WebReporter

Cofnij
Strona g│≤wna
Poprzedni artyku│Spis tre╢ci


-= CO SúYCHA╞? =-
WebReporter nr 03 - 2000.03.15 Dariusz Majgier - Cobretti, www

Wszystko o WAP na przyk│adzie INTERIA.PL

INTERIA.PL, sp≤│ka za│o┐ona przez RMF FM i ComArch, jako pierwszy portal w Polsce, oferuje u┐ytkownikom telefon≤w kom≤rkowych mo┐liwo╢µ korzystania z jej zasob≤w informacyjnych za po╢rednictwem technologii WAP.

Informacje dostΩpne obecnie poprzez serwis WAP INTERIA.PL to: Wiadomo╢ci (Wiadomo╢ci dnia, ªwiat, Sport, Kraj), Wiadomo╢ci Biznesowe (Informacje dnia, Banki, Emerytury, Gie│dy, Gospodarka, Pieni▒dz, Ubezpieczenia), Gie│da i Biznes (Notowania, Wiadomo╢ci, Komunikaty ze sp≤│ek, Indeksy gie│dowe, Notowania walut)

Wkr≤tce bΩdzie r≤wnie┐ mo┐liwa personalizacja informacji ze wzglΩdu na profil, preferencje czy miejsce obecnego pobytu u┐ytkownika. U┐ytkownik telefonu kom≤rkowego bΩdzie m≤g│ skorzystaµ z aktywnego przegl▒dania aktualno╢ci, prognozy pogody dla konkretnego regionu, wybrania optymalnej trasy przejazdu przez obce miasto, sprawdzenia aktualnej sytuacji na drogach, przegl▒dania repertuaru kin czy teatr≤w.

WAP jest technologi▒ przeznaczon▒ dla szerokiego krΩgu odbiorc≤w. Mo┐e byµ przydatna zar≤wno indywidualnym u┐ytkownikom, wykorzystuj▒cym og≤lnie dostΩpne lub specjalizowane serwisy internetowe, jak i pracownikom korporacji, kt≤rzy potrzebuj▒ zdalnego kontaktu z firm▒.

Opr≤cz biernego dostΩpu do serwis≤w informacyjnych WAP ma zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie wyt│umaczalne jest ponoszenie czΩsto wysokich koszt≤w po│▒czenia GSM w zamian za ╢wiadczone w tym kanale us│ugi.

NajczΩ╢ciej s▒ to us│ugi biznesowe, ubezpieczeniowe lub finansowe. Do ich ╢wiadczenia niezbΩdna jest architektura internetowego systemu us│ug finansowych. Przyk│adem takiego rozwi▒zania jest ComArch vIBank, system obs│ugi klienta r≤┐nych instytucji finansowych takich jak bank, biuro maklerskie, firma ubezpieczeniowa agencja informacyjna. W oparciu o r≤┐ne kana│y dostΩpu, w tym WAP, ╢wiadczone s▒ us│ugi finansowe dla klient≤w detalicznych. Za pomoc▒ systemu ComArch vIBank klient mo┐e m.in. sprawdziµ stan swojego konta, zleciµ przelew, uruchomiµ seriΩ p│atno╢ci sta│ych, sprzedaµ i kupiµ akcje, ubezpieczyµ fabrykΩ czy sprawdziµ przebieg notowa± ci▒g│ych na GPW. Jest to rozwi▒zanie wielokrotnie ta±sze w eksploatacji ni┐ okienko bankowe, bankomat a nawet rozmowa telefoniczna - i to zar≤wno dla instytucji finansowej, jak i dla klienta indywidualnego. Z systemu ComArch viBank ju┐ obecnie korzystaj▒ u┐ytkownicy, a wdra┐any jest m.in. w DM WBK, BDM PKO BP, RDM Polonia. Wkr≤tce niekt≤re z nich udostΩpni▒ za pomoc▒ WAP podobne pakiety us│ug, jak ╢wiadczone w tej chwili poprzez sieµ Internet.

Jak po│▒czyµ siΩ z serwisem przy pomocy telefonu Nokia 7110?

Polkomtel (Plus GSM) jako pierwszy operator telefonii kom≤rkowej w Polsce zaoferowa│ dostΩp do serwis≤w internetowych zgodnych z technologi▒ WAP. Dwaj pozostali operatorzy - Polska Telefonia Cyfrowa (Era GSM) i PTK Centertel (Idea) - nadal prowadz▒ w tym zakresie prace testowe. Obie firmy maj▒ zamiar uruchomiµ tego typu us│ugi jeszcze w I po│owie br.

