magazyn internetowy Wirtu@l!

Poczta Wirtu@la!: redakcja@wirtual.pl
  · Strona g│≤wna ·     · Internet ·     · Komputer ·     · Telekomunikacja ·     · Felietony ·  

 Reklama  -  Studio QbA
NAJTA╤SZA REKLAMA W WIRTUALU!




News


   Od jakiego╢ czasu dzia│a Islandzka bramka SMS, kt≤ra pozwala na wysy│anie SMS'≤w tak┐e do polskiej sieci Idea. Formularz (korzystaj▒cy z automatu w Islandi) po Polsku mo┐na znale╝µ pod adresem http://proximum.krakow.pl/

***

Kilka dni po odkryciu Islandzkiej bramki, Idea uruchomi│a w│asn▒, kt≤ra oficjalnie zaczyna dzia│aµ od 1.III.1999. Adres pod kt≤rym mo┐na pozanµ szczeg≤│y to http://sms.centertel.pl/

***

   Podczas fina│u ameryka±skiej ligi futbolu SuperBowl, firma Apple wyemitowa│a reklamΩ komputera Macintosh za sumΩ 3 milion≤w dolar≤w. Klip nawi▒zywa│ do odporno╢ci komputer≤w ze znakiem jab│uszka na problem roku 2000.

***

   W labolatoriach Uniwersytetu Stanford stworzono najmniejszy na ╢wiecie serwer WWW. Komputerek ten ma wielko╢µ pude│ka zapa│ek, jest wyposa┐ony w procesor 486 66 Mhz, 16 MB pamiΩci RAM oraz system RedHat Linux, zawieraj▒cy serwer HTTP, kt≤ry zapisano w pamiΩci sta│ej ROM. Strony obs│ugiwane przez serwer znajduj▒ siΩ pod adresem http://wearables.stanford.edu/

***

   Firma Corel chce przywr≤ciµ popularno╢µ niegdy╢ ╢wietnemu edytorowi WordPerfect. Pierwszym krokiem by│o udostΩpnienie w pe│ni sprawnej, darmowej wersji WordPerfecta dla Linuxa. Edytor firmy Corel bez problemu wsp≤│pracuje z polskimi czcionkami oraz potrafi odczytywaµ dokumenty opracowane przez Microsoft Office (tak┐e pliki Worda'97).

***

   Kolejn▒ alternatyw▒ dla MS Office sta│ siΩ produkt niemieckiej firmy StarDivision - StarOffice. Jest on pe│nym pakietem biurowym, zawieraj▒cym edytor tekst≤w (WYSIWYG), arkusz kalkulacyjny oraz program graficzny, dostΩpnym po o wiele ni┐szej cenie, ni┐ analogiczne oprogramowanie Microsoftu. Na razie istniej▒ wersje dla platform Windows 95/98/NT oraz Linux. Wed│ug producenta, pod koniec pierwszego kwarta│u 1999 roku na rynku powinna pojawiµ siΩ wersja polska pakietu.
http://www.stardivision.com/
http://www.stardivision.de/

***

   Wed│ug firmy Netscape, pierwsze wersje beta programu Netscape Communicator 5.0 powinny byµ dostΩpne w sieci z pocz▒tkiem marca. Now▒ jako╢µ ma stanowiµ fakt, i┐ w przegl▒darce zostanie wykorzystany darmowy kod ╝r≤d│owy, stworzony przez programist≤w w ramach projekt≤w Mozilla oraz Cryptozilla.

***

   Wok≤│ procesora Pentium III firmy Intel wybuch│a afera. Ka┐dy uk│ad z tej serii bΩdzie zawiera│ unikalny numer seryjny, mo┐liwy do odczytania przez niekt≤re programy. Sprzeciwstawiaj▒ siΩ temu liczne organizacje, twierdz▒µ, i┐ jest to naruszenie swob≤d obywatelskich, na dodatek niezgodne z prawem Unii Europejskiej. Wobec tego Intel zamierza wprowadziµ mo┐liwo╢µ zablokowania tej funkcji przez u┐ytkownika.

   W marcu b.r. Telekomunikacja Polska S.A. ma wykonaµ upgrade swojego │▒cza do USA. ú▒cze bΩdzie mia│o przepustowo╢µ 45 Mbit/s, z czego na transmisje Internetowe zostanie przeznaczone pasmo 34Mbit/s.

***

   Zgodnie z nakazem s▒du Microsoft wypu╢ci│ aktualnienia do swoich produkt≤w wykorzystuj▒cych technologiΩ Java: Internet Explorer 4.0 oraz Microsoft J++ 6.0. Przypomnijmy, ┐e Sun Microsystems zarzuci│ firmie "wzbogacanie" jΩzyka Java o czΩ╢ci API Windows, kt≤re uniemo┐liwia│y uruchomienie napisanych w nim program≤w na innych architekturach b▒d╝ systemach operacyjnych. By│o to sprzeczne z podstawowym za│o┐eniem technologii Java, czyli przeno╢no╢ci▒ oprogramowania.

