prawie co tydzień odbywają się zgromadzenia założycielskie w różnych województwach. Uczestniczy w nich każdorazowo Lech Wałęsa.

Zaplanowaliśmy iż we wrześniu 1998 r. odbędzie się I Kongres Partii, który zakończy podstawowy etap budowy. W dziedzinie programowej niczego nie chcemy narzucać. Uważamy jednak, że podstawą do dyskusji są opracowania Instytutu Lecha Wałęsy, między innymi Raport o stanie Rzeczypospolitej i drogach wiodących do jej naprawy oraz materiały z sesji o samorządności, reformie III władzy i środkach masowego przekazu. Środowisko krakowskie ChDRP przygotowało do dyskusji program regionalny dla Małopolski. W innych regionach trwa przygotowanie podobnych.

Jesteśmy gotowi do pracy, do dyskusji, do działania.

Widzimy Polskę:

Suwerenną - uważamy, że najlepiej zapewni to uczestnictwo w NATO i strukturach europejskich jednak bez tracenia swej tożsamości, którą pragniemy wnieść w wianie do tych organizacji. Zapewnienie bezpieczeństwa zewnętrznego Ojczyźnie jest naszym podstawowym celem.

Sprawiedliwą - mamy tu na myśli bezpieczeństwo wewnętrzne, sprawne i stanowcze działanie władzy sądowniczej, bezpieczne domy i ulice. Mamy też na myśli równe szanse startu dla wszystkich, którzy pragną realizować swoje aspiracje.

Samorządną - chodzi o przekazanie jak najwięcej uprawnień władzy ( też i pieniędzy) w dół. Ludzie tam najlepiej wiedzą czego chcą i jak rozdysponować fundusze.

Solidarną - nie możemy bowiem zostawać obojętni na krzywdy naszych bliźnich, musimy przyjmować los naszego kraju jako wspólne wyzwanie i wzajemnie się wspierać.

Sprawną - gdzie władze państwowe nie będą workiem partyjnych łupów, lecz maszyną przygotowaną do pomocy obywatelom. Konieczne jest, oczywiście przeprowadzenie reformy służby cywilnej.

Silną - siłą mądrości swych obywateli, ich praw i ich zaangażowania.

Skuteczną - rządzenie powinno być procesem oszczędzającym czas i wysiłek obywateli. Miarą sprawności administracji jest też jej skuteczność.

Kierującą się sumieniem. Nic nie zastąpi tego instrumentu w podejmowaniu decyzji politycznych. Jest to najwyższą, chociaż pozastatutową, instancja naszej partii.

Kierującą się sercem. Chcemy tylko takich ludzi, którzy swoje członkostwo traktują jak powołanie. Takich, którzy są oddani sprawie. Słowem chcemy takich, którzy traktują swoją przynależność jako służbę. Są zdolni do oddania i poświęceń, są zdolni świadczyć dobro dla dobra innych.

Oddział Warszawski ChDIIIRP Oddział Łódzki ChDIIIRP Oddział Wrocławski ChDIIIRP Oddział Krakowski ChDIIIRP
 
Projekt i przygotowanie
Dariusz Szatkowski
Jacek Niewiadomski
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie materiałów
tylko za zgodą redakcji.
 

Ostatnia modyfikacja 30 czerwca 1998 r.