Telefony obs│uguj▒ce ten protok≤│ oferuj▒ wszyscy licz▒cy siΩ producenci - Alcatel, Nokia, Siemens, Ericsson i Motorola. W Polsce jak na razie jedynym og≤lnodostΩpnym aparatem zdolnym do obs│ugi protoko│u WAP jest telefon Nokia 7110. Przy po│▒czeniach z telefonu Nokia 7110 konieczne jest wykupienie u operatora us│ugi przesy│u danych.

Ustawienia telefonu:
Strona g│≤wna: http://wap.interia.pl/ (*)
Typ po│▒czenia: Ci▒g│e
Zabezpieczenie │▒cza: Nie
No╢nik: Dane
Numer Dial-up: +48601100321
Adres IP: 212.2.96.16
Typ weryfikacji: Normalna
Typ transmisji danych: Analogowy
Szybko╢µ transmisji: 9600
U┐ytkownik: plusgsm
Has│o: plusgsm

* Uwaga! Ze wzglΩdu na b│▒d w telefonie Nokia 7110, konieczne jest wpisywanie ko±cowego znaku / (slash).

Inne telefony wspieraj▒ce protok≤│ WAP

Ericsson zapowiada sprzeda┐ na naszym rynku kompatybilnego z protoko│em WAP telefonu R320. Z kolei Alcatel udostΩpni ju┐ wkr≤tce polskim u┐ytkownikom mo┐liwo╢µ korzystania z technologii WAP za po╢rednictwem telefonu One Touch POCKET. Firma Alcatel zapowiada te┐ zaimplementowanie us│ug internetowych tak┐e w ta±szym modelu ¡ One Touch VIEW. Wkr≤tce tez pojawia siΩ u nas dzia│aj▒ce w technologii WAP telefony Panasonic GC10 oraz Motorola TIMEPORT P7389. Motorola o╢wiadczy│a ponadto, ┐e jeszcze w roku 2000, po finalizacji element≤w interoperacyjno╢ci protoko│u, wszystkie modele przeno╢nych telefon≤w cyfrowych Motoroli bΩd▒ dzia│a│y zgodnie z WAPem.

Pierwsze dwa aparaty firmy Siemens z wbudowan▒ przegl▒dark▒ WAP 1.1, opra-cowane z my╢l▒ o r≤┐nych grupach odbiorc≤w, zostan▒ wprowadzone na polski rynek najwcze╢niej, bo ju┐ wiosn▒ bie┐▒cego roku. Oferta obejmuje telefon o zaawansowanych funkcjach dla klient≤w instytucjonalnych oraz modny i nowoczesny aparat dla pozosta-│ych odbiorc≤w. Oba produkty standardowo wyposa┐ono w obs│ugΩ Intelligent Typing, alarm wibracyjny, protok≤│ WAP 1.1 s│u┐▒cy do uzyskiwania dostΩpu do Internetu oraz wbudowany modem. Siemens, oferuj▒c telefon kom≤rkowy do codziennego u┐ytku wypo-sa┐ony w przegl▒darkΩ WAP, potwierdza, ┐e podr≤┐e po Internecie w celu przejrzenia wiadomo╢ci ze ╢wiata kultury, rozrywki i sportu bΩd▒ tak samo popularne jak pobieranie notowa± gie│dowych czy innych aktualno╢ci ze ╢wiata biznesu. Opr≤cz wymienionych ju┐ funkcji standardowych, model dla klient≤w instytucjonalnych bΩdzie wyposa┐ony w tech-nologiΩ wybierania g│osowego i dyktafon, interfejs na podczerwie± oraz zestaw funkcji organizera osobistego.

Co to jest WAP czyli Wireless Application Protocol?

18 marca 1999 na targach CeBIT'99: Nokia, Ericsson i Motorola podpisa│y porozumienie biznesowe, kt≤rego celem mia│o byµ u│atwienie dostΩpu do zasob≤w sieci Internet poprzez telefony kom≤rkowe. Porozumienie to sta│o siΩ odpowiedzi▒ na wci▒┐ rosn▒ce mo┐liwo╢ci zar≤wno sieci Internet, jak i telefonii bezprzewodowej. Porozumienie przynios│o te┐ prze│om we wdra┐aniu tej stosunkowo nowej technologii. Dotychczasowy impas spowodowany brakiem aparat≤w, a co za tym idzie niechΩci▒ operator≤w do inwestowania w budowΩ infrastruktury dla WAP, zosta│ prze│amany. Wsp≤lna strategia umo┐liwi│a opracowanie protoko│≤w transmisji pozwalaj▒cych na dostΩp do danych bezpo╢rednio z telefon≤w kom≤rkowych. WAP umo┐liwi│ po│▒czenie bogactwa informacyjnego sieci Internet z wygod▒ i mobilno╢ci▒ telefonii kom≤rkowej.