***

   Odnaleziono kolejny b│▒d w przegl▒darce MS Internet Explorer 4.0. Za pomoc▒ odpowiednio spreparowanych arkuszy programu Excel autor strony mo┐e spowodowaµ zniszczenie b▒d╝ pobranie wa┐nych danych z dysku u┐ytkownika.

***

   Tak┐e aplety Javy zawieraj▒ce niepo┐▒dany kod mog▒ uprzykrzyµ ┐ycie u┐ytkownikom MS Internet Explorera. We wszystkich wersjach tego produktu wystΩpuje identyczny b│▒d, dziΩki kt≤remu programy Javy mog▒ zapΩtliµ przegl▒darkΩ i wymusiµ ponowne uruchomienie komputera.

***

   Ostatnio w Polsce powsta│o z inicjatywy prywatnej wiele amatorskich sieci komputerowych. Pod tymi adresami mo┐na znale╝µ informacje dotycz▒ce szczeg≤│≤w organizacyjnych oraz technicznych takiego przedsiΩwziΩcia:
http://www.koti.com.pl/~protest/siec/siec.html
http://www.trzepak.pik-net.pl/

***

   Krakowska firma The Polished Group S.A. (TPG - http://www.tpg.pl/) poinformowa│a o zawarciu kontraktu z Netscape Communications Corporation, jedn▒ z najwiekszych firm bran┐y internetowej. Umowa dotyczy wsp≤│pracy obu firm przy tworzeniu przez Netscape aplikacji internetowej dla jednego z jej strategicznych klient≤w w Skandynawii. Specjalnoscia TPG jest Profiling i Personalizacja - spos≤b na to, by u┐ytkownik internetu otrzymywa│ te informacje, kt≤re sa dla niego najbardziej interesujace i potrzebne.

zebrali i przygotowali:
Pawe│ Grajewski & redakcja.




 Reklama  -  cLiPoWORLD
NAJTA╤SZA REKLAMA W WIRTUALU!


Z art. 278 paragraf 2 kk.


   Wydzia│ ds. PrzestΩpczo╢ci Gospodarczej Komendy Wojew≤dzkiej Policji w Poznaniu uzyska│ informacjΩ, ┐e poprzez pocztΩ internetow▒ oferowana jest program komputerowy z pe│n▒ baz▒ danych zawieraj▒c▒ wszystkie informacje handlowe jednej z wiΩkszych firm komputerowych. W bazie znajdowa│y siΩ informacje m.in. o klientach, obrotach, cenach i inne cenne oraz chronione dane. W wyniku podjΩtych dzia│a± operacyjnych policjanci zatrzymali sprawcΩ, kt≤rym okaza│ siΩ dwudziestoparolatek, by│y pracownik pokrzywdzonej firmy. Ustalono, ┐e sprawca w ostatnich dniach pracy w tej firmie, bez wiedzy prze│o┐onych, skopiowa│ ca│▒ bazΩ danych. Od paru miesiΩcy nie by│ nigdzie zatrudniony i postanowi│ sprzedaµ posiadane informacje,

kt≤re w poczatkowych ofertach wyceni│ na 6.000 z│otych. Informacje handlowe znajdowa│y sie w specjalnie utworzonym programie, jego warto╢µ pokrzywdzona firma ocenia na 100.000 z│otych. Warto╢µ zawartych w programie informacji jest praktycznie niemo┐liwa do oszacowania. Wykorzystanie takich informacji przez nieuczciw▒ konkurencjΩ mog│oby doprowadziµ do powa┐nych strat finansowych poszkodowanej firmy. Z zebranych dotychczas materia│≤w wynika, ┐e program z baz▒ nie zosta│ nikomu sprzedany ani te┐ przekazany. Sprawcy przedstawiono zarzut z art. 278 paragraf 2 kodeksu karnego. Jednak trwaj▒ dalsze czynno╢ci operacyjne i procesowe maj▒ce na celu ustalenie m.in. czy sprawca dzia│a│ sam (niewykluczone s▒ dalsze zarzuty)




flob.net - portal internetowy
NAJTA╤SZA REKLAMA W WIRTUALU!


Co By Tu Jeszcze Spieprzyµ Panowie (Panie)


   Cytowany fragment pochodzi z piosenki Wojciecha M│ynarskiego. Pojawi│ siΩ w tytule jak najbardziej celowo. Bo niniejszy felieton w│a╢nie tego tyczy. Czyli rzeczy kt≤re mo┐na zrobiµ z komputerem i innymi akcesoriami, a o kt≤rych to rzeczach nawet Ci siΩ Czytelniku nie ╢ni│o.