Protok≤│ WAP definiuje dostΩp do informacji (w tym tre╢ci internetowych i zaawansowanych us│ug telefonicznych) w czasie rzeczywistym, z cyfrowych telefon≤w bezprzewodowych i innych terminali bezprzewodowych. Standard WAP umo┐liwia sp≤jne wsp≤│dzia│anie rozwi▒za± pochodz▒cych od r≤┐nych producent≤w sprzΩtu, u┐ytkowanych przez abonent≤w wszystkich sieci cyfrowych. WAP jest niezale┐ny od infrastruktury i rodzaju sieci kom≤rkowej oraz u┐ywanych terminali. Z informacji dostarczanych za pomoc▒ protoko│u WAP mog▒ korzystaµ abonenci wszystkich rodzaj≤w sieci kom≤rkowych, pagerowych oraz u┐ywaj▒cy dowolnych terminali takich jak palmtopy czy notebooki. WAP jest w pe│ni niezale┐ny od infrastruktury i rodzaju sieci kom≤rkowych oraz u┐ywanych terminali. Z technologii WAP korzystaµ mog▒ abonenci dowolnego rodzaju sieci kom≤rkowych i pagerowych, u┐ywaj▒cy dowolnego rodzaju terminali. Protok≤│ WAP umo┐liwia producentom, operatorom sieci, dostawcom tre╢ci i tw≤rcom aplikacji udostΩpnianie kompatybilnych produkt≤w i zabezpieczonych us│ug, dzia│aj▒cych na wszystkich urz▒dzeniach cyfrowych oraz w sieciach. Pozwoli to uzyskaµ korzy╢ci p│yn▒ce z wielkoseryjnej produkcji i uniwersalnego dostΩpu do informacji.

Pierwsza, pe│na specyfikacja WAP ujrza│a ╢wiat│o dzienne zaledwie po 10 miesi▒cach prac. WiΩkszo╢µ sk│adaj▒cych siΩ na WAP protoko│≤w, jΩzyk≤w i aplikacji powsta│a bezpo╢rednio w wyniku modyfikacji b▒d╝ adaptacji istniej▒cych protoko│≤w i jΩzyk≤w internetowych, takich jak TCP/IP, HTML, HTTP. Niekt≤re rozwi▒zania i aplikacje zaczerpniΩto z podobnych, istniej▒cych ju┐ system≤w rozwijanych do tej pory samodzielnie, m.in. przez NokiΩ (TTML, Smart Messaging) oraz Unwired Planet (HDML, HDTP).

Zar≤wno Nokia jak i Ericsson oraz Motorola s▒ tak┐e cz│onkami-za│o┐ycielami Forum WAP, kt≤re ma za zadanie zapewniµ otwarte ╢rodowisko do tworzenia us│ug internetowych i aplikacji z wykorzystaniem cyfrowych telefon≤w bezprzewodowych i innych terminali bezprzewodowych. Forum WAP jest zwi▒zkiem obejmuj▒cym ponad 175 cz│onk≤w, kt≤rzy opracowali ten ╢wiatowy standard. Forum WAP opublikowa│o m.in. specyfikacjΩ protoko│u dla ╢wiatowej sieci │▒czno╢ci bezprzewodowej. Specyfikacja ta zostanie przed│o┐ona odpowiednim instytucjom normalizacyjnym. Forum WAP jest otwarte i mog▒ do niego przyst▒piµ wszystkie przedsiΩbiorstwa z bran┐y.

Specyfikacja WAP w wersji 1.0 oraz szczeg≤│owe informacje na temat cz│onkostwa dostΩpne s▒ na stronie WAP Forum. Wkr≤tce jednak ma pojawiµ siΩ nowa specyfikacja WAP 1.2, rozszerzona o funkcje obs│ugi kolorowych wy╢wietlaczy, cyfrowych certyfikat≤w, lepsz▒ obs│ugΩ grafiki i mo┐liwo╢µ transmisji plik≤w. Mo┐liwo╢ci technologii WAP bΩd▒ jeszcze bardziej wzbogacone dziΩki wprowadzeniu trybu transmisji GPRS (General Packet Radio Services), kt≤ry umo┐liwia u┐ytkownikom szybkie i nieprzerwane po│▒czenie z Internetem. GPRS umo┐liwia transmisjΩ pakietow▒ typu end-to-end oraz dostΩp do Internetu w obrΩbie sieci GSM z efektywn▒ szybko╢ci▒ do 115 kb/s, czyli dziesiΩciokrotnie wiΩksz▒ od oferowanej dotychczas w sieciach GSM i przesz│o dwukrotnie wiΩksz▒ od szybko╢ci w konwencjonalnych sieciach telefonicznych przez typowy modem V.90. Rozwi▒zanie GPRS Alcatela sk│ada siΩ z dwu zasadniczych czΩ╢ci:
- SGSN (Serving GPRS Support Node) - wΩz│a zarz▒dzaj▒cego, kt≤ry obs│uguje zar≤wno funkcje mobilno╢ci zgodnie z technologi▒ przyjΩt▒ powszechnie dla sieci kom≤rkowych, jak i pomocnicze funkcje sieciowe: kompresjΩ, szyfrowanie danych oraz taryfikacjΩ,
- GGSN (Gateway GPRS Support Node) - s│u┐▒cego do zapewnienia wsp≤│pracy z zewnΩtrznymi sieciami pakietowej transmisji danych.

Od kilkunastu miesiΩcy Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci Era GSM, prowadzi rozmowy z potencjalnymi dostawcami technologii GPRS. W ich rezultacie postanowiono, ┐e Alcatel przeprowadzi instalacje testowe systemu GPRS dla sieci Era GSM. Testy rozpoczn▒ siΩ w lutym i potrwaj▒ do maja b.r. Po ich przeprowadzeniu zostanie uruchomiona pr≤bna instalacja sieci dla wydzielonej grupy u┐ytkownik≤w, tzw. Friendly Users, jednocze╢nie producent dostarczy odpowiednie terminale. Wsp≤lne przedsiΩwziΩcie Alcatela i PTC ma na celu sprawdzenie mo┐liwo╢ci funkcjonalnych systemu GPRS Alcatela oraz zapewnienie jego prawid│owej wsp≤│pracy z infrastruktur▒ GSM operatora. Warto tak┐e przypomnieµ, ┐e Polkomtel zaprezentowa│ dzia│aj▒cy system GPRS ju┐ na targach w Poznaniu, we wrze╢niu 1999 roku. Niestety, na a┐ tak szybk▒ transmisjΩ danych bΩdziemy musieli jeszcze trochΩ poczekaµ. Jak zapowiadaj▒ producenci sprzΩtu, pierwsze telefony kom≤rkowe, kt≤re to umo┐liwi▒, pojawi▒ siΩ na rynku za mniej wiΩcej rok.

WML (Wireless Markup Language) czyli jΩzyk WAP

W ramach WAP zdefiniowany zosta│ specjalny jΩzyk opisu stron internetowych, WML (Wireless Markup Language). WML jest wzorowany na jΩzyku HTML, dziΩki temu stworzenie WML-owych wersji, istniej▒cych ju┐ HTML-owych stron, nie powinno byµ zbyt uci▒┐liwe. U┐ytkownicy WAP bΩd▒ korzystaµ ze wszystkich informacji i us│ug udostΩpnia-nych w Internecie podobnie jak pozostali internauci, odwo│uj▒c siΩ do WML-owych kart - bΩd▒cych odpowiednikami HTML-owych stron - za pomoc▒ ich adres≤w URL. Terminale abonenckie (telefony, palmtopy, notebooki) wyposa┐one zostan▒ w przegl▒darki WML-a, tzw. mikroprzegl▒darki, nazwane tak ze wzglΩdu na niewielk▒ objΩto╢µ kodu i minimalne zapotrzebowanie na pamiΩµ operacyjn▒ i moc obliczeniow▒ potrzebn▒ do dzia│ania. Ze wzglΩdu na swoje niewielkie wymagania - typowa mikroprzegl▒darka WAP powinna zajmowaµ tylko oko│o 128 KB pamiΩci ROM i dodatkowo kilkana╢cie kilobajt≤w pamiΩci RAM - mo┐e byµ zaimplementowana nawet w tak nieskomplikowanych urz▒dzeniach jak pagery. Nowe protoko│y i aplikacje opracowane w ramach WAP uwzglΩdniaj▒ specyfikΩ wsp≤│czesnych bezprzewodowych system≤w │▒czno╢ci, niewielkie przepustowo╢ci dla transmisji danych, op≤╝nienia rzΩdu kilkunastu sekund, r≤┐ne typy us│ug transmisji danych (SMS-y, USSD, │▒cza komutowane) i ograniczenia zwi▒zane z najczΩ╢ciej bardzo sk▒pym interfejsem u┐ytkownika wiΩkszo╢ci terminali (niewielkie, kilkunastoznakowe wy╢wietlacze tekstowe b▒d╝ graficzne wraz z prostymi, telefonicznymi klawiaturami).