   Jak my╢licie, do czego s│u┐y napΩd CD-ROM? Do odtwarzania p│yt CD? Czy aby na pewno? Zacytujmy wiΩc list: "M≤j brat, kt≤ry pracuje w serwisie opowiada│ mi o jednym u┐ytkowniku, kt≤ry przyni≤s│ komputer ┐al▒c siΩ, ┐e ta wygodna podstawka pod kawΩ (napΩd CD-ROM) by│a bardzo kiepsko zrobiona i przy drugiej kawie mu siΩ z│ama│a." No i proszΩ. Jak to mo┐na klienta zdenerwowaµ, instaluj▒c mu tak s│abej kondycji podstawkΩ do kawy. A swoj▒ drog▒, producenci sprzΩtu komputerowego powinni zadbaµ o tak podstawowy przyrz▒d jak podstawka. Powinna byµ dodawana do komputera tak jak mysz i klawiatura. Za│≤┐my jednak, ┐e nie jeste╢my na│ogowym degustatorem kawy i nie przysz│o nam do g│owy stawianie gor▒cego kubka na otwartym CD-ROM'ie. Co mo┐emy zrobiµ aby uatrakcyjniµ sobie pracΩ i zapewniµ kolegom chwilΩ niczym nie skrΩpowanej rozrywki? "U mnie w firmie kto╢ przylepi│ do p│yty CD ┐≤│t▒ nalepkΩ - post-it, na kt≤rej sobie zapisa│ numer licencji. By│o OK., dop≤ki nie w│o┐y│ do napΩdu x24 (w swoim komputerze mia│ x4), p│ytki nie da│o siΩ wyj▒µ bez rozebrania CD." .Kto╢, kiedy╢ przet│umaczy│ tytu│ filmu "Dirty Dancing" na "Wiruj▒cy Seks". Ciekawe jak by nazwa│ sytuacjΩ kiedy biedna, niczemu nie winna naklejka zosta│a tak brutalnie potraktowana przez napΩd CD? Ale napΩd ma za swoje! Po co chcia│ naklejce robiµ karuzelΩ?

   No dobrze. WymΩczyli╢my ju┐ CD-ROM. Pora przej╢µ do zdawa│oby siΩ bardziej prozaicznych urz▒dze± jak mysz i klawiatura. Do czego s│u┐y klawiatura wiecie? Wiecie, wiecie...niech siΩ pani tak nie czerwieni. To do czego pani jej u┐ywa to ju┐ pani prywatna sprawa...wr≤µmy jednak do tematu, wiecie do czego s│u┐▒ poszczeg≤lne klawisze, potraficie je wciskaµ...pani nie potrafi?...no trudno...wszyscy wiecie na pewno gdzie znajduje siΩ ten s│awny klawisz "ANY" kt≤ry tak czΩsto ka┐▒ wam wciskaµ:))) (Press any key). I wiecie, ┐e jak wam klawiatura zaczyna szfankowaµ (ANY odmawia pos│usze±stwa) to nale┐y ja oddaµ do naprawy albo wyrzuciµ. Ale nie wszyscy wiecie. Pewna pani nie wiedzia│a. A sytuacja by│a nastΩpuj▒ca: "Przychodzi blondynka i m≤wi ┐e ENTER w klawiaturze jej nie dzia│a, na co kolega powiedzia│ ┐eby przynios│a, to siΩ zobaczy co jest nie tak. Na nastΩpny dzie± pani przynios│a nam klawisz ENTER". To nie by│ dowcip o blondynce. Ta pani mia│a po prostu taki kolor w│os≤w. No i wrodzone zdolno╢ci techniczne. Nie tak │atwo jest wyrwaµ ENTER z klawiatury. Chocia┐...u┐ywaj▒c pilniczka do paznokci?! Ciekawe dlaczego ENTER siΩ tej pani popsu│? A mo┐e jej po prostu nie lubi│. Zdarzaj▒ siΩ takie sytuacje. Przedmioty niby martwe a w naszych rΩkach o┐ywaj▒ i staj▒ okoniem. Sam mam tak z odkurzaczem. Nigdy mnie skubany nie lubi│. Mo┐e dlatego nie odkurzam:-). A co siΩ dzieje kiedy nie lubi nas ╢wie┐o zakupiony komputer? Nie wierzycie, ┐e mo┐e Was nie lubiµ? Pos│uchajcie co zdarzy│o siΩ w pewnej firmie: "Kobitka dzwoni do serwisu, ┐e jej komputer nie lubi. Serwisant siΩ dziwi i pyta siΩ, w jaki spos≤b ona to stwierdzi│a. No to ona t│umaczy, ┐e jak siada do kompa to on piszczy. Facet siΩ jeszcze bardziej zdziwi│, ale pojecha│ do niej. Okaza│o siΩ, ze mia│a tak potΩ┐ne "p│uca", ┐e jak siada│a do kompa to k│ad│a je na klawiaturze. Bufor siΩ szybko zape│nia│, i komputer piszcza│...". No c≤┐. Nale┐y chyba pogratulowaµ pani "p│uc". Wydaje mi siΩ, ┐e nie tylko komputer by pod nimi piszcza│:-). Ciekawe jak serwisant wyt│umaczy│ klientce, ┐e musi poddaµ siΩ operacji zmniejszenia biustu? Dobrze, ┐e przynajmniej przy pos│ugiwaniu siΩ mysz▒, biust odgrywa niewielk▒ rolΩ. Wydawaµ by siΩ mog│o, ┐e mysz ka┐dy zna i wrΩcz intuicyjnie wyczuwa jak siΩ ni▒ pos│ugiwaµ. Ot≤┐ nic bardziej myl▒cego. Mysz okazuje siΩ dla niekt≤rych stworzeniem pe│nym tajemnic i zagadek. Nie pozostaje mi nic innego jak zacytowaµ kilka list≤w m≤wi▒cych o tym samym problemie. Oddajmy wiΩc g│os fachowcom: "Ja kiedy╢ uczy│em panie pos│ugiwania siΩ myszk▒. m≤wiΩ paniom │opatologicznie (bardzo "niekumate"):
- To jest urz▒dzenie do przesuwania kursora po ekranie, proszΩ wzi▒µ do rΩki i spr≤bowaµ przesuwaµ lewo-prawo, g≤ra-d≤│. Na to jedna pani podnosi myszkΩ ze sto│u do g≤ry , k│adzie, podnosi, k│adzie i m≤wi: lewo-prawo to dzia│a, ale nie wiem jak przesun▒µ kursor do g≤ry ekranu..."
i nastΩpny:

"Ja uczy│em obs│ugi Windows, zamykania okienek, przesuwania itd.. Gadam wiΩc kobiecie: w lewo, w prawo, nacisn▒µ lewy przycisk itd.. A┐ w ko±cu m≤wiΩ: myszk▒ do g≤ry...ona bierze mychΩ i podnosi p≤│ metra ponad biurko.". Mo┐e chcia│a ni▒ rzuciµ w znienawidzonego wyk│adowcΩ? No i w ko±cu nie ma siΩ te┐, tak co z tego ╢miaµ. W ko±cu panie robi│y dopiero pierwsze kroki w nauce obs│ugi komputera. Ale i w╢r≤d tych kt≤re poradzi│y ju┐ sobie z poruszaniem mysz▒, mo┐e znale╝µ siΩ indywidualistka, zatruwaj▒ca ┐ycie panu wyk│adowcy: "Ja na kursie mia│em taki przypadek. Pani obs│ugiwa│a myszkΩ dwoma rΩkami, ale jedn▒ trzyma│a j▒ w powietrzu, a drug▒ krΩci│a kulk▒ i twierdzi│a ┐e jej tak wygodnie.". No i proszΩ. Tu wymy╢laj▒ ergonomiczne klawiatury a tu pani twierdzi, ┐e jej jest wygodnie. Oby takich wiΩcej. Jaka oszczΩdno╢µ materia│u na podk│adki! Ale ┐eby╢cie nie powiedzieli, ┐e uczepi│em siΩ tych myszy, powiem Wam kilka rzeczy o dyskietkach. Szczeg≤lnie te starsze modele 5.25 by│y bardzo interesuj▒ce. Wiele os≤b zastanawia│o siΩ do czego te┐ s│u┐▒ i jakby tu je "udoskonaliµ": "Ja kiedy╢ czyta│em, ┐e go╢µ kupi│ komputer. Wtedy by│y jeszcze dyskietki 5.25. W instrukcji by│o napisane, by wyj▒µ je z koperty i w│o┐yµ do stacji. Go╢µ zadzwoni│ do serwisu jak nie m≤g│ 9 kr▒┐ka do flopa w│o┐yµ." (znam go osobi╢cie - przyp. z-cy. red. nacz.) Przyznam szczerze, ┐e nie wiem czy 9 sztuk by siΩ tam zmie╢ci│o bo nie dysponujΩ ju┐ taka stacj▒, ale jak wiadomo ludzi mamy zdolnych. "W jednej ze szk≤│ ╢rednich, na pocz▒tku roku na pierwszej lekcji informatyki facet siΩ pyta czy kto╢ umie uruchomiµ kompa. Zg│asza siΩ jedna dziewczyna i m≤wi: najpierw w│▒czamy zasilanie, p≤╝niej do stacji wk│adamy dyskietkΩ i j▒ PRZEWIJAMY..." No i proszΩ. Mo┐na wreszcie co╢ innego z dyskietk▒ zrobiµ ni┐ tylko zapisaµ, sformatowaµ czy te┐ po│amaµ.

   Czy wiecie co to za komenda CLS w DOS-ie? Oczywi╢cie. Nie muszΩ Wam nawet podpowiadaµ. A ta pani nie wiedzia│a: "Kiedy╢, dawno temu na zajΩciach z DOS-u, nauczyciel powiedzia│: "ProszΩ wyczy╢ciµ ekran", wiΩc jedna panna wziΩ│a chusteczkΩ i zaczΩ│a czy╢ciµ ekran." Przynajmniej widaµ, ┐e dobrze wychowana i gospodarna. ªwietny materia│ na ┐onΩ. Ale my tu ╢michy-chichy uskuteczniamy z naszych rodzimych wpadek a za granic▒ wcale nie jest lepiej. No chocia┐by w takiej kolebce komputer≤w jak USA: "Babka (amerykanka) dzwoni do serwisu, ┐e jej drukarka Canon, nie pracuje tak jak nale┐y. Facet z serwisu pyta, czy pracuje pod Windows? Na to ona, ┐e nie, ┐e pod ╢cian▒, ale ┐e facet ma racjΩ, bo kolega ma biurko pod oknem (window) i u niego wszystko jest ok." Na zako±czenie tej wyliczanki "co by tu jeszcze spieprzyµ panowie, co by tu jeszcze", kt≤ra mam nadziejΩ, ┐e Was nie znudzi│a, jeszcze jeden list kt≤ry mam nadziejΩ, ┐e podsumuje ci▒g│▒ walkΩ cz│owieka z komputerem o lepsze jutro: "S│ysza│em opowie╢µ kumpla, kt≤ry ko±cz▒c wizytΩ u klienta poprosi│, ┐eby kobieta skopiowa│a mu na nastΩpny dzie± dyskietkΩ. Przychodzi, a ona podaje mu kartkΩ A4 ze skopiowan▒ na ksero Dyskietk▒ i opisem "awers", "rewers"". DziΩkujΩ za uwagΩ i ┐egnam siΩ do nastΩpnego wydania magazynu Wirtu@l.

Wszystkie cytowane listy, pochodz▒ z grupy pl.listserv.chomor-l

Andrzej Vader
http://friko.onet.pl/ld/a_vader/

   Tak mnie korci, wiΩc dopiszΩ co nieco. Ot≤┐ swego czasu jako licealista pracowa│em w wakacje w firmie komputerowej. I pewnego dnia szefostwo wys│a│o mnie do siedziby g│≤wnej TP S.A. w Warszawie (na ul. ªwiΩtokrzyskiej), panie z jakiego╢ dzia│u mia│y problem z drukark▒. Nie do╢µ, ┐e zwiedzi│em p≤│ piwnicy, ┐eby podpisali mi, ┐e dokona│em serwisu, i p≤│ 2 piΩtra, ┐eby znale╝µ pok≤j z "uszkodzon▒" drukark▒, to jeszcze ochrona 3 razy kaza│a mi siΩ wylegitymowaµ - jak wchodzi│em, jak siΩ pyta│em o pok≤j, jak wychodzi│em. Z drukark▒ wszystko by│o w jak najlepszym porz▒dku, tyle, ┐e jakie╢ szkudne │apki j▒ odinstalowa│y. Jako, ┐e nie by│a to jedna z tych drukarek, do kt≤rej mo┐na znale╝µ drivery w Win95. Poprosi│em o dyskietkΩ instalacyjn▒. Pani co╢ tam b▒knΩ│a pod nosem i powiedzia│a, ┐e zaraz wr≤ci. Wr≤ci│a z jakim╢ panem i powiedzia│a mniej wiΩcej tak: "To jest pan [tu pad│o imiΩ] robi│ on u nas w firmie instalacjΩ [tu pad│ typ instalacji, chyba by│a to instalacja elektryczna, ale nie jestem pewien] mo┐e on co╢ pomo┐e, ale m≤wi, ┐e nie ma ┐adnych dyskietek". I jak tu siΩ przynajmniej nie u╢miechn▒µ.

Maciej Chmiel
z-ca red. nacz.




 Reklama  -  cLiPoWORLD
NAJTA╤SZA REKLAMA W WIRTUALU!


Pierwsza jask≤│ka?