Prognozy rozwoju WAP

Wed│ug prognoz brytyjskiej firmy analitycznej Strategy Analytics, do 2003 roku w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej zostanie sprzedanych ok. 525 mln urz▒dze± wyposa┐onych w obs│ugΩ protoko│u WAP. Wed│ug nieoficjalnych informacji przedstawicieli operator≤w kom≤rkowych, do ko±ca roku 2000 w Polsce bΩdzie oko│o 200 tysiΩcy telefon≤w kom≤rkowych zdolnych do komunikacji poprzez WAP. Inne nieoficjalne dane m≤wi▒, i┐ w roku 2003 co czwarty statystyczny Polak bΩdzie dysponowa│ aparatem kom≤rkowym, co daje liczbΩ ponad 10 mln telefon≤w. Dla por≤wnania podobn▒ liczb▒ abonent≤w mo┐e siΩ pochwaliµ obecnie TP SA.

Jak wykazuj▒ najnowsze badania, ca│kowita liczba u┐ytkownik≤w telefon≤w bezprzewodowych w ╢wiecie przekroczy│a 300 mln, jest ich wiΩc dwa razy wiΩcej ni┐ u┐ytkownik≤w Internetu. Nokia przewiduje, ┐e w roku 2003 bΩdzie oko│o miliarda abonent≤w telefon≤w bezprzewodowych, a znaczn▒ czΩ╢µ sprzedawanych aparat≤w bΩd▒ stanowi│y telefony multimedialne. Do marca 2000 r. zostanie sprzedanych na ╢wiecie a┐ 80 mln telefon≤w kom≤rkowych przystosowanych do wykorzystania technologii WAP.

Zastosowania WAP

WAP mo┐e byµ wykorzystywany jako kana│ dystrybucji informacji praktycznie bez ogranicze±. Poprzez WAP mo┐na transmitowaµ informacje tekstowe oraz proste graficzne dotycz▒ce ka┐dej dziedziny ┐ycia. WAP, dziΩki swojej dostΩpno╢ci o ka┐dym czasie i praktycznie w ka┐dym miejscu, ma szansΩ w kr≤tkim czasie staµ siΩ niezwykle istotnym narzΩdziem dostΩpu do informacji. DziΩki temu jest on najbardziej interesuj▒cym narzΩdziem dla ludzi bΩd▒cych w ci▒g│ym ruchu, dla kt≤rych oszczΩdno╢µ czasu jest najwa┐niejsza. WAP umo┐liwia natychmiastowy dostΩp do informacji, kontrolΩ nad zasobami czy w│asnymi ╢rodkami z dowolnego miejsca. gdzie jeste╢my w stanie skorzystaµ z telefonu kom≤rkowego. Telefon wyposa┐ony w terminal WAP jest wprost wymarzonym narzΩdziem ka┐dego biznesmena, dziennikarza czy handlowca. WAP umo┐liwia korzystanie z wiΩkszo╢ci zasob≤w dostΩpnych r≤wnie┐ poprzez Internet, lecz bez konieczno╢ci posiadania niemobilnego komputera czy ciΩ┐kiego i niewygodnego (w por≤wnaniu do telefonu) notebooka. Ponadto, na przyk│ad nowy telefon Siemensa bΩdzie posiada│ wbudowan▒ aplika-cjΩ umo┐liwiaj▒c▒ u┐ytkownikowi sta│e monitorowanie sytuacji na drodze, a w szczeg≤l-no╢ci informowanie o korkach, wypadkach i ewentualnych objazdach. Natomiast firma Panasonic zaprezentowa│a ju┐ telefon kom≤rkowy z wbudowanym systemem nawigacji GPS. Z kolei francuska firma Webraska Mobile Technologies ma najwiΩkszy w Europie internetowy serwer map cyfrowych. Firma mo┐e poszczyciµ siΩ r≤wnie┐ tym, ┐e pierwsza na ╢wiecie, w pa╝dzierniku 1998 roku, zaprezentowa│a mapy wy╢wietlane w czasie rzeczywistym na ekranie przeno╢nych telefon≤w GSM. Do rozwi▒za± oferowanych przez WebraskΩ, takich jak mapy cyfrowe, inteligentne aplikacje teleinformatyczne wykorzystywa-ne do sterowania transportem czy te┐ zarz▒dzania parkiem samochodowym mo┐na mieµ dostΩp poprzez Internet z bezprzewodowego terminala przy zastosowaniu technologii WAP.

Bezpiecze±stwo przesy│u informacji

W celu zwiΩkszenia wiarygodno╢ci transmisji w nowej strukturze komunikacyjnej elementy aplikacji WAP dotycz▒ce bezpiecze±stwa przekaz≤w bezprzewodowych, wyodrΩbniono w oddzielnej specyfikacji WTLS (Wireless Transport Layer Security Specifica-tion), bΩd▒cej odpowiednikiem warstwy Secure Sockets Layer w ╢rodowisku protoko│≤w TCP/IP. Podczas ca│ej drogi przesy│u danych, informacje s▒ zakodowane podw≤jnie za pomoc▒ protoko│u WTLS i algorytmu A5. DziΩki zastosowaniu rozwi▒zania z w│asn▒ bramk▒ INTERIA.PL jest w stanie wykorzystaµ dodatkowe opcje szyfrowania udostΩpniane w formie modu│≤w dodatkowych do bramki (np. WTLS Module 128-bit). Bezpiecze±stwo naszych danych nie zale┐y od bezpiecze±stwa systemu operatora GSM. Ewentualne naruszenie procedur bezpiecze±stwa w systemie operatora nie wywo│uje ┐adnych zagro┐e± w systemie. Posiadaj▒c w│asn▒ bramkΩ mo┐na zabezpieczyµ j▒ w takim stopniu, jak ca│o╢µ sieci wewnΩtrznej (np. Firewall). Dodatkowym zabezpieczeniem jest mo┐liwo╢µ identyfikacji u┐ytkownika r≤wnie┐ pod wzglΩdem numeru telefonu.

Visa International, doceniaj▒c bezpiecze±stwo rozwi▒za± WAP oraz mo┐liwo╢ci p│yn▒ce z wykorzystania tego protoko│u przyst▒pi│a we wrze╢niu 1999 roku do stowarzyszenia WAP Forum.

Wybrane przyk│ady serwis≤w WAP


- INTERIA.PL - wiadomo╢ci polityczne, gospodarcze i gie│dowe. - http://wap.interia.pl,
- Prognoza pogody dla kilku miast europejskich (Ateny, Berlin, Frankfurt, Londyn, Madryd, Moskwa, Monachium, Rzym) - http://wap.n-tv.de/wap/wetter.cfm
- Pistoff EuroSnow - Wielko╢µ pokrywy ╢nie┐nej w kilku miejscowo╢ciach alpejskich - http://pistoff.com/wap.wml
- FinnAir - serwis WAP zawieraj▒cy m. in. rozk│ad lot≤w -http://www.finnair.fi/wap/index.wml
- BBC Info - wiadomo╢ci z BBC - http://www.bbc.co.uk/mobile/mainmenu.wml
- Yahoo.COM NEW - http://wapsite.de/TheYahoo!s/Yahoo!/?xwap=1.1
- LEO - S│ownik Angielsko - Niemiecki - http://dict.leo.org/cgi-bin/search.pl
- Otello - Gra on-line, podobna trochΩ do gry w k≤│ko i krzy┐yk - http://pocko.direkt-kfki.hu/cgi-bin/wapoth.exe/over
- YourWAP - WAP mail, notes - http://www.yourwap.com/
- WAP Force - http://www.startwap.com/start.wml
- WebCab.de - informacje dotycz▒ce WAP, miΩdzy innymi tutorial - http://webcab.de/wh/chadhome.wml
- Manchester United - aktualno╢ci, transfery, puchary, informacje o wolnych biletach, o najbli┐szych spotkaniach - http://www.wapmanutd.com/menu.wml
- Obrazki z Kopenhagi - Przewodnik po Kopenhadze -http://www.copenhagenpictures.dk/wap/

Tekst opracowany na podstawie materia│≤w z firmy Interia.pl [dm]

+ WAPFORUM - www.wapforum.org
+ INTERIA.PL - www.interia.pl

[spis tre╢ci][do g≤ry]