   Firma S3 by│a kilka lat temu wiod▒c▒ firm▒ je╢li chodzi o procesory graficzne. Przez d│ugi czas ich akceleratory 2D z serii 8xx i 9xx utrzymywa│y siΩ w czo│≤wce najszybszych chipset≤w graficznych walcz▒c o prymat z produktami firm Number Nine i Matrox. S3 stworzy│a r≤wnie┐ pierwszy tani akcelerator 3D - ViRGE. Jego wprowadzenie na rynek rozpoczΩ│o dynamiczny rozw≤j rynku kart 3D. Niestety S3 spoczΩ│o na laurach - ┐aden z ich nastΩpnych produkt≤w stanowi▒cych kontynuacjΩ linii ViRGE nie powt≤rzy│ ju┐ sukcesu pierwowzoru. NazwΩ S3 zaczΩto ju┐ kojarzyµ z pojΩciem "deakcelerator" - ze wzglΩdu na jako╢µ i ilo╢µ efekt≤w 3D sprzΩtowo wspieranych przez ich procesory graficzne. Koniec stagnacji nast▒pi│ w zesz│ym roku - S3 zapowiedzia│o wprowadzenie na rynek chipsetu Savage 3D. Mia│ to byµ chipset skutecznie konkuruj▒cy z produktami firm NVidia (Riva TNT) i 3Dfx (VooDoo 2 i Banshee) a nawet przewy┐szaj▒cy je mo┐liwo╢ciami. Specjalnie na potrzeby nowego uk│adu zaprojektowano technologiΩ kompresji tekstur (S3TC) maj▒c▒ nadrobiµ mniejsz▒ ni┐ u konkurencji ilo╢µ pamiΩci (8MB zamiast 16 MB) i zrekompensowaµ stosunkowo niewielk▒ przepustowo╢µ magistrali AGP. Niestety firma S3 nie do ko±ca wype│ni│a swoje obietnice. O ile w wypadku komputer≤w opartych o technologiΩ socket 7 i super 7 (z procesorami AMD, Cyrix'a, Winchip'a czy starszymi wersjami prosesor≤w Intel'a) osi▒gi Savage'a 3D plasuj▒ go w czo│≤wce najszybszych akcelerator≤w o tyle w wypadku komputer≤w opartych o procesory Pentium 2 i Celeron do╢µ znacznie odbiega osi▒gami od produkt≤w firm Nvidia i 3Dfx. Nie mo┐na jednak powiedzieµ ┐e jest to konstrukcja nieudana - karty oparte o Savage'a 3D s▒ du┐o ta±sze od kart opartych o VooDoo2, Banshee czy RivΩ TNT. Dodatkowo jako jedyny procesor tej generacji Savage 3D oferuje pe│ne sprzΩtowe wspomaganie odtwarzania DVD. Je╢li nie staµ CiΩ na kartΩ opart▒ o kt≤ry╢ z konkurencyjnych chipset'≤w to karta z Savage 3D mo┐e byµ dobrym rozwi▒zaniem. Nie jest to jednak karta dla bardzo wymagaj▒cych - ani je╢li chodzi o osi▒gi w grafice dwuwymiarowej i tr≤jwymiarowej ani je╢li chodzi o jako╢µ generowanego obrazu.

   Firma TCH Systems (Warszawa ul. Rostafi±skich 4) przekaza│a do test≤w opart▒ o procesor Savage 3D kartΩ Aopen PA70 Navigator. Karta jest wyposa┐ona w 8 MB SDRAM oraz wyj╢cie TV. Obraz generowany przez ni▒ jest dobrej jako╢ci - niestety w wypadku rozdzielczo╢ci powy┐ej 1024/768 da│o siΩ zauwa┐yµ drobne problemy z ostro╢ci▒ wzmagaj▒ce siΩ wraz ze wzrostem rozdzielczo╢ci. Jako╢µ obrazu TV generowanego przez kartΩ firmy Aopen r≤wnie┐ by│a na przyzwoitym poziomie. By│a r≤wnie┐ jedyn▒ kart▒ opart▒ o procesor Savage 3D, kt≤ra bezproblemowo pracowa│a z szyn▒ AGP pracuj▒c▒ z czΩstotliwo╢ci▒ 83 MHz. Karta pracowa│a bardzo stabilnie. Niestety pamiΩµ SDRAM (10 ns) zastosowana na tej karcie skutecznie uniemo┐liwi│a jej znaczne podkrΩcenie - maksymalna czΩstotliwo╢ci▒ przy kt≤rej karta pracowa│a stabilnie by│o 110 MHz (czΩstotliwo╢µ standardowa wynosi 100 MHz)

Poni┐sze testy zosta│y wykonane na komputerze o konfiguracji:

  • Celeron 333 @ 416 MHz (5*83)
  • P│yta g│≤wna Asus P2B
  • 128 MB SDRAM 8 ns (2* 64 MB)
  • HDD IBM DHEA 6,4 GB
  • Karta d╝wiΩkowa Sound Blaster Live! Value
  • Karta graficzna Aopen PA70 Navigator

  • Windows 98 PE
  • DirectX 6.1
  • Sterowniki reference S3 wersja 61309
  • MiniGL firmy S3
  • Program s3tweak

Ustawienia sterownik≤w zastosowane w testach:

D3D:

  • AGP - 24 MB
  • Textures - Automipmap
  • Use trilinear
  • Use eye fog
  • Use fastdraw
  • Auto tripple buffer
MiniGL:
  • Automipmap
  • Texture cache
W obu wypadkach vsync by│ wy│▒czony.

   Testy zosta│y przeprowadzone zar≤wno przy fabrycznych ustawieniach czΩstotliwo╢ci karty jak i przy maksymalnych stabilnych ustawieniach.

CzΩstotliwo╢µ pracy karty : 100 MHz
kolory 16b 32b
Incoming 640/480 61.69 52.01
Incoming 800/600 48.89 36.26
Incoming 1024/768 34.18 -
Turok 640/480 102.9
Turok 800/600 71.0
Q2 640/480 58.1 56.6
Q2 800/600 39.2 39.1
Q2 1024/768 27.8 27.0
Q2 massive1 640/480 48.1
Q2 massive1 800/600 32.8
Q2 massive1 1024/768 22.4
Q2 crusher 640/480 33.2
Q2 crusher 800/600 25.4
Q2 crusher 1024/768 18.4

CzΩstotliwo╢µ pracy karty : 110 MHz
kolory 16b 32b
Incoming 640/480 65.82 54.88
Incoming 800/600 51.32 38.53
Incoming 1024/768 36.68 -
Turok 640/480 105.6
Turok 800/600 72.69
Q2 640/480 59.6 56.6
Q2 800/600 41.4 39.1
Q2 1024/768 28.0 27.0
Q2 massive1 640/480 48.8
Q2 massive1 800/600 33.9
Q2 massive1 1024/768 24.1
Q2 crusher 640/480 33.4
Q2 crusher 800/600 25.6
Q2 crusher 1024/768 18.6

   W wypadku test≤w Quake'a 2 w rozdzielczo╢ci 1024/768 pojawia│y siΩ drobne przek│amania tekstur. Wykonanie test≤w Incoming w rozdzielczo╢ci 1024/768 32 bity by│o niemo┐liwe ze wzglΩdu na niewystarczaj▒c▒ ilo╢µ pamiΩci na karcie.

Adam Nowak






NastΩpca tronu?


   Po wielkim sukcesie jakim by│o wprowadzenie na rynek kart opartych o chipset VooDoo 2 firma 3Dfx stanΩ│a przed kolejnym wyzwaniem - tani▒ kart▒ graficzn▒ 2D/3D na rynek OEM kt≤ra dziedziczy│aby jak najwiΩcej po swoim wielkim poprzedniku. Po wielkim zawodzie jakim by│ chipset VooDoo Rush wiele os≤b ┐ywi│o powa┐ne obawy w stosunku do Banshee. Chodzi│o przede wszystkim o wielk▒ bol▒czkΩ Rush'a - kompatybilno╢µ. O ile pierwsze sterowniki przeznaczone dla Banshee by│y do╢µ niedopracowane i spowodowa│y ┐e gdzie niegdzie okre╢lano ten uk│ad mianem "Rush 2" o tyle kolejne ich wersje ograniczy│y problemy z kompatybilno╢ci▒ do minimum - mniej wiΩcej do poziomu VooDoo 2 zaraz po jego wypuszczeniu na rynek. Bardzo szybko do gier maj▒cych problemy z Banshee (np. NFS3) pojawi│y siΩ poprawki co spowodowa│o du┐o lepszy odbi≤r tego chipset'u na rynku. Niestety Banshee nie jest nastΩpc▒ VooDoo 2 - nie jest r≤wnie┐ uk│adem nastΩpnej generacji. Nie umo┐liwia teksturowania obiekt≤w z pamiΩci (pomimo mo┐liwo╢ci pracy z magistral▒ AGP), nie oferuje 32 bitowej g│Ωbi kolor≤w obrazu 3D i co gorsza (w przeciwie±stwie do VooDoo 2) nie ma dw≤ch jednostek teksturuj▒cych. O ile pierwsze dwie wady maj▒ raczej charakter kosmetyczny o tyle ostatnia ma powa┐ny wp│yw na wydajno╢µ - we wszystkich grach korzystaj▒cych z multitexturing'u (np. Quake'u 2) wydajno╢µ jest wyra╝nie ni┐sza. Brak drugiej jednostki teksturuj▒cej (wymuszony ograniczeniami konstrukcyjnymi) zosta│ czΩ╢ciowo zrekompensowany przez wy┐sz▒ czΩstotliwo╢µ pracy procesora graficznego ( 100 MHz w wypadku Banshee i 90 MHz w wypadku VooDoo 2). Na takim rozwi▒zaniu zyskuj▒ wszystkie gry nie wykorzystuj▒ce multitexturing'u - czyli zdecydowana wiΩkszo╢µ. Banshee poza akceleracj▒ 3D jest r≤wnie┐ bardzo wydajnym akceleratorem 2D - 16 MB pamiΩci SGRAM (lub SDRAM - zale┐nie od modelu karty) i wbudowany w uk│ad 250 MHz RAMDAC zapewniaj▒ mo┐liwo╢µ pracy w wysokich rozdzielczo╢ciach z ergonomicznymi czΩstotliwo╢ciami od╢wie┐ania.

   Do test≤w trafi│a karta STB V3300 wyposa┐ona w 16 MB SGRAM (8 ns) i z│▒cze AGP. KartΩ dostarczy│a firma TCH Systems Warszawa ul. Rostafi±skich 4. Procesor na karcie wyposa┐ony jest w do╢µ dobry radiator jednak w wypadku przetaktowywania go nale┐y j▒ wyposa┐yµ w dodatkowe, aktywne, ╝r≤d│o ch│odzenia - np. standardowy wiatraczek do procesor≤w 486 kt≤ry mo┐e byµ przykrΩcony lub przyklejony do radiatora. Ze wzglΩdu na zastosowanie bardzo dobrej jako╢ciowo pamiΩci SGRAM kartΩ V3300 uda│o siΩ przetaktowaµ ze standardowych 100 MHz (procesor karty) i 110 MHz (pamiΩµ karty) na 115 MHz (procesor) i 130 MHz (pamiΩµ). Karta pracowa│a w tych warunkach bardzo stabilnie. Nale┐y zwr≤ciµ uwagΩ ┐e w wypadku kart opartych o chipset Banshee du┐o wiΩksz▒ rolΩ odgrywa czΩstotliwo╢µ pracy pamiΩci - z tego wzglΩdu nale┐y kupowaµ wy│▒cznie karty oparte na pamiΩci SGRAM i czasie dostΩpu nie wiΩkszym ni┐ 8 ns. Generalnie karta STB V3300 jest jedn▒ z najlepszych kart opartych na chipsecie Banshee - zw│aszcza je╢li chodzi o wydajno╢µ pamiΩci. Jako╢µ generowanego obrazu (zar≤wno 2D jak i 3D) jest bez zarzutu.

Poni┐sze testy zosta│y wykonane na komputerze o konfiguracji:

  • Celeron 333 @ 416 MHz (5*83)
  • P│yta g│≤wna Asus P2B
  • 128 MB SDRAM 8 ns (2* 64 MB)
  • HDD IBM DHEA 6,4 GB
  • Karta d╝wiΩkowa Sound Blaster Live! Value
  • Karta graficzna STB V3300

  • Windows 98 PE
  • DirectX 6.1
  • Sterowniki reference 3Dfx WHQL
  • MiniGL firmy Creative

Testy Quake'a 2 przeprowadzono na miniGL'u firmy Creative.

We wszystkich testach sterowniki mia│y nastΩpuj▒ce ustawienia:

  • vsync off,
  • triple buffer on
  • dithering on
  • overlay mode on
   Testy zosta│y przeprowadzone zar≤wno przy fabrycznych ustawieniach czΩstotliwo╢ci procesora karty i pamiΩci jak i przy maksymalnych stabilnych ustawieniach obu komponent≤w.

CzΩstotliwo╢µ pracy procesora graficznego: 100 MHz
CzΩstotliwo╢µ pracy pamiΩci: 110 MHz
Incoming 640/480 16b 95.42
Incoming 800/600 16b 72.34
Incoming 1024/768 16b 45.18
Turok 640/480 128.1
Turok 800/600 91.5
Turok 640/480 glide 159.1
Q2 640/480 16b 60.5
Q2 800/600 16 b 42.5
Q2 1024/768 16b 30.1
Q2 massive1 640/480 55.3
Q2 massive1 800/600 40.2
Q2 massive1 1024/768 27.2
Q2 crusher 640/480 25.6
Q2 crusher 800/600 22.1
Q2 crusher 1024/768 19.2

CzΩstotliwo╢µ pracy procesora graficznego: 115 MHz
CzΩstotliwo╢µ pracy pamiΩci: 130 MHz
Incoming 640/480 16b 99.83
Incoming 800/600 16b 85.75
Incoming 1024/768 16b 57.52
Turok 640/480 136.4
Turok 800/600 100.7
Turok 640/480 glide 193.4
Q2 640/480 16b 69.4
Q2 800/600 16 b 50.8
Q2 1024/768 16b 32.1
Q2 massive1 640/480 61.1
Q2 massive1 800/600 45.5
Q2 massive1 1024/768 29.2
Q2 crusher 640/480 27.9
Q2 crusher 800/600 24.2
Q2 crusher 1024/768 21.3

Adam Nowak




 Reklama  -  cLiPoWORLD
NAJTA╤SZA REKLAMA W WIRTUALU!


  · Strona g│≤wna ·     · Internet ·     · Komputer ·     · Telekomunikacja ·     · Felietony ·